xarchiver 0.4.2rc2 - en to ltg translation catalogue (242 entries)

en: 
    Name:
ltg: 
    Nūsaukums:

en: "%s" is already open!
ltg: "%s" jau ir attaiseits!

en: %d dir %s (%s) | %d dirs %s (%s)
ltg[0]: %d mapá %s (%s)
ltg[1]: %d mapis %s (%s)
ltg[2]: %d maṕu %s (%s)

en: %d file | %d files
ltg[0]: %d fails
ltg[1]: %d faily
ltg[2]: %d failu

en: %d file %s (%s) | %d files %s (%s)
ltg[0]: %d fails %s (%s)
ltg[1]: %d faily %s (%s)
ltg[2]: %d failu %s (%s)

en: <span weight='bold' size='larger'>Enter password for:</span>
ltg: <span weight='bold' size='larger'>Parolș arhivam:</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Password required for:</span>
ltg: <span weight='bold' size='larger'>Vajdzeigs parolș deļ:</span>

en: <th>Files:</th>
ltg: <th>Faily:</th>

en: <th>Size:</th>
ltg: <th>Izmārs:</th>

en: A GTK+ only lightweight archive manager
ltg: Vīnkōršs arhivu menedžers deļ GTK+

en: A_ction
ltg: _Darbeiba

en: A_dd
ltg: _Dalikț

en: Add
ltg: Dalikț

en: Add files
ltg: Dalikț failus

en: Add the given files by asking the name of
                                         the archive and quit
ltg: Dalikț nūrōdeitūs failus, paprasäț
                                         arhiva nūsaukumu i izīț.

en: Add to archive by asking which files and
                                         quit
ltg: Dalikț failus arhivam, paprosūt
                                         tūs nūsaukumus i izīț.

en: Adding files to archive, please wait...
ltg: Līk klōt failus arhivam, jōpagaida...

en: Adding to archive:
ltg: Dalikšona arhivam:

en: Advanced
ltg: Papyldu

en: All files
ltg: Vysi faily

en: An error occurred while accessing the archive:
ltg: Kļūda attaisūt arhivu:

en: An error occurred!
ltg: Gadäjäs kļūda!

en: Archive
ltg: Arhivs

en: Archive Properties
ltg: Arhiva rekviziti

en: Archive _comment
ltg: Arhiva _komentars

en: Archive content:
ltg: Arhiva saturs:

en: Archive format is not recognized!
ltg: Arhiva formats nav atpazeits!

en: Archive manager
ltg: Arhivu menedžers

en: Archive tree
ltg: Arhiva kūks

en: Archive type:
ltg: Arhiva tips:

en: Archiver executable:
ltg: Atpakōšonys programa(ys):

en: Archiver output
ltg: Arhiva izvods

en: Are you sure you want to do this?
ltg: Asot pōrlīcynōts, ka grybot tū daräț?

en: Attributes
ltg: Atributi

en: Back
ltg: Atpakaļ

en: Browse
ltg: Värtīs

en: Can't add files to the archive:
ltg: Naizadává dalikț failus arhivam:

en: Can't allocate memory for the archive structure!
ltg: Naizadává izdaläț atmini arhiva strukturai!

en: Can't allocate memory for the archive structure:
ltg: Naizadává izdaläț atmini arhiva strukturai:

en: Can't convert the archive to self-extracting:
ltg: Naizadává pōrtaisäț arhivu, lai tys patș atsapakōtu:

en: Can't create a new archive:
ltg: Naizadává sataisäț jaunu arhivu:

en: Can't create directory!
ltg: Naizadává sataisäț mapi "%s"

en: Can't create temporary directory:
ltg: Naizadává sataisäț pagaidu mapi:

en: Can't extract files from the archive:
ltg: Naizadává izviļkț failus nu arhiva:

en: Can't fseek in file:
ltg: Naizadává pōrīț iz failu:

en: Can't fseek to position 104:
ltg: Naizadává izīț nu 104 pozicejis:

en: Can't multi-extract archives:
ltg: Naizadává attaisäț vairōkus arhivus:

en: Can't open file "%s":
ltg: Naizadává attaisäț failu "%s":

en: Can't perform extraction!
ltg: Naizadává atspīsț!

en: Can't perform this action:
ltg: Naizadává izdaräț darbeibu:

en: Can't read data from file:
ltg: Naizadává nūlasäț datus nu faila:

en: Can't run the archiver executable:
ltg: Naizadává palaisț programu - arhivu menedžers:

en: Cancel current operation
ltg: Atcálț tānejū operaceji

en: Check Type
ltg: Pōrbaudäț tipu

en: Checksum
ltg: Kontrolsumma

en: Choose the application to use
ltg: Izavielejit programu

en: Choose the archive type to create
ltg: Nūrōdit veidojamō arhiva tipu

en: Choose the directory to use
ltg: Izavielejit mapi

en: Close archive
ltg: Aiztaisäț arhivu

en: Cmd-line outp_ut
ltg: _Komandryndys izvods

en: Command
ltg: Komanda

en: Comment
ltg: Komentars

en: Comment:
ltg: Komentars:

en: Comment:
ltg: Komentars:

en: Compressed
ltg: Saspīstīs

en: Compressed size:
ltg: Saspīstō izmārs:

en: Compression ratio
ltg: Saspīsšonys koeficents

en: Compression ratio:
ltg: Saspīsšonys koeficents:

en: Confirm deletion of files
ltg: Apstyprynōț faila dziesšonu

en: Copy
ltg: Kopäț

en: Cr_eate
ltg: _Sataisäț

en: Create a new archive
ltg: Taisäț jaunu arhivu

en: Create a solid archive
ltg: Taisäț napōrtrauktu arhivu

en: Cut
ltg: Izgrīzț

en: Data Frames/Skippable Frames
ltg: Datu freimi/Izlaižamī freimi

en: Date
ltg: Datums

en: Default custom command:
ltg: Nūrōdeitō komanda pec nūkluseišonys:

en: Delete
ltg: Dzäsț

en: Delete files after adding
ltg: Dzäsț failus pec dalikšonys

en: Dese_lect all
ltg: Atcálț izvieli

en: Do you really want to cancel?
ltg: Apstyprynōț atceļšonu?

en: Do you want to overwrite it?
ltg: Voi grybot pōrrakstäț?

en: Doing so will probably corrupt your archive!
ltg: Itei darbeiba var samaitōț arhivu!

en: Encrypted:
ltg: Šifreits:

en: Ensure a containing directory
ltg: Pōrbaudit atspīsšonys mapi

en: Enter passwo_rd
ltg: Ī_rokstit paroli

en: Extract
ltg: Atspīsț

en: Extract archive by asking the extraction
                                         directory and quit
ltg: Atspīsț arhivu, paprosūt mapi iz kureini,
                                         i izīț

en: Extract archive to a containing directory
                                         and quit
ltg: Atspīsț arhivu mapī, kur tys atsarūn
                                         i izīț

en: Extract archive to the destination
                                         directory and quit
ltg: Atspīsț arhivu nūrōdeitijā mapī
                                         i izīț

en: Extract files
ltg: Atspīsț failus

en: Extract multiple archives by asking the
                                         extraction directory and quit
ltg: Atspīsț vairōkus arhivus, paprosūt mapi iz kureini,
                                         i izīț

en: Extract to:
ltg: Atspīsț iz:

en: Extracting files from archive, please wait...
ltg: Nūteik failu atspīsšona nu arhiva, pagaidit lyudzu...

en: Extracting from archive:
ltg: Nūteik failu atspīsšona nu arhiva:

en: Failed to launch the application!
ltg: Naizadává palaisț programu!

en: Filename
ltg: Faila nūsaukums

en: Forward
ltg: Iz prīšku

en: From File
ltg: Nu faila

en: Group
ltg: Grupa

en: Include subdirectories
ltg: Dalikț apakšmapis

en: Location:
ltg: Vīta:

en: Maintained by
ltg: Izstrōdōja

en: Make SF_X
ltg: Sataisäț SF_X

en: Method
ltg: Metodá

en: Modified on:
ltg: Modificeits:

en: Multi-Extract
ltg: Vairōku atspīsšona

en: Name:
ltg: Nūsaukums:

en: New
ltg: Jauns

en: No
ltg: Nā

en: Number of files:
ltg: Failu skaits:

en: Number of files:
ltg: Failu skaits:

en: Occupancy
ltg: Pajimšona

en: Only archives
ltg: Viņ arhivi

en: Open
ltg: Attaisäț

en: Open <i>%s</i> with:
ltg: Attaisäț <i>%s</i> ai:

en: Open With
ltg: Attaisäț ai

en: Open a text file
ltg: Attaisäț teksta failu

en: Open an archive
ltg: Attaisäț arhivu

en: Open archive files with:
ltg: Attaisäț arhiva failus ai:

en: Open image files with:
ltg: Attaisäț attāla failus ai:

en: Open text files with:
ltg: Attaisäț teksta failus ai:

en: Opening archive, please wait...
ltg: Nūteik arhiva attaiseišona, pagaidit lyudzu...

en: Opening archive:
ltg: Teik atpakōts arhivs:

en: Operation aborted!
ltg: Operaceja pōrtraukta!

en: Options
ltg: Īstatiejumi

en: Original Size
ltg: Sōkuma izmārs

en: Overwrite existing files
ltg: Pōrrakstäț asūšūs failus

en: Owner
ltg: Īpašnīks

en: Owner/Group
ltg: Īpašnīks/Grupa

en: Password:
ltg: Parolș:

en: Paste
ltg: Īlikț

en: Path
ltg: Ceļš

en: Path:
ltg: Ceļš:

en: Pattern:
ltg: Šablons:

en: Permissions
ltg: Tīseibys

en: Please check the 'Store archiver output' option to see it.
ltg: Atzeimejit opceji "Saglobōț arhiva izvodu", lai tū rádzātu.

en: Please enter it!
ltg: Īrokstit itū!

en: Please enter the extraction path.
ltg: Īrokstit atspīsšonys ceļu.

en: Please enter the password.
ltg: Īrokstit paroli.

en: Please fill the "Extract to" field!
ltg: Īrokstit kū naviņ "Atspīsț iz" laukā!

en: Please go to Preferences->Advanced and set it.
ltg: Ájtá iz Īstatiejumi->Papyldu i sakonfigurejit.

en: Please report bugs to <%s>.
ltg: Par kļūdom ziņojit iz <%s>.

en: Please select the 7zCon.sfx module
ltg: Nūrōdit 7zCon.sfx moduli

en: Please select the archives you want to extract
ltg: Nūrōdit arhivus, kurūs jōatspīž

en: Please select the destination directory
ltg: Nūrōdit mapi, iz kureini atspīsț!

en: Points to
ltg: Nūrōdá iz

en: Prefer unzip for zip files (requires restart)
ltg: Deļ zip failym lītōț komandu unzip (jōpalaiž programu nu jauna)

en: Preferences
ltg: Īstatiejumi

en: Preferred extraction directory:
ltg: Nūkluseitō atspīsšonys mapá:

en: Preferred temp directory:
ltg: Nūkluseitō pagaidu mapá:

en: Print the archive content as HTML
ltg: Drukōț arhiva saturu kei HTML

en: Print the archive content as text
ltg: Drukōț arhiva saturu kei tekstu

en: Ratio
ltg: Koeficents

en: Re_name
ltg: Pō_rsaukț

en: Reloading archive, please wait...
ltg: Nūteik arhiva nūlaseišona, pagaidit lyudzu...

en: Rename
ltg: Pōrsaukț

en: Save the archive as
ltg: Saglobōț arhivu kei

en: Save the self-extracting archive as
ltg: Saglobōț arhivu lai tys patș atsapakōtu

en: Save window geometry
ltg: Saglobōț lūga izmārus

en: Saving
ltg: Saglobōšona

en: Select "New" to create or "Open" to open an archive
ltg: Izavielejūt "Jauns", var sataisäț arhivu, izavielejūt "Attaisäț", var tū attaisäț

en: Select _all
ltg: Iz_avieläț vysu

en: Select _by pattern
ltg: Izavieläț pec ša_blona

en: Select an application
ltg: Izavieläț programu

en: Select by Pattern
ltg: Izavieläț pec šablona:

en: Selected files
ltg: Izavieleitī faily

en: Selection
ltg: Atlasá

en: Show archive comment
ltg: Rōdäț arhiva komentaru

en: Show archive location bar
ltg: Rōdäț arhiva atsarasšonōs vītys jūslu

en: Show archive tree sidebar
ltg: Rōdäț arhiva kūku sōnu jūslā

en: Show command
ltg: Rōdäț komandu

en: Show toolbar
ltg: Rōdäț reikjūslu

en: Show version and exit
ltg: Parōdäț verseji i izīț

en: Size
ltg: Izmārs

en: Some errors occurred:
ltg: Nūtyka itaidys kļūdys:

en: Sorry, I could not perform the operation!
ltg: Naizadává izdaräț operaceji!

en: Sorry, this archive format is not supported:
ltg: Itys arhiva formats nav atpazeits:

en: Sort archive by filename
ltg: Kōrtōț arhivu pec failu nūsaukumim

en: Stop
ltg: Apturäț

en: Store archiver output
ltg: Saglobōț arhiva izvodu

en: Streams/Blocks/Padding
ltg: Raideišona/Bloki/Atkōpis

en: Test result:
ltg: Testa rezultati:

en: Testing archive, please wait...
ltg: Nūteik arhiva pōrbaudá, pagaidit lyudzu...

en: The archive "%s" already exists!
ltg: Arhivs "%s" jau eksistej!

en: The archive is okay.
ltg: Arhivs ir kōrteibā!

en: The archiver doesn't support compression of directories or multiple files!
ltg: Itys arviva tips navar saspīsț vairōkus failus ci mapis!

en: The archiver doesn't support this feature!
ltg: Arhivu menedžers navar sataisäț itū īspieju!

en: The archiver lacks necessary support for password protected decryption!
ltg: Arhivu menedžers navar attaisäț ai paroli šifreitūs arhivus!

en: This archive is encrypted!
ltg: Itys arhivs ir šifreits!

en: This is Xarchiver's LED status. When it's flashing Xarchiver is busy.
ltg: Itys ir arhivu menedžera statusa izgaismōjums. Ka tys myrgoj - menedžers ir aizjymts

en: Time
ltg: Laiks

en: Total Progress:
ltg: Kūpejīs progress:

en: Touch files
ltg: Pajemit failus

en: Type:
ltg: Tips:

en: Uncompressed size:
ltg: Nasaspīstō izmārs:

en: Uncompressed size:
ltg: Nasaspīstō izmārs:

en: Unknown compression type!
ltg: Nazynoms saspīsšonys tips!

en: Uns_ort
ltg: Nasakōrtōts

en: Unsupported binary format!
ltg: Nazynoms binārīs formats

en: Up
ltg: Iz augšu

en: Update existing files
ltg: Atjaunynōț asūšūs failus

en: Use a custom command:
ltg: Lītōț cytu komandu:

en: Version
ltg: Verseja

en: View
ltg: Izskots

en: Web browser to use:
ltg: WEB pōrlūks:

en: Window
ltg: Lūgs

en: Yes
ltg: Da

en: You are about to delete entries from the archive.
ltg: Jiuș taisotäs dzäsț īrokstus nu arhiva.

en: You can't add content to this archive type!
ltg: Itam arhiva tipam saturu dalikț navar!

en: You didn't set which browser to use!
ltg: Nūkluseitīs WEB pōrlūks nav nūrōdeits!

en: You didn't set which program to use for opening this file!
ltg: Nav nūrōdeita programa, ai kurū attaisäț failu!

en: You don't have the right permissions to extract the files to the directory "%s".
ltg: Jiusim nav tīseibu atspīsț failus mapī "%s".

en: You haven't added any of them!
ltg: Nivīns nu tīm nav dalykts!

en: You haven't selected any files to add!
ltg: Nivīns fails nav izvieleits deļ dalikšonys!

en: You missed the password!
ltg: Nav īraksteits parolș!

en: You missed where to extract the files!
ltg: Nav nūrōdeita vīta, kur atspīsț failus!

en: [ARCHIVE]
ltg: [ARHIVS]

en: _Add
ltg: _D_alikț

en: _Archive
ltg: _Arhivs

en: _Contents
ltg: _Saturs

en: _Extract
ltg: A_tspīsț

en: _HTML file
ltg: _HTML failā

en: _Help
ltg: _Paleigs

en: _List as
ltg: Saglobōț saturu

en: _Multi-Extract
ltg: _Vairōku atspīsšona

en: _Password:
ltg: _Parolș:

en: _Preferences
ltg: Ī_statiejumi

en: _Properties
ltg: _Rekviziti

en: _Select
ltg: At_lasäț

en: _Test
ltg: _Tests

en: _Text file
ltg: _Teksta failā

en: choose...
ltg: izavieläț...

en: destination
ltg: iz kureini

en: example: *.txt; ac*
ltg: pīmārs: *.txt; ac*

en: file1 ... fileN
ltg: fails1 ... failsN

en: large
ltg: lels

en: medium
ltg: videjs

en: selected
ltg: izvieleitī

en: small
ltg: mozs

en: small/medium
ltg: mozs/videjs

en: very large
ltg: cīži lels
