wxWidgets 3.1 - en to fr translation catalogue (1761 entries)

en: All files (*.*)|*.*
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: All files (*)|*
fr: Tous les fichiers (*)|*

en: Elapsed time:
fr: Temps écoulé :

en: Estimated time:
fr: Temps estimé :

en: Remaining time:
fr: Temps restant :

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: OK
fr: Ok

en: Cancel
fr: Annuler

en: Help
fr: Aide

en: Cannot initialize OLE
fr: Impossible d'initialiser l'OLE

en: Unable to close the handle for '%s'
fr: Impossible de fermer le gestionnaire pour « %s »

en: Failed to open directory "%s" for monitoring.
fr: Échec de l'ouverture du répertoire « %s » pour surveillance.

en: Unable to close I/O completion port handle
fr: Impossible de fermer le gestionnaire de port de terminaison d'E/S

en: Unable to associate handle with I/O completion port
fr: Impossible d'associer un gestionnaire avec un port de terminaison d'E/S

en: Unexpectedly new I/O completion port was created
fr: Un nouveau port de terminaison d'E/S a été créé de manière inopinée

en: Unable to post completion status
fr: Impossible d'envoyer l'état de terminaison

en: Unable to dequeue completion packet
fr: Impossible d'extraire de la file d'attente le paquet de terminaison

en: Unable to create I/O completion port
fr: Impossible de créer un port de terminaison d'E/S

en: Printout
fr: Impression

en: &See details
fr: Voir les détail&s

en: &Hide details
fr: Cac&her les détails

en: &Box
fr: &Boîte

en: &Picture
fr: &Image

en: &Cell
fr: &Cellule

en: Object Properties
fr: Propriétés de l'Objet

en: Printing
fr: Impression

en: Symbols
fr: Symboles

en: Pipe creation failed
fr: Échec de la création du tube (pipe)

en: Failed to enumerate video modes
fr: Échec de l'énumération des modes vidéo

en: Failed to change video mode
fr: Échec du changement de mode vidéo

en: Unable to open path '%s'
fr: Impossible d'ouvrir le chemin « %s »

en: Unable to close path '%s'
fr: Impossible de fermer le chemin « %s »

en: SetProperty called w/o valid setter
fr: SetProperty appelé sans monteur valable

en: GetProperty called w/o valid getter
fr: GetProperty appelé sans récupérateur valable

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
fr: AddToPropertyCollection appelé sans additionneur valable

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
fr: GetPropertyCollection appelé sans récupérateur de collection valable

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
fr: AddToPropertyCollection appelé sur un assesseur générique

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
fr: GetPropertyCollection appelé sur un assesseur générique

en: Cl&ose
fr: &Fermer

en: Close All
fr: Fermer tout

en: &Next
fr: &Suivant

en: &Previous
fr: &Précédent

en: &Window
fr: &Fenêtre

[ctx: keyboard key]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: keyboard key]
en: Del
fr: Suppr

[ctx: keyboard key]
en: Back
fr: Retour

[ctx: keyboard key]
en: Backspace
fr: Retour arrière

[ctx: keyboard key]
en: Insert
fr: Insérer

[ctx: keyboard key]
en: Ins
fr: Inser

[ctx: keyboard key]
en: Enter
fr: Entrée

[ctx: keyboard key]
en: Return
fr: Retour

[ctx: keyboard key]
en: Page Up
fr: Page Préc

[ctx: keyboard key]
en: Page Down
fr: Page Suiv

[ctx: keyboard key]
en: PgUp
fr: PgPc

[ctx: keyboard key]
en: PgDn
fr: PgSv

[ctx: keyboard key]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: keyboard key]
en: Right
fr: Droite

[ctx: keyboard key]
en: Up
fr: Haut

[ctx: keyboard key]
en: Down
fr: Bas

[ctx: keyboard key]
en: Home
fr: Dossier personnel

[ctx: keyboard key]
en: End
fr: Fin

[ctx: keyboard key]
en: Space
fr: Espace

[ctx: keyboard key]
en: Esc
fr: Échapp

[ctx: keyboard key]
en: Escape
fr: Echapp

[ctx: keyboard key]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: keyboard key]
en: Clear
fr: Effacer

[ctx: keyboard key]
en: Capital
fr: Majuscule

[ctx: keyboard key]
en: Select
fr: Sélectioner

[ctx: keyboard key]
en: Print
fr: Imprimer

[ctx: keyboard key]
en: Execute
fr: Exécuter

[ctx: keyboard key]
en: Snapshot
fr: Instantané

[ctx: keyboard key]
en: Help
fr: Aide

[ctx: keyboard key]
en: Add
fr: Ajouter

[ctx: keyboard key]
en: Separator
fr: Séparateur

[ctx: keyboard key]
en: Subtract
fr: Soustraire

[ctx: keyboard key]
en: Decimal
fr: Décimale

[ctx: keyboard key]
en: Multiply
fr: Multiplier

[ctx: keyboard key]
en: Divide
fr: Diviser

[ctx: keyboard key]
en: Num_lock
fr: Verr_num

[ctx: keyboard key]
en: Num Lock
fr: Verr Num

[ctx: keyboard key]
en: Scroll_lock
fr: Verr_défil

[ctx: keyboard key]
en: Scroll Lock
fr: Verr Défil

[ctx: keyboard key]
en: Num Space
fr: Num Espace

[ctx: keyboard key]
en: Num Enter
fr: Num Entrée

[ctx: keyboard key]
en: Num Home
fr: Num Début

[ctx: keyboard key]
en: Num left
fr: Num Gauche

[ctx: keyboard key]
en: Num Up
fr: Num Préc

[ctx: keyboard key]
en: Num Right
fr: Num Droite

[ctx: keyboard key]
en: Num Down
fr: Num Bas

[ctx: keyboard key]
en: Num Page Up
fr: Num Page Préc

[ctx: keyboard key]
en: Num Page Down
fr: Num Page Suiv

[ctx: keyboard key]
en: Num End
fr: Num Fin

[ctx: keyboard key]
en: Num Begin
fr: Num Début

[ctx: keyboard key]
en: Num Insert
fr: Num Inser

[ctx: keyboard key]
en: Num Delete
fr: Num Suppr

[ctx: keyboard key]
en: Command
fr: Commande

[ctx: keyboard key]
en: shift
fr: majuscule

[ctx: keyboard key]
en: Shift+
fr: Majuscule+

en: show this help message
fr: montrer ce message d'aide

en: generate verbose log messages
fr: créer des messages de journalisation verbeux

en: specify the theme to use
fr: spécifier le thème à utiliser

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
fr: spécifier le mode d'affichage à utiliser (par ex. 640x480-16)

en: Unsupported theme '%s'.
fr: Thème « %s » non reconnu.

en: Invalid display mode specification '%s'.
fr: Spécification du mode d'affichage « %s » non valable.

en: Option '%s' can't be negated
fr: L'option « %s » ne peut pas être inversée

en: Unknown long option '%s'
fr: Option longue « %s » inconnue

en: Unknown option '%s'
fr: Option « %s » inconnue

en: Unexpected characters following option '%s'.
fr: Caractères non attendus suivant l'option « %s ».

en: Option '%s' requires a value.
fr: L'option « %s » nécessite une valeur.

en: Separator expected after the option '%s'.
fr: Séparateur attendu après l'option « %s ».

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
fr: « %s » n'est pas une valeur numérique correcte pour l'option « %s ».

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
fr: Option « %s » : « %s » ne peut pas être converti en date.

en: Unexpected parameter '%s'
fr: Paramètre « %s » inattendu

en: %s (or %s)
fr: %s (ou %s)

en: The value for the option '%s' must be specified.
fr: La valeur de l'option « %s » doit être précisée.

en: The required parameter '%s' was not specified.
fr: Paramètre nécessaire « %s » non fourni.

en: Usage: %s
fr: Utilisation : %s

en: Unnamed command
fr: Commande sans nom

en: &Undo
fr: &Annuler

en: Can't &Undo
fr: Impossible d'&annuler

en: &Undo
fr: &Annuler

en: &Redo
fr: &Refaire

en: &Redo
fr: &Refaire

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
fr: Conversion de chaîne en couleur : spécification non valable de la couleur : %s

en: Invalid value %ld for a boolean key "%s" in config file.
fr: Valeur %ld incorrecte pour une clé booléenne « %s » dans le fichier de configuration.

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
fr: Échec de l'expansion des variables d'environnement : « %c » manquant à la position %u dans « %s ».

en: '%s' has extra '..', ignored.
fr: « %s » a trop de « .. » : ils sont ignorés.

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: checked
fr: coché

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: unchecked
fr: décoché

note: TRANSLATORS: Checkbox state name
en: undetermined
fr: indéterminé

en: today
fr: aujourd'hui

en: yesterday
fr: hier

en: tomorrow
fr: demain

en: first
fr: premier

en: second
fr: deuxième

en: third
fr: troisième

en: fourth
fr: quatrième

en: fifth
fr: cinquième

en: sixth
fr: sixième

en: seventh
fr: septième

en: eighth
fr: huitième

en: ninth
fr: neuvième

en: tenth
fr: dixième

en: eleventh
fr: onzième

en: twelfth
fr: douzième

en: thirteenth
fr: treizième

en: fourteenth
fr: quatorzième

en: fifteenth
fr: quinzième

en: sixteenth
fr: seizième

en: seventeenth
fr: dix-septième

en: eighteenth
fr: dix-huitième

en: nineteenth
fr: dix-neuvième

en: twentieth
fr: vingtième

en: noon
fr: midi

en: midnight
fr: minuit

en: Failed to create directory "%s"
fr: Échec de la création du répertoire « %s »

en: Debug report couldn't be created.
fr: Échec de la création du rapport de débogage.

en: Failed to remove debug report file "%s"
fr: Échec de la suppression du fichier de rapport de débogage « %s »

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
fr: Échec du nettoyage du répertoire « %s » des rapports de débogage

en: process context description
fr: description du contexte du processus

en: dump of the process state (binary)
fr: décharger l'état du processus (binaire)

en: Debug report generation has failed.
fr: Échec de la génération du rapport de débogage.

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
fr: Échec du traitement du rapport de débogage, les fichiers sont maintenus dans le répertoire « %s ».

en: A debug report has been generated. It can be found in
fr: Un rapport de débogage a été généré. Il peut être trouvé dans

en: And includes the following files:
fr: Et inclut les fichiers suivants :

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
fr: 
    Merci d'envoyer ce rapport au responsable du programme !

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
fr: Échec de l'exécution de curl, veuillez l'installer dans le PATH.

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
fr: Échec de l'envoi du rapport de bogue (code d'erreur %d).

en: Save As
fr: Enregistrer Sous

en: Discard changes and reload the last saved version?
fr: Ignorer les modifications et recharger la dernière version enregistrée ?

en: unnamed
fr: sans nom

en: Do you want to save changes to %s?
fr: Faut-il enregistrer les modifications vers %s ?

en: File "%s" could not be opened for writing.
fr: Le fichier « %s » n'a pas pu être ouvert en écriture.

en: Failed to save document to the file "%s".
fr: Échec de l'enregistrement du document dans le fichier « %s ».

en: File "%s" could not be opened for reading.
fr: Le fichier « %s » n'a pas pu être ouvert en lecture.

en: Failed to read document from the file "%s".
fr: Échec de la lecture du document depuis le fichier « %s ».

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
fr: Le fichier « %s » n'existe pas et n'a pas pu être ouvert.
    Il a été retiré de la liste des fichiers récemment utilisés.

en: Print preview creation failed.
fr: Échec de la création de l'aperçu avant impression.

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: The format of file '%s' couldn't be determined.
fr: Le format du fichier « %s » n'a pas pu être déterminé.

en: unnamed%d
fr: sans nom %d

en: Open File
fr: Ouvrir un Fichier

en: File error
fr: Erreur fichier

en: Sorry, could not open this file.
fr: Impossible d'ouvrir ce fichier.

en: Sorry, the format for this file is unknown.
fr: Format de fichier inconnu.

en: Select a document template
fr: Sélectionner un modèle de document

en: Templates
fr: Modèles

en: Select a document view
fr: Sélectionner une vue du document

en: Views
fr: Vues

en: Failed to load shared library '%s'
fr: Échec du chargement de la bibliothèque partagée « %s »

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
fr: Impossible de trouver le symbole « %s » dans la bibliothèque dynamique

en: can't open file '%s'
fr: impossible d'ouvrir le fichier « %s »

en: can't close file '%s'
fr: impossible de fermer le fichier « %s »

en: Read error on file '%s'
fr: Erreur de lecture dans le fichier « %s »

en: Write error on file '%s'
fr: Erreur d'écriture dans le fichier « %s »

en: failed to flush the file '%s'
fr: échec de la mise à jour du fichier « %s »

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
fr: Erreur de recherche dans le fichier « %s » (les fichiers importants ne sont pas gérés par stdio)

en: Seek error on file '%s'
fr: Erreur de recherche dans le fichier « %s »

en: Can't find current position in file '%s'
fr: Impossible de trouver la position courante dans le fichier « %s »

en: Failed to set temporary file permissions
fr: Échec de la configuration des permissions du fichier temporaire

en: can't remove file '%s'
fr: impossible de supprimer le fichier « %s »

en: can't commit changes to file '%s'
fr: impossible d'appliquer les changements au fichier « %s »

en: can't remove temporary file '%s'
fr: impossible de supprimer le fichier temporaire « %s »

en: can't create file '%s'
fr: impossible de créer le fichier « %s »

en: can't close file descriptor %d
fr: impossible de fermer le descripteur de fichier %d

en: can't read from file descriptor %d
fr: impossible de lire le descripteur de fichier %d

en: can't write to file descriptor %d
fr: impossible d'écrire dans le descripteur de fichier %d

en: can't flush file descriptor %d
fr: impossible de forcer l'écriture sur disque du descripteur de fichier %d

en: can't seek on file descriptor %d
fr: recherche impossible sur le descripteur de fichier %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
fr: impossible de trouver la position de recherche sur le descripteur de fichier %d

en: can't find length of file on file descriptor %d
fr: impossible de trouver la taille du fichier dans le descripteur de fichier %d

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
fr: impossible de déterminer si la fin du fichier est atteinte dans le descripteur %d

en: can't open global configuration file '%s'.
fr: impossible d'ouvrir le fichier de configuration global « %s ».

en: can't open user configuration file '%s'.
fr: impossible d'ouvrir le fichier de configuration utilisateur « %s ».

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
fr: Les modifications ne seront pas sauvegardées afin d'éviter l'écrasement du fichier existant « %s »

en: Error reading config options.
fr: Erreur lors de la lecture des options de configuration.

en: Failed to read config options.
fr: Échec de la lecture des options de configuration.

en: file '%s': unexpected character %c at line %zu.
fr: fichier '%s' : caractère %c inattendu à la ligne %zu.

en: file '%s', line %zu: '%s' ignored after group header.
fr: fichier « %s », ligne %zu : « %s » est ignoré après l'en-tête de groupe.

en: file '%s', line %zu: '=' expected.
fr: fichier « %s », ligne %zu : symbole « = » attendu.

en: file '%s', line %zu: value for immutable key '%s' ignored.
fr: fichier « %s », ligne %zu : valeur pour la touche non configurable « %s » ignorée.

en: file '%s', line %zu: key '%s' was first found at line %d.
fr: fichier « %s », ligne %zu : première occurrence de la clé %s à la ligne %d.

en: Config entry name cannot start with '%c'.
fr: Le nom d'entrée de configuration ne peut pas commencer par « %c ».

en: can't open user configuration file.
fr: impossible d'ouvrir le fichier de configuration utilisateur.

en: can't write user configuration file.
fr: impossible d'écrire le fichier de configuration utilisateur.

en: Failed to update user configuration file.
fr: Échec de la mise à jour du fichier de configuration utilisateur.

en: Error saving user configuration data.
fr: Erreur lors de l'enregistrement des données de configuration de l'utilisateur.

en: can't delete user configuration file '%s'
fr: impossible d'effacer le fichier de configuration utilisateur « %s »

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
fr: l'entrée « %s » apparaît plus d'une fois dans le groupe « %s »

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
fr: tentative de modifier la touche non configurable « %s » ignorée.

en: trailing backslash ignored in '%s'
fr: anti-slash de fin ignoré dans '%s'

en: unexpected " at position %d in '%s'.
fr: symbole " inattendu à la position %d dans « %s ».

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
fr: Échec de la copie du fichier « %s » vers « %s »

en: Impossible to get permissions for file '%s'
fr: Impossible d'obtenir les permissions du fichier « %s »

en: Impossible to overwrite the file '%s'
fr: Impossible d'écraser le fichier « %s »

en: Error copying the file '%s' to '%s'.
fr: Erreur à la copie du fichier '%s' vers '%s'.

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
fr: Impossible de configurer les permissions du fichier « %s »

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
fr: Erreur lors du changement de nom de « %s » en « %s » : il existe déjà un fichier avec le nom de destination.

en: File '%s' couldn't be renamed '%s'
fr: Le fichier « %s » n'a pas pu être renommé en « %s »

en: File '%s' couldn't be removed
fr: Le fichier « %s » n'a pas pu être supprimé

en: Directory '%s' couldn't be created
fr: Le dossier « %s » n'a pas pu être créé

en: Directory '%s' couldn't be deleted
fr: Le dossier « %s » n'a pas pu être supprimé

en: Cannot enumerate files '%s'
fr: Impossible d'énumérer les fichiers « %s »

en: Failed to get the working directory
fr: Échec de l'obtention du répertoire courant

en: Could not set current working directory
fr: Impossible de définir le répertoire de travail courant

en: Files (%s)
fr: Fichiers (%s)

en: Failed to open '%s' for reading
fr: Échec de l'ouverture de « %s » en lecture

en: Failed to open '%s' for writing
fr: Échec de l'ouverture de « %s » en écriture

en: Failed to close file handle
fr: Échec de la fermeture du gestionnaire de fichier

en: Failed to create a temporary file name
fr: Échec de la création d'un nom de fichier temporaire

en: Failed to open temporary file.
fr: Échec de l'ouverture d'un fichier temporaire.

en: Failed to modify file times for '%s'
fr: Échec de la modification de la date du fichier « %s »

en: Failed to touch the file '%s'
fr: Échec de la mise à jour de la date du fichier « %s »

en: Failed to retrieve file times for '%s'
fr: Échec de la récupération de la date du fichier « %s »

en: Browse
fr: Parcourir

en: All files (%s)|%s
fr: Tous les fichiers (%s)|%s

en: %s files (%s)|%s
fr: %s fichiers (%s)|%s

en: Load %s file
fr: Charger le fichier %s

en: Save %s file
fr: Enregistrer le fichier %s

en: Western European (ISO-8859-1)
fr: Europe de l'Ouest (ISO-8859-1)

en: Central European (ISO-8859-2)
fr: Europe centrale (ISO-8859-2)

en: Esperanto (ISO-8859-3)
fr: Espéranto (ISO-8859-3)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
fr: Balte (ancien) (ISO-8859-4)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fr: Cyrillique (ISO-8859-5)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fr: Arabe (ISO-8859-6)

en: Greek (ISO-8859-7)
fr: Grec (ISO-8859-7)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
fr: Hébreu (ISO-8859-8)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fr: Turc (ISO-8859-9)

en: Nordic (ISO-8859-10)
fr: Nordique (ISO-8859-10)

en: Thai (ISO-8859-11)
fr: Thaï (ISO-8859-11)

en: Indian (ISO-8859-12)
fr: Indien (ISO-8859-12)

en: Baltic (ISO-8859-13)
fr: Balte (ISO-8859-13)

en: Celtic (ISO-8859-14)
fr: Celtique (ISO-8859-14)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
fr: Europe de l'Ouest avec l'Euro (ISO-8859-15)

en: Windows/DOS OEM Cyrillic (CP 866)
fr: Cyrillique OEM Windows/DOS (CP 866)

en: Windows Japanese (CP 932) or Shift-JIS
fr: Japonais Windows (CP 932) ou Shift-JIS

en: Windows Chinese Simplified (CP 936) or GB-2312
fr: Chinois Simplifié Windows (CP 936) ou GB-2312

en: Windows Korean (CP 949)
fr: Coréen limité à Windows (CP 949)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950) or Big-5
fr: Chinois Traditionnel Windows (CP 950) ou Big-5

en: Windows Central European (CP 1250)
fr: Européen central limité à Windows (CP 1255)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
fr: Cyrillique limité à Windows (CP 1251)

en: Windows Western European (CP 1252)
fr: Européen occidental limité à Windows (CP 1252 )

en: Windows Greek (CP 1253)
fr: Grec limité à Windows (CP 1253)

en: Windows Turkish (CP 1254)
fr: Turc limité à Windows (CP 1254)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
fr: Hébreu limité à Windows (CP 1255)

en: Windows Arabic (CP 1256)
fr: Arabe limité à Windows (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
fr: Balte limité à Windows (CP 1257)

en: Windows Vietnamese (CP 1258)
fr: Vietnamien Windows (CP 1258)

en: Windows Johab (CP 1361)
fr: Johab Windows (CP 1361)

en: Unicode 16 bit Little Endian (UTF-16LE)
fr: Unicode 16 bit petit-boutiste (UTF-16LE)

en: Unicode 32 bit Little Endian (UTF-32LE)
fr: Unicode 32 bit petit-boutiste (UTF-8)

en: Unicode 16 bit Big Endian (UTF-16BE)
fr: Unicode 16 bit gros-boutiste (UTF-16BE)

en: Unicode 32 bit Big Endian (UTF-32BE)
fr: Unicode 32 bit gros-boutiste (UTF-32BE)

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
fr: Codepage Unix étendu pour le japonais (EUC-JP)

en: MacJapanese
fr: MacJaponais

en: MacChineseTrad
fr: MacChinoisTrad

en: MacKorean
fr: MacCoréen

en: MacArabic
fr: MacArabe

en: MacHebrew
fr: MacHébreu

en: MacGreek
fr: MacGrec

en: MacCyrillic
fr: MacCyrillique

en: MacTamil
fr: MacTamoul

en: MacSinhalese
fr: MacCingalais

en: MacBurmese
fr: MacBirman

en: MacThai
fr: MacThaï

en: MacLaotian
fr: MacLaotien

en: MacGeorgian
fr: MacGéorgien

en: MacArmenian
fr: MacArménien

en: MacChineseSimp
fr: MacChinoisSimp

en: MacTibetan
fr: MacTibétain

en: MacMongolian
fr: MacMongol

en: MacEthiopic
fr: MacÉthiopien

en: MacCentralEurRoman
fr: MacRomanEuropeCentrale

en: MacVietnamese
fr: MacVietnamien

en: MacExtArabic
fr: MacArabeÉtendu

en: MacSymbol
fr: MacSymbole

en: MacTurkish
fr: MacTurque

en: MacCroatian
fr: MacCroate

en: MacIcelandic
fr: MacIslandais

en: MacRomanian
fr: MacRoumain

en: MacCeltic
fr: MacCelte

en: MacGaelic
fr: MacGaélic

en: Default encoding
fr: Codage par défaut

en: Unknown encoding (%d)
fr: Codage inconnu (%d)

en: default
fr: défaut

en: unknown-%d
fr: inconnu-%d

en: underlined
fr: souligné

en:  strikethrough
fr:  barré

en:  thin
fr:  mince

en:  extra light
fr:  extra léger

en:  light
fr:  léger

en:  medium
fr:  moyen

en:  semi bold
fr:  semi-gras

en:  bold
fr:  gras

en:  extra bold
fr:  extra gras

en:  heavy
fr:  lourd

en:  extra heavy
fr:  extra lourd

en:  italic
fr:  italique

en: strikethrough
fr: barré

en: thin
fr: fin

en: extralight
fr: extra-léger

en: light
fr: léger

en: medium
fr: moyen

en: semibold
fr: semi-gras

en: bold
fr: gras

en: extrabold
fr: extra-gras

en: heavy
fr: lourd

en: extraheavy
fr: extra lourd

en: italic
fr: italique

en: : unknown charset
fr: : jeu de caractères inconnu

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
fr: Jeu de caractères « %s » inconnu. Sélectionner un autre en remplacement
    ou [Annuler] s'il ne peut pas être remplacé

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
fr: Échec du rappel du codage du jeu de caractères « %s ».

en: can't load any font, aborting
fr: impossible de charger une police de caractères - abandon

en: : unknown encoding
fr: : codage inconnu

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
fr: Aucune police trouvée pour afficher du texte avec le codage « %s »,
    mais le codage similaire « %s » est disponible.
    Faut-il l'utiliser (sinon, en choisir un autre) ?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
fr: Aucune police trouvée pour afficher du texte avec le codage « %s ».
    Faut-il choisir une police à utiliser pour ce codage
    (sinon le texte avec ce codage n'apparaîtra pas correctement) ?

en: Memory VFS already contains file '%s'!
fr: La mémoire VFS contient déjà le fichier « %s » !

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
fr: Tentative de suppression du fichier « %s » de la mémoire VFS, mais il n'est pas chargé !

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
fr: Échec du stockage de l'image « %s » dans la mémoire VFS !

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
fr: Temps dépassé lors de la connexion du serveur FTP, essai du mode passif.

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
fr: Échec de la configuration du mode de transfert FTP en %s.

en: binary
fr: binaire

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
fr: Commande PORT non reconnue par le serveur FTP.

en: The FTP server doesn't support passive mode.
fr: Mode passif non reconnu par le serveur FTP.

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
fr: Taille d'image GIF incorrecte (%u, %d) for l'image #%u

en: Failed to allocate colour for OpenGL
fr: Échec de l'allocation de couleur pour OpenGL

en: Please select the columns to show and define their order:
fr: Sélectionner les colonnes à afficher et définir leur ordre :

en: Customize Columns
fr: Personnaliser les Colonnes

en: &Customize...
fr: &Personnaliser...

en: Failed to open URL "%s" in the default browser
fr: Échec de l'ouverture de l'URL « %s » avec le navigateur par défaut

en: Failed to load image %%d from file '%s'.
fr: Échec du chargement de l'image %%d depuis le fichier « %s ».

en: Failed to load image %d from stream.
fr: Échec du chargement de l'image %d depuis le flux.

en: Failed to load icons from resource '%s'.
fr: Échec du chargement des icônes depuis les ressources '%s'.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
fr: BMP : impossible de sauvegarder une image non valable.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
fr: BMP : wxImage n'a pas sa propre wxPalette.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
fr: BMP : impossible d'écrire l'entête du fichier (Bitmap).

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
fr: BMP : impossible d'écrire l'entête du fichier (BitmapInfo).

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
fr: BMP : impossible d'écrire la palette de couleurs RGB.

en: BMP: Couldn't write data.
fr: BMP : impossible d'écrire les données.

en: BMP: Couldn't allocate memory.
fr: BMP : impossible d'allouer de la mémoire.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
fr: En-tête DIB : largeur de l'image supérieure à 32 767 pixels pour le fichier.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
fr: En-tête DIB : hauteur de l'image supérieure à 32 767 pixels pour le fichier.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
fr: En-tête DIB : nombre de bits par pixel inconnu dans le fichier.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
fr: En-tête DIB : codage inconnu dans le fichier.

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
fr: En-tête DIB : le codage ne correspond pas au nombre de bits par pixel.

en: Error in reading image DIB.
fr: Erreur lors de la lecture d'une image DIB.

en: ICO: Error in reading mask DIB.
fr: ICO : erreur à la lecture du masque DIB.

en: ICO: Image too tall for an icon.
fr: ICO : image trop grande pour une icône.

en: ICO: Image too wide for an icon.
fr: ICO : image trop large pour une icône.

en: ICO: Error writing the image file!
fr: ICO : erreur à l'écriture du fichier image !

en: ICO: Invalid icon index.
fr: ICO : index de l'icône non valable.

en: Image and mask have different sizes.
fr: L'image et le masque sont de tailles différentes.

en: No unused colour in image being masked.
fr: Aucune couleur n'est disponible dans l'image en cours de masquage.

en: Failed to load bitmap "%s" from resources.
fr: Échec du chargement du bitmap « %s » depuis les ressources.

en: Failed to load icon "%s" from resources.
fr: Échec du chargement de l'icône « %s » depuis les ressources.

en: Failed to load image from file "%s".
fr: Échec du chargement de l'image depuis le fichier « %s ».

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
fr: Impossible d'enregistrer l'image dans le fichier « %s » : extension inconnue.

en: No handler found for image type.
fr: Aucun gestionnaire trouvé pour le type d'image.

en: No image handler for type %d defined.
fr: Aucun gestionnaire d'image défini pour le type %d.

en: Image file is not of type %d.
fr: Le fichier image n'est pas du type %d.

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
fr: Impossible de déterminer le format d'image pour une entrée non positionnable.

en: Unknown image data format.
fr: Format de données d'image inconnu.

en: This is not a %s.
fr: Ceci n'est pas un %s.

en: No image handler for type %s defined.
fr: Aucun gestionnaire d'image défini pour le type %s.

en: Image is not of type %s.
fr: Le fichier image n'est pas du type %s.

en: Failed to check format of image file "%s".
fr: Échec de la vérification de format du fichier image « %s ».

en: GIF: error in GIF image format.
fr: GIF : erreur dans le format de l'image GIF.

en: GIF: not enough memory.
fr: GIF : mémoire insuffisante.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
fr: GIF : le flux des données semble être tronqué.

en: Couldn't initialize GIF hash table.
fr: Impossible d'initialiser la table de hachage GIF.

en: IFF: error in IFF image format.
fr: IFF : erreur dans le format de l'image IFF.

en: IFF: not enough memory.
fr: IFF : mémoire insuffisante.

en: IFF: unknown error!!!
fr: IFF : erreur inconnue !!!

en: IFF: data stream seems to be truncated.
fr: IFF : le flux de données semble être tronqué.

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
fr: JPEG : échec du chargement - le fichier est probablement corrompu.

en: JPEG: Couldn't save image.
fr: JPEG : échec de la sauvegarde de l'image.

en: PCX: this is not a PCX file.
fr: PCX : ce n'est pas un fichier PCX.

en: PCX: image format unsupported
fr: PCX : format d'image non reconnu

en: PCX: couldn't allocate memory
fr: PCX : impossible d'allouer de la mémoire

en: PCX: version number too low
fr: PCX : numéro de version trop petit

en: PCX: unknown error !!!
fr: PCX : erreur inconnue !!!

en: PCX: invalid image
fr: PCX : image non valable

en: Unknown PNG resolution unit %d
fr: Unité %d de résolution PNG inconnue

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
fr: Impossible de charger une image PNG - fichier corrompu ou mémoire insuffisante.

en: Couldn't save PNG image.
fr: Impossible de sauvegarder l'image PNG.

en: PNM: File format is not recognized.
fr: PNM : le format de fichier n'est pas reconnu.

en: PNM: Couldn't allocate memory.
fr: PNM : impossible d'allouer de la mémoire.

en: PNM: File seems truncated.
fr: PNM : le fichier semble tronqué.

en:  (in module "%s")
fr:  (dans le module « %s »)

en: TIFF: Error loading image.
fr: TIFF : erreur au chargement de l'image.

en: Invalid TIFF image index.
fr: Index d'image TIFF non valable.

en: TIFF: Image size is abnormally big.
fr: TIFF : La taille de l'image est anormalement grande.

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
fr: TIFF : allocation de mémoire impossible.

en: TIFF: Error reading image.
fr: TIFF : erreur à la lecture de l'image.

en: Unknown TIFF resolution unit %d ignored
fr: Unité %d de résolution TIFF inconnue et ignorée

en: TIFF: Error saving image.
fr: TIFF : erreur à la sauvegarde de l'image.

en: TIFF: Error writing image.
fr: TIFF : erreur à l'écriture de l'image.

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
fr: L'argument %d de la ligne de commande n'a pas pu être converti en Unicode et sera ignoré.

en: Initialization failed in post init, aborting.
fr: L'initialisation a échoué dans post init, abandon.

en: Cannot set locale to language "%s".
fr: Impossible d'établir la localisation pour la langue « %s ».

en: Error:
fr: Erreur :

en: Warning:
fr: Avertissement :

en: The previous message repeated once.
fr: Le message précédent répété une fois.

en: The previous message repeated %u time. | The previous message repeated %u times.
fr[0]: Le message précédent répété %u fois.
fr[1]: Le message précédent répété %u fois.

en: Last repeated message ("%s", %u time) wasn't output | Last repeated message ("%s", %u times) wasn't output
fr[0]: Le dernier message répété (« %s », %u fois) n'a pas été affiché
fr[1]: Le dernier message répété (« %s », %u fois) n'a pas été affiché

en:  (error %ld: %s)
fr:  (erreur %ld : %s)

en: Failed to allocate memory for LZMA decompression.
fr: Échec d'allocation de mémoire pour la décompression LZMA.

en: Failed to initialize LZMA decompression: unexpected error %u.
fr: Échec d'initialisation de décompression LZMA : erreur inconnue %u.

en: input is not in XZ format
fr: l'entrée n'est pas au format XZ

en: input compressed using unknown XZ option
fr: entrée compressée utilisant l'option XZ inconnue

en: input is corrupted
fr: l'entrée est corrompue

en: unknown decompression error
fr: erreur inconnue de décompression

en: LZMA decompression error: %s
fr: Erreur de décompression LZMA : %s

en: Failed to allocate memory for LZMA compression.
fr: Échec d'allocation de mémoire pour la compression LZMA.

en: Failed to initialize LZMA compression: unexpected error %u.
fr: Échec d'initialisation de compression LZMA : erreur inconnue %u.

en: out of memory
fr: capacité mémoire dépassée

en: unknown compression error
fr: erreur inconnue de compression

en: LZMA compression error: %s
fr: Erreur de compression LZMA : %s

en: LZMA compression error when flushing output: %s
fr: Erreur de compression LZMA pendant l'écriture : %s

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
fr: Symbole « { » non assorti dans une entrée pour le type mime %s.

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
fr: Dépendance en boucle détectée, impliquant le module "%s".

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
fr: La dépendance « %s » du module « %s » n'existe pas.

en: Module "%s" initialization failed
fr: L'initialisation du module « %s » a échoué

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
fr: Lettre (8,5 x 11 pouces)

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
fr: Légal (8,5 x 14 pouces)

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
fr: Feuille A4, 210 x 297 mm

en: C sheet, 17 x 22 in
fr: Feuille C, 17 x 22 mm

en: D sheet, 22 x 34 in
fr: Feuille D, 22 x 34 mm

en: E sheet, 34 x 44 in
fr: Feuille E (34 x 44 pouces)

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
fr: Lettre réduite (8,5 x 11 pouces)

en: Tabloid, 11 x 17 in
fr: Tabloïde (11 x 17 pouces)

en: Ledger, 17 x 11 in
fr: Grand livre (17 x 11 pouces)

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
fr: Communiqué (5,5 x 8,5 pouces)

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
fr: Executive (7,25 x 10,5 pouces)

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
fr: Feuille A3, 297 x 420 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
fr: Petite feuille A4, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
fr: Feuille A5, 148 x 210 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
fr: Feuille B4, 250 x 354 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
fr: Feuille B5, 182 x 257 mm

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
fr: Folio (8,5 x 13 pouces)

en: 10 x 14 in
fr: 10 x 14 pouces

en: 11 x 17 in
fr: 11 x 17 pouces

en: Note, 8 1/2 x 11 in
fr: Note (8,5 x 11 pouces)

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
fr: Enveloppe n° 9 (3,875 x 8,875 pouces)

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
fr: Enveloppe n° 10 (4,125 x 9,5 pouces)

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
fr: Enveloppe n° 11 (4,5 x 10,375 pouces)

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
fr: Enveloppe n° 12 (4,75 x 11 pouces)

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
fr: Enveloppe n° 14 (5 x 11,5 pouces)

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
fr: Enveloppe DL, 110 x 220 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
fr: Enveloppe C5, 162 x 229 mm

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
fr: Enveloppe C3, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
fr: Enveloppe C4, 229 x 324 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
fr: Enveloppe C6, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
fr: Enveloppe C65, 114 x 229 mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
fr: Enveloppe B4, 250 x 353 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
fr: Enveloppe B5, 176 x 250 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
fr: Enveloppe B6, 176 x 125 mm

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
fr: Enveloppe italienne, 110 x 230 mm

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
fr: Enveloppe monarchique (3,875 x 7,5 pouces)

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
fr: Enveloppe 6 3/4 (3,625 x 6,5 pouces)

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
fr: Standard US en accordéon (14,875 x 11 pouces)

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
fr: Standard allemand en accordéon (8,5 x 12 pouces)

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
fr: Légal allemand en accordéon (8,5 x 13 pouces)

en: Japanese Postcard 100 x 148 mm
fr: Enveloppe japonaise 100 x 148 mm

en: 9 x 11 in
fr: 9 x 11 pouces

en: 10 x 11 in
fr: 10 x 11 pouces

en: 15 x 11 in
fr: 15 x 11 pouces

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
fr: Enveloppe Invite 220 x 220 mm

en: Letter Extra 9 1/2 x 12 in
fr: Lettre Extra 9.5 x 12 pouces

en: Legal Extra 9 1/2 x 15 in
fr: Légal Extra 9,5 x 15 pouces

en: Tabloid Extra 11.69 x 18 in
fr: Tabloïde Extra 11.69 x 18 pouces

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
fr: A4 Extra 9.27 x 12.69 pouces

en: Letter Transverse 8 1/2 x 11 in
fr: Lettre 8,5 x 11 pouces

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
fr: A4 Portrait 210 x 297 mm

en: Letter Extra Transverse 9.275 x 12 in
fr: Lettre Extra Portrait 9.275 x 12 pouces

en: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 in
fr: Lettre Plus 8,5 x 11.69 pouces

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
fr: A5 Portrait 148 x 210 mm

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
fr: B5 (JIS), Paysage, 182 x 257 mm

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
fr: A3 Portrait 297 x 420 mm

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
fr: A3 Extra, Paysage, 322 x 445 mm

en: Japanese Double Postcard 200 x 148 mm
fr: Carte postale double japonaise 200 x148 mm

en: Japanese Envelope Kaku #2
fr: Enveloppe japonaise Kaky  n. 2

en: Japanese Envelope Kaku #3
fr: Enveloppe japonaise Kaky  n. 3

en: Japanese Envelope Chou #3
fr: Enveloppe japonaise Chou n. 3

en: Japanese Envelope Chou #4
fr: Enveloppe japonaise Chou n. 4

en: Letter Rotated 11 x 8 1/2 in
fr: Lettre paysage 11 x 8.5 pouces

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
fr: A3 Paysage 420 x 297 mm

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
fr: A4 Paysage 297 x 210 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
fr: A5 Paysage 210 x 148 mm

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
fr: B4 (JIS) Paysage 364 x 257 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
fr: B5 (JIS) Paysage 257 x 182 mm

en: Japanese Postcard Rotated 148 x 100 mm
fr: Enveloppe japonaise Paysage 148 x 100 mm

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
fr: Carte postale japonaise double Paysage 148 x 200 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
fr: A6 Paysage 148 x 105 mm

en: Japanese Envelope Kaku #2 Rotated
fr: Enveloppe japonaise Kaky  n. 2 Paysage

en: Japanese Envelope Kaku #3 Rotated
fr: Enveloppe japonaise Kaky  n. 3 Paysage

en: Japanese Envelope Chou #3 Rotated
fr: Enveloppe japonaise Chou n. 3 Paysage

en: Japanese Envelope Chou #4 Rotated
fr: Enveloppe japonaise Chou n. 4 Paysage

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
fr: B6 (JIS) Paysage 182 x 128 mm

en: 12 x 11 in
fr: 12 x 11 pouces

en: Japanese Envelope You #4
fr: Enveloppe japonaise Kaky  n. 4

en: Japanese Envelope You #4 Rotated
fr: Enveloppe japonaise Kaky  n. 4 Paysage

en: PRC 32K(Big) 97 x 151 mm
fr: Format PRC 32K (Large), 97 x 151 mm

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
fr: Enveloppe PRC n. 1, 102 x 165 mm

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
fr: Enveloppe PRC n. 2, 102 x 176 mm

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
fr: Enveloppe PRC n. 3, 125 x 176 mm

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
fr: Enveloppe PRC n. 4, 110 x 208 mm

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
fr: Enveloppe PRC n. 5, 110 x 220 mm

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
fr: Enveloppe PRC n. 6, 120 x 230 mm

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
fr: Enveloppe PRC n. 7, 160 x 230 mm

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
fr: Enveloppe PRC n. 8, 120 x 309 mm

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
fr: Enveloppe PRC n. 9, 229 x 324 mm

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
fr: Enveloppe PRC n. 10, 324 x 458 mm

en: PRC 16K Rotated
fr: PRC 16K Paysage

en: PRC 32K Rotated
fr: PRC 32K Paysage

en: PRC 32K(Big) Rotated
fr: Format PRC 32K (Large), Paysage

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
fr: Enveloppe PRC n. 1, Paysage, 165 x 102 mm

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
fr: Enveloppe PRC n. 2, Paysage, 176 x 102 mm

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
fr: Enveloppe PRC n. 3, Paysage, 176 x 125 mm

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
fr: Enveloppe PRC n. 4, Paysage, 208 x 110 mm

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
fr: Enveloppe PRC n. 5, Paysage, 220 x 110 mm

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
fr: Enveloppe PRC n. 6, Paysage, 230 x 120 mm

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
fr: Enveloppe PRC n. 7, Paysage, 230 x 160 mm

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
fr: Enveloppe PRC n. 8, Paysage, 309 x 120 mm

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
fr: Enveloppe PRC n. 9, Paysage, 324 x 229 mm

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
fr: Enveloppe PRC n. 10, Paysage, 458 x 324 mm

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
fr: Feuille A0, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
fr: Feuille A1, 594 x 841 mm

en: General
fr: Général

en: Advanced
fr: Avancé

en: Generic PostScript
fr: Fichier PostScript

en: Ready
fr: Prêt

en: Printing Error
fr: Erreur d'impression

en: Print
fr: Imprimer

en: Page setup
fr: Mise en page

en: Please wait while printing...
fr: Impression en cours...

en: Document:
fr: Document :

en: Progress:
fr: Progression :

en: Preparing
fr: Préparation

en: Printing page %d
fr: Impression de la page %d

en: Printing page %d of %d
fr: Impression de la page %d sur %d

en:  (copy %d of %d)
fr:  (copie %d sur %d)

en: Printing
fr: Impression en cours

en: First page
fr: Première page

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Next page
fr: Page suivante

en: Last page
fr: Dernière page

en: Zoom Out
fr: Zoom Arrière

en: Zoom In
fr: Zoom Avant

en: &Close
fr: &Fermer

en: Could not start document preview.
fr: Impossible de lancer l'aperçu du document.

en: Print Preview Failure
fr: Erreur de l'aperçu avant impression

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
fr: Mémoire insuffisante pour créer un aperçu.

en: Page %d of %d
fr: Page %d de %d

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: Invalid regular expression '%s': %s
fr: Expression rationnelle « %s » non valable : %s

en: Failed to find match for regular expression: %s
fr: Aucune correspondance pour l'expression régulière « %s » n'a été trouvée

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
fr: Le moteur de rendu « %s » a une version %d.%d incompatible et n'a pas pu être chargé.

en: Not available for this platform
fr: Non disponible sur cette plateforme

en: Saving password for "%s" failed: %s.
fr: Enregistrement de mot de passe pour "%s" en erreur : %s.

en: Reading password for "%s" failed: %s.
fr: Lecture de mot de passe pour "%s" en erreur : %s.

en: Deleting password for "%s" failed: %s.
fr: Suppression du mot de passe pour "%s" en erreur : %s.

en: Failed to monitor I/O channels
fr: Impossible de contrôler les canaux d'E/S

en: Save
fr: Enregistrer

en: Don't Save
fr: Ne pas enregistrer

en: Cannot initialize sockets
fr: Impossible d'initialiser les sockets

[ctx: standard Windows menu]
en: &Help
fr: &Aide

en: &About
fr: À &propos

en: About
fr: À propos

en: Add
fr: Ajouter

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: Apply
fr: Appliquer

en: &Back
fr: &Retour

en: Back
fr: Retour

en: &Bold
fr: &Gras

en: Bold
fr: Gras

en: &Bottom
fr: &Bas

en: Bottom
fr: Bas

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: &Clear
fr: &Supprimer

en: Clear
fr: Effacer

en: Close
fr: Fermer

en: &Convert
fr: &Convertir

en: Convert
fr: Convertir

en: &Copy
fr: &Copier

en: Copy
fr: Copier

en: Cu&t
fr: Cou&per

en: Cut
fr: Couper

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: &Down
fr: &Bas

en: Down
fr: Bas

en: &Edit
fr: &Edition

en: Edit
fr: Édition

en: &Execute
fr: &Exécuter

en: Execute
fr: Exécuter

en: &Quit
fr: &Quitter

en: Quit
fr: Quitter

en: &File
fr: &Fichier

en: File
fr: Fichier

en: &Find...
fr: &Rechercher...

en: Find...
fr: Rechercher...

en: &First
fr: &Premier

en: First
fr: Premier

en: &Floppy
fr: &Disquette

en: Floppy
fr: Disquette

en: &Forward
fr: &Suivant

en: Forward
fr: Suivant

en: &Harddisk
fr: &Disque dur

en: Harddisk
fr: Disque dur

en: &Help
fr: &Aide

en: &Home
fr: &Dossier personnel

en: Home
fr: Dossier personnel

en: Indent
fr: Indenter

en: Info
fr: Infos

en: &Italic
fr: &Italique

en: Italic
fr: Italique

en: &Jump to
fr: &Aller à

en: Jump to
fr: Aller à

en: Centered
fr: Centré

en: Justified
fr: Justifié

en: Align Left
fr: Aligner à gauche

en: Align Right
fr: Aligner à droite

en: &Last
fr: &Dernier

en: Last
fr: Dernier

en: &Network
fr: &Reseau

en: Network
fr: Réseau

en: &New
fr: &Nouveau

en: New
fr: Nouveau

en: &No
fr: &Non

en: &OK
fr: &Accepter

en: &Open...
fr: &Ouvrir...

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: &Paste
fr: &Coller

en: Paste
fr: Coller

en: &Preferences
fr: &Préférences

en: Preferences
fr: Préférences

en: Print previe&w...
fr: &Aperçu avant impression...

en: Print preview...
fr: Aperçu avant impression...

en: &Print...
fr: &Imprimer...

en: Print...
fr: &Imprimer...

en: &Properties
fr: &Propriétés

en: Properties
fr: Propriétés

en: Redo
fr: Refaire

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Remove
fr: Supprimer

en: Rep&lace...
fr: Remp&lacer...

en: Replace...
fr: Remplacer...

en: Revert to Saved
fr: Changer en enregistré

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: Save &As...
fr: Enregistrer &sous...

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: Select &All
fr: &Tout sélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: &Color
fr: &Couleur

en: Color
fr: Couleur

en: &Font
fr: &Police

en: Font
fr: Police de caractères

en: &Ascending
fr: Croiss&ant

en: Ascending
fr: Croissant

en: &Descending
fr: &Décroissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: &Spell Check
fr: &Vérification Orthographique

en: Spell Check
fr: Vérification Orthographique

en: &Stop
fr: &Arrêter

en: Stop
fr: Arrêter

en: &Strikethrough
fr: &Barré

en: Strikethrough
fr: Barré

en: &Top
fr: Hau&t

en: Top
fr: Haut

en: Undelete
fr: Rétablir

en: &Underline
fr: &Souligner

en: Underline
fr: Souligner

en: Undo
fr: Annuler

en: &Unindent
fr: &Désindenter

en: Unindent
fr: Désindenter

en: &Up
fr: &Haut

en: Up
fr: Haut

en: &Yes
fr: &Oui

en: &Actual Size
fr: &Taille actuelle

en: Actual Size
fr: Taille Actuelle

en: Zoom to &Fit
fr: Zoom a&justé

en: Zoom to Fit
fr: Zoom Ajusté

en: Zoom &In
fr: Zoom &avant

en: Zoom &Out
fr: Zoom a&rrière

en: Show about dialog
fr: Montrer la fenêtre d'à propos

en: Copy selection
fr: Copier la sélection

en: Cut selection
fr: Couper la sélection

en: Delete selection
fr: Effacer la sélection

en: Find in document
fr: Rechercher dans le document

en: Find and replace in document
fr: Rechercher et remplacer dans le document

en: Paste selection
fr: Coller la sélection

en: Quit this program
fr: Quitter ce programme

en: Redo last action
fr: Exécuter à nouveau la dernière action

en: Undo last action
fr: Annuler la dernière action

en: Create new document
fr: Créer un nouveau document

en: Open an existing document
fr: Ouvrir un document existant

en: Close current document
fr: Fermer le document courant

en: Save current document
fr: Enregistrer le document courant

en: Save current document with a different filename
fr: Enregistrer le document courant avec un nouveau nom

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
fr: La conversion vers le jeu de caractères « %s » ne fonctionne pas.

en: unknown
fr: inconnu

en: incomplete header block in tar
fr: le bloc d'entête de tar est incomplet

en: checksum failure reading tar header block
fr: erreur de la somme de contrôle lors de la lecture du bloc d'entête de tar

en: invalid data in extended tar header
fr: donnée incorrectes dans l'entête étendu de tar

en: tar entry not open
fr: l'entrée tar n'est pas ouverte

en: unexpected end of file
fr: fin de fichier inattendue

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
fr: %s ne rentre pas dans l'entête tar pour l'entrée « %s »

en: incorrect size given for tar entry
fr: la taille fournie pour l'entrée tar est incorrecte

en: '%s' is probably a binary buffer.
fr: « %s » est probablement un tampon binaire.

en: File couldn't be loaded.
fr: Le fichier n'a pas pu être chargé.

en: Failed to read text file "%s".
fr: Échec de la lecture du fichier texte "%s".

en: can't write buffer '%s' to disk.
fr: impossible d'écrire le tampon « %s » sur le disque.

en: Failed to get the local system time
fr: Échec de l'obtention de l'heure locale du système

en: wxGetTimeOfDay failed.
fr: wxGetTimeOfDay a échoué.

en: '%s' is not a valid message catalog.
fr: « %s » n'est pas un catalogue valable de messages.

en: Invalid message catalog.
fr: Catalogue de message non valable.

en: Failed to parse Plural-Forms: '%s'
fr: Écher de l'analyse des formes plurielles  : « %s »

en: using catalog '%s' from '%s'.
fr: utilisation du catalogue « %s » de « %s ».

en: Resource '%s' is not a valid message catalog.
fr: La ressource « %s » n'est pas un catalogue messages valable.

en: Couldn't enumerate translations
fr: Impossible d'énumérer les traductions

en: No default application configured for HTML files.
fr: Pas d'application configurée pour les fichiers HTML.

en: Failed to open URL "%s" in default browser.
fr: Échec de l'ouverture de l'URL « %s » avec le navigateur par défaut.

en: Validation conflict
fr: Conflit de validation

en: Required information entry is empty.
fr: L'entrée d'information requise est vide.

en: '%s' is one of the invalid strings
fr: « %s » est l'une des chaînes non valables

en: '%s' is not one of the valid strings
fr: « %s » n'est pas l'une des chaînes non valables

en: '%s' contains invalid character(s)
fr: '%s' contient un(des) caractère(s) invalide(s)

en: Error: %s (%d)
fr: Erreur : %s (%d)

en: Not enough free disk space for download.
fr: Pas assez de place disque pour télécharger.

en: libcurl could not be initialized
fr: libcurl n'a pas pu être initialisé

en: Error running JavaScript: %s
fr: Erreur à l'exécution du JavaScript : %s

en: This platform does not support background transparency.
fr: Cette plateforme ne supporte pas la transparence d'arrière plan.

en: Could not transfer data to window
fr: Impossible de transférer les données à la fenêtre

en: Out of window IDs.  Recommend shutting down application.
fr: Plus d'IDs de fenêtre. Il est recommandé de fermer l'application.

en: XPM: incorrect header format!
fr: XPM : format de l'entête incorrect !

en: XPM: incorrect colour description in line %d
fr: XPM : définition de couleur incorrecte à la ligne %d

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
fr: XPM : définition de couleur « %s » malformée à la ligne %d !

en: XPM: no colors left to use for mask!
fr: XPM : pas de couleur restant à utiliser comme masque !

en: XPM: truncated image data at line %d!
fr: XPM : les données de l'image sont tronquées à la ligne %d !

en: XPM: Malformed pixel data!
fr: XPM : données de pixel malformées !

en: Illegal Parameter Count for Create Method
fr: Nombre de paramètres illégal pour la méthode Create

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
fr: Nombre de paramètres illégal pour la méthode ConstructObject

en: Create Parameter %s not found in declared RTTI Parameters
fr: Paramètre de création %s non trouvé dans les Paramètres RTTI déclarés

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
fr: Classe d'objet non valable en tant que source d'événement (Non-wxEvtHandler)

en: Type must have enum - long conversion
fr: Le type doit être énumérable - conversion longue

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
fr: Identifiant d'objet non valable ou vide indiqué à GetObjectClassInfo

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
fr: Objet inconnu indiqué à GetObjectClassInfo

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
fr: Objet déjà enregistré envoyé à SetObjectClassInfo

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
fr: Identifiant d'objet non valable ou vide indiqué à HasObjectClassInfo

en: Passing a already registered object to SetObject
fr: Objet déjà enregistré indiqué à SetObject

en: Passing an unknown object to GetObject
fr: Objet inconnu passé à GetObject

en: Forward hrefs are not supported
fr: Transferts href non reconnus

en: unknown class %s
fr: classe « %s » inconnue

en: objects cannot have XML Text Nodes
fr: les objets ne peuvent pas avoir de noeuds texte XML

en: Objects must have an id attribute
fr: Les objets doivent avoir un attribut id

en: Doubly used id : %d
fr: Identifiant utilisé deux fois : %d

en: Unknown Property %s
fr: Propriété « %s » inconnue

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
fr: Une collection non vide doit comprendre des noeuds « éléments »

en: incorrect event handler string, missing dot
fr: chaîne de gestion des événements non valable, point manquant

en: can't re-initialize zlib deflate stream
fr: impossible de réinitialiser le flux de déchargement de zlib

en: can't re-initialize zlib inflate stream
fr: impossible de réinitialiser le flux de chargement de zlib

en: Ignoring malformed extra data record, ZIP file may be corrupted
fr: Ignorant l'enregistrement mal formé de données supplémentaires, le fichier ZIP peut être corrompu

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
fr: suppose qu'il s'agit d'un zip recombiné

en: invalid zip file
fr: fichier zip non valable

en: can't find central directory in zip
fr: impossible de trouver le répertoire principale dans le zip

en: error reading zip central directory
fr: erreur à la lecture du répertoire principale du zip

en: error reading zip local header
fr: erreur à la lecture de l'en-tête local du zip

en: bad zipfile offset to entry
fr: mauvais décalage de fichier zip dans l'entrée

en: stored file length not in Zip header
fr: longueur du fichier enregistré absente de l'entête du Zip

en: unsupported Zip compression method
fr: méthode de compression zip non gérée

en: reading zip stream (entry %s): bad length
fr: lecture du flux zip (entrée %s) : mauvaise longueur

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
fr: lecture du flux zip (entrée %s) : mauvaise crc

en: error writing zip entry '%s': file too large without ZIP64
fr: erreur à l'écriture de l'entrée zip '%s' : fichier trop gros sans ZIP64

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
fr: erreur à l'écriture de l'entrée zip « %s » : mauvaise crc ou longueur

en: Gzip not supported by this version of zlib
fr: Gzip n'est pas géré par cette version de zlib

en: Can't initialize zlib inflate stream.
fr: Impossible d'initialiser le flux de chargement de zlib.

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
fr: Impossible de lire le flux de chargement : EOF inattendu dans le flux inférieur.

en: zlib error %d
fr: erreur zlib %d

en: Can't read from inflate stream: %s
fr: Impossible de lire le flux de chargement : %s

en: Can't initialize zlib deflate stream.
fr: Impossible d'initialiser le flux de déchargement de zlib.

en: Can't write to deflate stream: %s
fr: Impossible d'écrire pour décharger le flux : %s

en: No bitmap handler for type %d defined.
fr: Aucun gestionnaire d'image défini pour le type %d.

en: Failed to read event from DirectFB pipe
fr: Échec de la lecture d'évènement depuis un tube (pipe) DirectFB

en: Failed to switch DirectFB pipe to non-blocking mode
fr: Échec du basculement du tube (pipe) DirectFB vers le mode non bloquant

en: no fonts found in %s, using builtin font
fr: aucune police trouvée dans %s, utilisation d'une police interne

en: Default font
fr: Police par défaut

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
fr: Le fichier d'index de polices %s a disparu lors du chargement des polices.

en: DirectFB error %d occurred.
fr: L'erreur DirectFB %d est survenue.

en: Developed by
fr: Développé par

en: Documentation by
fr: Documentation par

en: Graphics art by
fr: Graphismes par

en: Translations by
fr: Traductions par

en: About %s
fr: À propos de %s

en: License
fr: Licence

en: Developers
fr: Développeurs

en: Documentation writers
fr: Rédacteurs de la documentation

en: Artists
fr: Artistes

en: Translators
fr: Traducteurs

en: No handler found for animation type.
fr: Aucun gestionnaire trouvé pour le type d'animation.

en: No animation handler for type %ld defined.
fr: Aucun gestionnaire d'animation n'est défini pour le type %ld.

en: Animation file is not of type %ld.
fr: Le fichier animé n'est pas du type %ld.

en: Choose colour
fr: Choisir la couleur

en: Red:
fr: Rouge :

en: Green:
fr: Vert :

en: Blue:
fr: Bleu :

en: Opacity:
fr: Opacité :

en: Add to custom colours
fr: Ajouter aux couleurs personnalisées

en: Username:
fr: Nom utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: true
fr: vrai

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: false
fr: faux

en: Row %i
fr: Ligne %i

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Collapse
fr: Compacter

note: TRANSLATORS: Action for manipulating a tree control
en: Expand
fr: Étendre

en: %s (%d items)
fr: %s (%d éléments)

en: Column %u
fr: Colonne %u

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control
en: Left
fr: Gauche

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control
en: Right
fr: Droite

en: Open file "%s"
fr: Ouvrir le fichier « %s »

en: Enter command to open file "%s":
fr: Entrer la commande pour ouvrir le fichier « %s » :

en: Executable files (*.exe)|*.exe|
fr: Fichiers exécutables (*.exe)|*.exe|

en: Debug report "%s"
fr: Rapport de débogage « %s »

en: A debug report has been generated in the directory
fr: Un rapport de débogage a été créé dans le dossier

en: The following debug report will be generated
fr: Le rapport de débogage suivant va être créé

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
fr: Le rapport contient les fichiers listés ci-dessous. Si l'un de ces
    fichiers contient des informations sensibles, le décocher pour le
    retirer de ce rapport.

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
fr: Pour supprimer totalement ce rapport de débogage, choisir
    le bouton « Annuler », mais cela peut empêcher l'amélioration du
    programme, donc si possible continuer la création de ce rapport.

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
fr:               Merci et désolé pour le dérangement !

en: &Debug report preview:
fr: Aperçu du rapport de &débogage :

en: &View...
fr: &Affichage...

en: &Notes:
fr: &Notes :

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
fr: En cas d'informations supplémentaires concernant ce rapport
    de bogue, les saisir ici pour qu'elles soient incluses :

en: Cannot open file for PostScript printing!
fr: Impossible d'ouvrir le fichier pour une impression PostScript !

en: Computer
fr: L'ordinateur

en: Home directory
fr: Dossier personnel

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Desktop
fr: Bureau

en: Illegal directory name.
fr: Nom de répertoire illégal.

en: Error
fr: Erreur

en: File name exists already.
fr: Nom de fichier existant.

en: Operation not permitted.
fr: Opération interdite.

en: Create new directory
fr: Créer un nouveau dossier

en: Go to home directory
fr: Aller au dossier personnel

en: Show &hidden directories
fr: Montrer les répertoires cac&hés

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
fr: Le dossier « %s » est inexistant.
    Faut-il le créer maintenant ?

en: Directory does not exist
fr: Dossier inexistant

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
fr: Échec de la création du répertoire « %s »
    (pas les permissions requises ?)

en: Error creating directory
fr: Erreur lors de la création du répertoire

en: You cannot add a new directory to this section.
fr: Il n'est pas possible d'ajouter un nouveau dossier à cette section.

en: Create directory
fr: Créer le dossier

en: NewName
fr: NouveauNom

en: Edit item
fr: Éditer l'élément

en: New item
fr: Nouvel élément

en: Delete item
fr: Supprimer l'élément

en: Move up
fr: Monter

en: Move down
fr: Descendre

en: Search for:
fr: Chercher :

en: Replace with:
fr: Remplacer par :

en: Whole word
fr: Mot complet

en: Match case
fr: Respecter la casse

en: Search direction
fr: Direction de la recherche

en: &Replace
fr: &Remplacer

en: Replace &all
fr: Rempl&acer tout

en: <DIR>
fr: <DOSSIER>

en: <LINK>
fr: <LIEN>

en: <DRIVE>
fr: <DISQUE>

en: %ld byte | %ld bytes
fr[0]: %ld octet
fr[1]: %ld octets

en: Name
fr: Nom

en: Size
fr: Taille

en: Modified
fr: Modifié

en: Attributes
fr: Attributs

en: Current directory:
fr: Dossier courant :

en: Show &hidden files
fr: Montrer les fichiers cac&hés

en: Illegal file specification.
fr: Spécification de fichier illégale.

en: Directory doesn't exist.
fr: Dossier inexistant.

en: View files as a list view
fr: Voir les fichiers en liste

en: View files as a detailed view
fr: Voir les fichiers en vue détaillée

en: Go to parent directory
fr: Aller au dossier parent

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
fr: Le fichier « %s » existe déjà, faut-il vraiment l'écraser ?

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Please choose an existing file.
fr: Choisir un fichier existant.

en: Decorative
fr: Décoratif

en: Modern
fr: Moderne

en: Swiss
fr: Suisse

en: Teletype
fr: Télétype

en: Slant
fr: Incliné

en: Light
fr: Léger

en: &Font family:
fr: &Famille de polices :

en: The font family.
fr: Famille de police.

en: &Style:
fr: &Style :

en: The font style.
fr: Style de police.

en: &Weight:
fr: &Largeur :

en: The font weight.
fr: Largeur de police.

en: C&olour:
fr: C&ouleur :

en: The font colour.
fr: Couleur de police.

en: &Point size:
fr: Taille de &point :

en: The font point size.
fr: Taille du point de la police.

en: Whether the font is underlined.
fr: Si la police est soulignée.

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Shows the font preview.
fr: Montrer un aperçu des polices.

en: Click to cancel the font selection.
fr: Cliquer pour annuler la sélection de la police.

en: Click to confirm the font selection.
fr: Cliquer pour confirmer la sélection de la police.

en: Choose font
fr: Choisir la police

en: Copying more than one selected block to clipboard is not supported.
fr: Copier plus d'un bloc sélectionné dans le bloc-note n'est pas supporté.

en: Help directory "%s" not found.
fr: Dossier d'aide « %s » non trouvé.

en: Help file "%s" not found.
fr: Fichier d'aide « %s » non trouvé.

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
fr: La ligne %lu du fichier carte « %s » a une syntaxe incorrecte et a été sautée.

en: No valid mappings found in the file "%s".
fr: Aucune table de correspondance valablee n'a été trouvée dans le fichier « %s ».

en: No entries found.
fr: Aucune entrée trouvée.

en: Help Index
fr: Aide Index

en: Relevant entries:
fr: Entrées pertinentes :

en: Entries found
fr: Entrées trouvées

en: &Copy URL
fr: &Copier l'adresse

en: Hide this notification message.
fr: Cacher ce message de notification.

en: %s Error
fr: %s Erreur

en: %s Warning
fr: %s Avertissement

en: %s Information
fr: %s Informations

en: Save log contents to file
fr: Enregistrer le contenu du journal dans un fichier

en: C&lear
fr: &Effacer

en: Clear the log contents
fr: Effacer le contenu du journal

en: Close this window
fr: Fermer cette fenêtre

en: &Log
fr: &Journal

en: Can't save log contents to file.
fr: Impossible d'enregistrer le contenu du journal dans le fichier.

en: Log saved to the file '%s'.
fr: Journal sauvé dans le fichier « %s ».

en: &Details
fr: &Détails

en: Failed to copy dialog contents to the clipboard.
fr: Échec à la copie du contenu du dialogue vers le presse-papiers.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
fr: Faut-il ajouter le journal au fichier « %s » (choisir [Non] l'écrasera) ?

en: invalid message box return value
fr: la boîte de message a renvoyé une valeur non valable

en: Notice
fr: Note

en: %s Preferences
fr: Préférences %s

en: Printing...
fr: Impression en cours...

en: Could not start printing.
fr: Impossible de lancer l'impression.

en: Printing page %d...
fr: Impression de la page %d...

en: Printer options
fr: Options de l'imprimante

en: Print to File
fr: Imprimer dans un fichier

en: Setup...
fr: Configurer...

en: Printer:
fr: Imprimante :

en: Status:
fr: État :

en: All
fr: Tout

en: Print Range
fr: Pages à imprimer

en: From:
fr: De :

en: To:
fr: À :

en: Copies:
fr: Copies :

en: PostScript file
fr: Fichier PostScript

en: Print Setup
fr: Configuration de l'impression

en: Printer
fr: Imprimante

en: Default printer
fr: Imprimante par défaut

en: Paper size
fr: Taille de la page

en: Landscape
fr: Paysage

en: Print in colour
fr: Imprimer en couleur

en: Print spooling
fr: File d'attente d'impression

en: Printer command:
fr: Commande pour l'imprimante :

en: Printer options:
fr: Options de l'imprimante :

en: Left margin (mm):
fr: Marge gauche (mm) :

en: Top margin (mm):
fr: Marge de haut de page (mm) :

en: Right margin (mm):
fr: Marge droite (mm) :

en: Bottom margin (mm):
fr: Marge de bas de page (mm) :

en: Printer...
fr: Imprimante...

en: &Skip
fr: Pa&sser

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Done.
fr: Terminé.

en: Search
fr: Chercher

en: Could not find tab for id
fr: Impossible de trouver l'onglet pour l'identifiant

en: Tips not available, sorry!
fr: Astuces non disponibles, désolé !

en: Tip of the Day
fr: Astuce du Jour

en: Did you know...
fr: Saviez-vous que...

en: &Show tips at startup
fr: &Afficher les astuces au démarrage

en: &Next Tip
fr: &Astuce Suivante

en: &Next >
fr: &Suivant >

en: &Finish
fr: &Finir

en: < &Back
fr: < &Retour

en: WARNING: using XIM input method is unsupported and may result in problems with input handling and flickering. Consider unsetting GTK_IM_MODULE or setting to "ibus".
fr: AVERTISSEMENT : l’utilisation de la méthode d’entrée XIM n’est pas prise en charge et peut entraîner des problèmes de gestion et de scintillement des entrées. Envisagez de désactiver GTK_IM_MODULE ou de définir sur « ibus ».

en: Unable to initialize GTK+, is DISPLAY set properly?
fr: Impossible d'initialiser GTK+, l'AFFICHAGE est-il correctement réglé ?

en: Changing current directory to "%s" failed
fr: Échec de la modification du dossier courant en « %s »

en: Using private fonts is not supported on this system: Pango library is too old, 1.38 or later required.
fr: L’utilisation de polices privées n’est pas prise en charge sur ce système : la bibliothèque Pango est trop ancienne, version 1.38 ou ultérieure requise.

en: Failed to create font configuration object.
fr: Échec de création d'un objet de configuration de police.

en: Failed to add custom font "%s".
fr: Échec d'ajout de police utilisateur "%s".

en: Failed to register font configuration using private fonts.
fr: Échec d'enregistrement de configuration utilisant des polices privées.

en: Fatal Error
fr: Erreur fatale

en: This program wasn't compiled with EGL support required under Wayland, either
    install EGL libraries and rebuild or run it under X11 backend by setting
    environment variable GDK_BACKEND=x11 before starting your program.
fr: Ce programme n’a pas été compilé avec le support EGL requis sous Wayland, donc soit
    installer les bibliothèques EGL et les reconstruire soit les exécuter sous le "backend" X11 en définissant
    variable d’environnement GDK_BACKEND=x11 avant de démarrer votre programme.

en: wxGLCanvas is only supported on Wayland and X11 currently.  You may be able to
    work around this by setting environment variable GDK_BACKEND=x11 before
    starting your program.
fr: wxGLCanvas n’est actuellement pris en charge que sur Wayland et X11.  Vous pourrez peut-être
    contourner ce problème en définissant la variable d’environnement GDK_BACKEND=x11 avant
    de démarrer votre programme.

en: MDI child
fr: Fils MDI

en: Custom size
fr: Taille personnalisée

en: Error while printing:
fr: Erreur lors de l'impression :

en: Page Setup
fr: Mise en Page

en: Failed to insert text in the control.
fr: Échec de l'insertion de texte dans le contrôle.

en: Retrieving JavaScript script output is not supported with WebKit v1
fr: Récupérer la sortie du script JavaScript n'est pas supportée sous WebKit v1

en: GTK+ installed on this machine is too old to support screen compositing, please install GTK+ 2.12 or later.
fr: La version de GTK+ installée sur cette machine est trop ancienne pour reconnaitre la composition d'écran, il faut installer GTK+ 2.12 ou plus récent.

en: Compositing not supported by this system, please enable it in your Window Manager.
fr: La composition d'écran n'est pas reconnue par ce système, il faut l'activer dans le Gestionnaire de Fenêtre.

en: This program was compiled with a too old version of GTK+, please rebuild with GTK+ 2.12 or newer.
fr: Ce programme a été compilé avec une version trop ancienne de GTK+, recompiler avec GTK+ 2.12 ou plus récent.

en: Please choose a valid font.
fr: Choisir une police valable.

en: Failed to open CHM archive '%s'.
fr: Échec de l'ouverture de l'archive CHM « %s ».

en: Could not extract %s into %s: %s
fr: Impossible d'extraire %s de %s : %s

en: no error
fr: aucune erreur

en: bad arguments to library function
fr: mauvais paramètres à la fonction de bibliothèque

en: error opening file
fr: erreur à l'ouverture du fichier

en: read error
fr: erreur de lecture

en: write error
fr: erreur d'écriture

en: seek error
fr: erreur de recherche

en: bad signature
fr: mauvaise signature

en: error in data format
fr: erreur dans le format des données

en: checksum error
fr: erreur de la somme de contrôle

en: compression error
fr: erreur de compression

en: decompression error
fr: erreur de décompression

en: Could not locate file '%s'.
fr: Impossible de localiser le fichier « %s ».

en: Could not create temporary file '%s'
fr: Impossible de créer le fichier temporaire « %s »

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
fr: Échec de l'extraction de « %s » de « %s ».

en: CHM handler currently supports only local files!
fr: Le gestionnaire CHM ne gère actuellement que les fichiers locaux !

en: Link contained '//', converted to absolute link.
fr: Le lien contenait « // » et a été converti en lien absolu.

en: Help: %s
fr: Aide : %s

en: Adding book %s
fr: Ajouter le manuel %s

en: Cannot open contents file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de table des matières : %s

en: Cannot open index file: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier d'index : %s

en: noname
fr: pas de nom

en: Cannot open HTML help book: %s
fr: Impossible d'ouvrir le manuel d'aide HTML : %s

en: Displays help as you browse the books on the left.
fr: Affiche l'aide pendant que le parcours des livres sur la gauche.

en: (bookmarks)
fr: (marque-pages)

en: Add current page to bookmarks
fr: Ajouter la page courante aux marque-pages

en: Remove current page from bookmarks
fr: Retirer la page courante des marque-pages

en: Contents
fr: Table des matières

en: Find
fr: Trouver

en: Show all
fr: Tout montrer

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
fr: Afficher tous les éléments de l'index qui contiennent une sous-chaîne donnée. Recherche non sensible à la casse.

en: Show all items in index
fr: Montrer tous les éléments de l'index

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Whole words only
fr: Mots complets seulement

en: Search contents of help book(s) for all occurrences of the text you typed above
fr: Rechercher dans le contenu du/des manuel(s) d'aide toutes les occurrences du texte tapé ci-dessus

en: Show/hide navigation panel
fr: Montrer/cacher le panneau de navigation

en: Go back
fr: Revenir

en: Go forward
fr: Continuer

en: Go one level up in document hierarchy
fr: Monter au niveau supérieur dans la hiérarchie du document

en: Open HTML document
fr: Ouvrir un document HTML

en: Print this page
fr: Imprimer cette page

en: Display options dialog
fr: Dialogue d'options de l'affichage

en: Please choose the page to display:
fr: Choisir la page à afficher :

en: Help Topics
fr: Sujets Aide

en: Searching...
fr: Recherche...

en: No matching page found yet
fr: Aucune page correspondante n'a encore été trouvée

en: Found %i matches
fr: %i correspondances trouvées

en: (Help)
fr: (Aide)

en: %d of %lu
fr: %d sur %lu

en: %lu of %lu
fr: %lu sur %lu

en: Search in all books
fr: Chercher dans tous les manuels

en: Help Browser Options
fr: Aide Options Navigateur

en: Normal font:
fr: Police normale :

en: Fixed font:
fr: Police de taille fixe :

en: Font size:
fr: Taille de la police :

en: font size
fr: taille de police

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
fr: Normal<br>et <u>souligné</u>.

en: <i>Italic face.</i>
fr: <i>Italique.</i>

en: <b>Bold face.</b>
fr: <b>Gras.</b>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
fr: <b><i>Gras italique.</i></b><br>

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
fr: Police de taille fixe. <br> <b>gras</b> <i>italique</i>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
fr: <b><i>gras italique <u>souligné</u></i></b><br>

en: Help Printing
fr: Aide Impression

en: Cannot print empty page.
fr: Impossible d'imprimer une page vide.

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
fr: Fichiers HTML (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
fr: Livres d'aide (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
fr: Projet d'aide HTML (*.hhp)|*.hhp|

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
fr: Fichier HTML compilé (*.chm)|*.chm|

en: %i of %u
fr: %i de %u

en: %u of %u
fr: %u sur %u

en: Cannot open HTML document: %s
fr: Impossible d'ouvrir le document HTML : %s

en: Connecting...
fr: Connexion en cours...

en: Unable to open requested HTML document: %s
fr: Impossible d'ouvrir le document HTML demandé : %s

en: Loading :
fr: Chargement :

en: Done
fr: Terminé

en: HTML anchor %s does not exist.
fr: Ancre HTML %s inexistante.

en: Copied to clipboard:"%s"
fr: Copié dans le presse-papiers « %s »

en: This document doesn't fit on the page horizontally and will be truncated when it is printed.
fr: Ce document ne tient pas sur la page horizontalement et sera tronqué lors de l'impression.

en: The document "%s" doesn't fit on the page horizontally and will be truncated if printed.
    
    Would you like to proceed with printing it nevertheless?
fr: Le document « %s » ne tient pas sur la page horizontalement et sera tronqué s'il est imprimé.
    
    Faut-il néanmoins procéder à l'impression ?

en: If possible, try changing the layout parameters to make the printout more narrow.
fr: Si possible, essayer de modifier les paramètres de mise en page pour rendre l'imprimé plus étroit.

en: : file does not exist!
fr: : le fichier n'existe pas !

en:  Preview
fr:  Aperçu

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
fr: Un problème est apparu lors de la mise en page : la configuration d'une imprimante par défaut peut être nécessaire.

en: Failed to display HTML document in %s encoding
fr: Échec de l'affichage du document HTML avec le codage %s

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
fr: wxWidgets n'a pas pu ouvrir d'affichage pour %s : abandon.

en: Filter
fr: Filtre

en: Directories
fr: Dossiers

en: Files
fr: Fichiers

en: Selection
fr: Sélection

en: Failed to open the clipboard.
fr: Échec de l'ouverture du presse-papiers.

en: Failed to close the clipboard.
fr: Échec de la fermeture du presse-papiers.

en: Failed to empty the clipboard.
fr: Échec du vidage du presse-papiers.

en: Unsupported clipboard format.
fr: Format de presse-papiers non reconnu.

en: Failed to set clipboard data.
fr: Échec de la configuration des données du presse-papiers.

en: Failed to put data on the clipboard
fr: Échec de l'ajout de données dans le presse-papiers

en: Failed to get data from the clipboard
fr: Échec de l'obtention des données du presse-papiers

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
fr: Échec de la récupération des formats de presse-papiers reconnus

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
fr: Échec du dialogue de sélection de couleur avec l'erreur %0lx.

en: Failed to create cursor.
fr: Échec de la création d'un curseur.

en: Failed to register DDE server '%s'
fr: Échec de l'enregistrement du serveur DDE « %s »

en: Failed to unregister DDE server '%s'
fr: Échec du désenregistrement du serveur DDE « %s »

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
fr: Échec de la création d'une connexion au serveur « %s » sur le sujet « %s »

en: DDE poke request failed
fr: Échec de la demande de transfert DDE

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
fr: Échec de l'établissement d'une boucle d'instructions avec le serveur DDE

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
fr: Échec de la terminaison de la boucle d'instructions avec le serveur DDE

en: Failed to send DDE advise notification
fr: Échec de l'envoi d'une notification d'instructions au DDE

en: Failed to create DDE string
fr: Échec de la création de la chaîne DDE

en: no DDE error.
fr: erreur - pas de DDE.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
fr: une demande de transaction synchrone d'instructions a expiré.

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
fr: la réponse à la transaction a provoqué la spécification du bit DDE_FBUSY.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
fr: une demande de transaction synchrone de données a expiré.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
fr: une fonction DDEML a été appelée sans appel préalable à la fonction
    DdeInitialize, ou un identifiant non valable a été fourni à la fonction
    DDEML.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
fr: une application initialisée en tant que APPCLASS_MONITOR a tenté
    d'effectuer une transaction DDE, ou une application initialisée en tant
    que APPCMD_CLIENTONLY a tenté d'effectuer des transactions serveur.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
fr: une demande de transaction synchrone d'exécutions a expiré.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
fr: un paramètre n'a pas pu être validé par la DDEML.

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
fr: une application DDEML a créé une situation de concurrence prolongée.

en: a memory allocation failed.
fr: une allocation de mémoire a échoué.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
fr: une tentative d'un client pour établir une conversation a échoué.

en: a transaction failed.
fr: une transaction a échoué.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
fr: une demande de transaction synchrone de stockage a expiré.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
fr: un appel interne à la fonction PostMessage a échoué.

en: reentrancy problem.
fr: problème de double entrée.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
fr: une transaction a été tentée du côté serveur lors d'une conversation déjà
    terminée par le client, ou le serveur a achevé la transaction avant la fin.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
fr: une erreur interne s'est produite dans le DDEML.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
fr: une demande pour terminer une transaction d'instructions a expiré.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
fr: un identifiant de transaction non valable a été fourni à la fonction DDEML.
    Quand l'application sort d'un rappel XTYP_XACT_COMPLETE, l'identifiant de
    transaction pour ce rappel n'est plus valable.

en: Unknown DDE error %08x
fr: Erreur DDE inconnue : %08x

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
fr: Les fonctions d'appel ne sont pas disponibles car le service d'accès à distance (RAS) n'est pas installé sur cet ordinateur. L'installer.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is too old, please upgrade (the following required function is missing: %s).
fr: La version du service d'accès distant (RAS) installée sur cette machine est trop ancienne. Le mettre à niveau (la fonction suivante manque : %s).

en: Failed to retrieve text of RAS error message
fr: Échec de la récupération du texte du message d'erreur RAS

en: unknown error (error code %08x).
fr: erreur inconnue (code d'erreur %08x).

en: Cannot find active dialup connection: %s
fr: Impossible de trouver une connexion active : %s

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
fr: Plusieurs connexions actives trouvées, sélection unique aléatoire.

en: Failed to establish dialup connection: %s
fr: Échec de l'établissement d'une connexion : %s

en: Failed to get ISP names: %s
fr: Échec de l'obtention des noms des FAI : %s

en: Failed to connect: no ISP to dial.
fr: Échec de la connexion : pas de FAI à appeler.

en: Choose ISP to dial
fr: Choisir le FAI à appeler

en: Please choose which ISP do you want to connect to
fr: Choisir à quel FAI se connecter

en: Failed to connect: missing username/password.
fr: Échec de la connexion : nom d'utilisateur ou mot de passe manquant.

en: Cannot find the location of address book file
fr: Impossible de trouver l'emplacement du fichier du manuel des adresses

en: Failed to initiate dialup connection: %s
fr: Échec de l'initialisation de la connexion modem : %s

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
fr: Impossible de raccrocher - pas de connexion active.

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
fr: Échec de la terminaison de la connexion : %s

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
fr: Échec de l'enregistrement de l'image bitmap dans le fichier « %s ».

en: Failed to allocate %luKb of memory for bitmap data.
fr: Échec de l'allocation de %lu Ko de mémoire pour les données bitmap.

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
fr: Impossible d'énumérer les fichiers dans le répertoire « %s »

en: Couldn't obtain folder name
fr: Impossible d'obtenir le nom du dossier

en: (error %d: %s)
fr: (erreur %d : %s)

en: Couldn't add an image to the image list.
fr: Impossible d'ajouter une image à la liste des images.

en: Failed to load metafile from file "%s".
fr: Échec du chargement du métafichier depuis le fichier « %s ».

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
fr: Échec de la création de la boîte de dialogue standard rechercher/remplacer (code d'erreur %d)

en: File dialog failed with error code %0lx.
fr: Échec du dialogue de fichier avec le code d'erreur %0lx.

en: Font file "%s" couldn't be loaded
fr: Le fichier de police "%s" n'a pas pu être chargé

en: Common dialog failed with error code %0lx.
fr: Échec du dialogue commun avec le code d'erreur %0lx.

en: Ungraceful worker thread termination
fr: Fin inopinée du processus de travailleur (worker)

en: Unable to create IOCP worker thread
fr: Impossible de créer un processus de travailleur (worker) IOCP

en: Unable to start IOCP worker thread
fr: Impossible de démarrer le processus de travailleur (worker) IOCP

en: Monitoring individual files for changes is not supported currently.
fr: La surveillance des modifications de fichiers individuels n'est actuellement pas supporté.

en: Unable to set up watch for '%s'
fr: Impossible d'établir un scrutateur pour « %s »

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
fr: Impossible de surveiller les changements du dossier inexistant « %s ».

en: OpenGL 3.0 or later is not supported by the OpenGL driver.
fr: OpenGL 3.0 et au-dessus n'est pas reconnu par le pilote OpenGL.

en: Couldn't create OpenGL context
fr: N'a pas pu créer le contexte OpenGL

en: Failed to initialize OpenGL
fr: Échec de l'initialisation d'OpenGL

en: Could not register custom DirectWrite font loader.
fr: N'a pas pu enregistrer le chargeur de police DirectWrite.

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
fr: Les fonctions de l'aide MS HTML ne sont pas disponibles car la bibliothèque MS HTML Help n'est pas présente sur cette machine. Il faut l'installer.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
fr: Échec de l'initialisation de l'aide MS HTML.

en: Can't delete the INI file '%s'
fr: Impossible d'effacer le fichier INI « %s »

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
fr: Impossible de récupérer des informations sur l'élément « %d » de contrôle des listes.

en: Tile &Horizontally
fr: Répartir &horizontalement

en: Tile &Vertically
fr: Répartir &verticalement

en: &Arrange Icons
fr: &Arranger les icônes

en: Failed to create MDI parent frame.
fr: Échec de la création du cadre parent MDI.

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
fr: Échec de la création d'une entrée dans le registre pour les fichiers « %s ».

en: Failed to find CLSID of "%s"
fr: Échec de la recherche du CLSID de « %s »

en: Failed to create an instance of "%s"
fr: Échec de la création d'une instance de « %s »

en: Cannot get an active instance of "%s"
fr: Impossible d'obtenir une instance active de : « %s »

en: Failed to get OLE automation interface for "%s"
fr: Échec de l'obtention de l'interface OLE Automation pour « %s »

en: Unknown name or named argument.
fr: Nom ou argument nommé inconnu.

en: Incorrect number of arguments.
fr: Nombre d'arguments incorrect.

en: Unknown exception
fr: Exception inconnue

en: Method or property not found.
fr: Méthode ou propriété non trouvée.

en: Overflow while coercing argument values.
fr: Dépassement lors de la contrainte des valeurs d'arguments.

en: Object implementation does not support named arguments.
fr: L'implémentation de l'objet ne supporte pas les arguments nommés.

en: The locale ID is unknown.
fr: L'identifiant de la localisation est inconnu.

en: Missing a required parameter.
fr: Un paramètre requis est manquant.

en: Argument %u not found.
fr: Argument %u non trouvé.

en: Type mismatch in argument %u.
fr: Incompatibilité de type pour l'argument %u.

en: The system cannot find the file specified.
fr: Le système ne peut pas trouver le fichier spécifié.

en: Class not registered.
fr: Classe non enregistrée.

en: Unknown error %08x
fr: Erreur inconnue %08x

en: OLE Automation error in %s: %s
fr: Erreur OLE Automation dans %s : %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
fr: Impossible d'enregistrer le format de presse-papiers « %s ».

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
fr: Format « %d » de presse-papiers inexistant.

en: Skip
fr: Sauter

en: unknown (%lu)
fr: inconnu (%lu)

en: Can't get info about registry key '%s'
fr: Impossible d'obtenir des informations sur la clé de registre « %s »

en: Can't open registry key '%s'
fr: Impossible d'ouvrir la clé de registre « %s »

en: Can't create registry key '%s'
fr: Impossible de créer la clé de registre « %s »

en: Can't close registry key '%s'
fr: Impossible de fermer la clé de registre « %s »

en: Registry value '%s' already exists.
fr: La valeur de registre « %s » existe déjà.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
fr: Échec du renommage de la valeur de registre « %s » en « %s ».

en: Can't copy values of unsupported type %d.
fr: Impossible de copier les valeurs de type %d non reconnu.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
fr: Impossible de renommer la clé de registre « %s », celle-ci n'existe pas.

en: Registry key '%s' already exists.
fr: La clé de registre « %s » existe déjà.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
fr: Échec du renommage de la clé de registre « %s » en « %s ».

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
fr: Échec de la copie de la sous-clé de registre « %s » vers « %s ».

en: Failed to copy registry value '%s'
fr: Échec de la copie de la valeur de registre « %s »

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
fr: Échec de la copie du contenu de la clé de registre « %s » vers « %s ».

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
fr: La clé de registre « %s » est nécessaire pour un fonctionnement correct
    du système ; sa suppression laisserait ce système inutilisable :
    opération abandonnée.

en: Can't delete key '%s'
fr: Impossible d'effacer la clé « %s »

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
fr: Impossible d'effacer la valeur « %s » de la clé « %s »

en: Can't read value of key '%s'
fr: Impossible de lire la valeur de la clé « %s »

en: Can't set value of '%s'
fr: Impossible de spécifier la valeur de « %s »

en: Registry value "%s" is not numeric (but of type %s)
fr: La valeur de registre "%s" n'est pas numérique (mais de type %s)

en: Registry value "%s" is not binary (but of type %s)
fr: La valeur de registre "%s" n'est pas binaire (mais de type %s)

en: Registry value "%s" is not text (but of type %s)
fr: La valeur de registre "%s" n'est pas du texte (mais de type %s)

en: Can't read value of '%s'
fr: Impossible de lire la valeur de « %s »

en: Can't enumerate values of key '%s'
fr: Impossible d'énumérer les valeurs de la clé « %s »

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
fr: Impossible d'énumérer les sous-clés de la clé « %s »

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
fr: Exportation de la clé de registre : le fichier « %s » existe déjà et ne sera pas écrasé.

en: Can't export value of unsupported type %d.
fr: Impossible d'exporter les valeurs de type non reconnu %d.

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
fr: Valeur « %s » de la clé « %s » ignorée.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
fr: Impossible de créer un contrôle d'édition riche, utilisation d'un contrôle de texte simple à la place. Réinstaller riched32.dll

en: Cannot start thread: error writing TLS.
fr: Impossible de lancer le processus : erreur lors de l'écriture de TLS.

en: Can't set thread priority
fr: Impossible de spécifier la priorité du processus

en: Can't create thread
fr: Impossible de créer le processus

en: Couldn't terminate thread
fr: Impossible d'arrêter le processus

en: Cannot wait for thread termination
fr: Impossible d'attendre la fin du processus

en: Cannot suspend thread %lx
fr: Impossible de suspendre le thread %lx

en: Cannot resume thread %lx
fr: Impossible de reprendre le thread %lx

en: Couldn't get the current thread pointer
fr: Impossible d'obtenir le pointeur du processus actuel

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
fr: Échec de l'initialisation du module du processus : impossible d'allouer un index dans le stockage local des processus

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
fr: Échec de l'initialisation du module du processus : enregistrement impossible de la valeur dans le stockage local des processus

en: Couldn't create a timer
fr: Impossible de créer un minuteur

en: can't find user's HOME, using current directory.
fr: impossible de trouver le répertoire HOME de l'utilisateur - utilisation du répertoire courant.

en: Failed to kill process %d
fr: Échec de l'arrêt du processus %d

en: Failed to load resource "%s".
fr: Échec du chargement de la ressource « %s ».

en: Failed to lock resource "%s".
fr: Échec du verrouillage de la ressource « %s ».

en: build %lu
fr: version %lu

en: , 64-bit edition
fr: , édition 64-bit

en: Failed to create an anonymous pipe
fr: Échec de la création d'un tube (pipe) anonyme

en: Failed to redirect the child process IO
fr: Échec de la redirection des entrées et sorties du processus fils

en: Execution of command '%s' failed
fr: Échec de l'exécution de la commande « %s »

en: Failed to load mpr.dll.
fr: Échec du chargement de mpr.dll.

en: Cannot read typename from '%s'!
fr: Impossible de lire le nom de type de « %s » !

en: Cannot load icon from '%s'.
fr: Impossible de charger l'icône depuis « %s ».

en: Failed to find web view emulation level in the registry
fr: Impossible de trouver le niveau d’émulation de la vue Web dans le Registre

en: Failed to set web view to modern emulation level
fr: Impossible de définir la vue Web avec un niveau d’émulation moderne

en: Failed to reset web view to standard emulation level
fr: Impossible de réinitialiser l’affichage Web avec un niveau d’émulation standard

en: Can't run JavaScript script without a valid HTML document
fr: Ne peut lancer un script JavaScript sans document HTML valide

en: Can't get the JavaScript object
fr: Ne peut pas accéder à l'objet JavaScript

en: failed to evaluate
fr: échec de l'évaluation

en: Background colour
fr: Couleur d'arrière plan

en: Font:
fr: Police de caractères :

en: Size:
fr: Taille :

en: The font size in points.
fr: Taille de la police en points.

en: Style:
fr: Style :

en: Check to make the font bold.
fr: Cocher pour mettre la police en gras.

en: Check to make the font italic.
fr: Cocher pour mettre la police en italique.

note: TRANSLATORS: Label of underlined font
en: Underlined
fr: Souligné

en: Check to make the font underlined.
fr: Cocher pour mettre la police en souligné.

en: Colour:
fr: Couleur :

en: Click to change the font colour.
fr: Cliquez pour changer la couleur de la police.

en: Shows a preview of the font.
fr: Montre un aperçu de la liste.

en: Click to cancel changes to the font.
fr: Cliquer pour annuler les modifications sur la police.

en: Click to confirm changes to the font.
fr: Cliquer pour confirmer les modifications de la police.

en: <Any>
fr: <Quelconque>

en: <Any Roman>
fr: <N'importe quel Roman>

en: <Any Decorative>
fr: <N'importe quelle Décoration>

en: <Any Modern>
fr: <N'importe quel Moderne>

en: <Any Script>
fr: <N'importe quel Script>

en: <Any Swiss>
fr: <N'importe quel Suisse>

en: <Any Teletype>
fr: <N'importe quel Télétype>

en: File type:
fr: Type de fichier :

en: Minimize
fr: Minimiser

en: Bring All to Front
fr: Tout amener au-dessus

en: Failed to load sound from "%s" (error %d).
fr: Échec du chargement du son depuis « %s » (erreur %d).

en: Font file "%s" doesn't exist.
fr: Le fichier de police "%s" n'existe pas.

en: Font file "%s" cannot be used as it is not inside the font directory "%s".
fr: Le fichier de police "%s" ne peut pas être utilisé s'il n'est pas dans le répertoire de polices "%s".

[ctx: macOS menu item]
en: About %s
fr: À propos de %s

[ctx: macOS menu item]
en: About...
fr: À propos...

[ctx: macOS menu item]
en: Preferences...
fr: Préférences...

[ctx: macOS menu item]
en: Hide %s
fr: Cacher %s

[ctx: macOS menu item]
en: Hide Others
fr: Cacher les Autres

[ctx: macOS menu item]
en: Show All
fr: Tout Montrer

[ctx: macOS menu item]
en: Quit %s
fr: Quitter %s

en: Printing is not supported by the system web control
fr: Impression non supportée par le système de contrôle web

en: Print operation could not be initialized
fr: L'impression n'a pas pu être initialisée

note: TRANSLATORS: Label of font point size
en: Point Size
fr: Taille de Point

note: TRANSLATORS: Label of font face name
en: Face Name
fr: Nom

note: TRANSLATORS: Label of font weight
en: Weight
fr: Poids

note: TRANSLATORS: Label of font family
en: Family
fr: Famille

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Highlight
fr: Surlignage

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Scrollbar
fr: Barre de défilement

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Tooltip
fr: Infobulle

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: TooltipText
fr: InfobulleTexte

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Window
fr: Fenêtre

note: TRANSLATORS: Custom colour choice entry
en: Custom
fr: Personnalisé

en: Black
fr: Noir

en: Maroon
fr: Marron

en: Navy
fr: Bleu marine

en: Purple
fr: Pourpre

en: Teal
fr: Bleu sarcelle

en: Gray
fr: Gris

en: Green
fr: Vert

en: Brown
fr: Brun

en: Blue
fr: Bleu

en: Fuchsia
fr: Fuchia

en: Red
fr: Rouge

en: Silver
fr: Argent

en: Lime
fr: Citron

en: Yellow
fr: Jaune

en: White
fr: Blanc

en: Make a selection:
fr: Créer une sélection :

en: Property
fr: Propriété

en: Value
fr: Valeur

en: Categorized Mode
fr: Mode Catégories

en: Alphabetic Mode
fr: Mode Alphabétique

note: TRANSLATORS: Name of Boolean false value
en: False
fr: Faux

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: True
fr: Vrai

note: TRANSLATORS: Text  displayed for unspecified value
en: Unspecified
fr: Non spécifié

note: TRANSLATORS: Caption of message box displaying any property error
en: Property Error
fr: Erreur de Propriété

en: You have entered invalid value. Press ESC to cancel editing.
fr: Une valeur incorrecte a été saisie. Presser ESC pour annuler l'édition.

en: Error in resource: %s
fr: Erreur dans la ressource : %s

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
fr: Échec du type d'operation « %s » : la propriété désignée par « %s » est du type « %s », et NON « %s ».

en: Unknown base %d. Base 10 will be used.
fr: Base inconnue %d. La base 10 sera utilisée.

en: Value must be %s or higher.
fr: La valeur doit être %s ou plus.

en: Value must be between %s and %s.
fr: La valeur doit être entre %s et %s.

en: Value must be %s or less.
fr: La valeur doit être %s ou moins.

en: Not %s
fr: Pas %s

en: Choose a directory:
fr: Choisir un dossier :

en: Choose a file
fr: Choisir un fichier

en: Background
fr: Arrière plan

en: Background &colour:
fr: &Couleur d'arrière plan :

en: Enables a background colour.
fr: Active une couleur d'arrière plan.

en: The background colour.
fr: La couleur d'arrière plan.

en: Shadow
fr: Ombre

en: Use &shadow
fr: Utiliser une o&mbre

en: Enables a shadow.
fr: Active une ombre.

en: &Horizontal offset:
fr: Décalage &horizontal :

en: The horizontal offset.
fr: Le décalage horizontal.

en: Units for this value.
fr: Unités pour cette valeur.

en: &Vertical offset:
fr: Décalage &vertical :

en: The vertical offset.
fr: Le décalage vertical.

en: Shadow c&olour:
fr: &Couleur de l'ombre :

en: Enables the shadow colour.
fr: Active la couleur de l'ombre.

en: The shadow colour.
fr: La couleur de l'ombre.

en: Sh&adow spread:
fr: Dispersion de l'&ombre :

en: Enables the shadow spread.
fr: Active la dispersion de l'ombre.

en: The shadow spread.
fr: La dispersion de l'ombre.

en: &Blur distance:
fr: Distance de &flou :

en: Enables the blur distance.
fr: Active la distance de flou.

en: The shadow blur distance.
fr: La distance de flou de l'ombre.

en: Opaci&ty:
fr: Opaci&té :

en: Enables the shadow opacity.
fr: Active l'opacité de l'ombre.

en: The shadow opacity.
fr: L'opacité de l'ombre.

en: Border
fr: Bord

en: &Left:
fr: &Gauche:

en: Units for the left border width.
fr: Unités pour l'épaisseur du bord gauche.

en: The border line style.
fr: Le style de ligne du bord.

en: &Right:
fr: &Droite :

en: Units for the right border width.
fr: Unités pour l'épaisseur du bord droit.

en: &Top:
fr: Hau&t :

en: Units for the top border width.
fr: Unités pour l'épaisseur du bord supérieur.

en: &Bottom:
fr: &Bas :

en: Units for the bottom border width.
fr: Unités pour l'épaisseur du bord inférieur.

en: &Synchronize values
fr: &Synchroniser les valeurs

en: Check to edit all borders simultaneously.
fr: Cocher pour éditer toutes les bordures à la fois.

en: Outline
fr: Contour

en: Units for the left outline width.
fr: Unités pour l'épaisseur du contour gauche.

en: Units for the right outline width.
fr: Unités pour l'épaisseur du contour droit.

en: Units for the top outline width.
fr: Unités pour l'épaisseur du contour supérieur.

en: Units for the bottom outline width.
fr: Unités pour l'épaisseur du contour inférieur.

en: Corner
fr: Coin

en: Corner &radius:
fr: Rayon de courbure des &coins :

en: An optional corner radius for adding rounded corners.
fr: Un rayon de courbure optionnel pour ajouter des coins arrondis.

en: The value of the corner radius.
fr: La valeur du rayon de courbure des coins.

en: Units for the corner radius.
fr: Unités pour le rayon de courbure de coin.

en: None
fr: Aucun

en: Solid
fr: Solide

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: Tirets

en: Ridge
fr: Arête

en: Inset
fr: Intérieur

en: Outset
fr: Extérieur

en: Change Style
fr: Modifier le style

en: Change Object Style
fr: Modifier le Style de l'Objet

en: Change Properties
fr: Modifier les Propriétés

en: Change List Style
fr: Modifier la liste de styles

en: Renumber List
fr: Renuméroter la liste

en: Insert Text
fr: Insérer du texte

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: Insert Object
fr: Insérer un objet

en: Insert Field
fr: Insérer un champ

en: Too many EndStyle calls!
fr: Trop d'appels à EndStyle !

en: files
fr: fichiers

en: standard/circle
fr: standard/circulaire

en: standard/circle-outline
fr: standard/contour circulaire

en: standard/square
fr: standard/carré

en: standard/diamond
fr: standard/diamant

en: Box Properties
fr: Propriétés de la boîte

en: Multiple Cell Properties
fr: Propriétés de Plusieurs Cellules

en: Cell Properties
fr: Propriétés de Cellule

en: Set Cell Style
fr: Définir le Style de Cellule

en: Delete Row
fr: Supprimer la ligne

en: Delete Column
fr: Supprimer la colonne

en: Add Row
fr: Ajouter une ligne

en: Add Column
fr: Ajouter une colonne

en: Table Properties
fr: Propriétés du Tableau

en: Picture Properties
fr: Propriétés de l'Image

en: &Bullet style:
fr: Style de ti&ret :

en: The available bullet styles.
fr: Les styles de tirets disponibles.

en: Peri&od
fr: &Virgule

en: Check to add a period after the bullet.
fr: Cocher pour ajouter un point après le tiret.

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
fr: Cocher pour mettre le tiret entre parenthèses.

en: Check to add a right parenthesis.
fr: Cocher pour ajouter une parenthèse à droite.

en: Bullet &Alignment:
fr: &Alignement des tirets:

en: The bullet character.
fr: Le caractère de tiret.

en: &Symbol:
fr: &Symbole :

en: Ch&oose...
fr: &Choisir...

en: Click to browse for a symbol.
fr: Cliquer pour rechercher un symbole.

en: Symbol &font:
fr: Police du symbole:

en: Available fonts.
fr: Polices de caractères disponibles.

en: S&tandard bullet name:
fr: Nom s&tandard de tiret :

en: A standard bullet name.
fr: Un nom de tiret standard.

en: &Number:
fr: &Numéro :

en: The list item number.
fr: Le numéro de l'élément de la liste.

en: Shows a preview of the bullet settings.
fr: Affiche un aperçu des réglages pour les tirets.

en: (None)
fr: (Aucun)

en: Arabic
fr: Arabe

en: Upper case letters
fr: Lettres majuscules

en: Lower case letters
fr: Lettres minuscules

en: Upper case roman numerals
fr: Chiffres romains majuscules

en: Lower case roman numerals
fr: Chiffres romains minuscules

en: Numbered outline
fr: Table des matières numérotée

en: Symbol
fr: Symbole

en: Bitmap
fr: Image bitmap

en: Drag
fr: Glisser

en: Delete Text
fr: Supprimer le texte

en: Remove Bullet
fr: Retirer le tiret

en: The text couldn't be saved.
fr: Le texte n'a pas pu être enregistré.

en: Replace
fr: Remplacer

en: &Font:
fr: &Police :

en: Type a font name.
fr: Taper le nom d'une police de caractères.

en: &Size:
fr: &Taille :

en: Type a size in points.
fr: Saisir une taille en points.

en: The font size units, points or pixels.
fr: Les unités de taille de police, points ou pixels.

en: Lists the available fonts.
fr: Liste des polices de caractères disponibles.

en: Lists font sizes in points.
fr: Liste des tailles de polices en points.

en: Font st&yle:
fr: St&yle de la police :

en: Select regular or italic style.
fr: Choisir normal ou italique.

en: Font &weight:
fr: Lar&geur de police :

en: Select regular or bold.
fr: Choisir normal ou gras.

en: &Underlining:
fr: So&uligner:

en: Select underlining or no underlining.
fr: Choisir normal ou souligné.

en: &Colour:
fr: C&ouleur :

en: Click to change the text colour.
fr: Cliquer pour changer la couleur du texte.

en: &Bg colour:
fr: Couleur de &fond :

en: Click to change the text background colour.
fr: Cliquer pour changer la couleur d'arrière-plan du texte.

en: Check to show a line through the text.
fr: Cocher pour afficher une ligne à travers le texte.

en: Ca&pitals
fr: Majuscules

en: Check to show the text in capitals.
fr: Cocher pour afficher le texte en majuscules.

en: Small C&apitals
fr: Petites M&ajuscules

en: Check to show the text in small capitals.
fr: Cocher pour afficher le texte en petites majuscules.

en: Supe&rscript
fr: Exposant

en: Check to show the text in superscript.
fr: Cocher pour afficher le texte en exposant.

en: Subscrip&t
fr: Indice

en: Check to show the text in subscript.
fr: Cocher pour afficher le texte en indice.

en: Rig&ht-to-left
fr: Droite-à-gauche

en: Check to indicate right-to-left text layout.
fr: Cocher pour indiquer une disposition de texte de droite-à-gauche.

en: Suppress hyphe&nation
fr: Supprimer l'hyphé&nation

en: Check to suppress hyphenation.
fr: Cocher pour supprimer l'hyphénation.

en: Shows a preview of the font settings.
fr: Affiche un aperçu de réglages de la police.

en: (none)
fr: (aucun)

en: Regular
fr: Régulier

en: Not underlined
fr: Non souligné

en: Indents && Spacing
fr: Indentations && Espacements

en: Tabs
fr: Tabulations

en: Bullets
fr: Tirets

en: List Style
fr: Style de liste

en: Margins
fr: Marges

en: Borders
fr: Bords

en: Colour
fr: Couleur

en: &Alignment
fr: &Alignement

en: &Left
fr: &Gauche

en: Left-align text.
fr: Aligne le texte à gauche.

en: &Right
fr: &Droite

en: Right-align text.
fr: Alignement à droite du texte.

en: &Justified
fr: &Justifié

en: Justify text left and right.
fr: Justifier le texte.

en: Cen&tred
fr: Cen&tré

en: Centre text.
fr: Centrer le texte.

en: &Indeterminate
fr: &Indeterminé

en: Use the current alignment setting.
fr: Utiliser les réglages courants d'alignement.

en: &Indentation (tenths of a mm)
fr: &Indentation (dixièmes de mm)

en: The left indent.
fr: L'indentation de gauche.

en: Left (&first line):
fr: Gauche (&Première ligne):

en: The first line indent.
fr: Indentation de la première ligne.

en: The right indent.
fr: L'indentation à droite.

en: &Outline level:
fr: Niveau de C&ontour :

en: The outline level.
fr: Le niveau du contour.

en: &Spacing (tenths of a mm)
fr: E&spacement (dixièmes de mm)

en: &Before a paragraph:
fr: Avant un paragraphe :

en: The spacing before the paragraph.
fr: L'espacement avant le paragraphe.

en: &After a paragraph:
fr: &Après un paragraphe :

en: The spacing after the paragraph.
fr: L'espacement après le paragraphe.

en: L&ine spacing:
fr: Interligne :

en: Single
fr: Simple

en: 1.5
fr: 1,5

en: The line spacing.
fr: L'espacement d'interligne.

en: &Page Break
fr: Saut de &Page

en: Inserts a page break before the paragraph.
fr: Insère un saut de page avant le paragraphe.

en: Shows a preview of the paragraph settings.
fr: Affiche un aperçu des réglages de paragraphe.

en: &List level:
fr: Niveau de &Liste:

en: Selects the list level to edit.
fr: Choisir le niveau de liste à éditer.

en: &Font for Level...
fr: &Police de caractères pour le Niveau...

en: Click to choose the font for this level.
fr: Cliquer pour choisir la police de ce niveau.

en: Bullet style
fr: Style des tirets

en: Before a paragraph:
fr: Avant un paragraphe:

en: After a paragraph:
fr: Après un paragraphe:

en: Line spacing:
fr: Espacement interligne:

en: Spacing
fr: Espacement

en: The left margin size.
fr: La taille de la marge gauche.

en: Units for the left margin.
fr: Unités pour la marge gauche.

en: The right margin size.
fr: La taille de la marge droite.

en: Units for the right margin.
fr: Unités pour la marge droite.

en: The top margin size.
fr: La taille de la marge supérieure.

en: Units for the top margin.
fr: Unités pour la marge supérieure.

en: The bottom margin size.
fr: La taille de la marge inférieure.

en: Units for the bottom margin.
fr: Unités pour la marge inférieure.

en: Padding
fr: Espacement

en: The left padding size.
fr: La taille de l'espacement gauche.

en: Units for the left padding.
fr: Unités pour l'espacement gauche.

en: The right padding size.
fr: La taille de l'espacement droit.

en: Units for the right padding.
fr: Unités pour l'espacement droit.

en: The top padding size.
fr: La taille de l'espacement supérieur.

en: Units for the top padding.
fr: Unités pour l'espacement supérieur.

en: The bottom padding size.
fr: La taille de l'espacement inférieur.

en: Units for the bottom padding.
fr: Unités pour l'espacement inférieur.

en: Floating
fr: Flottant

en: &Floating mode:
fr: Mode &flottant :

en: How the object will float relative to the text.
fr: Comment l'objet flottera par rapport au texte.

en: Alignment
fr: Alignement

en: &Vertical alignment:
fr: Alignement &vertical :

en: Enable vertical alignment.
fr: Activer l'alignement vertical.

en: Centred
fr: Centré

en: Vertical alignment.
fr: Alignement vertical.

en: &Width:
fr: &Largeur :

en: Enable the width value.
fr: Activer la valeur de largeur.

en: The object width.
fr: La largeur de l'objet.

en: Units for the object width.
fr: Unités pour la largeur de l'objet.

en: &Height:
fr: &Hauteur :

en: Enable the height value.
fr: Activer la valeur de hauteur.

en: The object height.
fr: La hauteur de l'objet.

en: Units for the object height.
fr: Unités pour la hauteur de l'objet.

en: Min width:
fr: Largeur min. :

en: Enable the minimum width value.
fr: Activer la valeur minimale de largeur.

en: The object minimum width.
fr: La largeur minimum de l'objet.

en: Units for the minimum object width.
fr: Unités pour la largeur minimum de l'objet.

en: Min height:
fr: Hauteur min. :

en: Enable the minimum height value.
fr: Activer la valeur minimale de hauteur.

en: The object minimum height.
fr: La hauteur minimum de l'objet.

en: Units for the minimum object height.
fr: Unités pour la hauteur minimum de l'objet.

en: Max width:
fr: Largeur max. :

en: Enable the maximum width value.
fr: Activer la valeur maximale de largeur.

en: The object maximum width.
fr: La largeur maximum de l'objet.

en: Units for the maximum object width.
fr: Unités pour la largeurmaximum de l'objet.

en: Max height:
fr: Hauteur max. :

en: The object maximum height.
fr: La hauteur maximum de l'objet.

en: Units for the maximum object height.
fr: Unités pour la hauteur maximum de l'objet.

en: &Position mode:
fr: Mode de &position :

en: Static
fr: Statique

en: Relative
fr: Relatif

en: Absolute
fr: Absolue

en: Fixed
fr: Fixe

en: The left position.
fr: La position gauche.

en: Units for the left position.
fr: Unités pour la position gauche.

en: The top position.
fr: La position supérieure.

en: Units for the top position.
fr: Unités pour la position supérieure.

en: The right position.
fr: La position droite.

en: Units for the right position.
fr: Unités pour la position droite.

en: The bottom position.
fr: La position inférieure.

en: Units for the bottom position.
fr: Unités pour la position inférieure.

en: &Move the object to:
fr: &Déplacer l'objet vers :

en: &Previous Paragraph
fr: Paragraphe &Précédent

en: Moves the object to the previous paragraph.
fr: Déplacer l'objet vers le paragraphe précédent.

en: &Next Paragraph
fr: Paragraphe Suiva&nt

en: Moves the object to the next paragraph.
fr: Déplacer l'objet vers le paragraphe suivant.

en: &Styles:
fr: &Style :

en: The available styles.
fr: Les styles disponibles.

en: The style preview.
fr: Aperçu des styles.

en: New &Character Style...
fr: Nouveau Style de &Caractères...

en: Click to create a new character style.
fr: Cliquer pour créer un nouveau style de caractère.

en: New &Paragraph Style...
fr: Nouveau Style de &Paragraphe...

en: Click to create a new paragraph style.
fr: Cliquer pour créer un nouveau style de paragraphe.

en: New &List Style...
fr: Nouveau Style de &Liste...

en: Click to create a new list style.
fr: Cliquer pour créer un nouveau style de liste.

en: New &Box Style...
fr: Nouveau Style de &Boîte...

en: Click to create a new box style.
fr: Cliquer pour créer un nouveau style de boîte.

en: &Apply Style
fr: &Appliquer le style

en: Click to apply the selected style.
fr: Cliquer pour appliquer le style sélectionné.

en: &Rename Style...
fr: &Renommer le style...

en: Click to rename the selected style.
fr: Cliquer pour renommer le style sélectionné.

en: &Edit Style...
fr: Édit&er le style...

en: Click to edit the selected style.
fr: Cliquer pour éditer le style sélectionné.

en: &Delete Style...
fr: Su&pprimer le style...

en: Click to delete the selected style.
fr: Cliquer pour suprimer le style sélectionné.

en: Click to close this window.
fr: Cliquer pour fermer cette fenêtre.

en: &Restart numbering
fr: &Recommencer la numérotation

en: Check to restart numbering.
fr: Cocher pour recommencer la numérotation.

en: Enter a character style name
fr: Entrer le nom d'un style de caractère

en: New Style
fr: Nouveau style

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
fr: Ce nom est déjà pris, en choisir un autre.

en: Enter a paragraph style name
fr: Entrer le nom d'un style de paragraphe

en: Delete style %s?
fr: Faut-il supprimer le style %s ?

en: Delete Style
fr: Supprimer le style

en: Enter a list style name
fr: Entrer le nom d'un style de liste

en: Enter a new style name
fr: Entrer le nom d'un nouveau style

en: Enter a box style name
fr: Entrer le nom d'un style de boîte

en: The style name.
fr: Le nom du style.

en: &Based on:
fr: &Basé sur:

en: The style on which this style is based.
fr: Le style sur lequel ce style est basé.

en: &Next style:
fr: &Style Suivant :

en: The default style for the next paragraph.
fr: Le style par défaut pour le paragraphe suivant.

en: All styles
fr: Tous les styles

en: Paragraph styles
fr: Styles de paragraphe

en: Character styles
fr: Styles de caractères

en: List styles
fr: Styles de liste

en: Box styles
fr: Styles de boîte

en: The font from which to take the symbol.
fr: La police de laquelle prendre le symbole.

en: &Subset:
fr: &Sous-ensemble:

en: Shows a Unicode subset.
fr: Affiche un échantillon d'Unicode.

en: &Character code:
fr: &Code caractère :

en: The character code.
fr: Le code caractère.

en: &From:
fr: De :

en: The range to show.
fr: L'intervalle à afficher.

en: Insert
fr: Insérer

en: (Normal text)
fr: (Texte normal)

en: &Position (tenths of a mm):
fr: &Position (dizièmes de mm):

en: The tab position.
fr: La position du taquet de tabulation.

en: The tab positions.
fr: La position des taquets de tabulation.

en: Click to create a new tab position.
fr: Cliquer pour créer une nouvelle position de tabulation.

en: Click to delete the selected tab position.
fr: Cliquer pour supprimer la position de tabulation sélectionnée.

en: Delete A&ll
fr: &Tout supprimer

en: Click to delete all tab positions.
fr: Cliquer pour supprimer toutes les positions de tabulation.

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
fr: Échec de l'initialisation de l'interface graphique : aucun thème préfabriqué n'a été trouvé.

en: GTK+ theme
fr: Thème GTK+

en: Metal theme
fr: Thème métallique

en: Simple monochrome theme
fr: Simple thème monochrome

en: Win32 theme
fr: Thème Win32

en: &Restore
fr: &Restaurer

en: &Move
fr: &Déplacer

en: &Size
fr: &Taille

en: Mi&nimize
fr: Mi&nimiser

en: Ma&ximize
fr: Ma&ximiser

en: Failed to install signal handler
fr: Échec de l'installation du gestionnaire de signal

en: Already dialling ISP.
fr: FAI déjà en cours d'appel.

en: Failed to unload shared library
fr: Échec au déchargement de la bibliothèque partagée

en: Unknown dynamic library error
fr: Erreur de bibliothèque dynamique inconnue

en: Failed to create epoll descriptor
fr: Échec de la création du descripteur epoll

en: Error closing epoll descriptor
fr: Erreur lors de la fermeture du descripteur epoll

en: Failed to add descriptor %d to epoll descriptor %d
fr: Échec de l'ajout du descripteur %d au descripteur epoll %d

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
fr: Échec de la modification du descripteur %d dans le descripteur epoll %d

en: Failed to unregister descriptor %d from epoll descriptor %d
fr: Échec de la désinscription du descripteur %d depuis le descripteur epoll %d

en: Waiting for IO on epoll descriptor %d failed
fr: Échec de l'attente de l'E/S sur le descriptoeur epoll %d

en: Unable to create inotify instance
fr: Impossible de créer une instance inotify

en: Unable to close inotify instance
fr: Impossible de fermer une instance inotify

en: Unable to add inotify watch
fr: Impossible d'ajouter un scrutateur inotify

en: Unable to remove inotify watch %i
fr: Impossible de retirer un scrutateur inotify %i

en: Unexpected event for "%s": no matching watch descriptor.
fr: Évènement inattendu pour « %s » : pas de descripteur de surveillance correspondant.

en: Invalid inotify event for "%s"
fr: Évènement inotify pour « %s » non valable

en: Unable to read from inotify descriptor
fr: Impossible de lire depuis le descripteur inotify

en: EOF while reading from inotify descriptor
fr: Fin de fichier (EOF) atteinte lors de la lecture depuis le descripteur inotify

en: Unable to create kqueue instance
fr: Impossible de créer une instance kqueue

en: Error closing kqueue instance
fr: Erreur lors de la fermeture de l'instance kqueue

en: Unable to add kqueue watch
fr: Impossible d'ajouter un scrutateur kqueue

en: Unable to remove kqueue watch
fr: Impossible de retirer un scrutateur kqueue

en: Unable to get events from kqueue
fr: Impossible d'obtenir les évènements depuis kqueue

en: Media playback error: %s
fr: Erreur du lecteur de média : %s

en: Failed to prepare playing "%s".
fr: Échec de la préparation à la lecture « %s ».

en: Failed to write to lock file '%s'
fr: Échec de l'écriture dans le fichier verrou « %s »

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
fr: Échec de la configuration des permissions du fichier verrou « %s »

en: Failed to lock the lock file '%s'
fr: Échec du verrouillage du fichier verrou « %s »

en: Failed to inspect the lock file '%s'
fr: Échec de l'inspection du fichier verrou « %s »

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
fr: Le fichier verrou « %s » a un propriétaire incorrect.

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
fr: Le fichier verrou « %s » a des permissions incorrectes.

en: Failed to access lock file.
fr: Échec de l'accès au fichier verrou.

en: Failed to read PID from lock file.
fr: Échec de la lecture du numéro de processus (PID) depuis le fichier verrou.

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
fr: Échec de la suppression du fichier verrou périmé « %s ».

en: Deleted stale lock file '%s'.
fr: Suppression du fichier verrou périmé « %s ».

en: Invalid lock file '%s'.
fr: Fichier verrou « %s » non valable.

en: Failed to remove lock file '%s'
fr: Échec de la suppression du fichier verrou « %s »

en: Failed to unlock lock file '%s'
fr: Échec du déverrouillage du fichier verrou « %s »

en: Failed to close lock file '%s'
fr: Échec de la fermeture du fichier verrou « %s »

en: No sound
fr: Pas de son

en: Unable to play sound asynchronously.
fr: Impossible de jouer les sons de manière non synchrone.

en: Couldn't load sound data from '%s'.
fr: Impossible de charger les données sonores depuis « %s ».

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
fr: Format du fichier sonore « %s » non reconnu.

en: Sound data are in unsupported format.
fr: Format des données sonores non reconnu.

en: Couldn't open audio: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier audio : %s

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
fr: Impossible de récupérer la charte de planification des processus.

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
fr: Impossible d'obtenir une gamme de priorités pour la stratégie de planification %d.

en: Thread priority setting is ignored.
fr: La priorité donnée au processus est ignorée.

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
fr: Échec de l'adjonction d'un processus : fuite potentielle de mémoire détectée, redémarrer le programme

en: Failed to set thread concurrency level to %lu
fr: Échec de l'établissement du niveau de concurrence de processus à %lu

en: Failed to set thread priority %d.
fr: Échec de la configuration de la priorité %d du processus.

en: Failed to terminate a thread.
fr: Échec de la terminaison d'un processus.

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
fr: Échec de l'initialisation du module du processus : échec de la création de la clé du processus

en: Impossible to get child process input
fr: Impossible d'obtenir l'entrée du processus fils

en: Can't write to child process's stdin
fr: Impossible d'écrire sur l'entrée du processus enfant

en: Failed to execute '%s'
fr: Échec de l'exécution de « %s »

en: Fork failed
fr: Échec du clonage

en: Failed to set process priority
fr: Échec de la définition de la priorité du processus

en: Failed to redirect child process input/output
fr: Échec de la redirection des entrées et sorties du processus fils

en: Failed to set up non-blocking pipe, the program might hang.
fr: Échec de l'établissement du tube (pipe) non bloquant, le prgramme pourrait s'arrêter inopinément.

en: Cannot get the hostname
fr: Impossible d'obtenir le nom d'hôte

en: Cannot get the official hostname
fr: Impossible d'obtenir le nom d'hôte officiel

en: Failed to create wake up pipe used by event loop.
fr: Échec de la création d'un tube (pipe) de réveil utilisé par la boucle d'évènements.

en: Failed to switch wake up pipe to non-blocking mode
fr: Échec du basculement du tube (pipe) de réveil vers le mode non bloquant

en: Failed to read from wake-up pipe
fr: Échec de la lecture du tube (pipe) de réveil

en: Invalid geometry specification '%s'
fr: Spécification géométrique « %s » non valable

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
fr: wxWidgets n'a pas pu ouvrir d'affichage : abandon.

en: Failed to close the display "%s"
fr: Échec de la fermeture de l'écran « %s ».

en: Failed to open display "%s".
fr: Échec de l'ouverture de l'écran « %s ».

en: XML parsing error: '%s' at line %d
fr: Erreur d'analyse XML : « %s » à la ligne %d

en: Cannot load resources from '%s'.
fr: Impossible de charger les ressources depuis « %s ».

en: Cannot open resources file '%s'.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de ressources « %s ».

en: Cannot load resources from file '%s'.
fr: Impossible de charger les ressources du fichier « %s ».

en: Creating %s "%s" failed.
fr: Échec de la création de %s « %s ».
