GNU xboard 4.9.0-pre2 - en to nl translation catalogue (673 entries)

en: %s in settings file
nl: %s in instellingenbestand

en: Bad integer value %s
nl: Ongeldig geheel getal: %s

en: Unrecognized argument %s
nl: Niet-herkend argument: %s

en: No value provided for argument %s
nl: Geen waarde gegeven voor argument %s

en: Incomplete \ escape in value for %s
nl: Onvolledige \-stuurcode in waarde voor %s

en: Failed to open indirection file %s
nl: Kan indirectiebestand %s niet openen

en: Unrecognized boolean argument value %s
nl: Niet-herkende booleaanse waarde: %s

note: TRANSLATORS: "first" is the first of possible two chess engines. It is inserted into strings such as "%s engine" / "%s chess program" / "%s machine" - all meaning the same thing
en: first
nl: eerste

note: TRANSLATORS: "second" is the second of possible two chess engines. It is inserted into strings such as "%s engine" / "%s chess program" / "%s machine" - all meaning the same thing
en: second
nl: tweede

en: protocol version %d not supported
nl: protocolversie %d wordt niet ondersteund

en: You did not specify the engine executable
nl: U hebt geen automaatbestand opgegeven.

en: bad timeControl option %s
nl: ongeldige timeControl-optie: %s

en: bad searchTime option %s
nl: ongeldige searchTime-optie: %s

en: Variant %s supported only in ICS mode
nl: Variant %s wordt alleen ondersteund in ICS-modus

en: Unknown variant name %s
nl: Onbekende variantnaam: %s

en: Starting chess program
nl: Starten van schaakprogramma

en: Bad game file
nl: Incorrect partijbestand

en: Bad position file
nl: Incorrect positiebestand

en: Pick new game
nl: Kies een nieuwe partij

en: You restarted an already completed tourney.
    One more cycle will now be added to it.
    Games commence in 10 sec.
nl: U hebt een reeds voltooid toernooi herstart.
    Er wordt een extra cyclus aan toegevoegd.
    De partijen beginnen in tien seconden.

en: All games in tourney '%s' are already played or playing
nl: Alle partijen in toernooi '%s' zijn al gespeeld of spelen nog

en: Can't have a match with no chess programs
nl: Er is geen toernooi mogelijk zonder automaten.

en: Could not open comm port %s
nl: Kan communicatiepoort %s niet openen

en: Could not connect to host %s, port %s
nl: Kan geen verbinding maken met host %s, poort %s

en: Unknown initialMode %s
nl: Onbekende initialMode %s

en: AnalyzeFile mode requires a game file
nl: AnalyzeFile-modus vereist een partijbestand

en: Analysis mode requires a chess engine
nl: Analysemodus vereist een schaakprogramma

en: Analysis mode does not work with ICS mode
nl: Analysemodus werkt niet met ICS-modus

en: MachineWhite mode requires a chess engine
nl: MachineWhite-modus vereist een schaakprogramma

en: MachineWhite mode does not work with ICS mode
nl: MachineWhite-modus werkt niet met ICS-modus

en: MachineBlack mode requires a chess engine
nl: MachineBlack-modus vereist een schaakprogramma

en: MachineBlack mode does not work with ICS mode
nl: MachineBlack-modus werkt niet met ICS-modus

en: TwoMachines mode requires a chess engine
nl: TwoMachines-modus vereist een schaakprogramma

en: TwoMachines mode does not work with ICS mode
nl: TwoMachines-modus werkt niet met ICS-modus

en: Training mode requires a game file
nl: Trainingsmodus vereist een partijbestand

en: Error writing to ICS
nl: Fout bij schrijven naar ICS

en: Error reading from keyboard
nl: Fout bij lezen van toetsenbord

en: Got end of file from keyboard
nl: Einde-van-bestand ontvangen van toetsenbord

en: Unknown wild type %d
nl: Onbekend wild type %d

en: Error writing to display
nl: Fout bij schrijven naar beeldscherm

note: TRANSLATORS: to 'kibitz' is to send a message to all players and the game observers
en: your opponent kibitzes: %s
nl: Uw tegenstander kibitzt: %s

en: Error gathering move list: two headers
nl: Fout bij lezen van zettenlijst: twee koppen

en: Error gathering move list: nested
nl: Fout bij lezen van zettenlijst: genest

en: vs.
nl: tegen

en: Illegal move (rejected by ICS)
nl: Ongeldige zet (geweigerd door ICS)

en: Connection closed by ICS
nl: Verbinding is gesloten door ICS

en: Error reading from ICS
nl: Fout bij lezen van ICS

en: Failed to parse board string:
    "%s"
nl: Ontleden van bordtekenreeks is mislukt:
    '%s'

en: Game too long; increase MAX_MOVES and recompile
nl: *** Partij is te lang; verhoog MAX_MOVES en hercompileer.

en: Error gathering move list: extra board
nl: Fout bij lezen van zettenlijst: extra bord

en: Couldn't parse move "%s" from ICS
nl: Kan zet '%s' van ICS niet ontleden

en: say Internal error; bad moveType %d (%d,%d-%d,%d)
nl: **interne programmafout**; ongeldig moveType %d (%d,%d-%d,%d)

en: You cannot do this while you are playing or observing
nl: U kunt dit niet doen tijdens het spelen of observeren.

en: Recompile to support this BOARD_RANKS or BOARD_FILES!
nl: *** Hercompileer om BOARD_RANKS of BOARD_FILES te ondersteunen.

en: You are playing Black
nl: U speelt met zwart

en: You are playing White
nl: U speelt met wit

en: It is White's turn
nl: Wit is aan zet

en: It is Black's turn
nl: Zwart is aan zet

en: Displayed position is not current
nl: Getoonde positie is niet de huidige

en: rights granted
nl: rechten verleend

en: rights revoked
nl: rechten ingetrokken

en: Illegal move
nl: Ongeldige zet

en: End of game
nl: Einde van partij

en: Incorrect move
nl: Onjuiste zet

en: Pull pawn backwards to under-promote
nl: Beweeg pion terug voor onderpromotie.

en: only marked squares are legal
nl: alleen gemarkeerde velden zijn geldig

en: Swiss tourney finished
nl: Zwitsers toernooi is beëindigd.

en: could not load EGBB library
nl: kan EGBB-bibliotheek niet laden

en: wrong EGBB version
nl: onjuiste EGBB-versie

en: Invalid pairing from pairing engine
nl: Ongeldig koppel van koppelautomaat.

en: Illegal move "%s" from %s machine
nl: Ongeldige zet '%s' van %s automaat.

en: Bad FEN received from engine
nl: Ongeldige FEN ontvangen van automaat

en: Engine did not send setup for non-standard variant
nl: Automaat heeft geen opstelling gestuurd voor variant

en: %s does not support analysis
nl: %s ondersteunt analyse niet.

en: Illegal move "%s" (rejected by %s chess program)
nl: Ongeldige zet '%s' (geweigerd door %s schaakprogramma)

en: Failed to start %s chess program %s on %s: %s
nl: Starten van %s schaakprogramma (%s) op %s is mislukt: %s

en: Illegal hint move "%s"
    from %s chess program
nl: Ongeldige hintzet '%s'
    van %s schaakprogramma.

en: Machine accepts your draw offer
nl: Automaat accepteert uw remise-aanbod

en: Machine offers a draw.
    Select Action / Draw to accept.
nl: Automaat biedt remise aan.
    Kies Acties > Remise om te accepteren.

note: TRANSLATORS: PV = principal variation, the variation the chess engine thinks is the best for everyone
en: failed writing PV
nl: schrijven van hoofdvariant is mislukt

en: Ambiguous move in ICS output: "%s"
nl: Niet-eenduidige zet in ICS-uitvoer: '%s'

en: Illegal move in ICS output: "%s"
nl: Ongeldige zet in ICS-uitvoer: '%s'

en: Gap in move list
nl: Gat in zettenlijst

en: Variant %s not supported by %s
nl: Variant %s wordt niet ondersteund door %s

en: , but %s is
nl: , maar %s is

en: Startup failure on '%s'
nl: Opstartfout bij '%s'

en: Waiting for first chess program
nl: Wachten op eerste schaakprogramma

en: Waiting for second chess program
nl: Wachten op tweede schaakprogramma

en: Could not write on tourney file
nl: Kan niet naar toernooibestand schrijven.

en: You cannot replace an engine while it is engaged!
    Terminate its game first.
nl: U kunt een automaat niet vervangen terwijl deze
    gebruikt wordt.  Beëindig eerst diens partij.

en: No engine with the name you gave is installed
nl: Er is geen automaat met de gegeven naam geïnstalleerd

en: First change an engine by editing the participants list
    of the Tournament Options dialog
nl: Wijzig eerst een automaat door de deelnemerslijst
    in de dialoog «Toernooi-instellingen» te bewerken.

en: You can only change one engine at the time
nl: U kunt slechts één automaat tegelijk wijzigen.

en: No engine %s is installed
nl: Automaat '%s' is niet geïnstalleerd

en: You must supply a tournament file,
    for storing the tourney progress
nl: U dient een toernooibestand op te geven,
    om de toernooivoortgang in op te slaan.

en: Not enough participants
nl: Te weinig deelnemers

en: Bad tournament file
nl: Incorrect toernooibestand

en: Waiting for other game(s)
nl: Wachten op andere partij(en)

en: No pairing engine specified
nl: Geen koppelautomaat gegeven

en: Average solving time %4.2f sec (total time %4.2f sec)
nl: Gemiddelde oplostijd %4.2f sec (totale tijd %4.2f sec)

en: %d avoid-moves played
nl: %d ontwijkzetten gespeeld

en: Solved %d out of %d (%3.1f%%)
nl: Er werden %d van de %d opgelost (%3.1f%%)

en: Match %s vs. %s: final score %d-%d-%d
nl: Toernooi van %s tegen %s: eindscore %d-%d-%d

en: Illegal move: %d.%s%s
nl: Ongeldige zet: %d.%s%s

en: Ambiguous move: %d.%s%s
nl: Niet-eenduidige zet: %d.%s%s

en: Can't open "%s"
nl: Kan '%s' niet openen

en: Cannot build game list
nl: Kan partijenlijst niet samenstellen

en: No more games in this message
nl: Geen verdere partijen in dit bericht

en: No game has been loaded yet
nl: Er is nog geen partij geladen

en: Can't back up any further
nl: Kan niet nog verder teruggaan

en: Game number out of range
nl: Partijnummer valt buiten bereik

en: Can't seek on game file
nl: Kan niet springen in partijbestand

en: Game not found in file
nl: Partij niet gevonden in bestand

en: Bad FEN position in file
nl: Ongeldige FEN-positie in bestand

en: No moves in game
nl: Partij bevat geen zetten

en: No position has been loaded yet
nl: Er is nog geen positie geladen

en: Can't seek on position file
nl: Kan niet springen in positiebestand

en: Position not found in file
nl: Positie niet gevonden in bestand

en: Black to play
nl: Zwart is aan zet

en: White to play
nl: Wit is aan zet

en: Waiting for access to save file
nl: Wachten op toegang om bestand op te slaan

en: Saving game
nl: Opslaan van partij

en: Bad Seek
nl: Ongeldige bestandssprong

en: Saving position
nl: Opslaan van positie

en: You have edited the game history.
    Use Reload Same Game and make your move again.
nl: U hebt de partijgeschiedenis bewerkt.
    Gebruik «Zelfde partij herladen» en doe uw zet opnieuw.

en: You have entered too many moves.
    Back up to the correct position and try again.
nl: U hebt te veel zetten ingevoerd.
    Ga terug naar de correcte positie en probeer het opnieuw.

en: Displayed position is not current.
    Step forward to the correct position and try again.
nl: Getoonde positie is niet de huidige.
    Ga vooruit naar de correcte positie en probeer het opnieuw.

en: You have not made a move yet
nl: U hebt nog geen zet gedaan

en: The cmail message is not loaded.
    Use Reload CMail Message and make your move again.
nl: Het CMail-bericht is niet geladen.
    Gebruik «CMail-bericht herladen» en doe uw zet opnieuw.

en: No unfinished games
nl: Geen onafgemaakte partijen

en: You have already mailed a move.
    Wait until a move arrives from your opponent.
    To resend the same move, type
    "cmail -remail -game %s"
    on the command line.
nl: U hebt al een zet gemaild.
    Wacht tot er een zet arriveert van uw tegenstander.
    Om dezelfde zet opnieuw te verzenden, typt u:
    "cmail -remail -game %s"
    op de opdrachtregel.

en: Failed to invoke cmail
nl: Aanroepen van 'cmail' is mislukt

en: Waiting for reply from opponent
nl: Wachten op antwoord van tegenstander

en: Still need to make move for game
nl: U dient nog een zet te doen voor deze partij.

en: Still need to make moves for both games
nl: U dient nog zetten te doen voor beide partijen.

en: Still need to make moves for all %d games
nl: U dient nog zetten te doen voor alle %d partijen.

en: Still need to make a move for game %s
nl: U dient nog een zet te doen voor partij %s.

en: No unfinished games
nl: Geen onafgemaakte partijen.

en: Ready to send mail
nl: Klaar om mail te verzenden.

en: Still need to make moves for games %s
nl: U dient nog zetten te doen voor partijen %s.

en: Edit comment
nl: Opmerking bewerken

en: Edit comment on %d.%s%s
nl: Opmerking op %d.%s%s bewerken

en: You are not observing a game
nl: U bent geen partij aan het observeren.

en: It is not White's turn
nl: Wit is niet aan zet

en: It is not Black's turn
nl: Zwart is niet aan zet

en: Starting %s chess program
nl: Starten van %s schaakprogramma

en: Wait until your turn,
    or select 'Move Now'.
nl: Wacht op uw beurt,
    of kies «Nu zetten».

en: Training mode off
nl: Trainingsmodus is uitgeschakeld

en: Training mode on
nl: Trainingsmodus is ingeschakeld

en: Already at end of game
nl: Reeds aan einde van partij.

en: Warning: You are still playing a game
nl: Waarschuwing: u bent nog een partij aan het spelen.

en: Warning: You are still observing a game
nl: Waarschuwing: u bent nog een partij aan het observeren.

en: Warning: You are still examining a game
nl: Waarschuwing: u bent nog een partij aan het bestuderen.

en: Click clock to clear board
nl: Klik op klok om bord leeg te maken.

en: Close ICS engine analyze...
nl: Analyse van ICS-automaat sluiten...

en: That square is occupied
nl: Dat veld is bezet.

en: There is no pending offer on this move
nl: Er is geen aanbod op deze zet.

en: Your opponent is not out of time
nl: Uw tegenstander heeft nog tijd.

en: You must make your move before offering a draw
nl: U dient uw zet te doen alvorens remise aan te bieden.

en: You are not examining a game
nl: U bent geen partij aan het bestuderen.

en: You can't revert while pausing
nl: U kunt niet terugdraaien tijdens pauze.

en: It is your turn
nl: U bent aan zet

en: Wait until your turn.
nl: Wacht op uw beurt.

en: No hint available
nl: Geen hint beschikbaar

en: Game list not loaded or empty
nl: Partijenlijst is leeg of niet geladen

en: Book file exists! Try again for overwrite.
nl: Bestand bestaat al.  Probeer het opnieuw om deze te overschrijven.

en: Error writing to %s chess program
nl: Fout bij schrijven naar %s schaakprogramma

en: %s program exits in draw position (%s)
nl: %s programma is geëindigd in remisepositie (%s)

en: Error: %s chess program (%s) exited unexpectedly
nl: Fout: %s schaakprogramma (%s) is onverwacht beëindigd

en: Error reading from %s chess program (%s)
nl: Fout bij lezen van %s schaakprogramma (%s)

en: %s engine has too many options
nl: %s-automaat heeft te veel instellingen

en: Displayed move is not current
nl: Getoonde zet is niet de huidige

en: Could not parse move
nl: Kan zet niet ontleden

en: Both flags fell
nl: Beide vlaggen zijn gevallen

en: White's flag fell
nl: Wits vlag is gevallen

en: Black's flag fell
nl: Zwarts vlag is gevallen

en: Clock adjustment not allowed in auto-flag mode
nl: Klokbijstelling is niet toegestaan in auto-vlagmodus

en: Bad FEN position in clipboard
nl: Ongeldige FEN-positie op het klembord

en: Polyglot book not valid
nl: Polyglot-boek is ongeldig

en: Book Fault
nl: Fout in boek

en: Hash keys are different
nl: Hash-sleutels zijn verschillend

en: Could not create book
nl: Kan geen boek aanmaken

en: Tournament file:
nl: Toernooibestand:

en: For concurrent playing of tourney with multiple XBoards:
nl: Voor het gelijktijdig spelen van een toernooi met meerdere XBoards:

en: Sync after round
nl: Synchroniseren na een ronde

en: Sync after cycle
nl: Synchroniseren na een cyclus

en: Tourney participants:
nl: Toernooi-deelnemers:

en: Select Engine:
nl: Kies automaat:

en: Tourney type (0 = round-robin, 1 = gauntlet):
nl: Toernooitype (0 = op-de-rij-af, 1 = handschoen):

en: Number of tourney cycles (or Swiss rounds):
nl: Aantal toernooirondes (of Zwitserse rondes):

en: Default Number of Games in Match (or Pairing):
nl: Standaard aantal partijen in een toernooi (of koppel):

en: Pause between Match Games (msec):
nl: Pauze tussen toernooipartijen (msec):

en: Save Tourney Games on:
nl: Toernooipartijen bewaren op:

en: Game File with Opening Lines:
nl: Partijbestand met openingsregels:

en: Game Number (-1 or -2 = Auto-Increment):
nl: Partijnummer (-1 of -2 = automatische ophoging):

en: File with Start Positions:
nl: Bestand met startposities:

en: Position Number (-1 or -2 = Auto-Increment):
nl: Positienummer (-1 of -2 = automatische ophoging):

en: Rewind Index after this many Games (0 = never):
nl: Index terugspoelen na dit aantal partijen (0 = nooit):

en: Disable own engine books by default
nl: Eigen automaatboeken standaard uitschakelen

en: Time Control
nl: Tijdsbeperking

en: Common Engine
nl: Gemeenschappelijke automaat

en: General Options
nl: Algemene instellingen

en: Continue Later
nl: Later verdergaan

en: Replace Engine
nl: Automaat vervangen

en: Upgrade Engine
nl: Automaat upgraden

en: Clone Tourney
nl: Toernooi klonen

en: First you must specify an existing tourney file to clone
nl: U dient eerst een bestaand toernooibestand op te geven.

en: # no engines are installed
nl: # er zijn geen automaten geïnstalleerd

en: Internal error: PARTICIPANTS set wrong
nl: **Interne programmafout**: PARTICIPANTS is verkeerd ingesteld

en: Tournament Options
nl: Toornooi-opties

en: Absolute Analysis Scores
nl: Absolute analysescores

en: Almost Always Queen (Detour Under-Promote)
nl: Bijna altijd koningin (onderpromotie-omweg)

en: Animate Dragging
nl: Slepen animeren

en: Animate Moving
nl: Zetten animeren

en: Auto Flag
nl: Vanzelf vlaggen

en: Auto Flip View
nl: Bord vanzelf draaien

en: Blindfold
nl: Geblinddoekt

note: TRANSLATORS: the drop menu is used to drop a piece, e.g. during bughouse or editing a position
en: Drop Menu
nl: Plaatsingsmenu

en: Enable Variation Trees
nl: Variatiebomen inschakelen

en: Headers in Engine Output Window
nl: Kopregels in uitvoervenster van automaat

en: Hide Thinking from Human
nl: Denken verbergen voor mens

en: Highlight Last Move
nl: Laatste zet markeren

en: Highlight with Arrow
nl: Markeren met pijl

en: One-Click Moving
nl: Eenkliks zetten

en: Periodic Updates (in Analysis Mode)
nl: Periodieke updates (in analysemodus)

en: Play Move(s) of Clicked PV (Analysis)
nl: Zet(ten) spelen van aangeklikte PV (Analyse)

en: Ponder Next Move
nl: Volgende zet overdenken

en: Popup Exit Messages
nl: Popup-afsluitberichten

en: Popup Move Errors
nl: Popup-zetfouten

en: Scores in Move List
nl: Scores in zettenlijst

en: Show Coordinates
nl: Coördinaten tonen

en: Show Target Squares
nl: Doelvelden tonen

en: Sticky Windows
nl: Kleverige vensters

en: Test Legality
nl: Geldigheid testen

en: Top-Level Dialogs
nl: Topniveau-dialogen

en: Flash Moves (0 = no flashing):
nl: Zetten knipperen (0 = niet knipperen):

en: Flash Rate (high = fast):
nl: Knippersnelheid (hoog = snel):

en: Animation Speed (high = slow):
nl: Animatiesnelheid (hoog = langzaam):

en: Zoom factor in Evaluation Graph:
nl: Zoomfactor in evaluatiegrafiek:

en: Normal
nl: normaal

en: Wild castle
nl: wilde rokade

en: Knightmate
nl: paardmat

en: No castle
nl: geen rokade

en: Cylinder *
nl: cilinder *

en: 3-checks
nl: drie keer schaak

en: atomic
nl: atomisch

en: two kings
nl: twee koningen

en: Spartan
nl: Spartaans

en: Board size ( -1 = default for selected variant):
nl: Bordafmetingen (-1 = standaard voor de variant):

en: Number of Board Ranks:
nl: Aantal bordrijen:

en: Number of Board Files:
nl: Aantal bordlijnen:

en: Holdings Size:
nl: Stalgrootte:

en: Variants marked with * can only be played
    with legality testing off.
nl: Varianten gemarkeerd met * kunnen alleen
    gespeeld met geldigheidstest uitgeschakeld.

en: Great Shatranj (10x8)
nl: Grote Shatranj (10x8)

en: Superchess
nl: Superschaak

en: Suicide
nl: suïcide

en: give-away
nl: weggever

en: grand (10x10)
nl: Grand (10x10)

en: losers
nl: Losers

en: shogi (9x9)
nl: Shogi (9x9)

en: fairy
nl: Fairy

en: xiangqi (9x10)
nl: Xiangqi (9x10)

en: mighty lion
nl: Mighty Lion

en: courier (12x8)
nl: Courier (12x8)

en: elven chess (10x10)
nl: Elvenschaak (10x10)

en: chu shogi (12x12)
nl: Chu shogi (12x12)

en: Warning: second engine (%s) does not support this!
nl: Waarschuwing: tweede automaat (%s) ondersteunt dit niet.

en: Only bughouse is not available in viewer mode.
nl: Alleen Bughouse is niet beschikbaar in viewer-modus.

en: All variants not supported by the first engine
    (currently %s) are disabled.
nl: Varianten die de eerste automaat (momenteel
    %s) niet kent zijn onkiesbaar.

en: New Variant
nl: Varianten

en: Maximum Number of CPUs per Engine:
nl: Maximum aantal processoren per automaat:

en: Polygot Directory:
nl: Polygot-map:

en: Hash-Table Size (MB):
nl: Grootte van hash-tabel (MB):

en: EGTB Path:
nl: EGTB-pad:

en: EGTB Cache Size (MB):
nl: Grootte van EGTB-cache (MB):

en: Use GUI Book
nl: GUI-boek gebruiken

en: Opening-Book Filename:
nl: Bestandsnaam van openingenboek:

en: Book Depth (moves):
nl: Boekdiepte (zetten):

en: Book Variety (0) vs. Strength (100):
nl: Gevarieerdheid (0) tot Sterkte (100):

en: Engine #1 Has Own Book
nl: Automaat #1 heeft eigen boek

en: Engine #2 Has Own Book
nl: Automaat #2 heeft eigen boek

en: Common Engine Settings
nl: Algemene automaatinstellingen

en: Detect all Mates
nl: Alle matten detecteren

en: Verify Engine Result Claims
nl: Resultaatclaims van automaat controleren

en: Draw if Insufficient Mating Material
nl: Remise bij onvoldoende matmateriaal

en: Adjudicate Trivial Draws (3-Move Delay)
nl: Eenvoudige remises beslissen (3 zetten uitstel)

en: N-Move Rule:
nl: N-zettenregel:

en: N-fold Repeats:
nl: N-voudige herhalingen:

en: Draw after N Moves Total:
nl: Remise na in totaal N zetten:

en: Win / Loss Threshold:
nl: Winst/verlies-grenswaarde:

en: Negate Score of Engine #1
nl: Score van automaat 1 negatief maken

en: Negate Score of Engine #2
nl: Score van automaat 2 negatief maken

en: Adjudicate non-ICS Games
nl: Non-ICS-partijen beslissen

en: Auto-Kibitz
nl: Vanzelf kibitzen

en: Auto-Comment
nl: Vanzelf becommentariëren

en: Auto-Observe
nl: Vanzelf observeren

en: Auto-Raise Board
nl: Bord automatisch focussen

en: Auto-Create Logon Script
nl: Automatisch een logon-script maken

en: Background Observe while Playing
nl: Op achtergrond observeren tijdens spelen

en: Dual Board for Background-Observed Game
nl: Dubbel bord voor op achtergrond geobserveerde partij

en: Get Move List
nl: Zettenlijst ophalen

en: Quiet Play
nl: Stil spelen

en: Seek Graph
nl: Zoekgrafiek

en: Auto-Refresh Seek Graph
nl: Zoekgrafiek vanzelf verversen

en: Auto-InputBox PopUp
nl: Invoervak vanzelf tonen

en: Quit after game
nl: Afsluiten na partij

en: Premove
nl: Voorzet

en: Premove for White
nl: Voorzet voor wit

en: First White Move:
nl: Eerste zet van wit:

en: Premove for Black
nl: Voorzet voor zwart

en: First Black Move:
nl: Eerste zet van zwart:

en: Alarm
nl: Wekker

en: Alarm Time (msec):
nl: Wektijd (msec):

en: Colorize Messages
nl: Berichten kleuren

en: Shout Text Colors:
nl: Shout-tekstkleuren:

en: S-Shout Text Colors:
nl: S-Shout-tekstkleuren:

en: Channel #1 Text Colors:
nl: Kanaal-1-tekstkleuren:

en: Other Channel Text Colors:
nl: Anderekanalen-tekstkleuren:

en: Kibitz Text Colors:
nl: Kibitz-tekstkleuren:

en: Tell Text Colors:
nl: Tell-tekstkleuren:

en: Challenge Text Colors:
nl: Uitdagings-tekstkleuren:

en: Request Text Colors:
nl: Verzoek-tekstkleuren:

en: Seek Text Colors:
nl: Tekstkleuren voor zoeken:

en: Other Text Colors:
nl: Kleuren voor andere tekst:

en: ICS Options
nl: ICS-instellingen

en: Exact position match
nl: Exacte positie-overeenkomst

en: Shown position is subset
nl: Getoonde positie is een subset

en: Same material with exactly same Pawn chain
nl: Zelfde materiaal met exact dezelfde pionketen

en: Same material
nl: Zelfde materiaal

en: Material range (top board half optional)
nl: Materiaalbereik (bovenste bordhelft is optioneel)

en: Material difference (optional stuff balanced)
nl: Materiaalverschil (optioneel spul is in evenwicht)

en: Auto-Display Tags
nl: Labels vanzelf tonen

en: Auto-Display Comment
nl: Opmerkingen vanzelf tonen

en: Auto-Play speed of loaded games
    (0 = instant, -1 = off):
nl: Speelsnelheid van geladen partijen
    (0 = instantaan, -1 = uit):

en: Seconds per Move:
nl: Seconden per zet:

en: 
    options to use in game-viewer mode:
nl: 
    Te gebruiken opties in viewer-modus:

en: 
    Thresholds for position filtering in game list:
nl: 
    Drempelwaarden voor positiefiltering in partijenlijst:

en: Elo of strongest player at least:
nl: Elo van sterkste speler minstens:

en: Elo of weakest player at least:
nl: Elo van zwakste speler minstens:

en: No games before year:
nl: Geen partijen vóór het jaar:

en: Minimum nr consecutive positions:
nl: Minimum aantal opeenvolgende posities:

en: Search mode:
nl: Zoekmodus:

en: Also match reversed colors
nl: Ook matchen met verwisselde kleuren

en: Also match left-right flipped position
nl: Ook matchen met links-rechts gespiegelde positie

en: Load Game Options
nl: Partij-instellingen laden

en: Auto-Save Games
nl: Partijen vanzelf opslaan

en: Own Games Only
nl: Alleen eigen partijen

en: Save Games on File:
nl: Partijen opslaan in:

en: Save Final Positions on File:
nl: Eindposities opslaan in:

en: PGN Event Header:
nl: PGN-gebeurtenis-kopregel:

en: Old Save Style (as opposed to PGN)
nl: Oude opslagstijl (in plaats van PGN)

en: Include Number Tag in tourney PGN
nl: Nummerlabel in toernooi-PGN opnemen

en: Save Score/Depth Info in PGN
nl: Score-/diepte-informatie opslaan in PGN

en: Save Out-of-Book Info in PGN
nl: Uit-het-boek-informatie opslaan in PGN

en: Save Game Options
nl: Partij-instellingen opslaan

en: No Sound
nl: (geen geluid)

en: Default Beep
nl: Standaardpiep

en: Above WAV File
nl: Bovenstaande WAV

en: Car Horn
nl: Claxon

en: Cymbal
nl: Cymbaal

en: Ding
nl: Tink

en: Penalty
nl: Zoemer

en: Phone
nl: Telefoon

en: Pop
nl: Plop

en: Roar
nl: Brul

en: Slap
nl: Klap

en: Wood Thunk
nl: Houtplok

en: User File
nl: Gebruikersbestand

en: User WAV File:
nl: Eigen WAV-bestand:

en: Sound Program:
nl: Geluidsprogramma:

en: Try-Out Sound:
nl: Dit geluid proberen:

en: Play
nl: Afspelen

en: Move:
nl: Zet:

en: Win:
nl: Gewonnen:

en: Lose:
nl: Verloren:

en: Draw:
nl: Remise:

en: Unfinished:
nl: Onafgemaakt:

en: Alarm:
nl: Wekker:

en: Challenge:
nl: Uitdaging:

en: Sounds Directory:
nl: Geluidenmap:

en: Channel:
nl: Kanaal:

en: Channel 1:
nl: Kanaal 1:

en: Request:
nl: Verzoek:

en: Lion roar:
nl: Leeuwenbrul:

en: Seek:
nl: Zoeken:

en: Sound Options
nl: Geluidsinstellingen

en: Selectable themes:
nl: Selecteerbare thema's:

en: New name for current theme:
nl: Nieuwe naam voor huidig thema:

en: White Piece Color:
nl: Kleur van wit stuk:

en: Black Piece Color:
nl: Kleur van zwart stuk:

en: Light Square Color:
nl: Kleur van licht veld:

en: Dark Square Color:
nl: Kleur van donker veld:

en: Highlight Color:
nl: Markeringskleur:

en: Premove Highlight Color:
nl: Voorzet-markeringskleur:

en: Flip Pieces Shogi Style        (Colored buttons restore default)
nl: Stukken op Shogi-manier omdraaien  (gekleurde knoppen herstellen standaard)

en: Mono Mode
nl: Mono-modus

en: Logo Size (0=off, requires restart):
nl: Logogrootte (0=uit, vereist een herstart):

en: Line Gap (-1 = default for board size):
nl: Regeltussenruimte (-1 = standaard voor bordgrootte):

en: Use Board Textures
nl: Bordtexturen gebruiken

en: Dark-Squares Texture File:
nl: Textuurbestand voor donkere velden:

en: Light-Squares Texture File:
nl: Textuurbestand voor lichte velden:

en: Use external piece bitmaps with their own colors
nl: Externe bitmaps met eigen kleuren voor stukken gebruiken

en: Directory with Pieces Images:
nl: Map met afbeeldingen van stukken:

en: # no themes are defined
nl: # er zijn geen thema's gedefinieerd

en: Board Options
nl: Bordinstellingen

en: ICS text menu
nl: ICS-tekstmenu

en: clear
nl: wissen

en: save changes
nl: wijzigingen opslaan

en: add next move
nl: volgende zet toevoegen

en: commit changes
nl: wijzigingen doorvoeren

en: Edit book
nl: Boek bewerken

en: Tags
nl: Labels

en: ICS input box
nl: ICS-invoervak

en: Type a move
nl: Typ een zet

en: Engine has no options
nl: Automaat kent geen instellingen.

en: Engine Settings
nl: Automaatinstellingen

en: Select engine from list:
nl: Selecteer een automaat uit de lijst:

en: or specify one below:
nl: of geef er hieronder een op:

en: Nickname (optional):
nl: Bijnaam (optioneel):

en: Use nickname in PGN player tags of engine-engine games
nl: Bijnaam gebruiken in PGN-spelerlabels van automaat-automaat-partijen

en: Engine Directory:
nl: Automatenmap:

en: Engine Command:
nl: Automaatopdracht:

en: (Directory will be derived from engine path when empty)
nl: (map wordt afgeleid uit automaatpad indien leeg)

en: USI/UCCI (uses specified -uxiAdapter)
nl: USI/UCCI (gebruikt de opgegeven -uxiAdapter)

en: WB protocol v1 (do not wait for engine features)
nl: WB-protocol v1 (niet op automaateigenschappen wachten)

en: Must not use GUI book
nl: Hoort geen GUI-boek te gebruiken

en: Add this engine to the list
nl: Deze automaat aan de lijst toevoegen

en: Force current variant with this engine
nl: Huidige variant opdringen aan deze automaat

en: Load first engine
nl: Eerste automaat laden

en: Load second engine
nl: Tweede automaat laden

en: shuffle
nl: Husselen

en: Fischer castling
nl: Fischer-rokade

en: Start-position number:
nl: Startpositienummer:

en: randomize
nl: Willekeurig

en: pick fixed
nl: Vaste kiezen

en: New Shuffle Game
nl: Husselpartij

en: Clocks (requires restart):
nl: Klokken (vereist een herstart):

en: Message (above board):
nl: Bericht (boven tafel):

en: ICS Chat/Console:
nl: ICS-chat/Console:

en: Edit tags / book / engine list:
nl: Labels-/Boeken-/Automatenlijst bewerken:

en: Edit comments:
nl: Opmerkingen bewerken:

en: Move history / Engine Output:
nl: Zettengeschiedenis / Automaatuitvoer:

en: Game list:
nl: Partijenlijst:

en: 
    The * buttons will set the font to the one selected below:
nl: 
    De * knoppen stellen het hieronder geselecteerde lettertype in:

en: This only works in the GTK build
nl: Dit werkt alleen in de GTK-versie

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: classical
nl: Klassiek

en: incremental
nl: Ophogend

en: fixed max
nl: Vast maximum

en: Divide entered times by 60
nl: Ingevoerde tijden door 60 delen

en: Moves per session:
nl: Zetten per sessie:

en: Initial time (min):
nl: Begintijd (minuten)

en: Increment or max (sec/move):
nl: Ophoging of maximaal (sec/zet):

en: Time-Odds factors:
nl: Tijdsfactoren:

en: Engine #1
nl: Automaat 1

en: Engine #2 / Human
nl: Automaat 2 / Mens

en: Unused
nl: (loos)

en: Changing time control during a game is not implemented
nl: Het wijzigen van de tijdsinstellingen tijdens een partij is niet geïmplementeerd.

en: Error writing to chess program
nl: Fout bij schrijven naar schaakprogramma

en: Cancel
nl: Annuleren

en: King
nl: Koning

en: Captain
nl: Kapitein

en: Lieutenant
nl: Luitenant

en: General
nl: Generaal

en: Warlord
nl: Krijgsheer

en: Knight
nl: Paard

en: Bishop
nl: Loper

en: Rook
nl: Toren

en: Archbishop
nl: Aartsbisschop

en: Chancellor
nl: Kanselier

en: Queen
nl: Koningin

en: Lion
nl: Leeuw

en: Defer
nl: Uitstellen

en: Promote
nl: Promoveren

en: New Chat
nl: Nieuwe chat

en: Chat partner:
nl: Chatpartner:

en: End Chat
nl: Chat beëindigen

en: Hide
nl: Verbergen

en: ICS Interaction
nl: ICS-interactie

en: factory
nl: origineel

en: up
nl: omhoog

en: down
nl: omlaag

en: No tag selected
nl: Geen label geselecteerd

en: Game-list options
nl: Partijenlijst-instellingen

en: Error
nl: Fout

en: Fatal Error
nl: Fatale fout

en: Exiting
nl: Afsluiten

en: Information
nl: Informatie

en: Note
nl: Notitie

en: White
nl: Wit

en: Pawn
nl: Pion

en: Elephant
nl: Olifant

en: Cannon
nl: Kanon

en: Demote
nl: Degraderen

en: Empty square
nl: Leeg veld

en: Clear board
nl: Bord leegmaken

en: Black
nl: Zwart

en: _File
nl: _Bestand

en: _Edit
nl: B_ewerken

en: _View
nl: _Weergave

en: _Mode
nl: _Modus

en: _Action
nl: _Acties

en: E_ngine
nl: A_utomaat

en: _Options
nl: _Opties

en: _Help
nl: _Hulp

en: Directories:
nl: Mappen:

en: Files:
nl: Bestanden:

en: by name
nl: op naam

en: by type
nl: op type

en: Filename:
nl: Bestandsnaam:

en: New directory
nl: Nieuwe map

en: File type:
nl: Bestandstype:

en: Contents of
nl: Inhoud van

en:   next page
nl:   volgende pagina

en: FIRST TYPE DIRECTORY NAME HERE
nl: Typ hier eerst een mapnaam

en: TRY ANOTHER NAME
nl: Kies een andere naam

en: No default pieces installed!
    Select your own using '-pieceImageDirectory'.
nl: Er zijn geen standaardstukken geïnstalleerd!
    Kies uw eigen met '-pieceImageDirectory'.

en: Engine Output
nl: Automaatuitvoer

en: %s (%d reversible ply) | %s (%d reversible plies)
nl[0]: %s (%d omkeerbare ply)
nl[1]: %s (%d omkeerbare plies)

en: Reading game file (%d)
nl: Lezen van partijbestand (%d)

en: %s: can't cd to CHESSDIR:
nl: %s: Kan huidige map niet wijzigen naar CHESSDIR:

en: Failed to open file '%s'
nl: Kan bestand '%s' niet openen

en: Recompile with larger BOARD_RANKS or BOARD_FILES to support this size
nl: *** Hercompileer met grotere BOARD_RANKS of BOARD_FILES om deze grootte te ondersteunen

en: %s: bad boardSize syntax %s
nl: %s: onjuiste syntax %s voor 'boardSize'

en: %s: unrecognized boardSize name %s
nl: %s: onbekende naam %s voor 'boardSize'

en: %s: too few colors available; trying monochrome mode
nl: %s: te weinig kleuren beschikbaar; monochroommodus wordt geprobeerd

en: Unable to create font set for %s.
nl: Kan geen lettertypenset aanmaken voor %s.

en: %s: no fonts match pattern %s
nl: %s: er zijn geen lettertypen die overeenkomen met patroon %s

en: Can't open temp file
nl: Kan tijdelijk bestand niet openen

en: Failed to open file
nl: Kan bestand niet openen

en: Browse
nl: Bladeren

en: Load game file name?
nl: Partij laden uit bestand:

en: Load position file name?
nl: Positie laden uit bestand:

en: Save game file name?
nl: Partij opslaan in bestand:

en: Save position file name?
nl: Positie opslaan in bestand:

en:  (with Zippy code)
nl:  (met Zippy-code)

en: %s%s
    
    Copyright 1991 Digital Equipment Corporation
    Enhancements Copyright 1992-2016 Free Software Foundation
    Enhancements Copyright 2005 Alessandro Scotti
    
    %s is free software and carries NO WARRANTY;see the file COPYING for more information.
    
    Visit XBoard on the web at: http://www.gnu.org/software/xboard/
    Check out the newest features at: http://www.gnu.org/software/xboard/whats_new.html
    
    Report bugs via email at: <bug-xboard@gnu.org>
nl: %s%s
    
    Copyright 1991 Digital Equipment Corporation
    Uitbreidingen Copyright 1992-2016 Free Software Foundation
    Uitbreidingen Copyright 2005 Alessandro Scotti
    
    %s is vrije software en kent GEEN GARANTIE;
    zie het bestand COPYING voor meer informatie.
    
    Bezoek XBoard op het web: http://www.gnu.org/software/xboard/
    Voor nieuwe functies zie: http://www.gnu.org/software/xboard/whats_new/
    
    Rapporteer gebreken in het programma aan <bug-xboard@gnu.org>;
    meld vertaalfouten aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: About XBoard
nl: Over XBoard

en: Registered Engines
nl: Geregistreerde automaten

en: New Game
nl: Nieuwe partij

en: New Shuffle Game...
nl: Nieuwe husselpartij...

en: New Variant...
nl: Nieuwe variantpartij...

en: Load Game
nl: Partij laden

en: Load Position
nl: Positie laden

en: Next Position
nl: Volgende positie

en: Prev Position
nl: Vorige positie

en: Save Game
nl: Partij opslaan

en: Save Position
nl: Positie opslaan

en: Save Selected Games
nl: Geselecteerde partijen opslaan

en: Save Games as Book
nl: Partijen opslaan als boek

en: Mail Move
nl: Zet mailen

en: Reload CMail Message
nl: CMail-bericht herladen

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Copy Game
nl: Partij kopiëren

en: Copy Position
nl: Positie kopiëren

en: Copy Game List
nl: Partijenlijst kopiëren

en: Paste Game
nl: Partij plakken

en: Paste Position
nl: Positie plakken

en: Edit Game
nl: Partij bewerken

en: Edit Position
nl: Positie bewerken

en: Edit Tags
nl: Labels bewerken

en: Edit Comment
nl: Opmerking bewerken

en: Edit Book
nl: Boek bewerken

en: Revert
nl: Terugdraaien

en: Annotate
nl: Annoteren

en: Truncate Game
nl: Partij afkappen

en: Backward
nl: Achterwaarts

en: Forward
nl: Voorwaarts

en: Back to Start
nl: Terug naar begin

en: Forward to End
nl: Vooruit naar einde

en: Flip View
nl: Bord draaien

en: Move History
nl: Zettengeschiedenis

en: Evaluation Graph
nl: Evaluatiegrafiek

en: Game List
nl: Partijenlijst

en: Comments
nl: Opmerkingen

en: ICS Input Box
nl: ICS-invoervak

en: ICS/Chat Console
nl: ICS/chat-console

en: Board...
nl: Bord...

en: Fonts...
nl: Lettertypen...

en: Game List Tags...
nl: Partijenlijst-labels...

en: Machine White
nl: Automaat heeft wit

en: Machine Black
nl: Automaat heeft zwart

en: Two Machines
nl: Twee automaten

en: Analysis Mode
nl: Analysemodus

en: Analyze Game
nl: Partij analyseren

en: ICS Client
nl: ICS-cliënt

en: Machine Match
nl: Automatentoernooi

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Accept
nl: Accepteren

en: Decline
nl: Weigeren

en: Rematch
nl: Revanche

en: Call Flag
nl: 'Vlag' roepen

en: Draw
nl: Remise

en: Adjourn
nl: Opschorten

en: Abort
nl: Afbreken

en: Resign
nl: Opgeven

en: Stop Observing
nl: Stoppen met observeren

en: Stop Examining
nl: Stoppen met bestuderen

en: Upload to Examine
nl: Uploaden om te bestuderen

en: Adjudicate to White
nl: Winst aan wit toekennen

en: Adjudicate to Black
nl: Winst aan zwart toekennen

en: Adjudicate Draw
nl: Tot remise besluiten

en: Edit Engine List...
nl: Automatenlijst bewerken...

en: Load New 1st Engine...
nl: Nieuwe 1ste automaat laden...

en: Load New 2nd Engine...
nl: Nieuwe 2de automaat laden...

en: Engine #1 Settings...
nl: Instellingen van automaat 1...

en: Engine #2 Settings...
nl: Instellingen van automaat 2...

en: Common Settings...
nl: Algemene instellingen...

en: Book
nl: Boek

en: Move Now
nl: Nu zetten

en: Retract Move
nl: Zet terugnemen

en: General...
nl: Algemeen...

en: Time Control...
nl: Tijdsbeperking...

en: Adjudications...
nl: Beslissingen...

en: Tournament...
nl: Toernooi...

en: Load Game...
nl: Partij laden...

en: Save Game...
nl: Partij opslaan...

en: Game List...
nl: Partijenlijst...

en: Sounds...
nl: Geluiden...

en: Always Queen
nl: Altijd koningin

en: Flash Moves
nl: Zetten laten knipperen

en: Highlight Dragging
nl: Slepen markeren

en: Highlight With Arrow
nl: Markeren met pijl

en: Move Sound
nl: Zetgeluid

en: Periodic Updates
nl: Periodieke updates

en: Popup Exit Message
nl: Popup-afsluitbericht

en: Show Coords
nl: Coördinaten tonen

en: Hide Thinking
nl: Denken verbergen

en: Save Settings Now
nl: Instellingen nu opslaan

en: Save Settings on Exit
nl: Instellingen opslaan bij afsluiten

en: Info XBoard
nl: 'info xboard'

en: Man XBoard
nl: 'man xboard'

en: XBoard Home Page
nl: Webpagina van XBoard

en: On-line User Guide
nl: Online gebruikersgids

en: Development News
nl: Ontwikkelingsnieuws

en: e-Mail Bug Report
nl: Foutrapportage mailen

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: View
nl: Weergave

en: Mode
nl: Modus

en: Action
nl: Acties

en: Engine
nl: Automaat

en: Options
nl: Opties

en: Help
nl: Hulp

en: engine name
nl: automaatnaam

note: TRANSLATORS: noun, as in "the move Nf3"
en: move
nl: zetten

en: Engine output
nl: Automaatuitvoer

en: Mismatch of STRIDE in nengineoutput.c
    Change and recompile!
nl: *** Niet-passende 'STRIDE' in 'nengineoutput.c'.
    Pas deze aan en hercompileer.

en: Evaluation graph
nl: Evaluatiegrafiek

en: Blunder graph
nl: Blundergrafiek

en: find position
nl: positie vinden

en: narrow
nl: nauw

en: thresholds
nl: grenswaarden

en: tags
nl: labels

en: next
nl: volgende

en: close
nl: sluiten

en: No game selected
nl: Geen partij geselecteerd

en: Can't go forward any further
nl: Kan niet nog verder vooruitgaan

en: Scanning through games (%d)
nl: Zoeken door partijen (%d)

en: previous page
nl: voorgaande pagina

en: next page
nl: volgende pagina

en: no games matched your request
nl: er zijn geen partijen die overeenkomen met uw verzoek

en: %s - %d/%d games (%d-%d-%d)
nl: %s - %d/%d partijen (%d-%d-%d)

en: There is no game list
nl: Er is geen partijenlijst

en: Move list
nl: Zettenlijst

en: %s: unrecognized color %s
nl: %s: niet-herkende kleur %s

en: %s: can't parse foreground color in '%s'
nl: %s: onbegrepen voorgrondkleur in '%s'

en: %s: can't parse color names; disabling colorization
nl: %s: onbegrepen kleurnamen; kleuring wordt uitgeschakeld

en: ERROR: Unknown user %s (in path %s)
nl: Fout: onbekende gebruiker %s (in pad %s)

en: Socket support is not configured in
nl: Ondersteuning voor sockets is niet geconfigureerd

en: internal rcmd not implemented for Unix
nl: interne 'rcmd' is niet geïmplementeerd voor Unix

en: white pixel = 0x%lx, black pixel = 0x%lx
nl: witte pixel = 0x%lx, zwarte pixel = 0x%lx

en: browse
nl: Bladeren
