wxWidgets 3.1 - en to ro_RO translation catalogue (1702 entries)

en: All files (*.*)|*.*
ro_RO: Toate fișierele (*.*)|*.*

en: All files (*)|*
ro_RO: Toate fișierele (*)|*

en: Elapsed time:
ro_RO: Timp scurs:

en: Estimated time:
ro_RO: Timp estimat:

en: Remaining time:
ro_RO: Timp rămas:

en: Yes
ro_RO: Da

en: No
ro_RO: Nu

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Cannot initialize OLE
ro_RO: Nu se poate inițializa OLE

en: Unable to close the handle for '%s'
ro_RO: Nu se poate închide operatorul pentru '%s'

en: Failed to open directory "%s" for monitoring.
ro_RO: A eșuat deschiderea directorului "%s" pentru monitorizare.

en: Unable to close I/O completion port handle
ro_RO: Nu se poate închide operatorul pentru portul I/O de completare

en: Unable to associate handle with I/O completion port
ro_RO: Nu se poate asocia operator cu portul I/O de completare

en: Unexpectedly new I/O completion port was created
ro_RO: Un nou port I/O pentru completare a fost creat pe neașteptate

en: Unable to post completion status
ro_RO: Nu se poate trimite statusul de completare

en: Unable to dequeue completion packet
ro_RO: Pachetul de completare nu poate fi eliminat

en: Unable to create I/O completion port
ro_RO: Nu se poate crea portul I/O de completare

en: Printout
ro_RO: Tipărire

en: &See details
ro_RO: &Vezi detalii

en: &Hide details
ro_RO: &Ascunde detalii

en: &Box
ro_RO: &Casetă

en: &Picture
ro_RO: &Imagine

en: &Cell
ro_RO: &Celulă

en: &Table
ro_RO: &Tabela

en: Object Properties
ro_RO: Proprietăți Obiect

en: Printing
ro_RO: Tipărește

en: Symbols
ro_RO: Simboluri

en: Pipe creation failed
ro_RO: Crearea canalului de comunicare (pipe) a eșuat

en: Failed to enumerate video modes
ro_RO: A eșuat enumerarea modurilor video

en: Failed to change video mode
ro_RO: A eșuat schimbarea modului video

en: Unable to open path '%s'
ro_RO: Nu se poate deschide calea '%s'

en: Unable to close path '%s'
ro_RO: Nu se poate închide calea '%s'

en: SetProperty called w/o valid setter
ro_RO: SetProperty apelat cu setter invalid

en: GetProperty called w/o valid getter
ro_RO: GetProperty apelat cu getter invalid

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
ro_RO: AddToPropertyCollection apelat cu adder invalid

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
ro_RO: GetPropertyCollection apelat cu un getter de colecție invalid

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
ro_RO: AddToPropertyCollection apelat pentru un accesor generic

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
ro_RO: GetPropertyCollection apelat pentru un accesor generic

en: Cl&ose
ro_RO: Î&nchide

en: Close All
ro_RO: Închide toate

en: &Next
ro_RO: &Următor

en: &Previous
ro_RO: &Anterior

en: &Window
ro_RO: &Fereastră

[ctx: keyboard key]
en: Delete
ro_RO: Șterge

[ctx: keyboard key]
en: Back
ro_RO: Înapoi

[ctx: keyboard key]
en: Insert
ro_RO: Inserează

[ctx: keyboard key]
en: Left
ro_RO: Stânga

[ctx: keyboard key]
en: Right
ro_RO: Dreapta

[ctx: keyboard key]
en: Up
ro_RO: Sus

[ctx: keyboard key]
en: Down
ro_RO: Jos

[ctx: keyboard key]
en: Home
ro_RO: Acasă

[ctx: keyboard key]
en: End
ro_RO: Sfârșit

[ctx: keyboard key]
en: Space
ro_RO: Spațiu

[ctx: keyboard key]
en: Cancel
ro_RO: Anulează

[ctx: keyboard key]
en: Menu
ro_RO: Meniu

[ctx: keyboard key]
en: Pause
ro_RO: Pauză

[ctx: keyboard key]
en: Capital
ro_RO: Caps

[ctx: keyboard key]
en: Execute
ro_RO: Execută

[ctx: keyboard key]
en: Help
ro_RO: Ajutor

[ctx: keyboard key]
en: Add
ro_RO: Plus

[ctx: keyboard key]
en: Subtract
ro_RO: Minus

[ctx: keyboard key]
en: Decimal
ro_RO: Zecimal

[ctx: keyboard key]
en: Multiply
ro_RO: Înmulțire

[ctx: keyboard key]
en: Divide
ro_RO: Împărțire

en: show this help message
ro_RO: afișează acest mesaj de ajutor

en: generate verbose log messages
ro_RO: generează mesaje detaliate pentru jurnal

en: specify the theme to use
ro_RO: specifică tema ce va fi folosită

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
ro_RO: specifică modul de afișare (ex. 640x480-16)

en: Unsupported theme '%s'.
ro_RO: Temă nesuportată '%s'.

en: Invalid display mode specification '%s'.
ro_RO: Specificația de afișare '%s' este invalidă.

en: Option '%s' can't be negated
ro_RO: Opțiunea '%s' nu poate fi negată

en: Unknown long option '%s'
ro_RO: Opțiune lungă necunoscută '%s'

en: Unknown option '%s'
ro_RO: Opțiune %s necunoscută

en: Unexpected characters following option '%s'.
ro_RO: După opțiunea '%s' apar caractere în plus.

en: Option '%s' requires a value.
ro_RO: Opțiunea '%s' necesită o valoare.

en: Separator expected after the option '%s'.
ro_RO: Lipsește separatorul după opțiunea '%s'.

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
ro_RO: '%s' este o valoare numerică incorectă pentru opțiunea '%s'.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
ro_RO: Opțiunea '%s': '%s' nu poate fi convertită la o dată.

en: Unexpected parameter '%s'
ro_RO: Parametru neașteptat '%s'

en: %s (or %s)
ro_RO: %s (sau %s)

en: The value for the option '%s' must be specified.
ro_RO: Valoarea pentru opțiunea '%s' trebuie specificată.

en: The required parameter '%s' was not specified.
ro_RO: Parametrul necesar '%s' nu a fost specificat.

en: Usage: %s
ro_RO: Utlizare: %s

en: num
ro_RO: numeric

en: date
ro_RO: dată

en: Unnamed command
ro_RO: Comandă fără nume

en: &Undo
ro_RO: An&ulează

en: Can't &Undo
ro_RO: Nu se poate an&ula

en: &Undo
ro_RO: An&ulează

en: &Redo
ro_RO: &Repetă

en: &Redo
ro_RO: &Repetă

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
ro_RO: Din șir de caractere în culoare : Specificație de culoare incorectă : %s

en: Invalid value %ld for a boolean key "%s" in config file.
ro_RO: Valoarea %ld invalidă pentru cheia boolean "%s" din fișierul de configurare.

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
ro_RO: Expandarea variabilelor de mediu a eșuat: lipsește '%c' la poziția %u în '%s'.

en: '%s' has extra '..', ignored.
ro_RO: '%s' are '..' în plus, sunt ignorate.

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: checked
ro_RO: bifată

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: unchecked
ro_RO: debifată

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: undetermined
ro_RO: nedeterminată

en: today
ro_RO: astăzi

en: yesterday
ro_RO: ieri

en: tomorrow
ro_RO: mâine

en: first
ro_RO: prima

en: second
ro_RO: secundă

en: third
ro_RO: al(a) treilea(treia)

en: fourth
ro_RO: al(a) patrulea(patra)

en: fifth
ro_RO: al(a) cincelea(cincea)

en: sixth
ro_RO: al(a) șaselea(șasea)

en: seventh
ro_RO: al(a) șaptelea(șaptea)

en: eighth
ro_RO: al(a) optulea(opta)

en: ninth
ro_RO: al(a) nouălea(noua)

en: tenth
ro_RO: al(a) zecelea(zecea)

en: eleventh
ro_RO: al(a) unsprezecelea(unsprezecea)

en: twelfth
ro_RO: al(a) doisprezecelea(doisprezecea)

en: thirteenth
ro_RO: al(a) treisprezecelea(treisprezecea)

en: fourteenth
ro_RO: al(a) paisprezecelea(paisprezecea)

en: fifteenth
ro_RO: al(a) cincisprezecealea(cincisprezecea)

en: sixteenth
ro_RO: al(a) șaisprezecelea(șaisprezecea)

en: seventeenth
ro_RO: al(a) șaptesprezecelea(șaptesprezecea)

en: eighteenth
ro_RO: al(a) optsprezecelea(optsprezecea)

en: nineteenth
ro_RO: al(a) nouăsprezecelea(nouăsprezecea)

en: twentieth
ro_RO: al(a) douăzecelea(douăzecea)

en: noon
ro_RO: amiază

en: midnight
ro_RO: miezul nopții

en: Failed to create directory "%s"
ro_RO: A eșuat crearea directorului "%s"

en: Debug report couldn't be created.
ro_RO: Raportul de debug nu a putut fi creat.

en: Failed to remove debug report file "%s"
ro_RO: A eșuat ștergerea fișierului raport de debug "%s"

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
ro_RO: A eșuat curățarea directorului de rapoarte de debug "%s"

en: process context description
ro_RO: descriere în contextul procesului

en: dump of the process state (binary)
ro_RO: copie a stării procesului (binară)

en: Debug report generation has failed.
ro_RO: Generarea raportului de debug a eșuat.

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
ro_RO: Procesarea raportului de depanare a eșuat, fișierele răman în directorul "%s".

en: A debug report has been generated. It can be found in
ro_RO: Un raport de debug a fost generat. Poate fi găsit în

en: And includes the following files:
ro_RO: Și include următoarele fișiere:

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
ro_RO: 
    Trimiteți acest raport dezvoltatorului programului, mulțumim!

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
ro_RO: A eșuat executarea curl, trebuie instalat în PATH.

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
ro_RO: A eșuat transferul raportului de debug (cod de eroare %d).

en: Save As
ro_RO: Salvează ca

en: Discard changes and reload the last saved version?
ro_RO: Anulează modificările și reîncarcă ultima versiune salvată?

en: unnamed
ro_RO: nedenumit

en: Do you want to save changes to %s?
ro_RO: Vreți să salvați modificările în %s?

en: File "%s" could not be opened for writing.
ro_RO: Fișierul "%s" nu a putut fi deschis pentru scriere.

en: Failed to save document to the file "%s".
ro_RO: A eșuat salvarea documentului în fișierul "%s".

en: File "%s" could not be opened for reading.
ro_RO: Fișierul "%s" nu a putut fi deschis pentru citire.

en: Failed to read document from the file "%s".
ro_RO: A eșuat citirea documentului din fișierul "%s".

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
ro_RO: Fișierul '%s' nu există și nu a putut fi deschis
    A fost șters din lista fișierelor recent folosite.

en: Print preview creation failed.
ro_RO: Previzualizarea tipăririi a eșuat.

en: Print Preview
ro_RO: Previzualizare tipărire

en: The format of file '%s' couldn't be determined.
ro_RO: Formatul fișierului '%s' nu a putut fi determinat.

en: unnamed%d
ro_RO: nedenumit%d

en: Open File
ro_RO: Deschide fișier

en: File error
ro_RO: Eroare de fișier

en: Sorry, could not open this file.
ro_RO: Nu a putut fi deschis acest fișier.

en: Sorry, the format for this file is unknown.
ro_RO: Formatul pentru acest fișier este necunoscut.

en: Select a document template
ro_RO: Selectează un șablon de document

en: Templates
ro_RO: Șabloane

en: Select a document view
ro_RO: Selectează o vizualizare pentru document

en: Views
ro_RO: Vizualizări

en: Failed to load shared library '%s'
ro_RO: A eșuat încărcarea librăriei partajate '%s'

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
ro_RO: Nu a fost găsit simbolul '%s' într-o librărie dinamică

en: can't open file '%s'
ro_RO: nu poate fi deschis fișierul '%s'

en: can't close file '%s'
ro_RO: nu poate fi închis fișierul '%s'

en: Read error on file '%s'
ro_RO: Eroare la citirea fișierului '%s'

en: Write error on file '%s'
ro_RO: Eroare la scriere în fișierul '%s'

en: failed to flush the file '%s'
ro_RO: transmitere eșuată către fișierul '%s'

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
ro_RO: Eroare la căutare în fișierul '%s' (fișierele mari nu sunt suportate de stdio)

en: Seek error on file '%s'
ro_RO: Eroare la căutare în fișierul '%s'

en: Can't find current position in file '%s'
ro_RO: Nu se poate determina poziția curentă în fișierul '%s'

en: Failed to set temporary file permissions
ro_RO: A eșuat setarea permisiunilor pentru fișierul temporar

en: can't remove file '%s'
ro_RO: nu poate fi șters fișierul '%s'

en: can't commit changes to file '%s'
ro_RO: nu pot fi memorate schimbările în fișierul '%s'

en: can't remove temporary file '%s'
ro_RO: nu poate fi șters fișierul temporar '%s'

en: can't create file '%s'
ro_RO: nu poate fi creat fișierul '%s'

en: can't close file descriptor %d
ro_RO: nu poate fi închis descriptorul de fișier '%d'

en: can't read from file descriptor %d
ro_RO: nu se poate citi din descriptorul de fișier %d

en: can't write to file descriptor %d
ro_RO: nu se poate scrie în descriptorul de fișier %d

en: can't flush file descriptor %d
ro_RO: nu se poate transmite către descriptorul de fisier %d

en: can't seek on file descriptor %d
ro_RO: nu se poate căuta în descriptorul de fișier %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
ro_RO: nu se poate obține poziția de căutare pentru descriptorul de fișier %d

en: can't find length of file on file descriptor %d
ro_RO: nu poate fi determinată lungimea fișierului pentru descriptorul de fișier %d

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
ro_RO: nu se poate determina dacă sfârșitul fișierului a fost atins în descriptorul %d

en: can't open global configuration file '%s'.
ro_RO: nu poate fi deschis fișierul global de configurare '%s'.

en: can't open user configuration file '%s'.
ro_RO: nu poate fi deschis fișierul de configurare '%s' al utilizatrului.

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
ro_RO: Schimbările nu vor fi salvate pentru a evita suprascrierea fișierului existent "%s"

en: Error reading config options.
ro_RO: Eroare la citirea opțiunilor de configurare.

en: Failed to read config options.
ro_RO: A eșuat citirea opțiunilor de configurare.

en: file '%s': unexpected character %c at line %zu.
ro_RO: fișierul '%s': caracter neașteptat %c pe linia %zu.

en: file '%s', line %zu: '%s' ignored after group header.
ro_RO: fișierul '%s', linia %zu: '%s' ignorat după antetul de grup.

en: file '%s', line %zu: '=' expected.
ro_RO: fișierul '%s', linia %zu: '=' era așteptat.

en: file '%s', line %zu: value for immutable key '%s' ignored.
ro_RO: fișierul '%s', linia %zu: valoarea cheii imuabile '%s' ignorată.

en: file '%s', line %zu: key '%s' was first found at line %d.
ro_RO: fișierul '%s', linia %zu: cheia '%s' a fost găsită mai întâi la linia %d.

en: Config entry name cannot start with '%c'.
ro_RO: Numele intrării de configurare nu poate începe cu '%c'.

en: can't open user configuration file.
ro_RO: nu poate fi deschis fișierul de configurare al utilizatrului.

en: can't write user configuration file.
ro_RO: nu poate fi scris fișierul de configurare al utilizatorului.

en: Failed to update user configuration file.
ro_RO: A eșuat actualizarea fișierului de configurare pentru utilizator.

en: Error saving user configuration data.
ro_RO: Eroare la salvarea datelor de configurare ale utilizatorului.

en: can't delete user configuration file '%s'
ro_RO: nu poate fi șters fișierul de configurare '%s' pentru utilizator

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
ro_RO: intrarea '%s' apare mai mult de odată în grupul '%s'

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
ro_RO: tentativă ignorată de a schimba cheia imuabilă '%s'.

en: trailing backslash ignored in '%s'
ro_RO: caracter \ terminal ignorat în '%s'

en: unexpected " at position %d in '%s'.
ro_RO: caracter " neașteptat la poziția %d în '%s'.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
ro_RO: A eșuat copierea fișierului '%s' la '%s'

en: Impossible to get permissions for file '%s'
ro_RO: Sunt imposibil de obținut permisiunile pentru fișierul '%s'

en: Impossible to overwrite the file '%s'
ro_RO: Este imposibilă suprascrierea fișierul '%s'

en: Error copying the file '%s' to '%s'.
ro_RO: A eșuat copierea fișierului '%s' la '%s'.

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
ro_RO: Este imposibilă setarea permisiunilor pentru fișierul '%s'

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
ro_RO: A eșuat redenumirea fișierului '%s' în '%s' pentru că fișierul destinație există deja.

en: File '%s' couldn't be renamed '%s'
ro_RO: Fișierul '%s' nu a putut fi redenumit '%s'.

en: File '%s' couldn't be removed
ro_RO: Fișierul '%s' nu a putut fi șters

en: Directory '%s' couldn't be created
ro_RO: Directorul '%s' nu a putut fi creat

en: Directory '%s' couldn't be deleted
ro_RO: Directorul '%s' nu a putut fi șters

en: Cannot enumerate files '%s'
ro_RO: Nu pot fi enumerate fișierele '%s'

en: Failed to get the working directory
ro_RO: A eșuat obținerea directorului de lucru

en: Could not set current working directory
ro_RO: A eșuat setarea directorului de lucru

en: Files (%s)
ro_RO: Fișiere (%s)

en: Failed to open '%s' for reading
ro_RO: A eșuat deschiderea '%s' pentru citire

en: Failed to open '%s' for writing
ro_RO: A eșuat deschiderea '%s' pentru scriere

en: Failed to close file handle
ro_RO: A eșuat închiderea manipulatorului de fișiere

en: Failed to create a temporary file name
ro_RO: A eșuat crearea unui nume de fișier temporar

en: Failed to open temporary file.
ro_RO: A eșuat deschiderea fișierului temporar.

en: Failed to modify file times for '%s'
ro_RO: A eșuat modificarea timpilor fișierului pentru '%s'

en: Failed to touch the file '%s'
ro_RO: A eșuat modificarea timpilor fișierului '%s'

en: Failed to retrieve file times for '%s'
ro_RO: A eșuat obținerea timpilor fișierului pentru '%s'

en: Browse
ro_RO: Răsfoiește

en: All files (%s)|%s
ro_RO: Toate fișierele (%s)|%s

en: %s files (%s)|%s
ro_RO: fișiere %s (%s)|%s

en: Load %s file
ro_RO: Încarcă fișier %s

en: Save %s file
ro_RO: Salvează fișier %s

en: Western European (ISO-8859-1)
ro_RO: Vest Europeană (ISO-8859-1)

en: Central European (ISO-8859-2)
ro_RO: Central-europeană (ISO-8859-2)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
ro_RO: Baltică (veche) (ISO-8859-4)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
ro_RO: Chirilică (ISO-8859-5)

en: Arabic (ISO-8859-6)
ro_RO: Arabă (ISO-8859-6)

en: Greek (ISO-8859-7)
ro_RO: Greacă (ISO-8859-7)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
ro_RO: Ebraică (ISO-8859-8)

en: Turkish (ISO-8859-9)
ro_RO: Turcă (ISO-8859-9)

en: Nordic (ISO-8859-10)
ro_RO: Nordică (ISO-8859-10)

en: Thai (ISO-8859-11)
ro_RO: Tailandeză (ISO-8859-11)

en: Baltic (ISO-8859-13)
ro_RO: Baltică (ISO-8859-13)

en: Celtic (ISO-8859-14)
ro_RO: Celtică (ISO-8859-14)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
ro_RO: Vest Europeană cu Euro (ISO-8859-15)

en: Windows/DOS OEM Cyrillic (CP 866)
ro_RO: Windows/DOS OEM Chirilică (CP 866)

en: Windows Thai (CP 874)
ro_RO: Windows Tailandeză (CP 874)

en: Windows Japanese (CP 932) or Shift-JIS
ro_RO: Windows Japoneză (CP 932) sau Shift-JIS

en: Windows Chinese Simplified (CP 936) or GB-2312
ro_RO: Windows Chineză Simplificată (CP 936) sau GB-2312

en: Windows Korean (CP 949)
ro_RO: Windows Coreeană (CP 949)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950) or Big-5
ro_RO: Windows Chineză Traditională (CP 950) sau Big-5

en: Windows Central European (CP 1250)
ro_RO: Windows Central Europeană (CP 1250)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
ro_RO: Windows Chirilică (CP 1251)

en: Windows Western European (CP 1252)
ro_RO: Windows Vest Europeană (CP 1252)

en: Windows Greek (CP 1253)
ro_RO: Windows Greacă (CP 1253)

en: Windows Turkish (CP 1254)
ro_RO: Windows Turcă (CP 1254)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
ro_RO: Windows Ebraică (CP 1255)

en: Windows Arabic (CP 1256)
ro_RO: Windows Arabică (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
ro_RO: Windows Baltică (CP 1257)

en: Windows Vietnamese (CP 1258)
ro_RO: Windows Vietnameză (CP 1258)

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
ro_RO: Pagina Unix de coduri extinse pentru limba japoneză (EUC-JP)

en: Default encoding
ro_RO: Codificare implicită

en: Unknown encoding (%d)
ro_RO: Codificare necunoscută (%d)

en: default
ro_RO: implicit

en: unknown-%d
ro_RO: necunoscut-%d

en: underlined
ro_RO: subliniat

en:  strikethrough
ro_RO:  tăiat

en:  thin
ro_RO:  subțire

en:  extra light
ro_RO:  foarte ușor

en:  light
ro_RO:  ușor

en:  medium
ro_RO:  mediu

en:  semi bold
ro_RO:  ușor îngroșat

en:  bold
ro_RO:  îngroșat

en:  extra bold
ro_RO:  foarte îngroșat

en:  heavy
ro_RO:  apăsat

en:  extra heavy
ro_RO:  foarte apăsat

en:  italic
ro_RO:  cursiv

en: strikethrough
ro_RO: tăiat

en: thin
ro_RO: subțire

en: extralight
ro_RO: foarte ușor

en: light
ro_RO: ușor

en: medium
ro_RO: mediu

en: semibold
ro_RO: ușor îngroșat

en: bold
ro_RO: îngroșat

en: extrabold
ro_RO: foarte îngroșat

en: heavy
ro_RO: apăsat

en: extraheavy
ro_RO: foarte apăsat

en: italic
ro_RO: cursiv

en: : unknown charset
ro_RO: : set de caractere necunoscut

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
ro_RO: Setul de caractere '%s' este necunoscut. Puteți selecta
    alt set de caractere să-l înlocuiască sau alegeți
    [Anulează] dacă nu poate fi înlocuit

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
ro_RO: A eșuat memorarea codificării setului de caractere '%s'.

en: can't load any font, aborting
ro_RO: nu poate fi încărcat niciun font, se abandonează

en: : unknown encoding
ro_RO: : codificare necunoscută

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
ro_RO: Nu există font pentru afișarea textului în codificarea '%s,
    dar o codificare alternativă '%s' este disponibilă.
    Vreți să folosiți această codificare (altfel va trebui aleasă alta diferită)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
ro_RO: Nu există font pentru afișarea textului în codificarea '%s.
    Vreți să alegeți un font pentru a fi folosit cu această codificare
    (altfel textul folosind această codificare nu va fi afișat corect)?

en: Memory VFS already contains file '%s'!
ro_RO: VFS din memorie conține deja fișierul '%s'!

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
ro_RO: Se încearcă eliminarea fișierului '%s' din memoria VFS, dar acesta nu este încărcat!

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
ro_RO: A eșuat stocarea imaginii '%s' în VFS din memorie!

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
ro_RO: Timpul a expirat așteptând serverul FTP să se conecteze, încercați modul pasiv.

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
ro_RO: A eșuat setarea modului de transfer FTP la %s.

en: binary
ro_RO: binar

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
ro_RO: Serverul FTP nu suportă comanda PORT.

en: The FTP server doesn't support passive mode.
ro_RO: Serverul FTP nu suportă modul pasiv.

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
ro_RO: Cadru GIF cu dimensiunea (%u, %d) incorectă pentru cadrul #%u

en: Failed to allocate colour for OpenGL
ro_RO: A eșuat alocarea culorii pentru OpenGL

en: Please select the columns to show and define their order:
ro_RO: Alegeți coloanele ce trebuiesc afișate și stabiliți-le ordinea:

en: Customize Columns
ro_RO: Personalizează coloane

en: &Customize...
ro_RO: &Personalizează...

en: Failed to open URL "%s" in the default browser
ro_RO: A eșuat deschiderea URL-ului "%s" in browser-ul implicit

en: Failed to load image %%d from file '%s'.
ro_RO: A eșuat încărcarea imaginii %%d din fișierul '%s'.

en: Failed to load image %d from stream.
ro_RO: A eșuat încărcarea imaginii %d din fluxul de date.

en: Failed to load icons from resource '%s'.
ro_RO: A eșuat încărcarea iconiței din resursa "%s".

en: BMP: Couldn't save invalid image.
ro_RO: BMP: Nu a putut fi salvată imaginea invalidă.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
ro_RO: BMP: wxImage nu are un obiect wxPalette propriu.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
ro_RO: BMP: Nu a putut fi scris antetul (Bitmap) fișierului.

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
ro_RO: BMP: Nu a putut fi scris antetul (BitmapInfo) fișierului.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
ro_RO: BMP: Nu a putut fi scrisă harta RGB.

en: BMP: Couldn't write data.
ro_RO: BMP: Nu au putut fi scrise datele.

en: BMP: header has biClrUsed=%d when biBitCount=%d.
ro_RO: BMP: antetul are biClrUsed=%d când biBitCount=%d.

en: BMP: Couldn't allocate memory.
ro_RO: BMP: Nu a putut fi alocată memorie.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
ro_RO: Antet DIB: Lațimea imaginii > 32767 pixeli pentru fișier.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
ro_RO: Antet DIB: Inălțimea imaginii > 32767 pixeli pentru fișier.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
ro_RO: Antet DIB: Adâncime de biți necunoscută în fișier.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
ro_RO: Antet DIB: Codificare necunoscută in fișier.

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
ro_RO: Antet DIB: Codificarea nu corespunde adâncimii de biți.

en: Error in reading image DIB.
ro_RO: Eroare la citirea DIB pentru imagine.

en: ICO: Error in reading mask DIB.
ro_RO: ICO: Eroare la citirea maștii DIB.

en: ICO: Image too tall for an icon.
ro_RO: ICO: Imagine prea înaltă pentru o pictogramă.

en: ICO: Image too wide for an icon.
ro_RO: ICO: Imagine prea lată pentru o pictogramă.

en: ICO: Error writing the image file!
ro_RO: ICO: Eroare la scrierea fișierului imagine!

en: ICO: Invalid icon index.
ro_RO: ICO: Index de pictogramă invalid.

en: Image and mask have different sizes.
ro_RO: Imaginea și masca au dimensiuni diferite.

en: No unused colour in image being masked.
ro_RO: Nicio culoare nefolosită din imagine nu este mascată.

en: Failed to load bitmap "%s" from resources.
ro_RO: A eșuat încărcarea imaginii "%s" din resurse.

en: Failed to load icon "%s" from resources.
ro_RO: A eșuat încărcarea iconiței "%s" din resurse.

en: Failed to load image from file "%s".
ro_RO: A eșuat încărcarea imaginii din fișierul "%s".

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
ro_RO: Nu se poate salva imaginea în fișierul '%s': extensie necunoscută.

en: No handler found for image type.
ro_RO: Nu a fost găsit niciun manipulator pentru tipul de imagine.

en: No image handler for type %d defined.
ro_RO: Nu a fost definit niciun manipulator de imagine pentru tipul %d.

en: Image file is not of type %d.
ro_RO: Fișierul imagine nu e de tipul %d.

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
ro_RO: Formatul imaginii nu poate fi determinat automat pentru input ce nu poate fi examinat.

en: Unknown image data format.
ro_RO: Format de imagine necunoscut.

en: This is not a %s.
ro_RO: Acesta nu este un %s.

en: No image handler for type %s defined.
ro_RO: Nu a fost definit niciun manipulator de imagine pentru tipul %s.

en: Image is not of type %s.
ro_RO: Imaginea nu e de tipul %s.

en: Failed to check format of image file "%s".
ro_RO: A eșuat detectarea formatului fișierului imagine "%s".

en: GIF: error in GIF image format.
ro_RO: GIF: eroare în formatul de imagine GIF.

en: GIF: not enough memory.
ro_RO: GIF: memorie insuficientă.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
ro_RO: GIF: fluxul de date pare să fie trunchiat.

en: Couldn't initialize GIF hash table.
ro_RO: Tabela de dispersie GIF nu a putut fi inițializată.

en: IFF: error in IFF image format.
ro_RO: IFF: eroare în formatul imaginii IFF.

en: IFF: not enough memory.
ro_RO: IFF: memorie insuficientă.

en: IFF: unknown error!!!
ro_RO: IFF: eroare necunoscută!!!

en: IFF: data stream seems to be truncated.
ro_RO: IFF: fluxul de date pare a fi trunchiat.

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
ro_RO: JPEG: Nu a putut fi încărcat - fișierul poate fi corupt.

en: JPEG: Couldn't save image.
ro_RO: JPEG: Nu a putut fi salvată imaginea.

en: PCX: this is not a PCX file.
ro_RO: PCX: acesta nu este un fișier PCX.

en: PCX: image format unsupported
ro_RO: PCX: format de imagine nesuportat

en: PCX: couldn't allocate memory
ro_RO: PCX: nu s-a putut aloca memorie

en: PCX: version number too low
ro_RO: PCX: numărul versiunii prea mic

en: PCX: unknown error !!!
ro_RO: PCX: eroare necunoscută!!

en: PCX: invalid image
ro_RO: PCX: imagine invalidă

en: Unknown PNG resolution unit %d
ro_RO: Unitatea %d de rezoluție pentru PNG necunoscută

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
ro_RO: Nu s-a putut încărca o imagine PNG - fișierul este corupt sau nu este suficientă memorie.

en: Couldn't save PNG image.
ro_RO: Nu a putut fi salvată imaginea PNG.

en: PNM: File format is not recognized.
ro_RO: PNM: Formatul fișierului nu este recunoscut.

en: PNM: Couldn't allocate memory.
ro_RO: PNM: Nu s-a putut aloca memorie.

en: PNM: File seems truncated.
ro_RO: PNM: Fișierul pare trunchiat.

en:  (in module "%s")
ro_RO:  (în modulul "%s")

en: TIFF: Error loading image.
ro_RO: TIFF: Eroare la încărcarea imaginii.

en: Invalid TIFF image index.
ro_RO: Indexul imaginii TIFF este invalid.

en: TIFF: Image size is abnormally big.
ro_RO: TIFF: Dimensiunea imaginii este anormal de mare.

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
ro_RO: TIFF: Nu s-a putut aloca memorie.

en: TIFF: Error reading image.
ro_RO: TIFF: Eroare la citirea imaginii.

en: Unknown TIFF resolution unit %d ignored
ro_RO: Unitatea de rezoluție TIFF necunoscută %d ignorată

en: TIFF: Error saving image.
ro_RO: TIFF: Eroare la salvarea imaginii.

en: TIFF: Error writing image.
ro_RO: TIFF: Eroare la scrierea imaginii.

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
ro_RO: Argumentul %d din linia de comandă nu a putut fi convertit la Unicode și va fi ignorat.

en: Initialization failed in post init, aborting.
ro_RO: Inițializare eșuată în post-init, se anulează.

en: Cannot set locale to language "%s".
ro_RO: Nu se poate seta locala la limba "%s".

en: Error:
ro_RO: Eroare:

en: Warning:
ro_RO: Avertisment:

en: The previous message repeated once.
ro_RO: Mesajul anterior e repetat odată.

en: The previous message repeated %u time. | The previous message repeated %u times.
ro_RO[0]: Mesajul anterior e repetat %u dată.
ro_RO[1]: Mesajul anterior e repetat de %u ori.
ro_RO[2]: Mesajul anterior e repetat de %u de ori.

en: Last repeated message ("%s", %u time) wasn't output | Last repeated message ("%s", %u times) wasn't output
ro_RO[0]: Ultimul mesaj repetat ("%s", %u data) nu a fost afișat
ro_RO[1]: Ultimul mesaj repetat ("%s", %u ori) nu a fost afișat
ro_RO[2]: Ultimul mesaj repetat ("%s", %u de ori) nu a fost afișat

en:  (error %ld: %s)
ro_RO:  (eroarea %ld: %s)

en: Failed to allocate memory for LZMA decompression.
ro_RO: A eșuat alocarea de memorie pentru decompresia LZMA.

en: Failed to initialize LZMA decompression: unexpected error %u.
ro_RO: A eșuat inițializarea decompresiei LZMA: erorare neașteptată %u.

en: input is not in XZ format
ro_RO: inputul nu este în format XZ

en: input compressed using unknown XZ option
ro_RO: input comprimat folosind o opțiune XZ necunoscută

en: input is corrupted
ro_RO: inputul este compromis

en: unknown decompression error
ro_RO: eroare necunoscută de decomprimare

en: LZMA decompression error: %s
ro_RO: Eroare de decomprimare LZMA: %s

en: Failed to allocate memory for LZMA compression.
ro_RO: A eșuat alocarea de memorie pentru compresia LZMA.

en: Failed to initialize LZMA compression: unexpected error %u.
ro_RO: A eșuat inițializarea compresiei LZMA: erorare neașteptată %u.

en: out of memory
ro_RO: memorie epuizată

en: unknown compression error
ro_RO: eroare necunoscută de comprimare

en: LZMA compression error: %s
ro_RO: Eroare de comprimare LZMA: %s

en: LZMA compression error when flushing output: %s
ro_RO: Eroare de comprimare LZMA la transmiterea către output: %s

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
ro_RO: '{' fără pereche într-o intrare pentru tipul mime %s.

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
ro_RO: A fost detectată o dependență circulară care implică modulul "%s".

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
ro_RO: Dependința "%s" a modulului "%s" nu există.

en: Module "%s" initialization failed
ro_RO: Inițializarea modulului "%s" a eșuat

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
ro_RO: A4 foaie, 210 x 297 mm

en: C sheet, 17 x 22 in
ro_RO: C foaie, 17 x 22 in

en: D sheet, 22 x 34 in
ro_RO: D foaie, 22 x 34 in

en: E sheet, 34 x 44 in
ro_RO: E foaie, 34 x 44 in

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
ro_RO: Letter mic, 8 1/2 x 11 in

en: Ledger, 17 x 11 in
ro_RO: Registru, 17 x 11 in

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
ro_RO: Declarație, 5 1/2 x 8 1/2 in

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
ro_RO: Executiv, 7 1/4 x 10 1/2 in

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
ro_RO: A3 foaie, 297 x 420 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
ro_RO: A4 foaie mică, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
ro_RO: A5 foaie, 148 x 210 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
ro_RO: B4 foaie, 250 x 354 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
ro_RO: B5 foaie, 182 x 257 milimetri

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
ro_RO: #9 Plic, 3 7/8 x 8 7/8 in

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
ro_RO: #10 Plic, 4 1/8 x 9 1/2 in

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
ro_RO: #11 Plic, 4 1/2 x 10 3/8 in

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
ro_RO: #12 Plic, 4 3/4 x 11 in

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
ro_RO: #14 Plic, 5 x 11 1/2 in

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
ro_RO: DL Plic, 110 x 220 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
ro_RO: C5 Plic, 162 x 229 mm

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
ro_RO: C3 Plic, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
ro_RO: C4 Plic, 229 x 324 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
ro_RO: C6 Plic, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
ro_RO: C65 Plic, 114 x 229 mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
ro_RO: B4 Plic, 250 x 353 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
ro_RO: B5 Plic, 176 x 250 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
ro_RO: B6 Plic, 176 x 125 mm

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
ro_RO: Italy Plic, 110 x 230 mm

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
ro_RO: Monarch Plic, 3 7/8 x 7 1/2 in

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
ro_RO: 6 3/4 Plic, 3 5/8 x 6 1/2 in

en: Japanese Postcard 100 x 148 mm
ro_RO: Japoneză, carte postală 100 x 148 mm

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
ro_RO: Plic Invitație 220 x 220 mm

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
ro_RO: A4 Transversal 210 x 297 mm

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
ro_RO: A5 Transversal 148 x 210 mm

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
ro_RO: B5 (JIS) Transversal 182 x 257 mm

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
ro_RO: A3 Transversal 297 x 420 mm

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
ro_RO: A3 Extra Transversal 322 x 445 mm

en: Japanese Double Postcard 200 x 148 mm
ro_RO: Japoneză, carte poștală dublă 200 x 148 mm

en: Japanese Envelope Kaku #2
ro_RO: Japoneză, Plic Kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #3
ro_RO: Japoneză, Plic Kaku #3

en: Japanese Envelope Chou #3
ro_RO: Japoneză, Plic Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #4
ro_RO: Japoneză, Plic Chou #4

en: Letter Rotated 11 x 8 1/2 in
ro_RO: Letter rotit 11 x 8 1/2 in

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
ro_RO: A3 Rotit 420 x 297 mm

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
ro_RO: A4 Rotit 297 x 210 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
ro_RO: A5 Rotit 210 x 148 mm

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
ro_RO: B4 (JIS) Rotit 364 x 257 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
ro_RO: B5 (JIS) Rotit 257 x 182 mm

en: Japanese Postcard Rotated 148 x 100 mm
ro_RO: Japoneză, Carte Postală Rotită 148 x 100 mm

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
ro_RO: Carte Poștală Japoneză Dublă Rotită 148 x 200 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
ro_RO: A6 Rotit 148 x 105 mm

en: Japanese Envelope Kaku #2 Rotated
ro_RO: Japoneză, Plic Kaku #2 Rotit

en: Japanese Envelope Kaku #3 Rotated
ro_RO: Japoneză, Plic Kaku #3 Rotit

en: Japanese Envelope Chou #3 Rotated
ro_RO: Japoneză, Plic Chou #3 Rotit

en: Japanese Envelope Chou #4 Rotated
ro_RO: Japoneză, Plic Chou #4 Rotit

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
ro_RO: B6 (JIS) Rotit 182 x 128 mm

en: Japanese Envelope You #4
ro_RO: Japoneză, Plic You #4

en: Japanese Envelope You #4 Rotated
ro_RO: Japoneză, Plic You #4 Rotit

en: PRC 32K(Big) 97 x 151 mm
ro_RO: PRC 32K(Mare) 97 x 151 mm

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
ro_RO: PRC Plic #1 102 x 165 mm

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
ro_RO: PRC Plic #2 102 x 176 mm

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
ro_RO: PRC Plic #3 125 x 176 mm

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
ro_RO: PRC Plic #4 110 x 208 mm

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
ro_RO: PRC Plic #5 110 x 220 mm

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
ro_RO: PRC Plic #6 120 x 230 mm

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
ro_RO: PRC Plic #7 160 x 230 mm

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
ro_RO: PRC Plic #8 120 x 309 mm

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
ro_RO: PRC Plic #9 229 x 324 mm

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
ro_RO: PRC Plic #10 324 x 458 mm

en: PRC 16K Rotated
ro_RO: PRC 16K Rotit

en: PRC 32K Rotated
ro_RO: PRC 32K Rotit

en: PRC 32K(Big) Rotated
ro_RO: PRC 32K(Mare) Rotit

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
ro_RO: PRC Plic #1 Rotit 165 x 102 mm

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
ro_RO: PRC Plic #2 Rotit 176 x 102 mm

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
ro_RO: PRC Plic #3 Rotit 176 x 125 mm

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
ro_RO: PRC Plic #4 Rotit 208 x 110 mm

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
ro_RO: PRC Plic #5 Rotit 220 x 110 mm

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
ro_RO: PRC Plic #6 Rotit 230 x 120 mm

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
ro_RO: PRC Plic #7 Rotit 230 x 160 mm

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
ro_RO: PRC Plic #8 Rotit 309 x 120 mm

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
ro_RO: PRC Plic #9 Rotit 324 x 229 mm

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
ro_RO: PRC Plic #10 Rotit 458 x 324 mm

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
ro_RO: A0 foaie, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
ro_RO: A1 foaie, 594 x 841 mm

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Generic PostScript
ro_RO: PostScript generic

en: Ready
ro_RO: Gata

en: Printing Error
ro_RO: Eroare de tipărire

en: Page setup
ro_RO: Setări pagină

en: Please wait while printing...
ro_RO: Așteptați cât timp se tipărește...

en: Document:
ro_RO: Documentul:

en: Progress:
ro_RO: Progres:

en: Preparing
ro_RO: Pregătire

en: Printing page %d
ro_RO: Tipărire pagina %d

en: Printing page %d of %d
ro_RO: Tipărire pagina %d din %d

en:  (copy %d of %d)
ro_RO:  (copia %d din %d)

en: Printing
ro_RO: Tipărire

en: First page
ro_RO: Prima pagină

en: Previous page
ro_RO: Pagina anterioară

en: Next page
ro_RO: Pagina următoare

en: Last page
ro_RO: Ultima pagină

en: Zoom Out
ro_RO: Micșorează

en: Zoom In
ro_RO: Mărește

en: &Close
ro_RO: În&chide

en: Could not start document preview.
ro_RO: Nu a putut fi pornită previzualizarea documentului.

en: Print Preview Failure
ro_RO: Eroare la previzualizarea tipăririi

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
ro_RO: Nu este suficientă memorie pentru a crea o previzualizare.

en: Page %d of %d
ro_RO: Pagina %d din %d

en: Page %d
ro_RO: Pagina %d

en: unknown error
ro_RO: eroare necunoscută

en: Invalid regular expression '%s': %s
ro_RO: Expresie regulată invalidă '%s': %s

en: Failed to find match for regular expression: %s
ro_RO: A eșuat găsirea unui rezultat pentru expresia regulată: %s

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
ro_RO: Renderer-ul "%s" are versiunea incompatibilă %d.%d și nu a putut fi încărcat.

en: Not available for this platform
ro_RO: Indisponibil pentru această platformă

en: Saving password for "%s" failed: %s.
ro_RO: Salvarea parolei pentru '%s' a eșuat: '%s'.

en: Reading password for "%s" failed: %s.
ro_RO: Citirea parolei pentru '%s' a eșuat: '%s'.

en: Deleting password for "%s" failed: %s.
ro_RO: Ștergerea parolei pentru '%s' a eșuat: '%s'.

en: Failed to monitor I/O channels
ro_RO: A eșuat monitorizarea canalelor I/O

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Don't Save
ro_RO: Nu salva

en: Cannot initialize sockets
ro_RO: Nu se poate face inițializare socket

[ctx: standard Windows menu]
en: &Help
ro_RO: &Ajutor

en: &About
ro_RO: &Despre

en: About
ro_RO: Despre

en: Add
ro_RO: Plus

en: &Apply
ro_RO: &Aplică

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: &Back
ro_RO: Î&napoi

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: &Bold
ro_RO: În&groșat

en: Bold
ro_RO: Îngroșat

en: &Bottom
ro_RO: &Jos

en: Bottom
ro_RO: Jos

en: &Cancel
ro_RO: &Renunță

en: &Clear
ro_RO: &Curăță

en: Close
ro_RO: Închide

en: &Convert
ro_RO: &Transformă

en: Convert
ro_RO: Transformă

en: &Copy
ro_RO: &Copiază

en: Copy
ro_RO: Copiază

en: Cu&t
ro_RO: &Decupează

en: Cut
ro_RO: Decupează

en: &Delete
ro_RO: Ște&rge

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: &Down
ro_RO: &Jos

en: Down
ro_RO: Jos

en: &Edit
ro_RO: &Editează

en: Edit
ro_RO: Editează

en: &Execute
ro_RO: &Execută

en: Execute
ro_RO: Execută

en: &Quit
ro_RO: &Ieșire

en: Quit
ro_RO: Ieșire

en: &File
ro_RO: &Fișier

en: File
ro_RO: Fișier

en: &Find...
ro_RO: &Caută...

en: Find...
ro_RO: Caută...

en: &First
ro_RO: &Primul

en: First
ro_RO: Primul

en: &Floppy
ro_RO: &Dischetă

en: Floppy
ro_RO: Dischetă

en: &Forward
ro_RO: În&ainte

en: Forward
ro_RO: Înainte

en: &Help
ro_RO: &Ajutor

en: &Home
ro_RO: &Acasă

en: Home
ro_RO: Acasă

en: Indent
ro_RO: Indentare

en: &Italic
ro_RO: Curs&iv

en: Italic
ro_RO: Cursiv

en: &Jump to
ro_RO: &Mergi la

en: Jump to
ro_RO: Mergi la

en: Centered
ro_RO: Centrat

en: Justified
ro_RO: Aliniere la margini

en: Align Left
ro_RO: Aliniere la stânga

en: Align Right
ro_RO: Aliniere la dreapta

en: &Last
ro_RO: &Ultimul

en: Last
ro_RO: Ultimul

en: &Network
ro_RO: &Rețea

en: Network
ro_RO: Rețea

en: &New
ro_RO: &Nou

en: New
ro_RO: Nou

en: &No
ro_RO: &Nu

en: &Open...
ro_RO: &Deschide...

en: Open...
ro_RO: Deschide...

en: &Paste
ro_RO: Li&pire

en: Paste
ro_RO: Lipire

en: &Preferences
ro_RO: &Preferințe

en: Preferences
ro_RO: Preferințe

en: Print previe&w...
ro_RO: Pre&vizualizare tipărire...

en: Print preview...
ro_RO: Previzualizare tipărire...

en: &Print...
ro_RO: Ti&părire...

en: Print...
ro_RO: Tipărire...

en: &Properties
ro_RO: &Proprietăți

en: Properties
ro_RO: Proprietăți

en: Redo
ro_RO: Repetare acțiune

en: Refresh
ro_RO: Actualizare

en: Remove
ro_RO: Eliminare

en: Rep&lace...
ro_RO: Înl&ocuire...

en: Replace...
ro_RO: Înlocuire...

en: Revert to Saved
ro_RO: Revenire la versiunea salvată

en: &Save
ro_RO: &Salvare

en: Save &As...
ro_RO: S&alvare ca...

en: Save As...
ro_RO: Salvare ca...

en: Select &All
ro_RO: Selecte&ază tot

en: Select All
ro_RO: Selectează tot

en: &Color
ro_RO: &Culoare

en: Color
ro_RO: Culoare

en: &Ascending
ro_RO: &Crescător

en: Ascending
ro_RO: Crescător

en: &Descending
ro_RO: &Descrescător

en: Descending
ro_RO: Descrescător

en: &Spell Check
ro_RO: &Verificare ortografie

en: Spell Check
ro_RO: Verificare ortografie

en: &Strikethrough
ro_RO: &Tăiat cu o linie

en: Strikethrough
ro_RO: Tăiat

en: &Top
ro_RO: &Sus

en: Top
ro_RO: Sus

en: Undelete
ro_RO: Restaurează

en: &Underline
ro_RO: S&ubliniat

en: Underline
ro_RO: Subliniat

en: Undo
ro_RO: Anulare acțiune

en: &Unindent
ro_RO: An&ulare indentare

en: Unindent
ro_RO: Anulare indentare

en: &Up
ro_RO: S&us

en: Up
ro_RO: Sus

en: &Yes
ro_RO: &Da

en: &Actual Size
ro_RO: Dimensiune re&ală

en: Actual Size
ro_RO: Dimensiune reală

en: Zoom to &Fit
ro_RO: Redimensione&ază cât să încapă

en: Zoom to Fit
ro_RO: Redimensionează cât să încapă

en: Zoom &In
ro_RO: Mă&rește

en: Zoom &Out
ro_RO: Mi&cșorează

en: Show about dialog
ro_RO: Arată dialog informativ

en: Copy selection
ro_RO: Copiază selecția

en: Cut selection
ro_RO: Decupează selecție

en: Delete selection
ro_RO: Șterge selecție

en: Find in document
ro_RO: Caută în document

en: Find and replace in document
ro_RO: Caută și înlocuiește în document

en: Paste selection
ro_RO: Lipește selecția

en: Quit this program
ro_RO: Părăsește acest program

en: Redo last action
ro_RO: Repetă ultima acțiune

en: Undo last action
ro_RO: Anulează ultima acțiune

en: Create new document
ro_RO: Creează document nou

en: Open an existing document
ro_RO: Deschide un document existent

en: Close current document
ro_RO: Închide documentul curent

en: Save current document
ro_RO: Salvează documentul curent

en: Save current document with a different filename
ro_RO: Salvează documentul curent cu un nume diferit de fișier

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
ro_RO: Conversia la setul de caractere '%s' nu funcționează.

en: unknown
ro_RO: necunoscut

en: incomplete header block in tar
ro_RO: bloc de antet incomplet în tar

en: checksum failure reading tar header block
ro_RO: suma de control eronată în blocul antet pentru tar

en: invalid data in extended tar header
ro_RO: date incorecte în antetul extins tar

en: tar entry not open
ro_RO: intrarea tar nu a fost deschisă

en: unexpected end of file
ro_RO: sfârșit de fișier neașteptat

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
ro_RO: %s nu a corespuns antetului tar pentru înregistrarea '%s'

en: incorrect size given for tar entry
ro_RO: dimensiune incorectă dată pentru intrarea tar

en: '%s' is probably a binary buffer.
ro_RO: '%s' este probabil un buffer binar.

en: File couldn't be loaded.
ro_RO: Fișierul nu a putut fi încărcat.

en: Failed to read text file "%s".
ro_RO: A eșuat citirea fișierului text "%s".

en: can't write buffer '%s' to disk.
ro_RO: nu se poate scrie buffer-ul %s pe disc.

en: Failed to get the local system time
ro_RO: A eșuat obținerea timpului local al sistemului

en: wxGetTimeOfDay failed.
ro_RO: wxGetTimeOfDay a eșuat.

en: '%s' is not a valid message catalog.
ro_RO: '%s' nu este un catalog de mesaje valid.

en: Invalid message catalog.
ro_RO: Catalog de mesaje invalid.

en: Failed to parse Plural-Forms: '%s'
ro_RO: Nu se pot interpreta formele de plural:'%s'

en: using catalog '%s' from '%s'.
ro_RO: folosește catalogul '%s' din '%s'.

en: Resource '%s' is not a valid message catalog.
ro_RO: Resursa '%s' nu este un catalog de mesaje valid.

en: Couldn't enumerate translations
ro_RO: Nu au putut fi enumerate traducerile

en: No default application configured for HTML files.
ro_RO: Nu există aplicație implicită configurată pentru fișierele HTML.

en: Failed to open URL "%s" in default browser.
ro_RO: A eșuat deschiderea URL-ului "%s" in browser-ul implicit.

en: Validation conflict
ro_RO: Conflict de validare

en: Required information entry is empty.
ro_RO: Intrarea pentru informația necesară este goală.

en: '%s' is one of the invalid strings
ro_RO: '%s' este unul dintre șirurile de caractere invalide

en: '%s' is not one of the valid strings
ro_RO: '%s' nu este unul dintre șirurile de caractere valide

en: '%s' contains invalid character(s)
ro_RO: '%s' conține caracter(e) invalid(e)

en: Error: %s (%d)
ro_RO: Eroare: %s (%d)

en: Not enough free disk space for download.
ro_RO: Spațiul liber pe disc nu este suficient pentru download.

en: libcurl could not be initialized
ro_RO: libcurl nu a putut fi inițializat

en: RunScriptAsync not supported
ro_RO: RunScriptAsync nu este suportat

en: Error running JavaScript: %s
ro_RO: Eroare la rularea JavaScript: %s

en: This platform does not support background transparency.
ro_RO: Această platformă nu suportă transparență pentru fundal.

en: Could not transfer data to window
ro_RO: Nu s-au putut transfera datele către fereastră

en: Out of window IDs.  Recommend shutting down application.
ro_RO: Nu mai sunt ID-uri de ferestre disponibile. Se recomandă închiderea aplicației.

en: XPM: incorrect header format!
ro_RO: XPM: format incorect pentru antet!

en: XPM: incorrect colour description in line %d
ro_RO: XPM: descriere incorectă a culorii la linia %d

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
ro_RO: XPM: definiție incorectă a culorii '%s' la linia %d!

en: XPM: no colors left to use for mask!
ro_RO: XPM: nu a rămas nicio culoare pentru a se folosi drept mască!

en: XPM: truncated image data at line %d!
ro_RO: XPM: datele imaginii sunt trunchiate la linia %d!

en: XPM: Malformed pixel data!
ro_RO: XPM: Date de pixel eronate!

en: Illegal Parameter Count for Create Method
ro_RO: Număr de parametri incorect pentru metoda Create

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
ro_RO: Număr incorect de parametri pentru metoda ConstructObject

en: Create Parameter %s not found in declared RTTI Parameters
ro_RO: Create Parameter %s nu a fost găsit între parametrii RTTI declarați

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
ro_RO: Obiect de tip nepermis (Non-wxEvtHandler) ca Sursă a Evenimentului

en: Type must have enum - long conversion
ro_RO: Tipul trebuie să aibă o conversie enum - long

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
ro_RO: ID-ul obiectului pasat către GetObjectClassInfo este invalid sau Null

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
ro_RO: Obiect necunoscut pasat către GetObjectClassInfo

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
ro_RO: Obiect deja înregistrat transmis către metoda SetObjectClassInfo

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
ro_RO: ID-ul obiectului pasat către HasObjectClassInfo este invalid sau Null

en: Passing a already registered object to SetObject
ro_RO: S-a pasat un obiect deja înregistrat către SetObject

en: Passing an unknown object to GetObject
ro_RO: S-a pasat un obiect necunoscut către GetObject

en: Forward hrefs are not supported
ro_RO: Nu sunt acceptate declarații în avans pentru href

en: unknown class %s
ro_RO: clasă necunoscută %s

en: objects cannot have XML Text Nodes
ro_RO: obiectele nu pot avea noduri de text XML

en: Objects must have an id attribute
ro_RO: Obiectele trebuie să aibă un atribut id

en: Doubly used id : %d
ro_RO: Id folosit de două ori : %d

en: Unknown Property %s
ro_RO: Proprietate %s necunoscută

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
ro_RO: O colecție care nu e goală trebuie să conțină noduri 'element'

en: incorrect event handler string, missing dot
ro_RO: șir de caractere incorect pentru un manipulator de evenimente, lipsește un punct

en: can't re-initialize zlib deflate stream
ro_RO: nu se poate reinițializa fluxul de compresie zlib

en: can't re-initialize zlib inflate stream
ro_RO: nu se poate reinițializa fluxul de decompresie zlib

en: Ignoring malformed extra data record, ZIP file may be corrupted
ro_RO: Intrarea în plus și malformată este ignorată, fișierul ZIP poate fi compromis

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
ro_RO: presupunând că acesta este un zip concatenat din mai multe părți

en: invalid zip file
ro_RO: fișier zip invalid

en: can't find central directory in zip
ro_RO: nu a găsit directorul central in zip

en: error reading zip central directory
ro_RO: eroare la citirea directorului central din zip

en: error reading zip local header
ro_RO: eroare la citirea antetului local din zip

en: bad zipfile offset to entry
ro_RO: deplasament eronat pentru intrarea fișierului zip

en: stored file length not in Zip header
ro_RO: lungimea fișierului conținut nu este in antetul Zip

en: unsupported Zip compression method
ro_RO: metodă de comprimare Zip nesuportată

en: reading zip stream (entry %s): bad length
ro_RO: citire flux zip (intrarea %s): lungime eronată

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
ro_RO: citire flux zip (intrarea %s): crc eronat

en: error writing zip entry '%s': file too large without ZIP64
ro_RO: eroare la scrierea intrării zip '%s': fișier prea mare fără ZIP64

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
ro_RO: eroare la scrierea intrării zip '%s': eroare de crc sau lungime

en: Gzip not supported by this version of zlib
ro_RO: Gzip nu e suportat de această versiune de zlib

en: Can't initialize zlib inflate stream.
ro_RO: Nu poate fi inițializat fluxul de decompresie zlib.

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
ro_RO: Nu poate fi citit fluxul de decompresie: EOF neașteptat în fluxul de bază.

en: zlib error %d
ro_RO: eroare zlib %d

en: Can't read from inflate stream: %s
ro_RO: Nu poate fi citit fluxul de decompresie: %s

en: Can't initialize zlib deflate stream.
ro_RO: Nu poate fi inițializat fluxul de compresie zlib.

en: Can't write to deflate stream: %s
ro_RO: Nu se poate scrie în fluxul de decompresie: %s

en: No bitmap handler for type %d defined.
ro_RO: Nu există manipulator de bitmap pentru tipul %d definit.

en: Failed to read event from DirectFB pipe
ro_RO: A eșuat citirea evenimentului din canalul (pipe) DirectFB

en: Failed to switch DirectFB pipe to non-blocking mode
ro_RO: A eșuat trecerea canalului (pipe) DirectFB în mod non-blocant

en: no fonts found in %s, using builtin font
ro_RO: niciun font găsit în %s, se va folosi fontul încorporat

en: Default font
ro_RO: Font implicit

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
ro_RO: Fișierul index de fonturi %s a dispărut în timp ce se încărcau fonturile.

en: DirectFB error %d occurred.
ro_RO: A intervenit eroarea %d de DirectFB.

en: Developed by
ro_RO: Dezvoltat de

en: Documentation by
ro_RO: Documentație de

en: Graphics art by
ro_RO: Arta grafică de

en: Translations by
ro_RO: Traduceri de

en: Version
ro_RO: Versiunea

en: About %s
ro_RO: Despre %s

en: License
ro_RO: Licență

en: Developers
ro_RO: Dezvoltatori

en: Documentation writers
ro_RO: Autorii documentației

en: Artists
ro_RO: Artiști

en: Translators
ro_RO: Traducători

en: No handler found for animation type.
ro_RO: Nu a fost găsit niciun manipulator pentru tipul de animație.

en: No animation handler for type %ld defined.
ro_RO: Nu există manipulator de animație pentru tipul %ld definit.

en: Animation file is not of type %ld.
ro_RO: Fișierul de animație nu este de tipul %ld.

en: Choose colour
ro_RO: Alege culoare

en: Red:
ro_RO: Roșu:

en: Green:
ro_RO: Verde:

en: Blue:
ro_RO: Albastru:

en: Opacity:
ro_RO: Opacitate:

en: Add to custom colours
ro_RO: Adaugă la culori personalizate

en: Username:
ro_RO: Utilizator:

en: Password:
ro_RO: Parolă:

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: true
ro_RO: adevărat

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: false
ro_RO: fals

en: Row %i
ro_RO: Rândul %i

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Collapse
ro_RO: Contractă

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Expand
ro_RO: Expandează

en: %s (%d items)
ro_RO: %s (%d elemente)

en: Column %u
ro_RO: Coloana %u

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control
en: Left
ro_RO: Stânga

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control
en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Open file "%s"
ro_RO: Deschide fișierul "%s"

en: Enter command to open file "%s":
ro_RO: Introduceți comanda pentru a deschide fișierul "%s":

en: Executable files (*.exe)|*.exe|
ro_RO: Fișiere executabile (*.exe)|*.exe|

en: Debug report "%s"
ro_RO: Raport de depanare "%s"

en: A debug report has been generated in the directory
ro_RO: Un raport de depanare a fost generat în directorul

en: The following debug report will be generated
ro_RO: Următorul raport debug va fi generatân

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
ro_RO: Raportul conține fișierele enumerate mai jos. Dacă unele din ele conțin informații private,
    debifați-le și vor fi eliminate din raport.

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
ro_RO: Pentru suprimarea definitivă a acestui raport de depanare apăsați butonul "Anulează",
    dar atenție, aceasta ar putea împiedica îmbunătățirea programului, astfel că
    dacă se poate este indicat să fie permisă generarea raportului.

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
ro_RO:               Mulțumim și ne pare rău pentru inconveniență!

en: &Debug report preview:
ro_RO: Previzualizare raport de &depanare (debug):

en: &View...
ro_RO: &Vizualizare...

en: &Notes:
ro_RO: &Note:

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
ro_RO: Dacă aveți informații adiționale cu privire la acest raport de
    defecte, introduceți-le aici și îi vor fi alăturate:

en: Cannot open file for PostScript printing!
ro_RO: Nu se poate deschide fișierul pentru tipărire cu PostScript!

en: Sections
ro_RO: Secțiuni

en: Home directory
ro_RO: Director acasă

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Desktop
ro_RO: Spațiu de lucru

en: Illegal directory name.
ro_RO: Nume ilegal de director.

en: Error
ro_RO: Eroare

en: File name exists already.
ro_RO: Numele de fișier există deja.

en: Operation not permitted.
ro_RO: Operație nepermisă.

en: Create new directory
ro_RO: Creează director nou

en: Go to home directory
ro_RO: Spre directorul inițial

en: Show &hidden directories
ro_RO: Arată &directoare ascunse

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
ro_RO: Directorul '%s' nu există
    Să fie creat acum?

en: Directory does not exist
ro_RO: Directorul nu există

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
ro_RO: A eșuat crearea directorului '%s'
    (Aveți permisiunile necesare?)

en: Error creating directory
ro_RO: Eroare la crearea directorului

en: You cannot add a new directory to this section.
ro_RO: Nu se poate adăuga un nou director la această secțiune.

en: Create directory
ro_RO: Creează director

en: NewName
ro_RO: NumeNou

en: Edit item
ro_RO: Modifică element

en: New item
ro_RO: Element nou

en: Delete item
ro_RO: Șterge element

en: Move up
ro_RO: Mută în sus

en: Move down
ro_RO: Mută în jos

en: Search for:
ro_RO: Caută:

en: Replace with:
ro_RO: Înlocuiește cu:

en: Whole word
ro_RO: Cuvânt întreg

en: Match case
ro_RO: Conform majuscule/minuscule

en: Search direction
ro_RO: Direcție căutare

en: &Replace
ro_RO: Înl&ocuiește

en: Replace &all
ro_RO: Înlocuiește peste &tot

en: <DIR>
ro_RO: <DIRECTOR>

en: <LINK>
ro_RO: <LEGĂTURĂ>

en: <DRIVE>
ro_RO: <DISC>

en: %ld byte | %ld bytes
ro_RO[0]: %ld byte
ro_RO[1]: %ld byte-i
ro_RO[2]: %ld byte-i

en: Name
ro_RO: Nume

en: Size
ro_RO: Dimensiune

en: Type
ro_RO: Tip

en: Modified
ro_RO: Modificat

en: Permissions
ro_RO: Permisiuni

en: Attributes
ro_RO: Atribute

en: Current directory:
ro_RO: Directorul curent:

en: Show &hidden files
ro_RO: Arată &fișiere ascunse

en: Illegal file specification.
ro_RO: Specificație ilegală de fișier.

en: Directory doesn't exist.
ro_RO: Directorul nu există.

en: View files as a list view
ro_RO: Afișează fișierele ca listă

en: View files as a detailed view
ro_RO: Afișează detaliat fișierele

en: Go to parent directory
ro_RO: Spre directorul părinte

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ro_RO: Fișierul '%s' există deja, sigur vreți să fie suprascris?

en: Confirm
ro_RO: Confirmă

en: Please choose an existing file.
ro_RO: Alegeți un fișier existent.

en: Decorative
ro_RO: Decorativ

en: Slant
ro_RO: Înclinat

en: Light
ro_RO: Subțiat

en: &Font family:
ro_RO: &Familie font:

en: The font family.
ro_RO: Familia fontului.

en: &Style:
ro_RO: &Stil:

en: The font style.
ro_RO: Stilul fontului.

en: &Weight:
ro_RO: &Greutate:

en: The font weight.
ro_RO: Îngroșarea fontului.

en: C&olour:
ro_RO: Cul&oare:

en: The font colour.
ro_RO: Culoarea fontului.

en: &Point size:
ro_RO: Dimensiune în &puncte:

en: The font point size.
ro_RO: Dimensiunea în puncte a fontului.

en: Whether the font is underlined.
ro_RO: Determină sublinierea.

en: Preview:
ro_RO: Previzualizare:

en: Shows the font preview.
ro_RO: Afișează previzualizarea fontului.

en: Click to cancel the font selection.
ro_RO: Clic pentru a anula selectarea fontului.

en: Click to confirm the font selection.
ro_RO: Clic pentru a confirma selectarea fontului.

en: Choose font
ro_RO: Alege font

en: Copying more than one selected block to clipboard is not supported.
ro_RO: Copierea în clipboard a mai multor blocuri selectate nu este suportată.

en: Help directory "%s" not found.
ro_RO: Directorul de ajutor "%s" nu a fost găsit.

en: Help file "%s" not found.
ro_RO: Fișierul de ajutor "%s" nu a fost găsit.

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
ro_RO: Linia %lu a fișierului hartă "%s" are sintaxa incorectă, sărită.

en: No valid mappings found in the file "%s".
ro_RO: Nu au fost găsite asocieri valide în fișierul "%s".

en: No entries found.
ro_RO: Nu s-au găsit intrări.

en: Help Index
ro_RO: Index ajutor

en: Relevant entries:
ro_RO: Intrări relevante:

en: Entries found
ro_RO: Intrări găsite

en: &Copy URL
ro_RO: &Copiază URL

en: Hide this notification message.
ro_RO: Ascunde această notificare.

en: %s Error
ro_RO: %s Eroare

en: %s Warning
ro_RO: %s Avertizare

en: %s Information
ro_RO: %s Informație

en: Application
ro_RO: Aplicație

en: Save log contents to file
ro_RO: Salvează conținutul raportului în fișier

en: C&lear
ro_RO: &Curăță

en: Clear the log contents
ro_RO: Curăță conținutul jurnalului

en: Close this window
ro_RO: Închide această fereastră

en: &Log
ro_RO: &Jurnal

en: Can't save log contents to file.
ro_RO: Nu se poate salva conținutul raportului în fișier.

en: Log saved to the file '%s'.
ro_RO: Raport salvat în fișierul '%s'.

en: &Details
ro_RO: &Detalii

en: Failed to copy dialog contents to the clipboard.
ro_RO: A eșuat copierea conținutului dialogului în memoria clipboard.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
ro_RO: Să fie adăugat raportul la fișierul '%s' (alegând [Nu] îl va suprascrie)?

en: Question
ro_RO: Întrebare

en: invalid message box return value
ro_RO: valoare invalidă returnată de caseta de mesaje

en: Notice
ro_RO: Notificare

en: %s Preferences
ro_RO: %s, Preferințe

en: Printing...
ro_RO: Se tipărește...

en: Could not start printing.
ro_RO: Nu s-a putut începe tipărirea.

en: Printing page %d...
ro_RO: Se tipărește pagina %d...

en: Printer options
ro_RO: Opțiuni imprimantă

en: Print to File
ro_RO: Tipărește în fișier

en: Setup...
ro_RO: Setări...

en: Printer:
ro_RO: Imprimantă:

en: Status:
ro_RO: Stare:

en: All
ro_RO: Tot

en: Pages
ro_RO: Pagini

en: Print Range
ro_RO: Interval de tipărire

en: From:
ro_RO: De la:

en: To:
ro_RO: Către:

en: Copies:
ro_RO: Copii:

en: PostScript file
ro_RO: Fișier PostScript

en: Print Setup
ro_RO: Setări tipărire

en: Printer
ro_RO: Imprimantă

en: Default printer
ro_RO: Imprimantă implicită

en: Paper size
ro_RO: Dimensiune hârtie

en: Portrait
ro_RO: Vertical

en: Landscape
ro_RO: Orizontal

en: Orientation
ro_RO: Orientare

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Print in colour
ro_RO: Tipărește color

en: Print spooling
ro_RO: Tipărire cu buffer

en: Printer command:
ro_RO: Comandă imprimantă:

en: Printer options:
ro_RO: Opțiuni imprimantă:

en: Left margin (mm):
ro_RO: Margine stânga (mm):

en: Top margin (mm):
ro_RO: Margine sus (mm):

en: Right margin (mm):
ro_RO: Margine dreapta (mm):

en: Bottom margin (mm):
ro_RO: Marginea de jos (mm):

en: Printer...
ro_RO: Imprimantă...

en: &Skip
ro_RO: &Omite

en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

en: Done.
ro_RO: Gata.

en: Search
ro_RO: Caută

en: Could not find tab for id
ro_RO: Nu s-a putut găsi indentarea pentru id

en: Tips not available, sorry!
ro_RO: Sfaturile nu sunt disponibile, ne pare rău!

en: Tip of the Day
ro_RO: Sfatul zilei

en: Did you know...
ro_RO: Știați că...

en: &Show tips at startup
ro_RO: Arată &sfaturi la pornire

en: &Next Tip
ro_RO: Sfatul &următor

en: &Next >
ro_RO: &Următor >

en: &Finish
ro_RO: &Termină

en: < &Back
ro_RO: < Î&napoi

en: WARNING: using XIM input method is unsupported and may result in problems with input handling and flickering. Consider unsetting GTK_IM_MODULE or setting to "ibus".
ro_RO: ATENTIE: folosirea metodei de input XIM nu este suportată și poate rezulta în probleme de input și flickering. Considerați resetarea GTK_IM_MODULE sau setarea la "ibus".

en: Unable to initialize GTK+, is DISPLAY set properly?
ro_RO: Nu se poate inițializa GTK+, este variabila DISPLAY setată corect?

en: Changing current directory to "%s" failed
ro_RO: Schimbarea directorului curent la "%s" a eșuat

en: Using private fonts is not supported on this system: Pango library is too old, 1.38 or later required.
ro_RO: Folosirea fonturilor private nu este suportată pe acest sistem: Pango este prea vechi, necesită 1.38 sau mai recent.

en: Failed to create font configuration object.
ro_RO: Obiectul de configurare a fontului nu a putut fi creat.

en: Failed to add custom font "%s".
ro_RO: A eșuat adăugarea fontului personalizat "%s".

en: Failed to register font configuration using private fonts.
ro_RO: A eșuat înregistrarea configurării de font ce folosește fonturi private.

en: Fatal Error
ro_RO: Eroare Fatală

en: This program wasn't compiled with EGL support required under Wayland, either
    install EGL libraries and rebuild or run it under X11 backend by setting
    environment variable GDK_BACKEND=x11 before starting your program.
ro_RO: Acest program nu a fost compilat cu suportul EGL necesar pentru Wayland,
    trebuie instalate bibliotecile EGL și recompilat sau rulat sub X11 setând
    variabila de mediu GDK_BACKEND=x11 înainte de a porni programul.

en: wxGLCanvas is only supported on Wayland and X11 currently.  You may be able to
    work around this by setting environment variable GDK_BACKEND=x11 before
    starting your program.
ro_RO: wxGLCanvas este suportat doar pentru Wayland și X11. Ar putea fi ocolită această
    limitare setând variabila de mediu GDK_BACKEND=x11 înaintea pornirii programului.

en: MDI child
ro_RO: Copil MDI

en: Custom size
ro_RO: Dimensiune personalizată

en: Error while printing:
ro_RO: Eroare la tipărire:

en: Page Setup
ro_RO: Setări pagină

en: Failed to insert text in the control.
ro_RO: A eșuat inserarea textului în control.

en: Retrieving JavaScript script output is not supported with WebKit v1
ro_RO: Obținerea outputului de la scriptul JavaScript nu este suportată cu WebKit v1

en: GTK+ installed on this machine is too old to support screen compositing, please install GTK+ 2.12 or later.
ro_RO: GTK+ instalat pe această mașină este prea vechi pentru a suporta compunerea ecranului, instalați GTK+ 2.12 sau ulterior.

en: Compositing not supported by this system, please enable it in your Window Manager.
ro_RO: Compunerea nu este suportată de acest sistem, trebuie activată din Managerul de Ferestre.

en: This program was compiled with a too old version of GTK+, please rebuild with GTK+ 2.12 or newer.
ro_RO: Acest program a fost compilat cu o versiune de GTK+ prea veche, recompilați cu GTK+ 2.12 sau mai recent.

en: Please choose a valid font.
ro_RO: Alegeți un font valid.

en: Failed to open CHM archive '%s'.
ro_RO: A eșuat deschiderea arhivei CHM '%s'.

en: Could not extract %s into %s: %s
ro_RO: Nu s-a putut extrage %s în %s: %s

en: no error
ro_RO: nicio eroare

en: bad arguments to library function
ro_RO: argumente eronate date unei funcții din librărie

en: error opening file
ro_RO: eroare la deschiderea fișierului

en: read error
ro_RO: eroare la citire

en: write error
ro_RO: eroare la scriere

en: seek error
ro_RO: eroare la căutare

en: bad signature
ro_RO: semnătură incorectă

en: error in data format
ro_RO: eroare în formatul de date

en: checksum error
ro_RO: suma de control eronată

en: compression error
ro_RO: eroare la comprimare

en: decompression error
ro_RO: eroare la decomprimare

en: Could not locate file '%s'.
ro_RO: Nu a putut fi localizat fișierul '%s'.

en: Could not create temporary file '%s'
ro_RO: Nu s-a putut crea fișierul temporar '%s'

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
ro_RO: Extragerea '%s' în '%s' a eșuat.

en: CHM handler currently supports only local files!
ro_RO: Funcționalitatea pentru CHM suportă numai fișiere locale!

en: Link contained '//', converted to absolute link.
ro_RO: Legătura conținea '//', a fost convertită la legătură absolută.

en: Help: %s
ro_RO: Ajutor: %s

en: Adding book %s
ro_RO: Adaugă cartea %s

en: Cannot open contents file: %s
ro_RO: Nu se poate deschide fișierul de cuprins: %s

en: Cannot open index file: %s
ro_RO: Nu se poate deschide fișierul index: %s

en: noname
ro_RO: nedenumit

en: Cannot open HTML help book: %s
ro_RO: Nu se poate deschide manualul HTML: %s

en: Displays help as you browse the books on the left.
ro_RO: Afișează manualul de ajutor în timp ce răsfoiești cărțile din stânga.

en: (bookmarks)
ro_RO: (însemne)

en: Add current page to bookmarks
ro_RO: Adaugă pagina curentă la însemne

en: Remove current page from bookmarks
ro_RO: Șterge pagina curentă dintre semnele de carte

en: Contents
ro_RO: Cuprins

en: Find
ro_RO: Caută

en: Show all
ro_RO: Arată tot

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
ro_RO: Afișează toate elementele index care conțin șirul de caractere dat. Majusculele nu sunt semnificative pentru căutare.

en: Show all items in index
ro_RO: Afișează toate elementele din index

en: Case sensitive
ro_RO: Cu majuscule semnificative

en: Whole words only
ro_RO: Numai cuvinte întregi

en: Search contents of help book(s) for all occurrences of the text you typed above
ro_RO: Caută în conținutul cărții(-lor) de ajutor toate aparițiile textului introdus mai sus

en: Show/hide navigation panel
ro_RO: Afișează/ascunde panoul de navigare

en: Go back
ro_RO: Înapoi

en: Go forward
ro_RO: Înainte

en: Go one level up in document hierarchy
ro_RO: În sus un nivel în ierarhia documentelor

en: Open HTML document
ro_RO: Deschide document HTML

en: Print this page
ro_RO: Tipărește această pagină

en: Display options dialog
ro_RO: Afișează dialogul de opțiuni

en: Please choose the page to display:
ro_RO: Alegeți pagina de afișat:

en: Help Topics
ro_RO: Subiecte de ajutor

en: Searching...
ro_RO: Caută...

en: No matching page found yet
ro_RO: Nicio pagină corespunzătoare găsită încă

en: Found %i matches
ro_RO: S-au găsit %i rezultate

en: (Help)
ro_RO: (Ajutor)

en: %d of %lu
ro_RO: %d din %lu

en: %lu of %lu
ro_RO: %lu din %lu

en: Search in all books
ro_RO: Caută în toate cărțile

en: Help Browser Options
ro_RO: Ajutor pentru opțiunile bowser-ului

en: Normal font:
ro_RO: Font normal:

en: Fixed font:
ro_RO: Font fix:

en: Font size:
ro_RO: Dimensiune font:

en: font size
ro_RO: dimensiune font

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
ro_RO: Font normal<br>și <u>subliniat</u>.

en: <i>Italic face.</i>
ro_RO: <i>Cursiv.</i>

en: <b>Bold face.</b>
ro_RO: <b>Îngroșat.</b>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
ro_RO: <b><i>Îngroșat cursiv.</i></b><br>

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
ro_RO: Font cu dimensiune fixă.<br> <b>îngroșat</b> <i>cursiv</i>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
ro_RO: <b><i>îngroșat cursiv <u>subliniat</u></i></b><br>

en: Help Printing
ro_RO: Ajutor pentru tipărire

en: Cannot print empty page.
ro_RO: Nu se poate tipări o pagină goală.

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
ro_RO: Fișiere HTML (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
ro_RO: Manuale de ajutor (*.htb)|*.htb|Manuale de ajutor (*.zip)|*.zip|

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
ro_RO: Fișier HTML Manual comprimat (*.chm)|*.chm|

en: %i of %u
ro_RO: %i din %u

en: %u of %u
ro_RO: %u din %u

en: Cannot open HTML document: %s
ro_RO: Nu se poate deschide documentul HTML: %s

en: Connecting...
ro_RO: Se conectează...

en: Unable to open requested HTML document: %s
ro_RO: Nu se poate deschide documentul HTML cerut: %s

en: Loading :
ro_RO: Se încarcă :

en: Done
ro_RO: Gata

en: HTML anchor %s does not exist.
ro_RO: Ancora HTML %s nu există.

en: Copied to clipboard:"%s"
ro_RO: Copiat în clipboard:"%s"

en: This document doesn't fit on the page horizontally and will be truncated when it is printed.
ro_RO: Acest document nu încape în pagină pe orizontală și va fi trunchiat la tipărire.

en: The document "%s" doesn't fit on the page horizontally and will be truncated if printed.
    
    Would you like to proceed with printing it nevertheless?
ro_RO: Documentul "%s" nu încape în pagină pe orizontală și va fi trunchiat la tipărire.
    
    Doriți să fie tipărit oricum?

en: If possible, try changing the layout parameters to make the printout more narrow.
ro_RO: Dacă este posibil, schimbați parametrii de formatare pentru a ingusta zona tiparită.

en: : file does not exist!
ro_RO: : fișierul nu există!

en:  Preview
ro_RO:  Previzualizare

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
ro_RO: A fost o problemă în timpul setării paginii: se poate să trebuiască setată o imprimantă implicită.

en: Failed to display HTML document in %s encoding
ro_RO: A eșuat afișarea documentului HTML în codificarea %s

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
ro_RO: wxWidgets nu a putut deschide ecranul pentru '%s': se închide.

en: Filter
ro_RO: Filtru

en: Directories
ro_RO: Directoare

en: Files
ro_RO: Fișiere

en: Selection
ro_RO: Selecție

en: Failed to open the clipboard.
ro_RO: A eșuat deschiderea memoriei clipboard.

en: Failed to close the clipboard.
ro_RO: A eșuat închiderea memoriei clipboard.

en: Failed to empty the clipboard.
ro_RO: A eșuat golirea memoriei clipboard.

en: Unsupported clipboard format.
ro_RO: Format de clipboard nesuportat.

en: Failed to set clipboard data.
ro_RO: A eșuat setarea datelor în memoria clipboard.

en: Failed to put data on the clipboard
ro_RO: A eșuat punerea datelor în memoria clipboard

en: Failed to get data from the clipboard
ro_RO: A eșuat obținerea datelor din memoria clipboard

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
ro_RO: A eșuat obținerea formatelor suportate de memoria clipboard

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
ro_RO: Dialogul de selecție a culorii a eșuat cu eroarea %0lx.

en: Failed to create cursor.
ro_RO: A eșuat crearea unui cursor.

en: Failed to register DDE server '%s'
ro_RO: A eșuat înregistrarea server-ului DDE '%s'

en: Failed to unregister DDE server '%s'
ro_RO: A eșuat înlăturarea înregistrării serverului DDE '%s'

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
ro_RO: A eșuat crearea conexiunii cu serverul '%s' pentru subiectul '%s'

en: DDE poke request failed
ro_RO: Cererea DDE de test a eșuat

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
ro_RO: A eșuat stabilirea unei bucle de informare cu serverul DDE

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
ro_RO: A eșuat terminarea buclei de informare cu serverul DDE

en: Failed to send DDE advise notification
ro_RO: A eșuat trimiterea notificării DDE

en: Failed to create DDE string
ro_RO: A eșuat crearea șirului DDE de caractere

en: no DDE error.
ro_RO: nicio eroare DDE.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
ro_RO: o cerere pentru o tranzacție sincronă de informare a expirat.

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
ro_RO: răspunsul la tranzacție a determinat setarea bitului DDE_FBUSY.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
ro_RO: o cerere pentru o tranzacție sincronă de date a expirat.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
ro_RO: o funcție DDEML a fost apelată fără ca mai intâi să fie apelată funcția DdeInitialize,
    sau un identificator de instanță invalid
    a fost pasat unei funcții DDEML.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
ro_RO: o aplicație inițializată ca APPCLASS_MONITOR
    a încercat să execute o tranzacție DDE,
    sau o aplicație inițializată ca APPCMD_CLIENTONLY
    a încercat să execute o tranzacție de server.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
ro_RO: o cerere pentru o tranzacție sincronă de execuție a expirat.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
ro_RO: un parametru nu a fost validat de DDEML.

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
ro_RO: o aplicație DDEML a creat o condiție de rulare concurentă prelungită.

en: a memory allocation failed.
ro_RO: o alocare de memorie a eșuat.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
ro_RO: o tentativă a unui client de a stabili o conversație a eșuat.

en: a transaction failed.
ro_RO: o tranzacție a eșuat.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
ro_RO: o cerere pentru o tranzacție sincronă de test a expirat.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
ro_RO: un apel intern către funcția PostMessage a eșuat.

en: reentrancy problem.
ro_RO: problema de reentranță.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
ro_RO: o tranzacție din partea serverului a fost inițiată
    într-o conversație întreruptă de client, sau serverul
    a terminat înainte de încheierea tranzacției.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
ro_RO: o eroare internă a survenit în DDEML.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
ro_RO: o cerere de încheiere a unei tranzacții de informare a expirat.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
ro_RO: un identificator de tranzacție invalid a fost pasat unei funcții DDEML.
    La revenirea din funcția de apel invers XTYP_XACT_COMPLETE,
    identificatorul de tranzacție al funcției nu mai este valid.

en: Unknown DDE error %08x
ro_RO: Eroare DDE necunoscută %08x

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
ro_RO: Funcțiile de dialup nu sunt disponibile pentru că serviciul de acces la distanță (RAS) nu este instalat. Trebuie să îl instalați.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is too old, please upgrade (the following required function is missing: %s).
ro_RO: Versiunea serviciului de acces de la distanță (RAS) instalat pe această mașină este prea veche, trebuie sa îl actualizați (următoarea funcție necesară lipsește: %s).

en: Failed to retrieve text of RAS error message
ro_RO: A eșuat obținerea textului din mesajul de eroare RAS

en: unknown error (error code %08x).
ro_RO: eroare necunoscută (cod de eroare %08x).

en: Cannot find active dialup connection: %s
ro_RO: Nu se poate determina conexiunea dialup activă: %s

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
ro_RO: S-au găsit mai multe conexiuni dialup active, se alege una la întâmplare.

en: Failed to establish dialup connection: %s
ro_RO: A eșuat stabilirea unei conexiuni dialup: %s

en: Failed to get ISP names: %s
ro_RO: A eșuat obținerea numelor ISP: %s

en: Failed to connect: no ISP to dial.
ro_RO: A eșuat conectarea: nu există niciun ISP pentru apelare.

en: Choose ISP to dial
ro_RO: Alege ISP pentru a forma

en: Please choose which ISP do you want to connect to
ro_RO: Alegeți ISP-ul la care vreți să vă conectați

en: Failed to connect: missing username/password.
ro_RO: A eșuat conectarea: lipsește utilizator/parola.

en: Cannot find the location of address book file
ro_RO: Nu se poate determina locația fișierului agendă

en: Failed to initiate dialup connection: %s
ro_RO: A eșuat inițializarea conexiunii dialup: %s

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
ro_RO: Nu se poate închide - nu există o conexiune dialup activă.

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
ro_RO: A eșuat terminarea conexiunii dialup: %s

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
ro_RO: A eșuat salvarea imaginii de tip bitmap în fișierul "%s".

en: Failed to allocate %luKb of memory for bitmap data.
ro_RO: A eșuat alocarea a %luKb de memorie pentru bitmap.

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
ro_RO: Nu se pot enumera fișierele din directorul '%s'

en: Couldn't obtain folder name
ro_RO: Nu a putut fi obtinut numele directorului

en: (error %d: %s)
ro_RO: (eroarea %d: %s)

en: Couldn't add an image to the image list.
ro_RO: Nu s-a putut adăuga o imagine la lista de imagini.

en: Failed to load metafile from file "%s".
ro_RO: A eșuat încărcarea fișierului de tip meta (metafile) din fișierul "%s".

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
ro_RO: A eșuat crearea dialogului standard de căutare/înlocuire (cod de eroare %d)

en: File dialog failed with error code %0lx.
ro_RO: Dialogul pentru fișiere a eșuat cu eroarea %0lx.

en: Font file "%s" couldn't be loaded
ro_RO: Fișierul de font "%s" nu a putut fi încărcat

en: Common dialog failed with error code %0lx.
ro_RO: Dialogul comun a eșuat cu eroarea %0lx.

en: Ungraceful worker thread termination
ro_RO: Terminare neelegantă a firului de execuție lucrător

en: Unable to create IOCP worker thread
ro_RO: Nu se poate crea firul de execuție IOCP lucrător

en: Unable to start IOCP worker thread
ro_RO: Firul de execuție IOCP lucrător nu poate fi pornit

en: Monitoring individual files for changes is not supported currently.
ro_RO: Monitorizarea pentru schimbări a fișierelor individuale nu este suportată.

en: Unable to set up watch for '%s'
ro_RO: Nu se poate seta monitor pentru '%s'

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
ro_RO: Directorul inexistent "%s" nu poate fi monitorizat pentru schimbari.

en: OpenGL 3.0 or later is not supported by the OpenGL driver.
ro_RO: OpenGL 3.0 sau ulterior nu este suportat de driverul OpenGL.

en: Couldn't create OpenGL context
ro_RO: Nu a putut fi creat un context OpenGL

en: Failed to initialize OpenGL
ro_RO: A eșuat inițializarea OpenGL

en: Could not register custom DirectWrite font loader.
ro_RO: Nu a putut fi înregistrat încărcătorul de fonturi personalizat pentru DirectWrite.

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
ro_RO: Funcțiile MS HTML Help nu sunt disponibile pentru că librăria MS HTML Help nu este instalată pe această mașină. Trebuie instalată.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
ro_RO: A eșuat inițializarea sistemului de ajutor MS HTML Help.

en: Can't delete the INI file '%s'
ro_RO: Nu se poate șterge fișierul INI '%s'

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
ro_RO: Nu s-au putut obține informații despre elementul %d din controlul de tip listă.

en: &Cascade
ro_RO: &Cascadă

en: Tile &Horizontally
ro_RO: Aranjează pe &orizontală

en: Tile &Vertically
ro_RO: Aranjează pe &verticală

en: &Arrange Icons
ro_RO: &Aranjează pictograme

en: Failed to create MDI parent frame.
ro_RO: A eșuat crearea cadrului părinte MDI.

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
ro_RO: A eșuat crearea intrării în regiștri pentru fișierele '%s'.

en: Failed to find CLSID of "%s"
ro_RO: Nu a fost găsit CLSID al "%s"

en: Failed to create an instance of "%s"
ro_RO: A eșuat crearea unei instanțe "%s"

en: Cannot get an active instance of "%s"
ro_RO: Nu se poate obține o instanță activă pentru "%s"

en: Failed to get OLE automation interface for "%s"
ro_RO: Nu a fost gasită interfața de automatizare OLE a "%s"

en: Unknown name or named argument.
ro_RO: Nume sau denumire de argument necunoscute.

en: Incorrect number of arguments.
ro_RO: Numar de argumente incorect.

en: Unknown exception
ro_RO: Exceptie necunoscută

en: Method or property not found.
ro_RO: Metoda sau proprietatea nu a fost găsită.

en: Overflow while coercing argument values.
ro_RO: Overflow în timpul validării valorilor argumentelor.

en: Object implementation does not support named arguments.
ro_RO: Implementearea obiectului nu suportă argumente cu denumire.

en: The locale ID is unknown.
ro_RO: ID-ul pentru localizare este necunoscut.

en: Missing a required parameter.
ro_RO: Lipsește un parametru necesar.

en: Argument %u not found.
ro_RO: Argumentul %u nu a fost găsit.

en: Type mismatch in argument %u.
ro_RO: Tip nepotrivit pentru argumentul %u.

en: The system cannot find the file specified.
ro_RO: Sistemul nu poate găsi fișierul specificat.

en: Class not registered.
ro_RO: Clasa nu este inregistrată.

en: Unknown error %08x
ro_RO: Eroare necunoscută %08x

en: OLE Automation error in %s: %s
ro_RO: Eroare de automatizare OLE în %s: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
ro_RO: Nu s-a putut înregistra formatul de clipboard '%s'.

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
ro_RO: Formatul '%d' pentru memoria de clipboard nu există.

en: Skip
ro_RO: Omite

en: unknown (%lu)
ro_RO: necunoscut (%lu)

en: Can't get info about registry key '%s'
ro_RO: Nu se pot obține informații despre cheia de regiștri '%s'

en: Can't open registry key '%s'
ro_RO: Nu se poate deschide cheia de regiștri '%s'

en: Can't create registry key '%s'
ro_RO: Nu se poate crea cheia de regiștri '%s'

en: Can't close registry key '%s'
ro_RO: Nu se poate închide cheia de regiștri '%s'

en: Registry value '%s' already exists.
ro_RO: Valoarea de regiștri '%s' există deja.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
ro_RO: A eșuat redenumirea valorii de regiștri '%s' în '%s'.

en: Can't copy values of unsupported type %d.
ro_RO: Nu se pot copia valorile de tipul nesuportat %d.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
ro_RO: Cheia de regiștri '%s' nu există, nu se poate redenumi.

en: Registry key '%s' already exists.
ro_RO: Cheia de regiștri '%s' există deja.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
ro_RO: A eșuat redenumirea cheii de regiștri '%s' în '%s'.

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
ro_RO: A eșuat copierea sub-cheii de regiștri '%s' în '%s'.

en: Failed to copy registry value '%s'
ro_RO: A eșuat copierea valorii de regiștri '%s'

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
ro_RO: A eșuat copierea conținutului cheii de regiștri '%s' în '%s'.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
ro_RO: Cheia de regiștri '%s' este necesară pentru funcționarea normală a sistemului,
    ștergerea ei va lăsa sistemul intr-o stare inutilizabilă:
    operație anulată.

en: Can't delete key '%s'
ro_RO: Nu se poate șterge cheia '%s'

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
ro_RO: Nu se poate șterge valoarea '%s' din cheia '%s'

en: Can't read value of key '%s'
ro_RO: Nu se poate citi valoarea cheii '%s'

en: Can't set value of '%s'
ro_RO: Nu se poate seta valoarea '%s'

en: Registry value "%s" is not numeric (but of type %s)
ro_RO: Valoarea "%s" din Registry nu este numerică (ci de tip %s)

en: Registry value "%s" is not binary (but of type %s)
ro_RO: Valoarea "%s" din Registry nu este binară (ci de tip %s)

en: Registry value "%s" is not text (but of type %s)
ro_RO: Valoarea "%s" din Registry nu este text (ci de tip %s)

en: Can't read value of '%s'
ro_RO: Nu se poate citi valoarea lui '%s'

en: Can't enumerate values of key '%s'
ro_RO: Nu se pot enumera valorile cheii '%s'

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
ro_RO: Nu se pot enumera sub-cheile cheii '%s'

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
ro_RO: Exportare cheie de regiștri: fișierul "%s" există deja și nu va fi suprascris.

en: Can't export value of unsupported type %d.
ro_RO: Nu se poate exporta valoarea de tipul nesuportat %d.

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
ro_RO: Este ignorată valoarea "%s" a cheii "%s".

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
ro_RO: Este imposibilă crearea unui control de tip rich edit, se înlocuiește cu un control simplu de text. Trebuie reinstalat riched32.dll

en: Cannot start thread: error writing TLS.
ro_RO: Nu se poate porni firul de execuție: eroare la scrierea TLS.

en: Can't set thread priority
ro_RO: Nu se poate seta prioritatea pentru fire de execuție

en: Can't create thread
ro_RO: Nu se poate crea firul de execuție

en: Couldn't terminate thread
ro_RO: Nu a putut fi terminat firul de execuție

en: Cannot wait for thread termination
ro_RO: Nu se poate aștepta terminarea firului de execuție

en: Cannot suspend thread %lx
ro_RO: Nu se poate suspenda firul de execuție %lx

en: Cannot resume thread %lx
ro_RO: Nu poate continua firul de execuție %lx

en: Couldn't get the current thread pointer
ro_RO: Nu s-a putut obține pointerul pentru firul de execuție curent

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
ro_RO: Inițializarea modulului pentru fire de execuție a eșuat: indexul nu poate fi alocat în memoria locală a firului de execuție

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
ro_RO: Inițializarea modulului pentru fire de execuție a eșuat: valoarea nu poate fi memorată în memoria locală a firului de execuție

en: Couldn't create a timer
ro_RO: Nu a putut fi creat un temporizator

en: can't find user's HOME, using current directory.
ro_RO: nu poate fi găsit directorul ACASĂ al utilizatorului, se folosește directorul curent.

en: Failed to kill process %d
ro_RO: A eșuat terminarea forțată a procesului %d

en: Failed to load resource "%s".
ro_RO: A eșuat încărcarea resursei "%s".

en: Failed to lock resource "%s".
ro_RO: A eșuat blocarea resursei "%s".

en: , 64-bit edition
ro_RO: , ediție 64-bit

en: Failed to create an anonymous pipe
ro_RO: A eșuat crearea unui canal (pipe) anonim

en: Failed to redirect the child process IO
ro_RO: A eșuat redirectarea IO ale procesului copil

en: Execution of command '%s' failed
ro_RO: Executarea comenzii '%s' a eșuat

en: Failed to load mpr.dll.
ro_RO: A eșuat încărcarea mpr.dll.

en: Cannot read typename from '%s'!
ro_RO: Nu se poate citi denumirea tipului din '%s'!

en: Cannot load icon from '%s'.
ro_RO: Nu se poate încărca pictograma din '%s'.

en: Failed to find web view emulation level in the registry
ro_RO: Nu a fost găsit nivelul de emulare pentru web view în Registry

en: Failed to set web view to modern emulation level
ro_RO: Setarea web view la un nivel de emulare modern a eșuat

en: Failed to reset web view to standard emulation level
ro_RO: Resetarea web view la un nivel de emulare modern a eșuat

en: Can't run JavaScript script without a valid HTML document
ro_RO: Nu poate fi rulat un script JavaScript fără un document HTML valid

en: Can't get the JavaScript object
ro_RO: Nu se poate obține obiectul JavaScript

en: failed to evaluate
ro_RO: a eșuat evaluarea

en: Background colour
ro_RO: Culoare de fundal

en: Size:
ro_RO: Dimensiune:

en: The font size in points.
ro_RO: Dimensiunea fontului în puncte.

en: Style:
ro_RO: Stil:

en: Check to make the font bold.
ro_RO: Bifează pentru a îngroșa fontul.

en: Check to make the font italic.
ro_RO: Bifează pentru a face fontul cursiv.

note: TRANSLATORS: Label of underlined font
en: Underlined
ro_RO: Subliniat

en: Check to make the font underlined.
ro_RO: Bifează pentru a face fontul subliniat.

en: Colour:
ro_RO: Culoare:

en: Click to change the font colour.
ro_RO: Clic pentru a schimba culoarea fontului.

en: Shows a preview of the font.
ro_RO: Afișează o previzualizare a fontului.

en: Click to cancel changes to the font.
ro_RO: Clic pentru a anula modificările aduse fontului.

en: Click to confirm changes to the font.
ro_RO: Clic pentru a confirma modificările aduse fontului.

en: <Any>
ro_RO: <Oricare>

en: <Any Roman>
ro_RO: <Oricare Roman>

en: <Any Decorative>
ro_RO: <Oricare Decorativ>

en: <Any Modern>
ro_RO: <Oricare Modern>

en: <Any Script>
ro_RO: <Oricare Script>

en: <Any Swiss>
ro_RO: <Oricare Swiss>

en: <Any Teletype>
ro_RO: <Oricare Teletype>

en: File type:
ro_RO: Tip de fișier:

en: Minimize
ro_RO: Minimizare

en: Zoom
ro_RO: Mărire

en: Bring All to Front
ro_RO: Totul în față

en: Failed to load sound from "%s" (error %d).
ro_RO: A eșuat încărcarea sunetului din "%s" (eroarea %d).

en: Font file "%s" doesn't exist.
ro_RO: Fișierul de font %s nu există.

en: Font file "%s" cannot be used as it is not inside the font directory "%s".
ro_RO: Fișierul de font %s nu poate fi folosit pentru că nu este în directorul de fonturi "%s".

[ctx: macOS menu item]
en: About %s
ro_RO: Despre %s

[ctx: macOS menu item]
en: About...
ro_RO: Despre...

[ctx: macOS menu item]
en: Preferences...
ro_RO: Preferințe...

[ctx: macOS menu item]
en: Services
ro_RO: Servicii

[ctx: macOS menu item]
en: Hide %s
ro_RO: Ascunde %s

[ctx: macOS menu item]
en: Hide Application
ro_RO: Ascunde Aplicația

[ctx: macOS menu item]
en: Hide Others
ro_RO: Ascunde Restul

[ctx: macOS menu item]
en: Show All
ro_RO: Arată Tot

[ctx: macOS menu item]
en: Quit %s
ro_RO: Părăsește %s

[ctx: macOS menu item]
en: Quit Application
ro_RO: Părăsește Aplicația

en: Printing is not supported by the system web control
ro_RO: Tipărirea nu este suportată pentru controlul web al sistemului

en: Print operation could not be initialized
ro_RO: Operațiunea de tipărire nu a putut fi inițializată

note: TRANSLATORS: Label of font point size
en: Point Size
ro_RO: Dimensiune în puncte

note: TRANSLATORS: Label of font face name
en: Face Name
ro_RO: Nume font

note: TRANSLATORS: Label of font style
en: Style
ro_RO: Stil

note: TRANSLATORS: Label of font weight
en: Weight
ro_RO: Grosime

note: TRANSLATORS: Label of font family
en: Family
ro_RO: Familie

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Menu
ro_RO: Meniu

note: TRANSLATORS: Custom colour choice entry
en: Custom
ro_RO: Personalizare

en: Black
ro_RO: Negru

en: Maroon
ro_RO: Maroniu

en: Purple
ro_RO: Mov

en: Teal
ro_RO: Bej

en: Gray
ro_RO: Gri

en: Green
ro_RO: Verde

en: Olive
ro_RO: Măsliniu

en: Brown
ro_RO: Maro

en: Blue
ro_RO: Albastru

en: Red
ro_RO: Roșu

en: Orange
ro_RO: Portocaliu

en: Silver
ro_RO: Argintiu

en: Aqua
ro_RO: Albastru deschis

en: Yellow
ro_RO: Galben

en: White
ro_RO: Alb

[ctx: system cursor name]
en: Default
ro_RO: Implicit

[ctx: system cursor name]
en: Arrow
ro_RO: Săgeată

[ctx: system cursor name]
en: Right Arrow
ro_RO: Săgeată Dreapta

[ctx: system cursor name]
en: Blank
ro_RO: Gol

[ctx: system cursor name]
en: Bullseye
ro_RO: Țintă

[ctx: system cursor name]
en: Character
ro_RO: Cursor

[ctx: system cursor name]
en: Cross
ro_RO: Cruce

[ctx: system cursor name]
en: Hand
ro_RO: Mână

[ctx: system cursor name]
en: Left Button
ro_RO: Buton Stânga

[ctx: system cursor name]
en: Magnifier
ro_RO: Lupă

[ctx: system cursor name]
en: Middle Button
ro_RO: Buton Mijloc

[ctx: system cursor name]
en: No Entry
ro_RO: Nicio Intrare

[ctx: system cursor name]
en: Paint Brush
ro_RO: Pensulă

[ctx: system cursor name]
en: Pencil
ro_RO: Creion

[ctx: system cursor name]
en: Point Left
ro_RO: Punct Stânga

[ctx: system cursor name]
en: Point Right
ro_RO: Punct Dreapta

[ctx: system cursor name]
en: Question Arrow
ro_RO: Săgeată Întrebare

[ctx: system cursor name]
en: Right Button
ro_RO: Buton Dreapta

[ctx: system cursor name]
en: Sizing NE-SW
ro_RO: Redimensionare NE-SV

[ctx: system cursor name]
en: Sizing N-S
ro_RO: Redimensionare N-S

[ctx: system cursor name]
en: Sizing NW-SE
ro_RO: Redimensionare NV-SE

[ctx: system cursor name]
en: Sizing W-E
ro_RO: Redimensionare V-E

[ctx: system cursor name]
en: Sizing
ro_RO: Redimensionare

[ctx: system cursor name]
en: Spraycan
ro_RO: Tub Spray

[ctx: system cursor name]
en: Wait
ro_RO: Așteptare

[ctx: system cursor name]
en: Watch
ro_RO: Urmărire

[ctx: system cursor name]
en: Wait Arrow
ro_RO: Săgeată Așteptare

en: Make a selection:
ro_RO: Selectează:

en: Property
ro_RO: Proprietate

en: Value
ro_RO: Valoare

en: Categorized Mode
ro_RO: După categorie

en: Alphabetic Mode
ro_RO: După  alfabet

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: False
ro_RO: Fals

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: True
ro_RO: Adevărat

note: TRANSLATORS: Text  displayed for unspecified value
en: Unspecified
ro_RO: Nespecificat

note: TRANSLATORS: Caption of message box displaying any property error
en: Property Error
ro_RO: Proprietate Eronata

en: You have entered invalid value. Press ESC to cancel editing.
ro_RO: Ați introdus o valoare incorectă. Apăsati ESC pentru anularea editării.

en: Error in resource: %s
ro_RO: Eroare în resurse: %s

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
ro_RO: Operația de tipul "%s" a eșuat: Proprietatea  "%s" este de tipul "%s", NU "%s".

en: Unknown base %d. Base 10 will be used.
ro_RO: Baza %d necunoscută. Baza 10 va fi folosită.

en: Value must be %s or higher.
ro_RO: Valoarea trebuie să fie %s sau mai mare.

en: Value must be between %s and %s.
ro_RO: Valoarea trebuie să fie între %s și %s.

en: Value must be %s or less.
ro_RO: Valoarea trebuie să fie %s sau mai mică.

en: Not %s
ro_RO: Nu %s

en: Choose a directory:
ro_RO: Alege un director:

en: Choose a file
ro_RO: Alege un fișier

en: Background
ro_RO: Fundal

en: Background &colour:
ro_RO: &Culoare de fundal:

en: Enables a background colour.
ro_RO: Permite alegerea unei culori de fundal.

en: The background colour.
ro_RO: Culoarea de fundal.

en: Shadow
ro_RO: Umbră

en: Use &shadow
ro_RO: Folosește &umbră

en: Enables a shadow.
ro_RO: Activează o umbră.

en: &Horizontal offset:
ro_RO: Offset &orizontal:

en: The horizontal offset.
ro_RO: Offsetul orizontal.

en: Units for this value.
ro_RO: Unități pentru această valoare.

en: &Vertical offset:
ro_RO: Offset &vertical:

en: The vertical offset.
ro_RO: Offsetul vertical.

en: Shadow c&olour:
ro_RO: Cul&oarea umbrei:

en: Enables the shadow colour.
ro_RO: Activează culoarea umbrei.

en: The shadow colour.
ro_RO: Culoarea umbrei.

en: Sh&adow spread:
ro_RO: Acoperire&a umbrei:

en: Enables the shadow spread.
ro_RO: Activează acoperirea umbrei.

en: The shadow spread.
ro_RO: Acoperirea umbrei.

en: &Blur distance:
ro_RO: Distanță &neclaritate:

en: Enables the blur distance.
ro_RO: Activează distanța de neclaritate.

en: The shadow blur distance.
ro_RO: Distanța de neclaritate pentru umbră.

en: Opaci&ty:
ro_RO: Opacita&te:

en: Enables the shadow opacity.
ro_RO: Activează opacitatea umbrei.

en: The shadow opacity.
ro_RO: Opacitatea umbrei.

en: Border
ro_RO: Margine

en: &Left:
ro_RO: &Stânga:

en: Units for the left border width.
ro_RO: Unități pentru lățimea marginii stângi.

en: The border line style.
ro_RO: Stilul liniei de contur.

en: &Right:
ro_RO: &Dreapta:

en: Units for the right border width.
ro_RO: Unități pentru lățimea marginii drepte.

en: &Top:
ro_RO: &Sus:

en: Units for the top border width.
ro_RO: Unități pentru lățimea marginii superioare.

en: &Bottom:
ro_RO: &Jos:

en: Units for the bottom border width.
ro_RO: Unități pentru lățimea marginii inferioare.

en: &Synchronize values
ro_RO: &Sincronizează valorile

en: Check to edit all borders simultaneously.
ro_RO: Bifează pentru a edita simultan toate marginile.

en: Outline
ro_RO: Contur

en: Units for the left outline width.
ro_RO: Unități pentru lățimea conturului în stânga.

en: Units for the right outline width.
ro_RO: Unități pentru lățimea conturului în dreapta.

en: Units for the top outline width.
ro_RO: Unități pentru lățimea conturului superior.

en: Units for the bottom outline width.
ro_RO: Unități pentru lățimea conturului inferior.

en: Corner
ro_RO: Colț

en: Corner &radius:
ro_RO: &Raza colțului rotunjit:

en: An optional corner radius for adding rounded corners.
ro_RO: Rază optională pentru colțuri rotunjite.

en: The value of the corner radius.
ro_RO: Valoarea razei colțului rotunjit.

en: Units for the corner radius.
ro_RO: Unități pentru raza colțului rotunjit.

en: None
ro_RO: Niciuna

en: Solid
ro_RO: Îngroșată

en: Dotted
ro_RO: Punctată

en: Dashed
ro_RO: Linie întreruptă

en: Double
ro_RO: Dublă

en: Groove
ro_RO: Canelură

en: Ridge
ro_RO: Crestată

en: Inset
ro_RO: Spre interior

en: Outset
ro_RO: Spre exterior

en: Change Style
ro_RO: Schimbă stilul

en: Change Object Style
ro_RO: Schimbă Stilul Obiectului

en: Change Properties
ro_RO: Schimbă Proprietățile

en: Change List Style
ro_RO: Schimbă stilul listei

en: Renumber List
ro_RO: Renumerotează lista

en: Insert Text
ro_RO: Inserează text

en: Insert Image
ro_RO: Inserează imagine

en: Insert Object
ro_RO: Inserează Obiect

en: Insert Field
ro_RO: Inserează Câmp

en: Too many EndStyle calls!
ro_RO: Prea multe apeluri EndStyle!

en: files
ro_RO: fișiere

en: standard/circle
ro_RO: standard/cerc

en: standard/circle-outline
ro_RO: standard/contur-cerc

en: standard/square
ro_RO: standard/pătrat

en: standard/diamond
ro_RO: standard/romb

en: standard/triangle
ro_RO: standard/triunghi

en: Box Properties
ro_RO: Proprietăți Casetă

en: Multiple Cell Properties
ro_RO: Proprietăți pentru celule multiple

en: Cell Properties
ro_RO: Proprietăți pentru celulă

en: Set Cell Style
ro_RO: Aplică stilul de celulă

en: Delete Row
ro_RO: Șterge rând

en: Delete Column
ro_RO: Șterge coloană

en: Add Row
ro_RO: Adaugă rând

en: Add Column
ro_RO: Adaugă coloană

en: Table Properties
ro_RO: Proprietăți Tabelă

en: Picture Properties
ro_RO: Proprietăți Imagine

en: image
ro_RO: imagine

en: &Bullet style:
ro_RO: Stil &marcator:

en: The available bullet styles.
ro_RO: Stilurile de marcatori disponibile.

en: Peri&od
ro_RO: P&unct

en: Check to add a period after the bullet.
ro_RO: Bifează pentru a adăuga punct după marcator.

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
ro_RO: Bifează pentru a încadra marcatorul între paranteze.

en: Check to add a right parenthesis.
ro_RO: Bifează pentru a adăuga paranteză închisă.

en: Bullet &Alignment:
ro_RO: &Aliniere marcatori:

en: Centre
ro_RO: Centru

en: The bullet character.
ro_RO: Caracterul de marcaj.

en: &Symbol:
ro_RO: &Simbol:

en: Ch&oose...
ro_RO: &Alege...

en: Click to browse for a symbol.
ro_RO: Clic pentru a căuta un simbol.

en: Symbol &font:
ro_RO: &Font simbol:

en: Available fonts.
ro_RO: Fonturi disponibile.

en: S&tandard bullet name:
ro_RO: Nume de marcator s&tandard:

en: A standard bullet name.
ro_RO: Un nume de marcator standard.

en: &Number:
ro_RO: &Număr:

en: The list item number.
ro_RO: Numărul elementului din listă.

en: Shows a preview of the bullet settings.
ro_RO: Afișează o previzualizare a setărilor pentru marcatori.

en: (None)
ro_RO: (Nimic)

en: Arabic
ro_RO: Arabă

en: Upper case letters
ro_RO: Majuscule

en: Lower case letters
ro_RO: Litere mici

en: Upper case roman numerals
ro_RO: Numere romane în majuscule

en: Lower case roman numerals
ro_RO: Numere romane în litere mici

en: Numbered outline
ro_RO: Contur cu numerotare

en: Symbol
ro_RO: Simbol

en: Bitmap
ro_RO: Imagine rastru

en: Drag
ro_RO: Trage

en: Delete Text
ro_RO: Șterge text

en: Remove Bullet
ro_RO: Elimină marcator

en: The text couldn't be saved.
ro_RO: Textul nu a putut fi salvat.

en: Replace
ro_RO: Înlocuiește

en: Type a font name.
ro_RO: Tastați un nume de font.

en: &Size:
ro_RO: Dimen&siune:

en: Type a size in points.
ro_RO: Tastați o dimensiune în puncte.

en: The font size units, points or pixels.
ro_RO: Unitățile de măsura pentru mărimea fontului, puncte sau pixeli.

en: Lists the available fonts.
ro_RO: Afișează fonturile disponibile.

en: Lists font sizes in points.
ro_RO: Afișează dimensiunile fonturilor în puncte.

en: Font st&yle:
ro_RO: St&il font:

en: Select regular or italic style.
ro_RO: Selectează stil normal sau cursiv.

en: Font &weight:
ro_RO: Îngroșare fon&t:

en: Select regular or bold.
ro_RO: Selectează normal sau îngroșat.

en: &Underlining:
ro_RO: S&ubliniere:

en: Select underlining or no underlining.
ro_RO: Selectează subliniat sau nesubliniat.

en: &Colour:
ro_RO: &Culoare:

en: Click to change the text colour.
ro_RO: Clic pentru a schimba culoarea textului.

en: &Bg colour:
ro_RO: &Fundal:

en: Click to change the text background colour.
ro_RO: Clic pentru a schimba culoarea pentru fundalul textului.

en: Check to show a line through the text.
ro_RO: Bifează pentru a tăia textul.

en: Ca&pitals
ro_RO: &Majuscule

en: Check to show the text in capitals.
ro_RO: Bifează pentru a afișa textul cu litere mari.

en: Small C&apitals
ro_RO: &Majuscule de format mic

en: Check to show the text in small capitals.
ro_RO: Bifează pentru a afișa textul cu majuscule de format mic.

en: Supe&rscript
ro_RO: Indice supe&rior

en: Check to show the text in superscript.
ro_RO: Bifează pentru a afișa textul ca indice superior (superscript).

en: Subscrip&t
ro_RO: Indice i&nferior

en: Check to show the text in subscript.
ro_RO: Bifează pentru a afișa textul ca indice inferior (subscript).

en: Rig&ht-to-left
ro_RO: De la &stânga la dreapta

en: Check to indicate right-to-left text layout.
ro_RO: Bifează pentru a indica afișarea textului de la stânga la dreapta.

en: Suppress hyphe&nation
ro_RO: &Suprimă despărțirea în silabe

en: Check to suppress hyphenation.
ro_RO: Bifează pentru a suprima despărțirea în silabe.

en: Shows a preview of the font settings.
ro_RO: Afișează o previzualizare a setărilor pentru font.

en: (none)
ro_RO: (nimic)

en: Regular
ro_RO: Normal

en: Not underlined
ro_RO: Nesubliniat

en: Indents && Spacing
ro_RO: Indentare && Spațiere

en: Tabs
ro_RO: Indentări

en: Bullets
ro_RO: Marcatori

en: List Style
ro_RO: Stil de listă

en: Margins
ro_RO: Margini

en: Borders
ro_RO: Margini

en: Colour
ro_RO: Culoare

en: &Alignment
ro_RO: &Aliniere

en: &Left
ro_RO: &Stânga

en: Left-align text.
ro_RO: Aliniază text la stânga.

en: &Right
ro_RO: &Dreapta

en: Right-align text.
ro_RO: Aliniază text la dreapta.

en: &Justified
ro_RO: &Aliniat la margini

en: Justify text left and right.
ro_RO: Aliniază text la stânga și la dreapta.

en: Cen&tred
ro_RO: Cen&trat

en: Centre text.
ro_RO: Centrează textul.

en: &Indeterminate
ro_RO: &Nedeterminat

en: Use the current alignment setting.
ro_RO: Folosește setările curente pentru aliniere.

en: &Indentation (tenths of a mm)
ro_RO: &Indent (zecimi de mm)

en: The left indent.
ro_RO: Indent stânga.

en: Left (&first line):
ro_RO: Stânga (pri&ma linie):

en: The first line indent.
ro_RO: Indentarea primei linii.

en: The right indent.
ro_RO: Indent dreapta.

en: &Outline level:
ro_RO: Nivel &delimitare:

en: The outline level.
ro_RO: Nivelul conturului.

en: &Spacing (tenths of a mm)
ro_RO: &Spațiere (zecimi de mm)

en: &Before a paragraph:
ro_RO: În&aintea unui paragraf:

en: The spacing before the paragraph.
ro_RO: Spațierea înainte de paragraf.

en: &After a paragraph:
ro_RO: &După un paragraf:

en: The spacing after the paragraph.
ro_RO: Spațierea dupa paragraf.

en: L&ine spacing:
ro_RO: &Spațiere linii:

en: Single
ro_RO: Singur

en: The line spacing.
ro_RO: Spațierea dintre linii.

en: &Page Break
ro_RO: Întrerupere de &pagină

en: Inserts a page break before the paragraph.
ro_RO: Inserează o intrerupere de pagină înaintea paragrafului.

en: Shows a preview of the paragraph settings.
ro_RO: Afișează o previzualizare a setărilor pentru paragraf.

en: &List level:
ro_RO: Nivel &listă:

en: Selects the list level to edit.
ro_RO: Selectează nivelul din listă care să fie modificat.

en: &Font for Level...
ro_RO: &Font pentru Nivelul...

en: Click to choose the font for this level.
ro_RO: Clic pentru a alege fontul pentru acest nivel.

en: Bullet style
ro_RO: Stil marcatori

en: Before a paragraph:
ro_RO: Înainte de un paragraf:

en: After a paragraph:
ro_RO: După un paragraf:

en: Line spacing:
ro_RO: Spațiere linii:

en: Spacing
ro_RO: Spațiere

en: The left margin size.
ro_RO: Dimensiunea marginii stângi.

en: Units for the left margin.
ro_RO: Unități pentru marginea stângă.

en: The right margin size.
ro_RO: Dimensiunea marginii drepte.

en: Units for the right margin.
ro_RO: Unități pentru marginea dreaptă.

en: The top margin size.
ro_RO: Dimensiunea marginii superioare.

en: Units for the top margin.
ro_RO: Unități pentru marginea superioară.

en: The bottom margin size.
ro_RO: Dimensiunea marginii inferioare.

en: Units for the bottom margin.
ro_RO: Unități pentru marginea inferioară.

en: Padding
ro_RO: Umplere

en: The left padding size.
ro_RO: Dimensiunea spațierii din stânga.

en: Units for the left padding.
ro_RO: Unități pentru spațierea din stânga.

en: The right padding size.
ro_RO: Dimensiunea spațierii din dreapta.

en: Units for the right padding.
ro_RO: Unități pentru spațierea din dreapta.

en: The top padding size.
ro_RO: Dimensiunea spațierii superioare.

en: Units for the top padding.
ro_RO: Unități pentru spațierea superioară.

en: The bottom padding size.
ro_RO: Dimensiunea spaCierii inferioare.

en: Units for the bottom padding.
ro_RO: Unități pentru spațierea inferioară.

en: Floating
ro_RO: În mișcare

en: &Floating mode:
ro_RO: &Mod mișcare:

en: How the object will float relative to the text.
ro_RO: Cum se va mișca obiectul relativ la text.

en: Alignment
ro_RO: Aliniere

en: &Vertical alignment:
ro_RO: &Aliniere verticală:

en: Enable vertical alignment.
ro_RO: Activează alinierea verticală.

en: Centred
ro_RO: Centrat

en: Vertical alignment.
ro_RO: Aliniere verticală.

en: &Width:
ro_RO: &Lățime:

en: Enable the width value.
ro_RO: Activează valoarea pentru lățime.

en: The object width.
ro_RO: Lățimea obiectului.

en: Units for the object width.
ro_RO: Unități pentru lățimea obiectului.

en: &Height:
ro_RO: Î&nălțime:

en: Enable the height value.
ro_RO: Activează valoarea pentru înălțime.

en: The object height.
ro_RO: Înălțimea obiectului.

en: Units for the object height.
ro_RO: Unități pentru înălțimea obiectului.

en: Min width:
ro_RO: Lățime minimă:

en: Enable the minimum width value.
ro_RO: Activează valoarea minimă pentru lățime.

en: The object minimum width.
ro_RO: Lățimea minimă a obiectului.

en: Units for the minimum object width.
ro_RO: Unități pentru lățimea minimă a obiectului.

en: Min height:
ro_RO: Înălțimea minimă:

en: Enable the minimum height value.
ro_RO: Activeaza valoarea minimă pentru înălțime.

en: The object minimum height.
ro_RO: Înălțimea minimă a obiectului.

en: Units for the minimum object height.
ro_RO: Unități pentru înălțimea minimă a obiectului.

en: Max width:
ro_RO: Lățimea maximă:

en: Enable the maximum width value.
ro_RO: Activează valoarea maximă pentru lățime.

en: The object maximum width.
ro_RO: Lățimea maximă a obiectului.

en: Units for the maximum object width.
ro_RO: Unități pentru lățimea maximă a obiectului.

en: Max height:
ro_RO: Înălțimea maximă:

en: The object maximum height.
ro_RO: Înălțimea maximă a obiectului.

en: Units for the maximum object height.
ro_RO: Unități pentru înălțimea maximă a obiectului.

en: Position
ro_RO: Poziție

en: &Position mode:
ro_RO: &Mode de poziționare:

en: Static
ro_RO: Statică

en: Relative
ro_RO: Relativă

en: Absolute
ro_RO: Absolută

en: Fixed
ro_RO: Fixă

en: The left position.
ro_RO: Poziția din stânga.

en: Units for the left position.
ro_RO: Unitățile pentru poziția din stânga.

en: The top position.
ro_RO: Poziția de sus.

en: Units for the top position.
ro_RO: Unități pentru poziție sus.

en: The right position.
ro_RO: Poziția din dreapta.

en: Units for the right position.
ro_RO: Unități pentru poziție dreapta.

en: The bottom position.
ro_RO: Poziția de jos.

en: Units for the bottom position.
ro_RO: Unitățile pentru poziția inferioară.

en: &Move the object to:
ro_RO: &Mută obiectul în:

en: &Previous Paragraph
ro_RO: &Paragraful anterior

en: Moves the object to the previous paragraph.
ro_RO: Mută obiectul în paragraful anterior.

en: &Next Paragraph
ro_RO: &Paragraful următor

en: Moves the object to the next paragraph.
ro_RO: Mută obiectul în următorul paragraf.

en: &Styles:
ro_RO: &Stiluri:

en: The available styles.
ro_RO: Stilurile disponibile.

en: The style preview.
ro_RO: Previzualizarea stilului.

en: New &Character Style...
ro_RO: Stil nou de &caractere...

en: Click to create a new character style.
ro_RO: Clic pentru a crea un nou stil de caracter.

en: New &Paragraph Style...
ro_RO: Stil nou de &paragraf...

en: Click to create a new paragraph style.
ro_RO: Clic pentru a crea un nou stil de paragraf.

en: New &List Style...
ro_RO: Stil nou de &listă...

en: Click to create a new list style.
ro_RO: Clic pentru a crea un nou stil de listă.

en: New &Box Style...
ro_RO: Stil nou de &casetă...

en: Click to create a new box style.
ro_RO: Clic pentru a crea un nou stil de casetă.

en: &Apply Style
ro_RO: &Aplică stil

en: Click to apply the selected style.
ro_RO: Clic pentru a aplica stilul selectat.

en: &Rename Style...
ro_RO: &Redenumește stil...

en: Click to rename the selected style.
ro_RO: Clic pentru a redenumi stilul selectat.

en: &Edit Style...
ro_RO: &Editează Stil...

en: Click to edit the selected style.
ro_RO: Clic pentru a modifica stilul selectat.

en: &Delete Style...
ro_RO: Ște&rge Stil...

en: Click to delete the selected style.
ro_RO: Clic pentru a șterge stilul selectat.

en: Click to close this window.
ro_RO: Clic pentru a închide această fereastră.

en: &Restart numbering
ro_RO: &Reîncepe numerotarea

en: Check to restart numbering.
ro_RO: Bifează pentru a reîncepe numărătoarea.

en: Enter a character style name
ro_RO: Introduceți numele unui stil de caractere

en: New Style
ro_RO: Stil nou

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
ro_RO: Acel nume este luat. Alegeți altul.

en: Enter a paragraph style name
ro_RO: Introduceți un nume de stil de paragraf

en: Delete style %s?
ro_RO: Ștergeți stilul %s?

en: Delete Style
ro_RO: Șterge stil

en: Enter a list style name
ro_RO: Introduceți numele unui stil de listă

en: Enter a new style name
ro_RO: Introduceți un nou nume de stil

en: Enter a box style name
ro_RO: Introduceți un nume de stil pentru casetă

en: The style name.
ro_RO: Numele stilului.

en: &Based on:
ro_RO: &Bazat pe:

en: The style on which this style is based.
ro_RO: Stilul de bază pentru acest stil.

en: &Next style:
ro_RO: Stilul &următor:

en: The default style for the next paragraph.
ro_RO: Stilul implicit pentru următorul paragraf.

en: All styles
ro_RO: Toate stilurile

en: Paragraph styles
ro_RO: Stiluri de paragraf

en: Character styles
ro_RO: Stiluri de caractere

en: List styles
ro_RO: Stiluri de listă

en: Box styles
ro_RO: Stiluri casetă

en: The font from which to take the symbol.
ro_RO: Fontul din care se va extrage simbolul.

en: Shows a Unicode subset.
ro_RO: Afișează un subset Unicode.

en: &Character code:
ro_RO: &Cod caracter:

en: The character code.
ro_RO: Codul caracterului.

en: &From:
ro_RO: &De la:

en: The range to show.
ro_RO: Intervalul de afișat.

en: Insert
ro_RO: Inserează

en: (Normal text)
ro_RO: (Text normal)

en: &Position (tenths of a mm):
ro_RO: &Poziție (zecimi de mm):

en: The tab position.
ro_RO: Poziția de indentare.

en: The tab positions.
ro_RO: Pozițiile de indentare.

en: Click to create a new tab position.
ro_RO: Clic pentru a crea o nouă poziție de indentare.

en: Click to delete the selected tab position.
ro_RO: Clic pentru a șterge poziția de indentare selectată.

en: Delete A&ll
ro_RO: Șter&ge tot

en: Click to delete all tab positions.
ro_RO: Clic pentru a șterge toate pozițiile de indentare.

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
ro_RO: A eșuat inițializarea interfeței grafice (GUI): nu s-a găsit nicio temă integrată.

en: GTK+ theme
ro_RO: Temă GTK+

en: Metal theme
ro_RO: Tema Metal

en: Simple monochrome theme
ro_RO: Temă monocromă simplă

en: Win32 theme
ro_RO: Tema Win32

en: &Restore
ro_RO: &Restaurează

en: &Move
ro_RO: &Mută

en: &Size
ro_RO: Dimen&siune

en: Mi&nimize
ro_RO: Mi&nimizează

en: Ma&ximize
ro_RO: Ma&ximizează

en: Failed to install signal handler
ro_RO: A eșuat instalarea manipulatorului de semnale

en: Already dialling ISP.
ro_RO: Deja se apelează ISP-ul.

en: Failed to unload shared library
ro_RO: A eșuat descărcarea librăriei partajate

en: Unknown dynamic library error
ro_RO: Eroare necunoscută de librărie dinamică

en: Failed to create epoll descriptor
ro_RO: A eșuat crearea unui descriptor epoll

en: Error closing epoll descriptor
ro_RO: Eroare la închiderea descriptorului epoll

en: Failed to add descriptor %d to epoll descriptor %d
ro_RO: A eșuat adăugarea descriptorului %d la descriptorul epoll %d

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
ro_RO: A eșuat modificarea descriptorului %d în descriptorul epoll %d

en: Failed to unregister descriptor %d from epoll descriptor %d
ro_RO: A eșuat înlăturarea înregistrării descriptorului %d din descriptorul epoll %d

en: Waiting for IO on epoll descriptor %d failed
ro_RO: Așteptarea pentru IO pe descriptorul epoll %d a eșuat

en: Unable to create inotify instance
ro_RO: Nu se poate crea instanță inotify

en: Unable to close inotify instance
ro_RO: Nu se poate închide instanța inotify

en: Unable to add inotify watch
ro_RO: Monitorul inotify nu poate fi adaugat

en: Unable to remove inotify watch %i
ro_RO: Monitorul inotify %i nu poate fi eliminat

en: Unexpected event for "%s": no matching watch descriptor.
ro_RO: Eveniment neașteptat pentru "%s": nu există descriptor de monitorizare potrivit.

en: Invalid inotify event for "%s"
ro_RO: Eveniment inotify invalid pentru "%s"

en: Unable to read from inotify descriptor
ro_RO: Nu se poate citi din descriptorul inotify

en: EOF while reading from inotify descriptor
ro_RO: EOF in timpul citirii din descriptorul inotify

en: Unable to create kqueue instance
ro_RO: Nu se poate crea instanță kqueue

en: Error closing kqueue instance
ro_RO: Eroare la închiderea instanței kqueue

en: Unable to add kqueue watch
ro_RO: Monitorul kqueue nu poate fi adăugat

en: Unable to remove kqueue watch
ro_RO: Monitorul kqueue nu poate fi eliminat

en: Unable to get events from kqueue
ro_RO: Nu se pot citi evenimente din kqueue

en: Media playback error: %s
ro_RO: Eroare de redare media: %s

en: Failed to prepare playing "%s".
ro_RO: A eșuat pregătirea redării "%s".

en: Failed to write to lock file '%s'
ro_RO: A eșuat scrierea în fișierul de blocaj '%s'

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
ro_RO: A eșuat setarea permisiunilor pentru fișierul de blocaj '%s'

en: Failed to lock the lock file '%s'
ro_RO: A eșuat blocarea fișierului de blocaj '%s'

en: Failed to inspect the lock file '%s'
ro_RO: A eșuat inspectarea fișierului de blocaj '%s'

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
ro_RO: Fișierul de blocaj '%s' are proprietar incorect.

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
ro_RO: Fișierul de blocaj '%s' are permisiuni incorecte.

en: Failed to access lock file.
ro_RO: A eșuat accesarea fișierului de blocaj.

en: Failed to read PID from lock file.
ro_RO: A eșuat citirea PID-ului din fișierul de blocaj.

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
ro_RO: A eșuat înlăturarea vechiului fișier de blocaj '%s'.

en: Deleted stale lock file '%s'.
ro_RO: Vechiul fișier de blocaj '%s' a fost șters.

en: Invalid lock file '%s'.
ro_RO: Fișier de blocaj '%s' invalid.

en: Failed to remove lock file '%s'
ro_RO: A eșuat înlăturarea fișierului de blocaj '%s'

en: Failed to unlock lock file '%s'
ro_RO: A eșuat deblocarea fișierului de blocaj '%s'

en: Failed to close lock file '%s'
ro_RO: A eșuat închiderea fișierului de blocaj '%s'

en: No sound
ro_RO: Fără sunet

en: Unable to play sound asynchronously.
ro_RO: Nu se poate reda sunet asincron.

en: Couldn't load sound data from '%s'.
ro_RO: Nu s-a putut încărca sunetul din '%s'.

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
ro_RO: Fișierul cu sunet '%s' este într-un format nesuportat.

en: Sound data are in unsupported format.
ro_RO: Formatul datelor de sunet nu este suportat.

en: Couldn't open audio: %s
ro_RO: Nu s-a putut deschide fișierul audio: %s

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
ro_RO: Nu se poate obține politica de planificare a firului de execuție.

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
ro_RO: Nu se poate obține intervalul de priorități pentru politica de planificare %d.

en: Thread priority setting is ignored.
ro_RO: Prioritatea setată pentru firul de excuție este ignorată.

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
ro_RO: A eșuat sincronizarea cu un fir de execuție, posibilă scurgere de memorie detectată - programul trebuie repornit

en: Failed to set thread concurrency level to %lu
ro_RO: A eșuat setarea nivelului de concurență la %lu

en: Failed to set thread priority %d.
ro_RO: A eșuat setarea priorității %d pentru firul de execuție.

en: Failed to terminate a thread.
ro_RO: A eșuat terminarea unui fir de execuție.

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
ro_RO: Inițializarea modulului pentru fire de execuție a eșuat: cheia pentru firul de execuție nu a putut fi creată

en: Impossible to get child process input
ro_RO: Sunt imposibil de obținut intrările procesului copil

en: Can't write to child process's stdin
ro_RO: Nu se poate scrie la stdin-ul procesului copil

en: Failed to execute '%s'
ro_RO: A eșuat executarea '%s'

en: Fork failed
ro_RO: A eșuat apelul fork

en: Failed to set process priority
ro_RO: A eșuat setarea priorității procesului

en: Failed to redirect child process input/output
ro_RO: A eșuat redirectarea intrărilor/ieșirilor pentru procesul copil

en: Failed to set up non-blocking pipe, the program might hang.
ro_RO: A eșuat setarea unui canal (pipe) non-blocant, programul poate fi suspendat.

en: Cannot get the hostname
ro_RO: Nu se poate obține numele mașinii gazdă

en: Cannot get the official hostname
ro_RO: Nu se poate obține numele oficial al mașinii gazdă

en: Failed to create wake up pipe used by event loop.
ro_RO: A eșuat crearea canalului de răspuns (wake up pipe) folosit de bucla de evenimente.

en: Failed to switch wake up pipe to non-blocking mode
ro_RO: A eșuat trecerea canalului de răspuns (wake up pipe) în mod non-blocant

en: Failed to read from wake-up pipe
ro_RO: A eșuat citirea din canalul de răspuns (wake-up pipe)

en: Invalid geometry specification '%s'
ro_RO: Specificația de geometrie '%s' este invalidă

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
ro_RO: wxWidgets nu a putut deschide ecranul. Se închide.

en: Failed to close the display "%s"
ro_RO: A eșuat închiderea ecranului "%s"

en: Failed to open display "%s".
ro_RO: A eșuat deschiderea ecranului "%s".

en: XML parsing error: '%s' at line %d
ro_RO: Eroare la analiza XML: '%s' la linia %d

en: Cannot load resources from '%s'.
ro_RO: Nu se pot încărca resursele din '%s'.

en: Cannot open resources file '%s'.
ro_RO: Nu se poatet deschide fișierul resursă '%s'.

en: Cannot load resources from file '%s'.
ro_RO: Nu se pot încărca resursele din fișierul '%s'.

en: Creating %s "%s" failed.
ro_RO: Crearea %s "%s" a eșuat.
