linuxmint - en to id translation catalogue (34 entries)

en: Favorites
id: Favorit

en: Operation not supported
id: Operasi tak didukung

en: Icon size
id: Ukuran ikon

en: The preferred icon size.
id: Ukuran ikon yang disarankan.

en: Icon
id: Ikon

en: The string representing the icon.
id: String yang mewakili ikon.

en: Category
id: Kategori

en: The default category.
id: Kategori baku.

en: Actions
id: Aksi

en: Applications
id: Aplikasi

en: Categories
id: Kategori

en: Devices
id: Perangkat

en: Emblems
id: Emblem

en: Mime types
id: Tipe mime

en: Places
id: Tempat

en: Other
id: Lainnya

en: Choose an icon
id: Pilih ikon

en: Search
id: Cari

en: Browse
id: Telusur

en: Loading...
id: Memuat...

en: Default
id: Baku

en: Select
id: Pilih

en: Cancel
id: Batal

en: Allow Paths
id: Ijinkan Path

en: Whether to allow paths.
id: Apakah mengizinkan path.

en: Default Icon
id: Ikon Baku

en: The icon to use by default
id: Ikon yang akan digunakan secara baku

en: Select image file
id: Pilih berkas citra

en: Open
id: Buka

en: Image
id: Citra

en: About
id: Perihal

en: Area where XApp status icons appear
id: Area dimana ikon status XApp muncul

en: XApp Status Applet Factory
id: Pabrik Applet Status XApp

en: XApp Status Applet
id: Applet Status XApp
