linuxmint - en to uk translation catalogue (36 entries)

en: Favorites
uk: Улюблені

en: Operation not supported
uk: Дія не підтримується

en: Icon size
uk: Розмір іконки

en: The preferred icon size.
uk: Бажаний розмір іконки.

en: Icon
uk: Іконка

en: The string representing the icon.
uk: Рядок, який представляє іконку.

en: Category
uk: Категорія

en: The default category.
uk: Типова категорія.

en: Actions
uk: Дії

en: Applications
uk: Додатки

en: Categories
uk: Категорії

en: Devices
uk: Пристрої

en: Emblems
uk: Емблеми

en: Emoji
uk: Емодзі

en: Mime types
uk: Типи MIME

en: Places
uk: Місця

en: Status
uk: Стан

en: Other
uk: Інше

en: Choose an icon
uk: Оберіть піктограму

en: Search
uk: Пошук

en: Browse
uk: Перегляд

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Default
uk: Типово

en: Select
uk: Обрати

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Allow Paths
uk: Дозволяти шляхи

en: Whether to allow paths.
uk: Чи дозволяти шляхи.

en: Default Icon
uk: Типова піктограма

en: The icon to use by default
uk: Піктограма, яка використовується усталено

en: Select image file
uk: Обрати файл зображення

en: Open
uk: Відкрити

en: Image
uk: Зображення

en: About
uk: Про

en: Area where XApp status icons appear
uk: Ділянка, де з'являється піктограма статусу XApp

en: XApp Status Applet Factory
uk: Фабрика аплета статусу XApp

en: XApp Status Applet
uk: Аплет статусу XApp
