linuxmint - en to it translation catalogue (35 entries)

en: Favorites
it: Preferiti

en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

en: Icon size
it: Dimensioni icona

en: The preferred icon size.
it: La dimensione preferita per le icone

en: Icon
it: Icona

en: The string representing the icon.
it: La stringa che rappresenta l'icona

en: Category
it: Categoria

en: The default category.
it: La categoria predefinita.

en: Actions
it: Azioni

en: Applications
it: Applicazioni

en: Categories
it: Categorie

en: Devices
it: Dispositivi

en: Emblems
it: Simboli

en: Mime types
it: Tipi Mime

en: Places
it: Risorse

en: Status
it: Stato

en: Other
it: Altro

en: Choose an icon
it: Scegli un'icona

en: Search
it: Cerca

en: Browse
it: Sfoglia

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Default
it: Predefinita

en: Select
it: Seleziona

en: Cancel
it: Annulla

en: Allow Paths
it: Consenti percorsi

en: Whether to allow paths.
it: Se consentire i percorsi

en: Default Icon
it: Icona predefinita

en: The icon to use by default
it: L'icona da usare come predefinita

en: Select image file
it: Seleziona un file di immagine

en: Open
it: Apri

en: Image
it: Immagine

en: About
it: Informazioni su...

en: Area where XApp status icons appear
it: Area in cui vengono visualizzate le icone di stato delle XApp

en: XApp Status Applet Factory
it: Fabbrica di Applet di Stato XApp

en: XApp Status Applet
it: Applet di Stato XApp
