GNU xboard 4.6.0.20120304 - en to da translation catalogue (482 entries)

en: %s in settings file
da: %s i indstillingsfil

en: Bad integer value %s
da: Forkert heltalsværdi %s

en: Unrecognized argument %s
da: Ikke genkendt argument %s

en: No value provided for argument %s
da: Ingen værdi givet for argumentet %s

en: Incomplete \ escape in value for %s
da: Ukomplet \-undvigesekvens i værdi for %s

en: Failed to open indirection file %s
da: Åbning af inkluderet fil "%s" mislykkedes

en: Unrecognized boolean argument value %s
da: Ikke genkendt boolesk argumentværdi %s

note: TRANSLATORS: "first" is the first of possible two chess engines. It is inserted into strings such as "%s engine" / "%s chess program" / "%s machine" - all meaning the same thing
en: first
da: første

note: TRANSLATORS: "second" is the second of possible two chess engines. It is inserted into strings such as "%s engine" / "%s chess program" / "%s machine" - all meaning the same thing
en: second
da: det andet

en: protocol version %d not supported
da: protokolversion %d er ikke understøttet

en: You did not specify the engine executable
da: Du angav ikke et kørbart skakprogram

en: bad timeControl option %s
da: forkert timeControl-tilvalg %s

en: bad searchTime option %s
da: forkert searchTime-tilvalg %s

en: Variant %s supported only in ICS mode
da: Varianten %s er kun understøttet i ICS-tilstand

en: Unknown variant name %s
da: Ukendt variantnavn %s

en: Starting chess program
da: Starter skakprogram

en: Bad game file
da: Fejl i partifil

en: Bad position file
da: Fejl i stillingsfil

en: Pick new game
da: Vælg nyt spil

en: All games in tourney '%s' are already played or playing
da: Alle partier i turneringen "%s" er allerede færdige eller i gang

en: Can't have a match with no chess programs
da: Kan ikke have en match uden skakprogrammer

en: Could not open comm port %s
da: Kunne ikke åbne seriel port %s

en: Could not connect to host %s, port %s
da: Kunne ikke forbinde til vært %s, port %s

en: Unknown initialMode %s
da: Ukendt initialMode %s

en: AnalyzeFile mode requires a game file
da: AnalyzeFile-tilstand kræver en partifil

en: Analysis mode requires a chess engine
da: Analysetilstand kræver et skakprogram

en: Analysis mode does not work with ICS mode
da: Analysetilstand virker ikke sammen med ICS-tilstand

en: MachineWhite mode requires a chess engine
da: MachineWhite-tilstand kræver et skakprogram

en: MachineWhite mode does not work with ICS mode
da: MachineWhite-tilstand virker ikke sammen med ICS-tilstand

en: MachineBlack mode requires a chess engine
da: MachineBlack-tilstand kræver et skakprogram

en: MachineBlack mode does not work with ICS mode
da: MachineBlack-tilstand virker ikke sammen med ICS-tilstand

en: TwoMachines mode requires a chess engine
da: TwoMachines-tilstand kræver et skakprogram

en: TwoMachines mode does not work with ICS mode
da: TwoMachines-tilstand virker ikke sammen med ICS-tilstand

en: Training mode requires a game file
da: Træningstilstand kræver en partifil

en: Error writing to ICS
da: Fejl ved skrivning til ICS

en: Error reading from keyboard
da: Fejl ved læsning fra tastatur

en: Got end of file from keyboard
da: Fik filafslutning fra tastatur

en: Unknown wild type %d
da: Ukendt vild type %d

en: Error writing to display
da: Fejl ved skrivning til skærm

note: TRANSLATORS: to 'kibitz' is to send a message to all players and the game observers
en: your opponent kibitzes: %s
da: din modstander kommenterer: %s

en: Error gathering move list: two headers
da: Fejl ved tolkning af trækliste: to teksthoveder

en: Error gathering move list: nested
da: Fejl ved tolkning af trækliste: indlejret

en: vs.
da: –

en: Illegal move (rejected by ICS)
da: Ulovligt træk (afvist af ICS)

en: Connection closed by ICS
da: Forbindelse lukket af ICS

en: Error reading from ICS
da: Fejl ved læsning fra ICS

en: Failed to parse board string:
    "%s"
da: Fortolkning af brætstreng mislykkedes:
    "%s"

en: Game too long; increase MAX_MOVES and recompile
da: Parti for langt; forøg MAX_MOVES og genoversæt

en: Error gathering move list: extra board
da: Fejl ved tolkning af trækliste: ekstra bræt

en: Couldn't parse move "%s" from ICS
da: Kunne ikke fortolke "%s" fra ICS

en: say Internal error; bad moveType %d (%d,%d-%d,%d)
da: say Intern fejl; forkert moveType%d (%d,%d-%d,%d)

en: You cannot do this while you are playing or observing
da: Du kan ikke gøre dette, mens du spiller eller observerer

en: Recompile to support this BOARD_RANKS or BOARD_FILES!
da: Genoversæt for at understøtte denne BOARD_RANKS eller BOARD_FILES!

en: You are playing Black
da: Du spiller sort

en: You are playing White
da: Du spiller hvid

en: It is White's turn
da: Det er hvids tur

en: It is Black's turn
da: Det er sorts tur

en: Displayed position is not current
da: Den viste stilling er ikke den aktuelle

en: Illegal move
da: Ulovligt træk

en: End of game
da: Slutningen af partiet

en: Incorrect move
da: Ukorrekt træk

en: Pull pawn backwards to under-promote
da: Træk bonde baglæns for at underforvandle

en: Swiss tourney finished
da: Svejtserturnering afsluttet

en: Invalid pairing from pairing engine
da: Ikke tilladt parring fra parringsprogram

en: Illegal move "%s" from %s machine
da: Ulovligt træk "%s" fra %s skakprogram

en: Bad FEN received from engine
da: Fejl i FEN modtaget fra skakprogram

en: %s does not support analysis
da: %s understøtter ikke analyse

en: Illegal move "%s" (rejected by %s chess program)
da: Ulovligt træk "%s" (afvist af %s skakprogram)

en: Failed to start %s chess program %s on %s: %s
da: Fejl ved start af %s skakprogram %s på %s: %s

en: Hint: %s
da: Tip: %s

en: Illegal hint move "%s"
    from %s chess program
da: Ulovligt tip om træk "%s"
    fra %s skakprogram

en: Machine accepts your draw offer
da: Skakprogrammet accepterer dit remistilbud

note: TRANSLATORS: PV = principal variation, the variation the chess engine thinks is the best for everyone
en: failed writing PV
da: skrivning af analysevariant mislykkedes

en: Ambiguous move in ICS output: "%s"
da: Flertydigt træk i ICS-output: "%s"

en: Illegal move in ICS output: "%s"
da: Ulovligt træk i ICS-output: "%s"

en: Gap in move list
da: Hul i trækliste

en: Variant %s not supported by %s
da: Variant %s understøttes ikke af %s

en: Startup failure on '%s'
da: Opstartsfejl på "%s"

en: Waiting for first chess program
da: Venter på første skakprogram

en: Waiting for second chess program
da: Venter på andet skakprogram

en: Could not write on tourney file
da: Kunne ikke skrive turneringsfil

en: You cannot replace an engine while it is engaged!
    Terminate its game first.
da: Du kan ikke udskifte et skakprogram, mens det bruges!
    Afslut dets parti først.

en: No engine with the name you gave is installed
da: Der er ikke installeret et skakprogram med det angivne navn

en: First change an engine by editing the participants list
    of the Tournament Options dialog
da: Ændr først skakprogram ved at redigere deltagerlisten
    i turneringsindstillingerne

en: You can only change one engine at the time
da: Du kan kun ændre et skakprogram ad gangen

en: You must supply a tournament file,
    for storing the tourney progress
da: Du skal angive en turneringsfil
    til at gemme turneringens afvikling

en: Not enough participants
da: Der er ikke nok deltagere

en: Bad tournament file
da: Fejl i turneringsfil

en: Waiting for other game(s)
da: Venter på andet parti/andre partier

en: No pairing engine specified
da: Der er ikke noget parringsprogram specificeret

en: Match %s vs. %s: final score %d-%d-%d
da: Match %s - %s: slutscore %d-%d-%d

en: Illegal move: %d.%s%s
da: Ulovligt træk: %d.%s%s

en: Ambiguous move: %d.%s%s
da: Flertydigt træk: %d.%s%s

en: Can't open "%s"
da: Kan ikke åbne "%s"

en: Cannot build game list
da: Kan ikke konstruere partiliste

en: No more games in this message
da: Der er ikke flere partier i denne besked

en: No game has been loaded yet
da: Der er endnu ingen indlæste partier

en: Can't back up any further
da: Kan ikke gå længere tilbage

en: Game number out of range
da: Partinummer findes ikke

en: Can't seek on game file
da: Kan ikke spole i partifil

en: Game not found in file
da: Parti ikke fundet i fil

en: Bad FEN position in file
da: Fejl i FEN-stilling i fil

en: No moves in game
da: Ingen træk i partiet

en: No position has been loaded yet
da: Ingen stilling er endnu indlæst

en: Can't seek on position file
da: Kan ikke spole i stillingsfil

en: Position not found in file
da: Stilling er ikke fundet i fil

en: Black to play
da: Sort i trækket

en: White to play
da: Hvid i trækket

en: Waiting for access to save file
da: Venter på adgang til gemmefil

en: Saving game
da: Gemmer parti

en: Bad Seek
da: Søgning mislykkedes

en: Saving position
da: Gemmer stilling

en: You have edited the game history.
    Use Reload Same Game and make your move again.
da: Du har redigeret i parti-historikken.
    Genindlæs partiet og udfør trækket igen.

en: You have entered too many moves.
    Back up to the correct position and try again.
da: Du har indtastet for mange træk.
    Gå tilbage til den aktuelle stilling og prøv igen.

en: Displayed position is not current.
    Step forward to the correct position and try again.
da: Den viste stilling er ikke den aktuelle.
    Gå fremad til den korrekte stilling og prøv igen.

en: You have not made a move yet
da: Du har ikke trukket endnu

en: The cmail message is not loaded.
    Use Reload CMail Message and make your move again.
da: Cmail-beskeden er ikke indlæst.
    Brug Genindlæs CMail-besked og lav dit træk igen.

en: No unfinished games
da: Der er ingen uafsluttede partier

en: You have already mailed a move.
    Wait until a move arrives from your opponent.
    To resend the same move, type
    "cmail -remail -game %s"
    on the command line.
da: Du har allerede sendt et træk.
    Vent indtil der kommer et træk fra din modstander.
    For at gensende det samme træk, tast
    "cmail -remail -game %s"
    på kommandolinjen.

en: Failed to invoke cmail
da: Start af cmail mislykkedes

en: Waiting for reply from opponent
da: Venter på svar fra modstander

en: Still need to make move for game
da: Der er stadig nødvendigt at trække i partiet

en: Still need to make moves for both games
da: Der er stadig nødvendigt at trække i begge partier

en: Still need to make moves for all %d games
da: Der er stadig nødvendigt at trække i alle %d partier

en: Still need to make a move for game %s
da: Der er stadig nødvendigt at trække i partiet %s

en: No unfinished games
da: Der er ingen uafsluttede partier

en: Ready to send mail
da: Klar til at sende e-mail

en: Still need to make moves for games %s
da: Der er stadig nødvendigt at trække i partierne %s

en: Edit comment
da: Redigér kommentar

en: Edit comment on %d.%s%s
da: Redigér kommentar til %d.%s%s

en: You are not observing a game
da: Du observerer ikke et parti

en: It is not White's turn
da: Hvid er ikke i trækket

en: It is not Black's turn
da: Sort er ikke i trækket

en: Starting %s chess program
da: Starter %s skakprogram

en: Training mode off
da: Træningstilstand fra

en: Training mode on
da: Træningstilstand til

en: Already at end of game
da: Allerede ved slutningen af partiet

en: Warning: You are still playing a game
da: Advarsel: Du spiller stadig et parti

en: Warning: You are still observing a game
da: Advarsel: Du observerer stadig et parti

en: Warning: You are still examining a game
da: Advarsel: Du undersøger stadig et parti

en: Close ICS engine analyze...
da: Lukker skakprogram til ICS-analyse ...

en: That square is occupied
da: Det felt er besat

en: There is no pending offer on this move
da: Der er ingen aktuelle tilbud ved dette træk

en: Your opponent is not out of time
da: Din modstander har ikke overskredet tiden

en: You must make your move before offering a draw
da: Du skal trække før du tilbyder remis

en: You are not examining a game
da: Du undersøger ikke et parti

en: You can't revert while pausing
da: Du kan ikke annullere variantlinje under pause

en: It is your turn
da: Det er dig som er i trækket

en: No hint available
da: Tip er ikke tilgængeligt

en: Game list not loaded or empty
da: Partiliste ikke indlæst eller tom

en: Error writing to %s chess program
da: Fejl ved skrivning til %s skakprogram

en: %s program exits in draw position (%s)
da: %s program afslutter i remisstilling (%s)

en: Error: %s chess program (%s) exited unexpectedly
da: Fejl: %s skakprogram (%s) afsluttede uventet

en: Error reading from %s chess program (%s)
da: Fejl ved læsning fra %s skakprogram (%s)

en: %s engine has too many options
da: %s skakprogram har for mange tilvalg

en: Displayed move is not current
da: Det viste træk er ikke det aktuelle

en: Could not parse move
da: Kunne ikke fortolke træk

en: Both flags fell
da: Begge flag er faldet

en: White's flag fell
da: Hvids flag er faldet

en: Black's flag fell
da: Sorts flag er faldet

en: Clock adjustment not allowed in auto-flag mode
da: Det er ikke tilladt er stille på uret i auto-flag-tilstand

en: Bad FEN position in clipboard
da: Fejl i FEN-stilling i udklipsholder

en: Polyglot book not valid
da: Fejl i polyglyt-åbningsbog

en: Book Fault
da: Fejl i åbningsbog

en: Hash keys are different
da: Hashnøgler er forskellige

en: Tourney participants:
da: Turneringsdeltagere:

en: Select Engine:
da: Vælg skakprogram:

en: Tourney type (0 = round-robin, 1 = gauntlet):
da: Turneringstype (0 = alle mod alle, 1 = en imod resten):

en: Number of tourney cycles (or Swiss rounds):
da: Antal cyklusser i turneringen (eller svejtserrunder):

en: Default Number of Games in Match (or Pairing):
da: Standard for antal partier i match (eller parring):

en: Pause between Match Games (msec):
da: Pause imellem matchpartier (millisekunder):

en: Save Tourney Games on:
da: Gem turneringspartier i:

en: Game File with Opening Lines:
da: Partifil med åbninger:

en: Game Number (-1 or -2 = Auto-Increment):
da: Partinummer (-1 eller -2 = automatisk forøgelse):

en: File with Start Positions:
da: Fil med startstillinger:

en: Position Number (-1 or -2 = Auto-Increment):
da: Stillingsnummer (-1 eller -2 = automatisk forøgelse):

en: Rewind Index after this many Games (0 = never):
da: Genstart nummering efter dette antal partier (0 = aldrig):

en: Disable own engine books by default
da: Deaktivér skakprogrammets egen åbningsbog som standard

en: Time Control
da: Betænkningstid

en: General Options
da: Generelle indstillinger

en: Replace Engine
da: Udskift skakprogram

en: Upgrade Engine
da: Opgradér skakprogram

en: Clone Tourney
da: Kopiér turnering

en: First you must specify an existing tourney file to clone
da: Du skal angive en eksisterende turneringsfil til at kopiere

en: Absolute Analysis Scores
da: Absolutte analysescorer

en: Almost Always Queen (Detour Under-Promote)
da: Næsten altid dronning (Omvejs-underforvandling)

en: Animate Dragging
da: Animeret trækudførelse

en: Animate Moving
da: Animeret flytning

en: Auto Flag
da: Automatisk annoncering af tidsoverskridelse

en: Auto Flip View
da: Automatisk vending af brættet

en: Blindfold
da: Blindskak

note: TRANSLATORS: the drop menu is used to drop a piece, e.g. during bughouse or editing a position
en: Drop Menu
da: Placér brik-menu

en: Hide Thinking from Human
da: Skjul tænkning fra menneske

en: Highlight Last Move
da: Fremhæv sidste træk

en: Highlight with Arrow
da: Fremhæv med pil

en: One-Click Moving
da: Ét-klikstræk

en: Periodic Updates (in Analysis Mode)
da: Periodisk opdatering (i analysetilstand)

en: Ponder Next Move
da: Spekulér på næste træk

en: Popup Exit Messages
da: Pop op med afslutningsbeskeder

en: Popup Move Errors
da: Pop op ved trækfejl

en: Scores in Move List
da: Scorer i trækliste

en: Show Coordinates
da: Vis koordinater

en: Show Target Squares
da: Vis målfelter

en: Sticky Windows
da: Klæbrige vinduer

en: Test Legality
da: Test lovlighed

en: Flash Moves (0 = no flashing):
da: Blink ved træk (0 = ingen blink):

en: Flash Rate (high = fast):
da: Blinkhastighed (høj = hurtig):

en: Animation Speed (high = slow):
da: Animeringshastighed (høj = langsom):

en: Zoom factor in Evaluation Graph:
da: Zoomfaktor i evalueringsgraf:

en: FRC
da: skak960

en: Board size ( -1 = default for selected variant):
da: Brætstørrelse (-1 = standard for valgt variant):

en: Number of Board Ranks:
da: Antal brætrækker:

en: Number of Board Files:
da: Antal brætlinjer:

en: Holdings Size:
da: Depotstørrelse:

en: Warning: second engine (%s) does not support this!
da: Advarsel: det andet skakprogram (%s) understøtter ikke dette!

en: New Variant
da: Ny variant

en: Maximum Number of CPUs per Engine:
da: Maksimalt antal CPU'er pr. skakprogram:

en: Polygot Directory:
da: Polyglot-katalog:

en: Hash-Table Size (MB):
da: Hashtabel-størrelse (MB):

en: EGTB Cache Size (MB):
da: EGTB-cachestørrelse (MB):

en: Use GUI Book
da: Brug GUI's åbningsbog

en: Opening-Book Filename:
da: Åbningsbogsfilnavn:

en: Book Depth (moves):
da: Åbningsbogsdybde (træk):

en: Book Variety (0) vs. Strength (100):
da: Åbningsbogvariation (0) vs. styrke (100):

en: Engine #1 Has Own Book
da: Skakprogram nr. 1 har egen åbningsbog

en: Engine #2 Has Own Book
da: Skakprogram nr. 2 har egen åbningsbog

en: Common Engine Settings
da: Indstillinger for skakprogrammer

en: Detect all Mates
da: Find alle matter

en: Verify Engine Result Claims
da: Efterprøv resultatangivelser fra skakprogrammer

en: Draw if Insufficient Mating Material
da: Remis ved utilstrækkeligt matsættende materiale

en: Adjudicate Trivial Draws (3-Move Delay)
da: Døm trivielle remiser (3-træks forsinkelse)

en: N-Move Rule:
da: N-træksregel:

en: N-fold Repeats:
da: N-gange gentagelser:

en: Draw after N Moves Total:
da: Remis efter i alt N træk:

en: Win / Loss Threshold:
da: Gevinst/tabs-tærskel:

en: Negate Score of Engine #1
da: Negér skakprogram nr. 1's score

en: Negate Score of Engine #2
da: Negér skakprogram nr. 2's score

en: Adjudicate non-ICS Games
da: Døm ikke-ICS partier

en: Auto-Kibitz
da: Send kommentarer fra skakprogram

en: Auto-Comment
da: Gem kommentarer til træk

en: Auto-Observe
da: Observér automatisk

en: Auto-Raise Board
da: Bræt øverst ved partistart

en: Background Observe while Playing
da: Obsevér i baggrunden når der spilles

en: Dual Board for Background-Observed Game
da: Andet bræt til baggrundsobservede partier

en: Get Move List
da: Hent trækliste

en: Quiet Play
da: Stille spil

en: Seek Graph
da: Søgegraf

en: Auto-Refresh Seek Graph
da: Automatisk opdatering af søgegraf

en: Premove
da: Forhåndstræk

en: Premove for White
da: Forhåndstræk for hvid

en: First White Move:
da: Hvids første træk:

en: Premove for Black
da: Forhåndstræk for sort

en: First Black Move:
da: Sorts første træk:

en: Alarm Time (msec):
da: Alarmtid (millisekunder):

en: Colorize Messages
da: Farv meddelelser

en: Shout Text Colors:
da: Tekstfarver for råb:

en: S-Shout Text Colors:
da: Tekstfarver for s-råb:

en: Channel #1 Text Colors:
da: Tekstfarver for kanal nr. 1:

en: Other Channel Text Colors:
da: Tekstfarver for andre kanaler:

en: Kibitz Text Colors:
da: Tekstfarver for kommentar:

en: Tell Text Colors:
da: Tekstfarver for tale:

en: Challenge Text Colors:
da: Tekstfarver for udfordring:

en: Request Text Colors:
da: Tekstfarver for forespørgsel:

en: Seek Text Colors:
da: Tekstfarver for søgning:

en: ICS Options
da: ICS-indstillinger

en: Exact position match
da: Eksakt stilling

en: Shown position is subset
da: Viste stilling er en delmængde

en: Same material with exactly same Pawn chain
da: Samme materiale med samme bondestruktur

en: Same material
da: Samme materiale

en: Material range (top board half optional)
da: Materiale-interval (øverste halvdel af brættet valgfrit)

en: Material difference (optional stuff balanced)
da: Materiale-forskel (balanceret valgfrit materiale)

en: Auto-Display Tags
da: Automatisk visning af partidata

en: Auto-Display Comment
da: Automatisk visning af kommentarer

en: Auto-Play speed of loaded games
    (0 = instant, -1 = off):
da: Hastighed af gennemspilning af indlæste partier
    (0 = øjeblikkeligt, -1 fra):

en: Seconds per Move:
da: Sekunder pr. træk:

en: 
    options to use in game-viewer mode:
da: 
    Indstillinger til brug ved gennemkigning af partier:

en: 
    Thresholds for position filtering in game list:
da: 
    Grænseværdier for stillingsfiltrering i partiliste:

en: Elo of strongest player at least:
da: Stærkeste spillers rating er mindst:

en: Elo of weakest player at least:
da: Svageste spillers rating er mindst:

en: No games before year:
da: Ingen partier før år:

en: Minimum nr consecutive positions:
da: Mindste antal stillinger i følge ad gangen:

en: Search mode:
da: Søgemetode:

en: Also match reversed colors
da: Match også omvendte farver

en: Also match left-right flipped position
da: Match også spejlvendt stilling

en: Load Game Options
da: Indstillinger for indlæsning af parti

en: Auto-Save Games
da: Gem partier automatisk

en: Save Games on File:
da: Gem partier i filen:

en: Save Final Positions on File:
da: Gem slutstillinger i filen:

en: PGN Event Header:
da: Event-tekst i PGN-fil:

en: Old Save Style (as opposed to PGN)
da: Gammel gemmestil (i modsætning til PGN)

en: Include Number Tag in tourney PGN
da: Brug partinumre i PGN-fil for turnering

en: Save Score/Depth Info in PGN
da: Gem score/dybde-information i PGN

en: Save Out-of-Book Info in PGN
da: Gem ud af åbningsbog-info i PGN

en: Save Game Options
da: Indstillinger for gemning af parti

en: No Sound
da: Ingen lyd

en: Default Beep
da: Standard bip

en: Above WAV File
da: WAV-filen ovenfor

en: Car Horn
da: Bilhorn

en: Cymbal
da: Bækken

en: Gong
da: Gongon

en: Penalty
da: Straffe

en: Phone
da: Telefon

en: Pop
da: Plop

en: Slap
da: Slag

en: Wood Thunk
da: Dunk

en: User File
da: Brugerfil

en: User WAV File:
da: Bruger WAV-fil:

en: Sound Program:
da: Lydprogram:

en: Try-Out Sound:
da: Afprøv lyd:

en: Play
da: Afspil

en: Move:
da: Træk:

en: Win:
da: Gevinst:

en: Lose:
da: Tab:

en: Draw:
da: Remis:

en: Unfinished:
da: Uafsluttet:

en: Challenge:
da: Udfodring:

en: Sounds Directory:
da: Lydkatalog:

en: Shout:
da: Råb:

en: S-Shout:
da: S-råb:

en: Channel:
da: Kanal:

en: Channel 1:
da: Kanal 1:

en: Tell:
da: Tale:

en: Kibitz:
da: Kommentar:

en: Request:
da: Forespøgsel:

en: Seek:
da: Søgning:

en: Sound Options
da: Lydindstillinger

en: White Piece Color:
da: Farve for hvide brikker:

note: TRANSLATORS: D = single letter to make a color darker
en: D
da: M

en: Black Piece Color:
da: Farve for sorte brikker:

en: Light Square Color:
da: Farve for lyse felter:

en: Dark Square Color:
da: Farve for mørke felter:

en: Highlight Color:
da: Farve til fremhævelse:

en: Premove Highlight Color:
da: Farve til forhåndstræk:

en: Flip Pieces Shogi Style        (Colored buttons restore default)
da: Ombyt brikker som i shogi    (Farvede knapper gendanner standard)

en: Mono Mode
da: Monokrom-tilstand

en: Use Board Textures
da: Brug brætteksturer

en: Dark-Squares Texture File:
da: Teksturfil for mørke felter:

en: Light-Squares Texture File:
da: Teksturfil for lyse felter:

en: Board Options
da: Brætindstillinger

en: ICS text menu
da: ICS-tekstmenu

en: clear
da: ryd

en: save changes
da: gem ændringer

en: Edit book
da: Redigér åbningsbog

en: Tags
da: Partidata

en: ICS input box
da: ICS-inputboks

en: Type a move
da: Tast et træk

en: Engine has no options
da: Skakprogrammet har ingen tilvalg

en: Engine Settings
da: Indstillinger for skakprogram

en: Select engine from list:
da: Vælg skakprogram fra liste:

en: or specify one below:
da: eller specificér en herunder:

en: Nickname (optional):
da: Kaldenavn (ikke nødvendigt):

en: Use nickname in PGN player tags of engine-engine games
da: Brug kaldenavnet som spillerbetegnelse i PGN-filer

en: Engine Directory:
da: Skakprogramkatalog:

en: Engine Command:
da: Skakprogramkommando:

en: (Directory will be derived from engine path when empty)
da: (Katalog vil blive udledt fra programstien hvis ikke udfyldt)

en: WB protocol v1 (do not wait for engine features)
da: WB-protokol v1 (brug ikke særlige skakprogramfunktioner)

en: Must not use GUI book
da: Må ikke bruge GUI's åbningsbog

en: Add this engine to the list
da: Tilføj dette skakprogram til listen

en: Force current variant with this engine
da: Brug aktuel variant med dette skakprogram

en: shuffle
da: bland brikker

en: Start-position number:
da: Startstillingsnummer:

en: randomize
da: vælg tilfældigt

en: pick fixed
da: vælg bestemt

en: New Shuffle Game
da: Nyt blandet parti

en: classical
da: Klassisk

en: incremental
da: Tillægstid

en: fixed max
da: Maks. pr. træk

en: Moves per session:
da: Træk pr.  tidsperiode:

en: Initial time (min):
da: Tid fra start (minutter):

en: Increment or max (sec/move):
da: Tillægstid eller maks. pr. træk (sekunder):

en: Time-Odds factors:
da: Tidsforkortelses-faktorer:

en: Engine #1
da: Skakprogram nr. 1

en: Engine #2 / Human
da: Skakprogram nr. 2 / menneske

en: Unused
da: Ubrugt

en: Error writing to chess program
da: Fejl ved skrivning til skakprogram

en: Cancel
da: Annullér

en: King
da: Konge

en: Knight
da: Springer

en: Bishop
da: Løber

en: Rook
da: Tårn

en: Queen
da: Dronning

en: Promote
da: Bondeforvandling

en: factory
da: standard

en: up
da: op

en: down
da: ned

en: No tag selected
da: Ingen overskrift valgt

en: Game-list options
da: Indstillinger for partiliste

en: Error
da: Fejl

en: Fatal Error
da: Fatal fejl

en: Exiting
da: Afslutter

en: Information
da: Meddelelse

en: Note
da: Notits

en: White
da: Hvid

en: Pawn
da: Bonde

en: Empty square
da: Tomt felt

en: Clear board
da: Ryd bræt

en: Black
da: Sort

en: Engine Output
da: Output fra skakprogram

en: %s (%d reversible ply) | %s (%d reversible plies)
da[0]: %s (%d reversibelt træk)
da[1]: %s (%d reversible træk)

en: NPS
da: SPS

en: Reading game file (%d)
da: Læser partifil (%d)

en: %s: can't cd to CHESSDIR:
da: %s: kan ikke cd til CHESSDIR:

en: Failed to open file '%s'
da: Åbning af filen "%s" mislykkedes

en: Recompile with larger BOARD_RANKS or BOARD_FILES to support this size
da: Genoversæt med større BOARD_RANKS eller BOARD_FILES for at understøtte denne størrelse

en: %s: bad boardSize syntax %s
da: %s: forkert boardSize-syntaks %s

en: %s: unrecognized boardSize name %s
da: %s: ikke genkendt boardSize-navn %s

en: %s: too few colors available; trying monochrome mode
da: %s: for få farver tilgængelige; prøver monokrom tilstand

en: Unable to create font set for %s.
da: Kan ikke lave skrifttypegruppe for %s.

en: %s: no fonts match pattern %s
da: %s: Ingen skrifttyper matcher mønstret %s

en: Can't open temp file
da: Kan ikke åbne midlertidig fil

en: Failed to open file
da: Åbning af fil mislykkedes

en: Browse
da: Gennemse

en: OK
da: o.k.

en: Load game file name?
da: Filnavn for indlæsning af parti?

en: Load position file name?
da: Filnavn for indlæsning af stilling?

en: Save game file name?
da: Filnavn for gemning af parti?

en: Save position file name?
da: Filnavn for gemning af stilling?

en:  (with Zippy code)
da:  (med Zippy-kode)

en: About XBoard
da: Om Xboard

en: Mail Move
da: Send træk med e-post

en: Reload CMail Message
da: Genindlæs CMail-besked

en: Copy Game List
da: Kopiér partiliste

en: Edit Tags
da: Redigér partidata

en: Edit Comment
da: Redigér kommentar

en: Edit Book
da: Redigér åbningsbog

en: Annotate
da: Kommentér

en: Comments
da: Kommentarer

en: ICS Input Box
da: ICS-inputboks

en: Board...
da: Bræt...

en: Game List Tags...
da: Partidata-overskrifter ...

en: Training
da: Træning

en: ICS Client
da: ICS-klient

en: Machine Match
da: Skakprogrammatch

en: Upload to Examine
da: Overfør til undersøgelse

en: Adjudicate to White
da: Døm hvid gevinst

en: Adjudicate to Black
da: Døm sort gevinst

en: Adjudicate Draw
da: Døm remis

en: Hint
da: Tip

en: Book
da: Åbningsbog

en: Flash Moves
da: Blink ved træk

en: Highlight Dragging
da: Fremhæv flytning

en: Highlight With Arrow
da: Fremhæv med pil

en: Move Sound
da: Lyd ved træk

en: Periodic Updates
da: Periodisk opdatering

en: Popup Exit Message
da: Pop op med afslutningsbeskeder

en: Show Coords
da: Vis koordinater

en: Save Settings Now
da: Gem indstillinger nu

en: Save Settings on Exit
da: Gem indstillinger ved afslutning

en: XBoard Home Page
da: XBoards hjemmeside (engelsk)

en: On-line User Guide
da: Online brugervejledning (engelsk)

en: Development News
da: Nyheder i denne version (engelsk)

en: e-Mail Bug Report
da: E-mail fejlrapport

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: View
da: Vis

en: Mode
da: Tilstand

en: Action
da: Handlinger

en: Engine
da: Skakprogram

en: Options
da: Indstillinger

en: Help
da: Hjælp

en: Engine output
da: Output fra skakprogram

en: Evaluation graph
da: Evalueringsgraf

en: find position
da: find stilling

en: thresholds
da: grænseværdier

en: next
da: næste

en: close
da: luk

en: No game selected
da: Der er ikke valgt et parti

en: Can't go forward any further
da: Kan ikke gå længere fremad

en: Scanning through games (%d)
da: Skanner gennem partier (%d)

en: previous page
da: forrige side

en: next page
da: næste side

en: no games matched your request
da: ingen partier svarer til din forespørgsel

en: %s - %d/%d games (%d-%d-%d)
da: %s - %d/%d partier (%d-%d-%d)

en: There is no game list
da: Der er ingen partiliste

en: Move list
da: Trækliste

en: %s: unrecognized color %s
da: %s: ikke genkendt farve %s

en: %s: can't parse color names; disabling colorization
da: %s: kan ikke fortolke farvenavne; deaktiverer farvning

en: ERROR: Unknown user %s (in path %s)
da: FEJL: Ukendt bruger %s (i stien %s)

en: Socket support is not configured in
da: Er ikke konfigureret med sokkelunderstøttelse

en: internal rcmd not implemented for Unix
da: intern rcmd er ikke implementeret til Unix

en: white pixel = 0x%lx, black pixel = 0x%lx
da: hvid pixel = 0x%lx, sort pixel = 0x%lx

en: browse
da: gennemse
