xchat-2.8.4 - en to fi translation catalogue (1056 entries)

en: Cannot create ~/.xchat2
fi: Hakemiston ~/.xchat2 luominen epäonnistui

en: I'm busy
fi: Olen kiireinen

en: Leaving
fi: Lähdössä

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
fi: * IRCin ajaminen pääkäyttäjänä on typerää!
      Luo tavallinen käyttäjätunnus ja kirjaudu sillä.

en: Waiting
fi: Odottaa

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Done
fi: Valmis

en: Connect
fi: Yhdistetty

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Cannot access %s
fi: Tiedostoa %s ei voi käyttää

en: Error
fi: Virhe

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
fi: %s tarjoaa tiedostoa "%s". Hyväksytäänkö?

en: No active DCCs
fi: Ei aktiivisia DCC-yhteyksiä

en: YES
fi: JAA

en: NO
fi: EI

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
fi: CTCP-tulva käyttäjältä %s, ei huomioida osoitetta %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_auto_open_dialog OFF.
fi: Viestitulva käyttäjältä %s, poistetaan automaattinen keskustelunavaus käytöstä.

en:   %-20s online
fi:   %-14s tavoitettavissa

en:   %-20s offline
fi:   %-14s tavoittamattomissa

en: No channel joined. Try /join #<channel>
fi: Millekään kanavalle ei ole liitytty. Kokeile /join #<kanava>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
fi: Mihinkään palvelimeen ei ole yhteyttä. Kokeile /server <isäntä> [<portti>]

en: Already marked away: %s
fi: Merkitty jo poissaolevaksi: %s

en: Already marked back.
fi: Merkitty jo läsnäolevaksi.

en: I need /bin/sh to run!
fi: Ajamiseen vaaditaan /bin/sh!

en: Commands Available:
fi: Käytettävissä olevat komennot:

en: User defined commands:
fi: Käyttäjän määrittelemät komennot:

en: Plugin defined commands:
fi: Liitännäisten komennot:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
fi: Lisätietoja saat kirjoittamalla /HELP <komento> tai /HELP -l.

en: Unknown arg '%s' ignored.
fi: Tuntematonta argumenttia "%s" ei huomioida.

en: No such plugin found.
fi: Liitännäistä ei löydy.

en: That plugin is refusing to unload.
fi: Liitännäinen ei suostu poistumaan käytöstä.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
fi: ADDBUTTON <nimi> <toiminto>, lisää painikkeen käyttäjäluettelon alapuolelle

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
fi: ALLCHAN <komento>, lähettää komennon kaikille kanaville, joilla ollaan

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels you're in
fi: ALLCHANL <komento>, lähettää komennon kaikille kanaville, joilla olet.

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
fi: ALLSERV <komento>, lähettää komennon kaikille palvelimille, joilla ollaan

en: AWAY [<reason>], sets you away
fi: AWAY [<syy>], merkitsee poissaolevaksi

en: BACK, sets you back (not away)
fi: BACK, merkitsee läsnäolevaksi

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
fi: BAN <peite> [<bannityyppi>], bannaa jokaisen peitteeseen täsmäävän käyttäjän nykyiseltä kanavalta. Jos käyttäjät ovat jo kanavalla, tämä komento ei potkaise heitä (vaatii opit)

en: CLEAR [ALL|HISTORY], Clears the current text window or command history
fi: CLEAR [ALL|HISTORY], tyhjentää nykyisen teksti-ikkunan tai komentohistorian

en: CLOSE, Closes the current window/tab
fi: CLOSE, sulkee nykyisen ikkunan/välilehden

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
fi: COUNTRY [-s] <koodi|jokeri>, etsii maakoodin, esim. au = Australia.

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
fi: CTCP <käyttäjä> <viesti>, lähettää CTCP-viestin käyttäjälle, yleiset viestit ovat VERSION ja USERINFO

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
fi: CYCLE, poistuu nykyiseltä kanavalta ja palaa heti takaisin

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
fi: 
    DCC GET <kutsumanimi>                    - hyväksy tarjottu tiedosto
    DCC SEND [-maxcps=#] <knimi> [tiedosto]  - lähetä tiedosto jollekulle
    DCC PSEND [-maxcps=#] <knimi> [tiedosto] - lähetä tiedosto passiivitilaisena
    DCC LIST                                 - näytä DCC-luettelo
    DCC CHAT <kutsumanimi>                   - ehdota DCC-keskustelua jollekulle
    DCC PCHAT <kutsumanimi>                  - ehdota DCC-keskustelua passiivitilaisena
    DCC CLOSE <tyyppi> <knimi> <tiedosto>    - keskeytä DCC-siirto, esimerkiksi:
             /dcc close send jarkkoranta tiedosto.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
fi: DEHOP <käyttäjä>, poistaa puoliopit käyttäjältä nykyisellä kanavalla (vaatii opit)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
fi: DELBUTTON <nimi>, poistaa painikkeen käyttäjäluettelon alta

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
fi: DEOP <käyttäjä>, poistaa opit käyttäjältä nykyisellä kanavalla (vaatii opit)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
fi: DEVOICE <käyttäjä>, poistaa puheoikeuden käyttäjältä nykyisellä kanavalla (vaatii opit)

en: DISCON, Disconnects from server
fi: DISCON, Katkaisee yhteyden palvelimelle

en: DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
fi: DNS <käyttäjä|isäntä|ip>, etsii käyttäjän IP-osoitteen

en: ECHO <text>, Prints text locally
fi: ECHO <teksti>, tulostaa tekstiä paikallisesti

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
fi: EXEC [-o] <komento>, ajaa komennon. Käytettäessä valitsinta -o tuloste lähetetään nykyiselle kanavalle, muutoin nykyiseen ikkunaan

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
fi: EXECCONT, lähettää prosessille signaalin SIGCONT

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
fi: EXECKILL [-9], tappaa nykyisestä istunnosta käynnistetyn ohjelman. Käytettäessä valitsinta -9, prosessille lähetetään signaali SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
fi: EXECSTOP, lähettää prosessille signaalin SIGSTOP

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
fi: EXECWRITE, lähettää dataa prosessin vakiosyötteeseen

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
fi: FLUSHQ, tyhjentää nykyisen palvelimen lähetysjonon

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
fi: GATE <isäntä> [<portti>], käyttää isäntää välipalvelimena, oletusportti 23

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
fi: HOP <käyttäjä>, antaa puoliopit käyttäjälle (vaatii opit)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
fi: ID <salasana>, tunnistautuu NickServ-palvelulle.

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
fi: IGNORE <peite> <tyypit..> <valitsimet..>
        peite - peite, jonka mukaan jätetään huomiotta, esim: *!*@*.aol.com
        tyypit - viestityypit, jotka jätetään huomiotta, yksi tai useampi:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        valitsimet - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
fi: INVITE <käyttäjä> [<kanava>], kutsuu käyttäjän kanavalle, oletuksena nykyiselle (vaatii opit)

en: JOIN <channel>, joins the channel
fi: JOIN <kanava>, liittyy kanavalle

en: KICK <nick>, kicks the nick from the current channel (needs chanop)
fi: KICK <käyttäjä>, potkaisee käyttäjän nykyiseltä kanavalta (vaatii opit)

en: KICKBAN <nick>, bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
fi: KICKBAN <käyttäjä>, bannaa ja potkaisee käyttäjän nykyiseltä kanavalta (vaatii opit)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
fi: LAGCHECK, pakottaa uuden viivetarkistuksen

en: LASTLOG <string>, searches for a string in the buffer
fi: LASTLOG <merkkijono>, etsii merkkijonoa puskurista

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
fi: LOAD [-e] <tiedosto>, lataa liitännäisen tai komentotiedoston.

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
fi: MDEHOP, poistaa opit kaikilta nykyisen kanavan puoliopeilta (vaatii opit)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
fi: MDEOP, poistaa opit kaikilta nykyisen kanavan opeilta (vaatii opit)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
fi: ME <toiminta>, lähettää toiminnan nykyiselle kanavalle (toiminnat kirjoitetaan kolmannessa persoonassa, kuten /me hyppää)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
fi: MKICK, potkaisee kaikki muut kanavalta (vaatii opit)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
fi: MOP, antaa kanavaoperaattorin oikeudet kanavan kaikille käyttäjille (vaatii opit)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message
fi: MSG <käyttäjä> <viesti>, lähettää yksityisviestin

en: NAMES, Lists the nicks on the current channel
fi: NAMES, luettelee nykyisellä kanavalla olevat käyttäjät

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
fi: NCTCP <käyttäjä> <viesti>, lähettää CTCP-tiedotteen

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
fi: NEWSERVER [-noconnect] <isäntä> [<portti>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
fi: NICK <kutsumanimi>, asettaa oman kutsumanimesi

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice. Notices are a type of message that should be auto reacted to
fi: NOTICE <käyttäjä/kanava> <viesti>, lähettää tiedotteen. Tiedotteet ovat viestejä, joihin tulee reagoida automaattisesti

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
fi: NOTIFY [-n verkko1[,verkko2]] [<kutsumanimi>], näyttää ilmoitusluettelon tai lisää siihen jonkun

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
fi: OP <käyttäjä>, antaa kanavaoperaattorin oikeudet käyttäjälle (vaatii opit)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
fi: PART [<kanava>] [<syy>], poistuu kanavalta, oletuksena nykyiseltä

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
fi: PING <käyttäjä | kanava>, CTCP-pingaa käyttäjää tai kanavaa

en: QUERY [-nofocus] <nick>, opens up a new privmsg window to someone
fi: QUERY [-nofocus] <käyttäjä>, avaa uuden ikkunan kahdenkeskistä keskustelua varten

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
fi: QUIT [<syy>], katkaisee yhteyden nykyiseen palvelimeen

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
fi: QUOTE <teksti>, lähettää tekstin raa'assa muodossa palvelimelle

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
fi: RECONNECT [-ssl] [<isäntä>] [<portti>] [<salasana>], voidaan kutsua /RECONNECT nykyiseen palvelimeen uudelleen yhdistämiseksi, tai /RECONNECT ALL kaikkiin avoimiin palvelimiin uudelleen yhdistämiseksi

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
fi: RECONNECT [<isäntä>] [<portti>] [<salasana>], voidaan kutsua /RECONNECT nykyiseen palvelimeen uudelleen yhdistämiseksi, tai /RECONNECT ALL kaikkiin avoimiin palvelimiin uudelleen yhdistämiseksi

en: RECV <text>, send raw data to xchat, as if it was received from the irc server
fi: RECV <teksti>, lähetä raakaa dataa xchatille, aivan kuin se olisi vastaanotettu irc-palvelimelta

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
fi: SAY <teksti>, lähettää tekstin nykyisen ikkunan kanavalle/henkilölle

en: SEND <nick> [<file>]
fi: SEND <käyttäjä> [<tiedosto>], lähettää käyttäjälle tiedoston

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
fi: SERVCHAN [-ssl] <isäntä> <portti> <kanava>, yhdistää ja liittyy kanavalle

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
fi: SERVCHAN <isäntä> <portti> <kanava>, yhdistää ja liittyy kanavalle

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 9999 for ssl connections
fi: SERVER [-ssl] <isäntä> [<portti>] [<salasana>], yhdistää palvelimelle, oletusportti on 6667 tavanomaisille yhteyksille, 9999 ssl-yhteyksille

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
fi: SERVER <isäntä> [<portti>] [<salasana>], yhdistää palvelimelle, oletusportti on 6667

en: SETCURSOR [-|+]<position>
fi: SETCURSOR [-|+]<paikka>, asettaa kursorin haluttuun paikkaan.

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
fi: TOPIC [<aihe>], asettaa aiheen, jos se annetaan, muutoin näyttää nykyisen aiheen

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
fi: 
    TRAY -f <aika> <tied1> [<tied2>] Vuorottelee kahta kuvaketta ilmoitusalueella (välkyttää).
    TRAY -f <tiedostonimi>           Muuttumaton kuvake ilmoitusalueelle.
    TRAY -i <numero>                 Välkyttää sisäänrakennettua kuvaketta.
    TRAY -t <teksti>                 Asettaa ilmoitusalueen vihjetekstin.
    TRAY -b <otsikko> <teksti>       Asettaa ilmoitusalueen puhekuplan tekstin.

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
fi: UNBAN <peite> [<peite>...], poistaa annettujen peitteiden bannin.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
fi: UNIGNORE <peite> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
fi: UNLOAD <nimi>, poistaa käytöstä liitännäisen tai skriptin

en: URL <url>, opens a URL in your browser
fi: URL <url>, avaa URLin selaimeen

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
fi: USELECT [-a] [-s] <nimi1> <nimi2> jne., valitsee nimet kanavan käyttäjäluettelosta

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
fi: VOICE <käyttäjä>, antaa puheoikeuden käyttäjälle (vaatii opit)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
fi: WALLCHAN <viesti>, kirjoittaa viestin kaikille kanaville

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
fi: WALLCHOP <viesti>, lähettää viestin kaikille nykyisen kanavan opeille

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: 
    No help available on that command.
fi: 
    Komennolle ei ole saatavissa ohjetta.

en: No such command.
fi: Komentoa ei ole.

en: Bad arguments for user command.
fi: Virheelliset argumentit käyttäjäkomennolle.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
fi: Liian monta rekursiivista käyttäjäkomentoa, keskeytetään.

en: Unknown Command. Try /help
fi: Tuntematon komento. Kokeile komentoa /help

en: No xchat_plugin_init symbol; is this really an xchat plugin?
fi: Symbolia xchat_plugin_init ei ole; onko tämä todella xchat-liitännäinen?

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
fi: Onko tämä varmasti SSL:ää tukeva palvelin ja portti?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
fi: Isäntänimen %s selvitys ei onnistu
    Tarkista IP-asetukset!

en: Proxy traversal failed.
fi: Välipalvelimen kauttakulku epäonnistui.

en: Cycling to next server in %s...
fi: Siirrytään seuraavalle %s-verkon palvelimelle...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
fi: Varoitus: merkistö "%s" on tuntematon. Verkossa %s ei käytetä mitään muunnosta.

en: %C22*%O$t$1 added to notify list.
fi: %C22*%O$t$1 lisättiin ilmoitusluetteloon.

en: %C22*%O$t$1 Banlist:%C19 $4%C20 $2%C21 $3
fi: %C22*%O$t$1 Banniluettelo: %C19$4 %C20$2 %C21$3

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(You are banned).
fi: %C22*%O$tEi voi liittyä kanavalle %C26%B$1%O (sinut on bannattu).

en: %C22*%O$t$1 is now known as $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O tunnetaan nyt nimellä %C26$2%O.

en: %C22*%O$t$1 sets ban on $2
fi: %C22*%O$t$1 asettaa bannin $2

en: %C22*%O$tChannel $1 created on $2
fi: %C22*%O$tKanava $1 luotu $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from%C26 $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O poistaa puolioperaattorin oikeudet käyttäjältä %C26$2%O.

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from%C26 $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O poistaa kanavaoperaattorin oikeudet käyttäjältä %C26$2%O.

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from%C26 $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O poistaa puheoikeuden käyttäjältä %C26$2%O.

en: %C22*%O$t$1 sets exempt on $2
fi: %C22*%O$t$1 asettaa erivapauden $2.

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to%C26 $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O antaa puolioperaattorin oikeudet käyttäjälle %C26$2%O.

en: %C22*%O$t$1 sets invite on $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O asettaa kutsun käyttäjälle %C26$2%O.

en: %UChannel          Users   Topic
fi: %UKanava           Käyttäjät Aihe%O

en: %C22*%O$t$1 sets mode $2$3 $4
fi: %C22*%O$t%C26$1%O asettaa tilan $2$3 $4

en: %C22*%O$t%C22Channel $1 modes: $2
fi: %C22*%O$t%C22Kanavan $1 tilat: $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to%C26 $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O antaa kanavaoperaattorin oikeudet käyttäjälle %C26$2%O.

en: %C22*%O$t$1 removes exempt on $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O poistaa erivapauden $2.

en: %C22*%O$t$1 removes invite on $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O poistaa kutsun $2.

en: %C22*%O$t$1 removes channel keyword
fi: %C22*%O$t%C26$1%O poistaa kanavan tunnussanan.

en: %C22*%O$t$1 removes user limit
fi: %C22*%O$t%C26$1%O poistaa käyttäjärajan.

en: %C22*%O$t$1 sets channel keyword to $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O asettaa kanavan tunnussanaksi %C26$2%O.

en: %C22*%O$t$1 sets channel limit to $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O asettaa kanavan käyttäjärajaksi $2.

en: %C22*%O$t$1 removes ban on $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O poistaa bannin $2.

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to%C26 $2
fi: %C22*%O$t%C26$1%O antaa puheoikeuden käyttäjälle %C26$2%O.

en: %C22*%O$t%C22Connected. Now logging in...
fi: %C22*%O$t%C22Yhdistetty. Kirjaudutaan sisään...

en: %C22*%O$t%C22Connecting to $1 ($2) port $3%O...
fi: %C22*%O$t%C22Yhdistetään palvelimelle $1 ($2) porttiin $3%O...

en: %C21*%O$t%C21Connection failed. Error: $1
fi: %C21*%O$t%C21Yhdistäminen epäonnistui. Virhe: $1

en: %C22*%O$tReceived a CTCP $1 from $2
fi: %C22*%O$tVastaanotettiin CTCP $1 käyttäjältä $2.

en: %C22*%O$tReceived a CTCP $1 from $2 (to $3)
fi: %C22*%O$tVastaanotettiin CTCP $1 käyttäjältä $2 (kanavalle $3).

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2
fi: %C22*%O$tVastaanotettiin CTCP-ääni $1 käyttäjältä $2.

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2 (to $3)
fi: %C22*%O$tVastaanotettiin CTCP-ääni $1 käyttäjältä $2 (kanavalle $3).

en: %C22*%O$tDCC CHAT to %C26$1%O aborted.
fi: %C22*%O$tDCC-keskustelu käyttäjän %C26$1%O kanssa keskeytetty.

en: %C22*%O$tDCC CHAT connection established to %C26$1 %C30[%O$2%C30]
fi: %C22*%O$tDCC-keskustelu avattu käyttäjän %C26$1%O kanssa. %C14[%O$2%C14]%O

en: %C22*%O$tDCC CHAT to %C26$1%O lost ($4).
fi: %C22*%O$tDCC-keskustelu käyttäjän %C26$1%O kanssa katkesi. ($4.)

en: %C22*%O$tReceived a DCC CHAT offer from $1
fi: %C22*%O$tKäyttäjä %C26$1%O ehdottaa DCC-keskustelua.

en: %C22*%O$tOffering DCC CHAT to $1
fi: %C22*%O$tEhdotetaan DCC-keskustelua käyttäjälle %C26$1%O.

en: %C22*%O$tAlready offering CHAT to $1
fi: %C22*%O$tDCC-keskustelua on jo ehdotettu käyttäjälle %C26$1%O.

en: %C22*%O$tDCC $1 connect attempt to%C26 $2%O failed (err=$3).
fi: %C22*%O$tDCC $1 -yhteyttä ei saatu käyttäjään %C26$2%O (virhe=$3).

en: %C22*%O$tReceived '$1%O' from $2
fi: %C22*%O$tVastaanotettiin "$1%O" käyttäjältä %C26$2%O.

en: %C24,18 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
fi: %C24,18Tyyppi Vastapää   Tila    Koko    Paikka  Tiedosto

en: %C22*%O$tReceived a malformed DCC request from %C26$1%O.%010%C22*%O$tContents of packet: $2
fi: %C22*%O$tKäyttäjä %C26$1%O lähetti epäkelvon DCC-pyynnön.%010%C22*%O$tPaketin sisältö: $2

en: %C22*%O$tOffering%C26 $1%O to%C26 $2
fi: %C22*%O$tTarjotaan tiedostoa %C26$1%O käyttäjälle %C26$2%O.

en: %C22*%O$tNo such DCC offer.
fi: %C22*%O$tTuollaista DCC-lähetystä ei ole tarjottu.

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $2%O to%C26 $1%O aborted.
fi: %C22*%O$tDCC RECV %C26$2%O käyttäjältä %C26$1%O keskeytetty.

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O from%C26 $3%O complete %C30[%C26$4%O cps%C30]%O.
fi: %C22*%O$tDCC RECV %C26$1%O käyttäjältä %C26$3%O valmis %C30[%C26$4%O t/s%C30]%O.

en: %C22*%O$tDCC RECV connection established to%C26 $1 %C30[%O$2%C30]
fi: %C22*%O$tDCC RECV -yhteys muodostettu käyttäjään %C26$1 %C30[%O$2%C30]%O.

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O from%C26 $3%O failed ($4).
fi: %C22*%O$tDCC RECV %C26$1%O käyttäjältä %C26$3%O epäonnistui. ($4.)

en: %C22*%O$tDCC RECV: Cannot open $1 for writing ($2).
fi: %C22*%O$tDCC RECV: Tiedostoon %C26$1%O ei voi kirjoittaa ($2).

en: %C22*%O$tThe file%C26 $1%C already exists, saving it as%C26 $2%O instead.
fi: %C22*%O$tTiedosto %C26$1%O on jo olemassa, joten tallenetaan nimellä %C26$2%O.

en: %C22*%O$t%C26$1 %Ohas requested to resume%C26 $2 %Cfrom%C26 $3%C.
fi: %C22*%O$t%C26$1%O pyytää jatkamaan tiedoston %C26$2%O siirtoa kohdasta %C26$3%O.

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $2%O to%C26 $1%O aborted.
fi: %C22*%O$tDCC SEND %C26$2%O käyttäjälle %C26$1%O keskeytetty.

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O to%C26 $2%O complete %C30[%C26$3%O cps%C30]%O.
fi: %C22*%O$tDCC SEND %C26$1%O käyttäjälle %C26$2%O valmis %C30[%C26$3%O t/s%C30]%O.

en: %C22*%O$tDCC SEND connection established to%C26 $1 %C30[%O$2%C30]
fi: %C22*%O$tDCC SEND -yhteys muodostettu käyttäjään %C26$1 %C30[%O$2%C30]%O.

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $1%O to%C26 $2%O failed. $3
fi: %C22*%O$tDCC SEND %C26$1%O käyttäjälle %C26$2%O epäonnistui. $3

en: %C22*%O$t%C26$1 %Ohas offered%C26 $2 %O(%C26$3 %Obytes)
fi: %C22*%O$t%C26$1%O tarjoaa tiedostoa %C26$2%O (%C26$3%O tavua).

en: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Oto%C26 $3 %Cstalled - aborting.
fi: %C22*%O$tDCC $1 %C26$2%O käyttäjälle %C26$3%O pysähtynyt - keskeytetään.

en: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Oto%C26 $3 %Otimed out - aborting.
fi: %C22*%O$tDCC $1 %C26$2%O käyttäjälle %C26$3%O aikakatkaistu - keskeytetään.

en: %C22*%O$t$1 deleted from notify list.
fi: %C22*%O$t$1 poistettu ilmoitusluettelosta.

en: %C22*%O$tDisconnected ($1).
fi: %C22*%O$tYhteys katkaistu ($1).

en: %C22*%O$tFound your IP: [$1]
fi: %C22*%O$tOma IP löytyi: [$1]

en: %O%C26$1%O added to ignore list.
fi: %O%C26$1%O lisätty huomioimattomuusluetteloon.

en: Ignore on %C26$1%O changed.
fi: Huomioimattomuutta %C26$1%O muutettu.

en: %C24,18
fi: %C24,28

en: %C24,18 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
fi: %C24,18 Isännän peite             PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG

en: %O%C26$1%O removed from ignore list.
fi: %O%C26$1%O poistettu huomioimattomuusluettelosta.

en:   Ignore list is empty.
fi:   Huomioimattomuusluettelo on tyhjä.

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(Channel is invite only).
fi: %C22*%O$tKanavalle %C26%B$1%O ei voi liittyä (vain kutsutuille).

en: %C22*%O$tYou have been invited to%C26 $1%O by%C26 $2%C (%C26$3%C)
fi: %C22*%O$t%C26$2%O kutsuu sinut kanavalle %C26$1%O (%C26$3%O)

en: %C19*%O$t%C19%B$1 %B($3) has joined $2
fi: %C19*%O$t%C19%B$1%B ($3) liittyi kanavalle $2.

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(Requires keyword).
fi: %C22*%O$tKanavalle %C26%B$1%O ei voi liittyä (vaatii tunnussanan).

en: %C21*%O$t%C21$1 has kicked $2 from $3 ($4%O%C21)
fi: %C21*%O$t%C21$1 potkaisi käyttäjän $2 kanavalta $3 ($4%O%C21).

en: %C22*%O$tYou have been killed by $1 ($2%O%C22)
fi: %C22*%O$t$1 ($2%O) tappoi sinut.

en: %C22*%O$t%C22MOTD Skipped.
fi: %C22*%O$t%C22MOTD ohitettu.

en: %C22*%O$t$1 already in use. Retrying with $2...
fi: %C22*%O$t$1 on jo käytössä. Kokeillaan kutsumanimeä $2...

en: %C22*%O$tNickname already in use. Use /NICK to try another.
fi: %C22*%O$tKutsumanimi on jo käytössä. Kokeile jotain muuta komennolla /NICK.

en: %C22*%O$tNo such DCC.
fi: %C22*%O$tTuollaista DCC:tä ei ole.

en: %C22*%O$tNo process is currently running
fi: %C22*%O$tProsesseja ei ole käynnissä.

en: $tNotify list is empty.
fi: $tIlmoitusluettelo on tyhjä.

en: %C24,18 %B  Notify List
fi: %C24,18 %B  Ilmoitusluettelo

en: %C22*%O$t$1 users in notify list.
fi: %C22*%O$tIlmoitusluettelossa on $1 käyttäjä(ä).

en: %C22*%O$tNotify: $1 is offline ($3).
fi: %C22*%O$tIlmoitus: $1 on tavoittamattomissa ($3).

en: %C22*%O$tNotify: $1 is online ($3).
fi: %C22*%O$tIlmoitus: $1 on tavoitettavissa ($3).

en: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) has left $3
fi: %C23*%O$t%C23$1 ($2) poistui kanavalta $3.

en: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) has left $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)
fi: %C23*%O$t%C23$1%O%C23 ($2) poistui kanavalta $3%O%C23 (%B%B$4%O%C23)

en: %C22*%O$tPing reply from $1: $2 second(s)
fi: %C22*%O$tPing-vastaus käyttäjältä $1: $2 sekunti(a).

en: %C22*%O$tNo ping reply for $1 seconds, disconnecting.
fi: %C22*%O$tPingiin ei ole vastattu $1 sekuntiin, katkaistaan yhteys.

en: %C22*%O$tA process is already running
fi: %C22*%O$tProsessi on jo käynnissä.

en: %C23*%O$t%C23$1 has quit (%O%C23%B%B$2%O%C23)
fi: %C23*%O$t%C23$1 lopetti ($2%O%C23).

en: %C22*%O$t$1 sets modes%B %C30[%O$2%B%C30]
fi: %C22*%O$t$1 asettaa tilat %B%C30[%O$2%B%C30].

en: %C22*%O$tLooking up IP number for%C26 $1%O...
fi: %C22*%O$tEtsitään IP-osoitetta nimelle %C26$1%O...

en: %C22*%O$t%C22Connected.
fi: %C22*%O$tYhdistetty.

en: %C22*%O$t%C22Looking up $1
fi: %C22*%O$tEtsitään osoitetta %C26$1%C...

en: %C22*%O$tStopped previous connection attempt (pid=$1)
fi: %C22*%O$tPysäytettiin edellinen yhteysyritys (pid=$1)

en: %C29*%O$t%C29Topic for $1%C %C29is: $2
fi: %C29*%O$t%C29Kanavan $1%C %C29aihe on: $2

en: %C22*%O$t$1 has changed the topic to: $2
fi: %C22*%O$t$1 vaihtoi aiheeksi: $2

en: %C29*%O$t%C29Topic for $1%C %C29set by $2%C %C29at $3
fi: %C29*%O$t%C29Aiheen kanavalle $1%C %C29on asettanut $2%C %C29$3.

en: %C22*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
fi: %C22*%O$tTuntematon isäntä. Onkohan se kirjoitettu väärin?

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(User limit reached).
fi: %C22*%O$tKanavalle %C26%B$1%O ei voi liittyä (Käyttäjäraja saavutettu).

en: %C22*%O$t%C26Users on $1:%C $2
fi: %C22*%O$t%C26Käyttäjät kanavalla $1:%C $2

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %O$2%C27 $3
fi: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O $2 %C27$3

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Cis away %C30(%O$2%O%C30)
fi: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%C on poissa %C30(%O$2%O%C30)

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
fi: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O WHOIS-luettelon loppu.

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O idle%C26 $2
fi: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O jouten %C26$2

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O idle%C26 $2%O, signon:%C26 $3
fi: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O jouten %C26$2%O, kirjautunut: %C26$3

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Oreal user@host%C27 $2%O, real IP%C27 $3
fi: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O todellinen käyttäjä@isäntä %C27$2%O, todellinen IP %C27$3.

en: %C19*%O$t%C19Now talking on $2
fi: %C19*%O$t%C19Puhut nyt kanavalla $2.

en: %C23*$tYou have been kicked from $2 by $3 ($4%O%C23)
fi: %C23*$t$3 potkaisi sinut kanavalta $2 ($4%O%C23).

en: %C23*$tYou have left channel $3
fi: %C23*$tPoistuit kanavalta $3.

en: %C23*$tYou have left channel $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)
fi: %C23*$tPoistuit kanavalta $3%O%C23 ($4%O%C23).

en: %C22*%O$tYou've invited%C26 $1%O to%C26 $2%O (%C26$3%O)
fi: %C22*%O$tKutsut käyttäjää %C26$1%O kanavalle %C26$2%O (%C26$3%O).

en: %C22*%O$tYou are now known as $2
fi: %C22*%O$tKutsumanimesi on nyt $2.

en: Loaded log from
fi: Loki luettiin tiedostosta

en: **** ENDING LOGGING AT %s
fi: **** LOKIKIRJOITUS LOPPUU %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
fi: **** LOKIKIRJOITUS ALKAA %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
      permissions on %s/xchatlogs
fi: * Lokitiedosto(j)a ei voi avata kirjoitusta varten.
      Tarkista oikeudet hakemistossa %s/xchatlogs

en: Left message
fi: Vasen viesti

en: Right message
fi: Oikea viesti

en: The nick of the joining person
fi: Liittyvän henkilön kutsumanimi

en: The channel being joined
fi: Kanava, jolle liitytään

en: The host of the person
fi: Henkilön isäntänimi

en: Nickname
fi: Kutsumanimi

en: The action
fi: Toiminto

en: Mode char
fi: Tilamerkki

en: Identified text
fi: Korostettava teksti

en: The text
fi: Teksti

en: The message
fi: Viesti

en: Old nickname
fi: Vanha kutsumanimi

en: New nickname
fi: Uusi kutsumanimi

en: Nick of person who changed the topic
fi: Aihetta muuttaneen henkilön kutsumanimi

en: Topic
fi: Aihe

en: Channel
fi: Kanava

en: The nickname of the kicker
fi: Potkaisijan kutsumanimi

en: The person being kicked
fi: Potkaistava henkilö

en: The channel
fi: Kanava

en: The reason
fi: Syy

en: The nick of the person leaving
fi: Poistuvan henkilön kutsumanimi

en: The time
fi: Aika

en: The creator
fi: Luoja

en: Nick
fi: Kutsumanimi

en: Reason
fi: Syy

en: Host
fi: Isäntä

en: Who it's from
fi: Keneltä se on

en: The time in x.x format (see below)
fi: Aika x.x-muodossa (katso alta)

en: The Channel it's going to
fi: Kanava, jolle se on menossa

en: The sound
fi: Ääni

en: The nick of the person
fi: Henkilön kutsumanimi

en: The CTCP event
fi: CTCP-tapahtuma

en: The nick of the person who set the key
fi: Tunnussanan asettaneen henkilön kutsumanimi

en: The key
fi: Tunnussana

en: The nick of the person who set the limit
fi: Rajan asettaneen henkilön kutsumanimi

en: The limit
fi: Raja

en: The nick of the person who did the op'ing
fi: Opit antaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who has been op'ed
fi: Opit saaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who has been halfop'ed
fi: Puoliopit saaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who did the halfop'ing
fi: Puoliopit antaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who did the voice'ing
fi: Puheoikeuden antaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who has been voice'ed
fi: Puheoikeuden saaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who did the banning
fi: Bannin asettajan kutsumanimi

en: The ban mask
fi: Bannipeite

en: The nick who removed the key
fi: Tunnussanan poistajan kutsumanimi

en: The nick who removed the limit
fi: Rajan poistajan kutsumanimi

en: The nick of the person of did the deop'ing
fi: Opit poistaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who has been deop'ed
fi: Opit menettäneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person of did the dehalfop'ing
fi: Puoliopit menettäneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
fi: Puoliopit poistaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person of did the devoice'ing
fi: Puheoikeuden poistaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who has been devoice'ed
fi: Puheoikeuden menettäneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person of did the unban'ing
fi: Bannin poistaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who did the exempt
fi: Erivapauden asettaneen henkilön kutsumanimi

en: The exempt mask
fi: Erivapauspeite

en: The nick of the person removed the exempt
fi: Erivapauden poistaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person who did the invite
fi: Kutsun esittäneen henkilön kutsumanimi

en: The invite mask
fi: Kutsupeite

en: The nick of the person removed the invite
fi: Kutsun poistaneen henkilön kutsumanimi

en: The nick of the person setting the mode
fi: Tilan asettaneen henkilön kutsumanimi

en: The mode's sign (+/-)
fi: Tilan etumerkki (+/-)

en: The mode letter
fi: Tilakirjain

en: The channel it's being set on
fi: Kanava, jolle se asetetaan

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
fi: Kanavan jäsenyys/"on IRC-operaattori"

en: Server Information
fi: Palvelintiedot

en: Idle time
fi: Joutenoloaika

en: Signon time
fi: Kirjautumisaika

en: Away reason
fi: Poissaolon syy

en: Message
fi: Viesti

en: Account
fi: Tunnus

en: Real user@host
fi: Todellinen käyttäjä@isäntä

en: Real IP
fi: Todellinen IP

en: Channel Name
fi: Kanavanimi

en: Text
fi: Teksti

en: Server Name
fi: Palvelinnimi

en: Nick of person who invited you
fi: Sinut kutsuneen henkilön nimi

en: Users
fi: Käyttäjiä

en: Nickname in use
fi: Kutsumanimi on käytössä

en: Nick being tried
fi: Kokeiltava kutsumanimi

en: Port
fi: Portti

en: Network
fi: Verkko

en: Modes string
fi: Tilamerkkijono

en: IP address
fi: IP-osoite

en: DCC Type
fi: DCC-tyyppi

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Destination filename
fi: Kohdetiedostonimi

en: CPS
fi: t/s

en: Pathname
fi: Polku

en: Position
fi: Sijainti

en: Size
fi: Koko

en: DCC String
fi: DCC-merkkijono

en: Number of notify items
fi: Ilmoitusmerkintöjen määrä

en: Old Filename
fi: Vanha tiedostonimi

en: New Filename
fi: Uusi tiedostonimi

en: Receiver
fi: Vastaanottaja

en: Hostmask
fi: Isännän peite

en: Hostname
fi: Isäntänimi

en: The Packet
fi: Paketti

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Nick of person who have been invited
fi: Kutsutun henkilön kutsumanimi

en: Banmask
fi: Bannipeite

en: Who set the ban
fi: Kuka asetti bannin

en: Ban time
fi: Bannausaika

en: Error parsing event %s.
    Loading default.
fi: Virhe tapahtuman %s jäsentämisessä.
    Ladataan oletus

en: Cannot read sound file:
    %s
fi: Äänitiedostoa ei voi lukea:
    %s

en: Remote host closed socket
fi: Vastapää sulki pistokkeen

en: Connection refused
fi: Yhteys torjuttu

en: No route to host
fi: Ei reititystä isäntään

en: Connection timed out
fi: Yhteys aikakatkaistu

en: Cannot assign that address
fi: Osoitetta ei voi asettaa

en: Connection reset by peer
fi: Vastapää katkaisi yhteyden

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet Arabiemiraatit

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: Antarctica
fi: Etelämanner

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Reverse DNS
fi: Käänteisnimipalvelu

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Austria
fi: Itävalta

en: Nato Fiel
fi: NATO

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzan

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Herzegovina

en: Belgium
fi: Belgia

en: Businesses
fi: Liike-elämä

en: Brunei Darussalam
fi: Brunei

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Bahamas
fi: Bahamasaaret

en: Bouvet Island
fi: Bouvet'n saari

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Canada
fi: Kanada

en: Cocos Islands
fi: Kookossaaret

en: Democratic Republic of Congo
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

en: Congo
fi: Kongo

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Cote d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Cook Islands
fi: Cooksaaret

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: China
fi: Kiina

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Internic Commercial
fi: Kaupallinen

en: Serbia and Montenegro
fi: Serbia ja Montenegro

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech Republic
fi: Tšekinmaa

en: Germany
fi: Saksa

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: Educational Institution
fi: Koulutuksellinen laitos (Yhdysvallat)

en: Estonia
fi: Viro

en: Egypt
fi: Egypti

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Spain
fi: Espanja

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: European Union
fi: Euroopan unioni

en: Finland
fi: Suomi

en: Fiji
fi: Fidzi

en: Falkland Islands
fi: Falklandsaaret

en: Micronesia
fi: Mikronesia

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: France
fi: Ranska

en: Great Britain
fi: Iso-Britannia

en: French Guiana
fi: Ranskan Guyana

en: British Channel Isles
fi: Englannin kanaalin saaret

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Government
fi: Valtio (Yhdysvallat)

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Greece
fi: Kreikka

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: Hong Kong
fi: Hongkong

en: Heard and McDonald Islands
fi: Heard ja McDonaldinsaaret

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Hungary
fi: Unkari

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Isle of Man
fi: Mansaari

en: India
fi: Intia

en: Informational
fi: Tiedotuksellinen

en: International
fi: Kansainvälinen

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Iraq
fi: Irak

en: Iceland
fi: Islanti

en: Italy
fi: Italia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Jordan
fi: Jordania

en: Japan
fi: Japani

en: Kenya
fi: Kenia

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Comoros
fi: Komorit

en: St. Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Morocco
fi: Marokko

en: United States Medical
fi: Lääketieteellinen (Yhdysvallat)

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Marshall Islands
fi: Marshallsaaret

en: Military
fi: Sotilaallinen (Yhdysvallat)

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Macau
fi: Macao

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Mozambique
fi: Mosambik

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: Internic Network
fi: Verkko

en: Norfolk Island
fi: Norfolkin saari

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Norway
fi: Norja

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Internic Non-Profit Organization
fi: Aatteellinen järjestö

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Poland
fi: Puola

en: St. Pierre and Miquelon
fi: Saint-Pierre ja Miquelon

en: Palestinian Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Portugal
fi: Portugali

en: Reunion
fi: Réunion

en: Old School ARPAnet
fi: Vanha ARPAnet

en: Russian Federation
fi: Venäjän Federaatio

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

en: Solomon Islands
fi: Salomosaaret

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: St. Helena
fi: Saint Helena

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fi: Svalbard- ja Jan Mayen -saaret

en: Slovak Republic
fi: Slovakia

en: Suriname
fi: Surinam

en: Sao Tome and Principe
fi: Sao Tome ja Principe

en: Former USSR
fi: Entinen Neuvostoliitto

en: Syria
fi: Syyria

en: Swaziland
fi: Swasimaa

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Cairossaaret

en: Chad
fi: Tšad

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset maa-alueet

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Tajikistan
fi: Tadzikistan

en: East Timor
fi: Itä-Timor

en: Turkey
fi: Turkki

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

en: United States of America
fi: Yhdysvallat

en: Vatican City State
fi: Vatikaanivaltio

en: St. Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: US Virgin Islands
fi: Neitsytsaaret

en: Wallis and Futuna Islands
fi: Wallis ja Futuna

en: Yemen
fi: Jemen

en: Yugoslavia
fi: Jugoslavia

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: Zambia
fi: Sambia

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Give Ops
fi: Anna opit

en: Take Ops
fi: Poista opit

en: Give Voice
fi: Anna puheoikeus

en: Take Voice
fi: Poista puheoikeus

en: Kick/Ban
fi: Potkaise/Bannaa

en: Kick
fi: Potkaise

en: Ban
fi: Bannaa

en: KickBan
fi: Potkaise ja bannaa

en: Leave Channel
fi: Poistu kanavalta

en: Join Channel...
fi: Liity kanavalle...

en: Enter Channel to Join:
fi: Anna liityttävän kanavan nimi:

en: Server Links
fi: Palvelinlinkit

en: Ping Server
fi: Pingaa palvelinta

en: Hide Version
fi: Piilota versionumero

en: Op
fi: Oppaa

en: DeOp
fi: Opit pois

en: bye
fi: heihei

en: Enter reason to kick %s:
fi: Anna syy miksi %s potkaistaan:

en: Sendfile
fi: Lähetä

en: Dialog
fi: Keskustele

en: WhoIs
fi: KukaOn

en: Send
fi: Lähetä

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Couldn't connect to session bus
fi: Istuntoväylään ei saatu yhteyttä

en: Failed to complete NameHasOwner
fi: NameHasOwner-komennon suoritus epäonnistui

en: Failed to complete Command
fi: Komennon suoritus epäonnistui

en: remote access
fi: etäkäyttö

en: plugin for remote access using DBUS
fi: Liitännäinen, joka mahdollistaa etäkäytön DBUS-yhteyden yli.

en: Couldn't connect to session bus: %s
fi: Istuntoväylään ei saatu yhteyttä: %s

en: Failed to acquire %s: %s
fi: Virhe palvelussa %s: %s

en: A multiplatform IRC Client
fi: Usealla alustalla toimiva IRC-asiakasohjelma

en: Character Chart
fi: Merkistökartta

en: Not connected.
fi: Palvelimeen ei ole yhteyttä.

en: You must select some bans.
fi: Valitse vähintään yksi banni.

en: Are you sure you want to remove all bans in %s?
fi: Poistetaanko kaikki kanavan %s bannit?

en: Mask
fi: Peite

en: From
fi: Keneltä

en: Date
fi: Päiväys

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
fi: Banniluettelon voi avata vain, kun jokin kanavaikkuna on valittuna.

en: XChat: Ban List (%s)
fi: XChat: Banniluettelo (%s)

en: Remove
fi: Poista

en: Crop
fi: Poista muut

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
fi: Näkyvillä on %d/%d käyttäjää %d/%d kanavalla.

en: Select an output filename
fi: Valitse tulostiedoston nimi

en: _Join Channel
fi: Liity kanavalle

en: _Copy Channel Name
fi: Kopioi kanavanimi

en: Copy _Topic Text
fi: Kopioi kanavan aihepiiriteksti

en: XChat: Channel List (%s)
fi: XChat: Kanavaluettelo (%s)

en: _Search
fi: Hae

en: _Download List
fi: Lataa luettelo

en: Save _List...
fi: Tallenna luettelo...

en: Show only:
fi: Näytä vain:

en: channels with
fi: kanavat, joilla on

en: to
fi: —

en: users.
fi: käyttäjää.

en: Look in:
fi: Käy läpi:

en: Channel name
fi: Kanavanimi

en: Search type:
fi: Hakutapa:

en: Simple Search
fi: Yksinkertainen haku

en: Pattern Match (Wildcards)
fi: Hakulauseke (jokerimerkit)

en: Regular Expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Find:
fi: Etsi:

en: Send file to %s
fi: Lähetä tiedosto käyttäjälle %s

en: That file is not resumable.
fi: Tämän tiedoston siirtoa ei voi jatkaa.

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
fi: Tiedostoa ei voi käsitellä: %s
    %s.
    Jatkaminen ei ole mahdollista.

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
fi: Tiedosto latauskansiossa on suurempi kuin tarjottu tiedosto. Jatkaminen ei ole mahdollista.

en: Cannot resume the same file from two people.
fi: Saman tiedoston siirtoa ei voi jatkaa kahdelta käyttäjältä.

en: XChat: Uploads and Downloads
fi: XChat: Tiedostonsiirrot

en: Status
fi: Tila

en: File
fi: Tiedosto

en: ETA
fi: Arvioitu aika

en: Both
fi: Molemmat

en: Uploads
fi: Lähetykset

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Details
fi: Lisätiedot

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Address:
fi: Osoite:

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Resume
fi: Jatka

en: Open Folder...
fi: Avaa kansio...

en: XChat: DCC Chat List
fi: XChat: DCC-keskusteluluettelo

en: Recv
fi: Saapunut

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Start Time
fi: Aloitusaika

en: *NEW*
fi: *UUSI*

en: EDIT ME
fi: MUOKKAA TÄTÄ

en: Name
fi: Nimi

en: Command
fi: Komento

en: Move Up
fi: Siirrä ylemmäs

en: Move Dn
fi: Siirrä alemmas

en: Cancel
fi: Peru

en: Save
fi: Tallenna

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: Delete
fi: Poista

en: Sort
fi: Lajittele

en: Help
fi: Ohje

en: Don't auto connect to servers
fi: ei ota yhteyttä palvelimiin

en: Use a different config directory
fi: käyttää erityistä asetushakemistoa

en: Don't auto load any plugins
fi: ei lataa liitännäisiä

en: Show plugin auto-load directory
fi: näyttää vakioliitännäisten hakemiston

en: Show user config directory
fi: näyttää käyttäjän asetushakemiston

en: Open an irc://server:port/channel URL
fi: avaa URLin (irc://palvelin:portti/kanava)

en: Execute command:
fi: Suorita komento:

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
fi: Aloita pienennettynä. Taso: 0=tavallinen, 1=kuvakkeena, 2=ilmoitusalueella

en: level
fi: taso

en: Show version information
fi: näyttää versiotiedot

en: Failed to open font:
    
    %s
fi: Kirjasimen avaaminen ei onnistunut:
    
    %s

en: Search buffer is empty.
fi: Hakupuskuri on tyhjä.

en: %d bytes
fi: %d tavua

en: Network send queue: %d bytes
fi: Verkon lähetysjonossa on %d tavua.

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it has been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate seperate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
fi: Run Command -komento ajaa Data 1:n sisällön, kuin se olisi kirjoitettu syötekenttään, jossa näppäinyhdistelmää painettiin. Se voi siis sisältää tekstiä (joka lähetetään kanavalle/henkilölle), komentoja tai käyttäjäkomentoja. Ajettaessa kaikki Data 1:n sisältämät \n-merkit tulkitaan komentojen erottimiksi; siten on mahdollista ajaa useampi komento. Jos haluat \-merkin varsinaiseen tekstiin, käytä merkintää \\

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position
fi: Change Page -komento siirtyy välilehdeltä toiselle. Aseta Data 1:n arvoksi lehti, jolle halutaan siirtyä. Jos Data 2 on asetettu, siirtyminen on suhteessa nykyiseen sijaintiin

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
fi: Insert in Buffer -komento lisää Data 1:n sisällön syöteriville kohdistimen kohdalle

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Up, Down, +1 or -1.
fi: Scroll Page -komento vierittää tekstikenttää (Data 1:n arvosta riippuen) ylös tai alas yhden sivun (Up, Down) tai rivin (+1, -1) verran.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
fi: Set Buffer -komento asettaa syöteriviksi Data 1:n sisällön

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
fi: Last Command -komento asettaa syöteriviksi edellisen annetun komennon - vastaa ylänuolen painamista kuoressa

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
fi: Next Command -komento asettaa syöteriviksi seuraavan annetun komennon - vastaa alanuolen painamista kuoressa

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
fi: Tämä komento täydentää syöterivillä osoittimen edellä olevan epätäydellisen kutsumanimen tai komennon. Jos Data 1 on asetettu, kaksi kertaa painaminen valitsee edellisen kutsumanimen, ei seuraavaa

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
fi: Tämä komento vierittää käyttäjäluetteloa ylös ja alas. Jos Data 1 on asetettu, luetteloa vieritetään ylös, muutoin alas

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
fi: Tämä komento vertaa viimeistä annettua sanaa korvauslistaan ja muuttaa sen,jos löytyy täsmäävyys.

en: This command moves the front tab left by one
fi: Tämä komento siirtää päällimmäistä välilehteä yhden vasemmalle

en: This command moves the front tab right by one
fi: Tämä komento siirtää päällimmäistä välilehteä yhden oikealle

en: This command moves the current tab family to the left
fi: Tämä komento siirtää nykyistä välilehtiötä vasemmalle

en: This command moves the current tab family to the right
fi: Tämä komento siirtää nykyistä välilehtiötä oikealle

en: Push input line into history but doesn't send to server
fi: Lisää syöterivin historiaan, mutta ei lähetä palvelimelle

en: There was an error loading key bindings configuration
fi: Virhe ladattaessa näppäinsidonta-asetuksia

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: Mod
fi: Määre

en: Key
fi: Näppäin

en: Action
fi: Toiminto

en: XChat: Keyboard Shortcuts
fi: XChat: Pikanäppäimet

en: Shift
fi: Vaihto

en: Error opening keys config file
fi: Virhe avattaessa näppäinasetustiedostoa

en: Unknown keyname %s in key bindings config file
    Load aborted, please fix %s/keybindings.conf
fi: Tuntematon näppäinnimi %s näppäinsidontojen asetustiedostossa
    Lataus keskeytetty, korjaa tiedosto %s/keybindings

en: Unknown action %s in key bindings config file
    Load aborted, Please fix %s/keybindings
fi: Tuntematon toiminto %s näppäinsidontojen asetustiedostossa
    Lataus keskeytetty, korjaa tiedosto %s/keybindings

en: Expecting Data line (beginning Dx{:|!}) but got:
    %s
    
    Load aborted, Please fix %s/keybindings
fi: Odotettiin Datariviä (alku Dx{:|!}), mutta saatiin:
    %s
    
    Lataus keskeytetty, korjaa tiedosto %s/keybindings

en: Key bindings config file is corrupt, load aborted
    Please fix %s/keybindings.conf
fi: Näppäinsidontojen asetustiedosto on turmeltunut, lataus keskeytetty
    Korjaa tiedosto %s/keybindings.conf

en: Cannot write to that file.
fi: Antamaasi tiedostoon ei voi kirjoittaa.

en: Cannot read that file.
fi: Antamaasi tiedostoa ei voi lukea.

en: That mask already exists.
fi: Kyseinen peite on jo olemassa.

en: Private
fi: Yksityiset

en: Notice
fi: Tiedotteet

en: Invite
fi: Kutsut

en: Unignore
fi: Huomioi toistaiseksi

en: Enter mask to ignore:
fi: Anna peite huomiotta jätettäville:

en: XChat: Ignore list
fi: XChat: Huomioimattomuusluettelo

en: Ignore Stats:
fi: Huomioimattomuustilastot:

en: Channel:
fi: Kavavia:

en: Private:
fi: Yksityisiä:

en: Notice:
fi: Ilmoituksia:

en: Invite:
fi: Kutsuja:

en: Add...
fi: Lisää uusi...

en: Channel name too short, try again.
fi: Kanavan nimi on liian lyhyt. Yritä uudestaan.

en: XChat: Connection Complete
fi: XChat: Yhteys muodostettu

en: Connection to %s complete.
fi: Yhteys palvelimeen %s on valmis.

en: In the Server-List window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
fi: Palvelinluetteloon ei ole tälle IRC-verkolle syötetty yhtään kanavaa, joille tulisi liittyä automaattisesti.

en: What would you like to do next?
fi: Mitä haluat tehdä?

en: _Nothing, I'll join a channel later.
fi: _En mitään, liityn kanaville itse.

en: _Join this channel:
fi: _Liittyä kanavalle:

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
fi: Jos tiedät mille kanavalle haluat liittyä, kirjoita sen nimi tähän.

en: O_pen the Channel-List window.
fi: Avata kanava_luettelon:

en: Retrieving the Channel-List may take a minute or two.
fi: Kanavaluettelon kerääminen saattaa kestää parikin minuuttia.

en: _Always show this dialog after connecting.
fi: Näytä tämä valintaikkuna _aina, kun yhteys on muodostettu.

en: Dialog with
fi: Keskustelijana

en: Topic for %s is: %s
fi: Kanavan %s aihe on: %s

en: No topic is set
fi: Kanavalla ei ole aihetta.

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
fi: Palvelimelta on edelleen auki %d kanavaa tai keskustelua. Suljetaanko kaikki?

en: Quit XChat?
fi: Lopetetaanko XChat?

en: Don't ask next time.
fi: Älä kysy jatkossa.

en: You are connected to %i IRC networks.
fi: Ollaan yhteydessä %i IRC-verkkoon.

en: Are you sure you want to quit?
fi: Lopetetaanko varmasti?

en: Some file transfers are still active.
fi: Tiedostonsiirtoja on vielä käynnissä.

en: _Minimize to Tray
fi: Pienennä ilmoitusalueelle

en: Insert Attribute or Color Code
fi: Lisää määre tai värikoodi

en: <b>Bold</b>
fi: <b>Lihavoitu</b>

en: <u>Underline</u>
fi: <u>Alleviivattu</u>

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Colors 0-7
fi: Värit 0–7

en: Colors 8-15
fi: Värit 8–15

en: _Close
fi: _Sulje

en: User limit must be a number!
fi: Käyttäjärajan tulee olla numero!

en: Topic Protection
fi: Aiheensuojaus

en: No outside messages
fi: Ei ulkopuolisia viestejä

en: Secret
fi: Salainen

en: Invite Only
fi: Vain kutsutuille

en: Moderated
fi: Moderoitu

en: Ban List
fi: Banniluettelo

en: Keyword
fi: Tunnussana

en: User Limit
fi: Käyttäjäraja

en: Show/Hide userlist
fi: Näytä/piilota käyttäjäluettelo

en: Unable to set transparent background!
    
    You may be using a non-compliant window
    manager that is not currently supported.
fi: Taustaa ei voi asettaa läpikuultavaksi!
    
    Ikkunointiohjelma on ehkä epäyhteensopiva,
    eikä sitä tällä hetkellä tueta.

en: Enter new nickname:
fi: Anna uusi kutsumanimi:

en: Host unknown
fi: Tuntematon isäntä

en: Real Name:
fi: Oikea nimi:

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Country:
fi: Maa:

en: Server:
fi: Palvelin:

en: %u minutes ago
fi: %u minuuttia sitten

en: Last Msg:
fi: Puhunut kanavalla:

en: Away Msg:
fi: Poissaoloviesti:

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
fi: Valikkopalkki on nyt piilossa. Sen saa taas esiin painamalla Ctrl-F9:ää tai hiiren oikeaa painiketta tekstialueen tyhjässä kohdassa.

en: Open Link in Browser
fi: Avaa linkki selaimeen

en: Copy Selected Link
fi: Kopioi valittu linkki

en: Join Channel
fi: Liity kanavalle

en: Part Channel
fi: Poistu kanavalta

en: Cycle Channel
fi: Liity kanavalle uudelleen

en: XChat: User menu
fi: XChat: Käyttäjän valikko

en: Edit This Menu...
fi: Muokkaa tätä valikkoa...

en: Retrieve channel list...
fi: Valitse kanavaluettelosta...

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  xchat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
fi: Käyttäjän komennot - Erikoiskoodit:
    
    %c  =  nykyinen kanava
    %e  =  nykyinen verkko
    %m  =  koneen tiedot
    %n  =  oma kutsumanimi
    %t  =  aika/päiväys
    %v  =  xchat-versio
    %2  =  2. sana
    %3  =  3. sana
    &2  =  2. sanasta rivin loppuun
    &3  =  3. sanasta rivin loppuun
    
    esim:
    /cmd jarkko terve
    
    %2 olisi "jarkko"
    &2 olisi "jarkko terve".

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
fi: Käyttäjälistapainikkeet - Erikoiskoodit:
    
    %a  =  kaikki valitut kutsumanimet
    %e  =  nykyinen verkko
    %c  =  nykyinen kanava
    %h  =  valitun käyttäjän isäntänimi
    %m  =  koneen tiedot
    %n  =  oma kutsumanimi
    %s  =  valittu kutsumanimi
    %t  =  aika/päiväys

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
fi: Keskustelupainikkeet - Erikoiskoodit:
    
    %a  =  kaikki valitut kutsumanimet
    %c  =  nykyinen kanava
    %e  =  nykyinen verkko
    %h  =  valitun käyttäjän isäntänimi
    %m  =  koneen tiedot
    %n  =  oma kutsumanimi
    %s  =  valittu kutsumanimi
    %t  =  aika/päiväys

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
fi: CTCP-vastaukset - Erikoiskoodit:
    
    %d  =  data (koko ctcp)
    %e  =  nykyinen verkko
    %m  =  koneen tiedot
    %s  =  ctcp:n lähettäjän kutsumanimi
    %t  =  aika/päiväys
    %2  =  2. sana
    %3  =  3. sana
    &2  =  2. sanasta rivin loppuun
    &3  =  3. sanasta rivin loppuun

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! infront of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of XChat
fi: URL-käsittelimet - Erikoiskoodit:
    
    %s  =  URL-merkkijono
    
    Huutomerkki (!) komennon edessä ilmaisee,
    että komento lähetetään XChatin sijaan
    kuorelle.

en: XChat: User Defined Commands
fi: XChat: Käyttäjän määrittelemät komennot

en: XChat: Userlist Popup menu
fi: XChat: Käyttäjäluettelon ponnahdusvalikko

en: Replace with
fi: Korvaava teksti

en: XChat: Replace
fi: XChat: Korvaaminen

en: XChat: URL Handlers
fi: XChat: URL-käsittelimet

en: XChat: Userlist buttons
fi: XChat: Käyttäjäluettelon painikkeet

en: XChat: Dialog buttons
fi: XChat: Keskusteluikkunan painikkeet

en: XChat: CTCP Replies
fi: XChat: CTCP-vastaukset

en: Network Li_st...
fi: Verkkoluettelo...

en: _New
fi: Uusi

en: Server Tab...
fi: Palvelinvälilehti...

en: Channel Tab...
fi: Kanavavälilehti...

en: Server Window...
fi: Palvelinikkuna...

en: Channel Window...
fi: Kanavaikkuna...

en: _Load Plugin or Script...
fi: Lataa skripti tai liitännäinen...

en: _Quit
fi: Lopeta

en: _View
fi: Näytä

en: _Menu Bar
fi: Valikkopalkki

en: _Topic Bar
fi: Aihepalkki

en: _User List
fi: Käyttäjäluettelo

en: U_serlist Buttons
fi: Käyttäjäluettelon painikkeet

en: M_ode Buttons
fi: Tilapainikkeet

en: _Channel Switcher
fi: Kanavavalitsin

en: _Tabs
fi: Välilehtinä

en: T_ree
fi: Puuna

en: _Network Meters
fi: Verkkomittarit

en: Off
fi: Poissa

en: Graph
fi: Graafinen

en: _Server
fi: _Palvelin

en: _Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: _Reconnect
fi: Yhdistä uudelleen

en: Marked Away
fi: Merkitty poissaolevaksi

en: _Usermenu
fi: Käyttäjävalikko

en: S_ettings
fi: A_setukset

en: _Preferences
fi: Ominaisuudet

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Auto Replace...
fi: Automaattikorvaukset...

en: CTCP Replies...
fi: CTCP-vastaukset...

en: Dialog Buttons...
fi: Keskusteluikkunan painikkeet...

en: Keyboard Shortcuts...
fi: Pikanäppäimet...

en: Text Events...
fi: Tapahtumatekstit...

en: URL Handlers...
fi: URL-käsittelimet...

en: User Commands...
fi: Käyttäjän komennot...

en: Userlist Buttons...
fi: Käyttäjäluettelon painikkeet...

en: Userlist Popup...
fi: Käyttäjäluettelon pikavalikko...

en: _Window
fi: _Ikkuna

en: Ban List...
fi: Banniluettelo...

en: Character Chart...
fi: Merkistökartta...

en: Direct Chat...
fi: DCC-keskustelu...

en: File Transfers...
fi: Tiedostonsiirrot...

en: Ignore List...
fi: Huomioimattomuusluettelo...

en: Plugins and Scripts...
fi: Skriptit ja liitännäiset...

en: Raw Log...
fi: Raakaloki...

en: URL Grabber...
fi: URL-kaappaaja...

en: Reset Marker Line
fi: Siirrä lukumerkki loppuun

en: C_lear Text
fi: P_yyhi teksti

en: Search Text...
fi: Hae tekstistä...

en: Save Text...
fi: Tallenna teksti...

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _About
fi: _Tietoja

en: Last Seen
fi: Nähty viimeksi

en: Offline
fi: Tavoittamattomissa

en: Never
fi: Ei koskaan

en: %d minutes ago
fi: %d minuuttia sitten

en: Online
fi: Tavoitettavissa

en: Enter nickname to add:
fi: Anna lisättävä kutsumanimi:

en: Notify on these networks:
fi: Ilmoita seuraavissa verkoissa:

en: Comma separated list of networks is accepted.
fi: Pilkuilla eroteltu luettelo IRC-verkkoja.

en: Open Dialog
fi: Aloita keskustelu

en: Cannot find 'notify-send' to open balloon alerts.
    Please install libnotify.
fi: Komentoa 'notify-send' ei löydy, joten puhekuplia ei voida näyttää.
    Tilanteen korjaamiseksi pitää asentaa libnotify.

en: XChat: Connected to %u networks and %u channels
fi: XChat: Yhteydessä %u verkkoon ja %u kanavaan

en: _Restore
fi: Palauta

en: _Hide
fi: Piilota

en: _Blink on
fi: Välkytä kun tulee

en: Channel Message
fi: Kanavaviesti

en: Private Message
fi: Yksityisviesti

en: Highlighted Message
fi: Korostettu viesti

en: XChat: Highlighted message from: %s (%s)
fi: XChat: Korostettu viesti käyttäjältä %s (%s)

en: XChat: %u highlighted messages, latest from: %s (%s)
fi: XChat: %u korostettua viestiä, viimeksi käyttäjältä %s (%s)

en: XChat: New public message from: %s (%s)
fi: XChat: Uusi julkinen viesti käyttäjältä: %s (%s)

en: XChat: %u new public messages.
fi: XChat: %u uutta julkista viestiä.

en: XChat: Private message from: %s (%s)
fi: XChat: Yksityisviesti käyttäjältä %s (%s)

en: XChat: %u private messages, latest from: %s (%s)
fi: XChat: %u yksityisviestiä, viimeksi käyttäjältä %s (%s)

en: XChat: File offer from: %s (%s)
fi: XChat: Käyttäjä %s tarjoaa tiedostoa (%s)

en: XChat: %u file offers, latest from: %s (%s)
fi: XChat: %u tiedostoa tarjottu, vimeksi käyttäjältä %s (%s)

en: Version
fi: Versio

en: Description
fi: Kuvaus

en: Select a Plugin or Script to load
fi: Valitse ladattava skripti tai liitännäinen

en: XChat: Plugins and Scripts
fi: XChat: Skriptit ja liitännäiset

en: _Load...
fi: _Lataa...

en: _UnLoad
fi: _Poista käytöstä

en: Save As...
fi: Tallenna...

en: XChat: Rawlog (%s)
fi: XChat: Raakaloki (%s)

en: Clear rawlog
fi: Tyhjennä raakaloki

en: The window you opened this Search for doesn't exist anymore.
fi: Tätä hakua varten avaamaasi ikkunaa ei enää ole.

en: Search hit end, not found.
fi: Hakutekstiä ei löytynyt

en: XChat: Search
fi: XChat: Haku

en: _Match case
fi: Huomioi kirjainten koko

en: Search _backwards
fi: Etsi taaksepäin

en: _Find
fi: Etsi

en: New Network
fi: Uusi verkko

en: Really remove network "%s" and all its servers?
fi: Haluatko todella poistaa verkon "%s" ja kaikki sen palvelimet?

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: User name and Real name cannot be left blank.
fi: Käyttäjätunnusta ja oikeaa nimeä ei voi jättää tyhjiksi.

en: XChat: Edit %s
fi: XChat: Muokkaa %s-verkkoa

en: Servers for %s
fi: %s-verkon palvelimet

en: Connect to selected server only
fi: Yhdistä vain valittuun palvelimeen

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
fi: Älä yritä yhdistää muihin palvelimiin, jos valittuun palvelimeen ei saada yhteyttä.

en: Your Details
fi: Käyttäjätiedot

en: Use global user information
fi: Käytä yleisiä käyttäjätietoja

en: _Nick name:
fi: Kutsumanimi:

en: Second choice:
fi: 2. vaihtoehto:

en: _User name:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Rea_l name:
fi: Oikea nimi:

en: Connecting
fi: Yhteyden muodostus

en: Auto connect to this network at startup
fi: Yhdistä valmiiksi, kun X-Chat käynnistyy

en: Use SSL for all the servers on this network
fi: Käytä SSL-yhteyttä tässä verkossa

en: Accept invalid SSL certificate
fi: Hyväksy epäkelpo varmenne

en: Channels to join, separated by commas, but not spaces!
fi: Näille kanaville liitytään automaattisesti. Erota kanavat toisistaan pilkuin (mutta ei välilyönnein!).

en: Connect command:
fi: Yhdistämiskomento:

en: Extra command to execute after connecting. If you need more than one, set this to LOAD -e <filename>, where <filename> is a text-file full of commands to execute.
fi: Lisäkomento, joka suoritetaan yhteyden muodostuttua. Useita komentoja voi suorittaa laittamalla ne tiedostoon, ja kirjoittamalla tähän "LOAD -e <tiedostonimi>".

en: Nickserv password:
fi: Kutsumanimen salasana:

en: If your nickname requires a password, enter it here. Not all IRC networks support this.
fi: Jos kutsumanimesi on suojattu NickServ-palvelun salasanalla, kirjoita se tähän. Huomaa että kaikki IRC-verkot eivät tue salasanasuojausta.

en: Server password:
fi: Palvelimen salasana:

en: Password for the server, if in doubt, leave blank.
fi: Palvelimelle tarvittava salasana. Jätä tyhjäksi, jos olet epävarma.

en: Character set:
fi: Merkistö:

en: XChat: Network List
fi: XChat: Verkkoluettelo

en: User Information
fi: Käyttäjätiedot

en: Third choice:
fi: 3. vaihtoehto:

en: Networks
fi: IRC-verkot

en: Skip network list on startup
fi: Aloita ilman verkkoluetteloa

en: _Edit...
fi: _Muokkaa...

en: _Sort
fi: Lajittele

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use SHIFT-UP and SHIFT-DOWN keys to move a row.
fi: Lajittelee verkkoluettelon aakkosjärjestykseen. Riviä voi siirtää näppäilemällä SHIFT-YLÖS ja SHIFT-ALAS.

en: C_onnect
fi: _Yhdistä

en: Text Box Appearance
fi: Tekstilaatikon ulkonäkö

en: Font:
fi: Kirjasin:

en: Background image:
fi: Taustakuva:

en: Scrollback lines:
fi: Vieritettäviä rivejä:

en: Colored nick names
fi: Väritä kutsumanimet

en: Give each person on IRC a different color
fi: Anna kullekin käyttäjälle oma väri.

en: Indent nick names
fi: Sisennä kutsumanimet

en: Make nick names right-justified
fi: Tasaa kutsumanimet oikealle.

en: Transparent background
fi: Läpikuultava tausta

en: Show marker line
fi: Näytä lukumerkki

en: Insert a red line after the last read text.
fi: Erottaa luetun ja lukemattoman tekstin punaisella viivalla.

en: Transparency Settings
fi: Läpikuultavuuden säätö

en: Red:
fi: Punainen:

en: Green:
fi: Vihreä:

en: Blue:
fi: Sininen:

en: Time Stamps
fi: Aikaleimat

en: Enable time stamps
fi: Näytä aikaleimat

en: Time stamp format:
fi: Aikaleiman muoto:

en: See strftime manpage for details.
fi: Katso yksityiskohtaiset ohjeet manuaalisivulta strftime(3).

en: Last-spoke order
fi: Puhumisajankohdan mukaan

en: Input box
fi: Syötekenttä

en: Use the Text box font and colors
fi: Käytä tekstilaatikon kirjasinta ja värejä

en: Spell checking
fi: Oikoluku

en: Nick Completion
fi: Kutsumanimien täydennys

en: Automatic nick completion (without TAB key)
fi: Automaattinen kutsumanimien täydennys (ilman tabulaattoria)

en: Nick completion suffix:
fi: Täydennyksen jälkiliite:

en: Nick completion sorted:
fi: Kutsumanimitäydennys aakkosjärjestyksessä:

en: Input Box Codes
fi: Syötekentän koodit

en: Interpret %nnn as an ASCII value
fi: Tulkitse %nnn ASCII-arvoksi

en: Interpret %C, %B as Color, Bold etc
fi: Tulkitse %C väriksi, %B lihavoinniksi, jne

en: A-Z, Ops first
fi: A-Z, opit ensimmäisinä

en: Z-A, Ops last
fi: Z-A, opit viimeisinä

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

en: Left (Upper)
fi: Vasemmalla (ylhäällä)

en: Left (Lower)
fi: Vasemmalla (alhaalla)

en: Right (Upper)
fi: Oikealla (ylhäällä)

en: Right (Lower)
fi: Oikealla (alhaalla)

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: User List
fi: Käyttäjäluettelo

en: Show hostnames in user list
fi: Näytä isäntänimet käyttäjäluettelossa

en: User list sorted by:
fi: Lajittelutapa:

en: Show user list at:
fi: Näytä käyttäjäluettelo:

en: Away tracking
fi: Poissaolojen seuranta

en: Track the Away status of users and mark them in a different color
fi: Seuraa poissaoloja ja näytä poissaolevat käyttäjät eri värillä,

en: On channels smaller than:
fi: kun kanavalla on käyttäjiä alle:

en: Action Upon Double Click
fi: Kaksoisnapsautuksen toiminto

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Always
fi: Aina

en: Only requested tabs
fi: Vain itse avatut

en: Open an extra tab for server messages
fi: Palvelinviestit omaan välilehteensä

en: Open an extra tab for server notices
fi: Palvelintiedotteet omaan välilehteensä

en: Open a new tab when you receive a private message
fi: Avaa uusi välilehti yksityisviestin saapuessa

en: Sort tabs in alphabetical order
fi: Välilehdet aakkosjärjestykseen

en: Focus new tabs:
fi: Uudet välilehdet etualalle:

en: Show channel switcher at:
fi: Näytä kanavavalitsin:

en: Shorten tab labels to:
fi: Typistä välilehtien nimet:

en: letters.
fi: merkin pituisiksi.

en: Tabs or Windows
fi: Välilehti vai ikkuna

en: Open channels in:
fi: Kanavien avaamispaikka:

en: Open dialogs in:
fi: Keskusteluiden avaamispaikka:

en: Open utilities in:
fi: Apuvälineiden avaamispaikka:

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
fi: DCC:t, huomioimattomuudet, ilmoitukset jne.

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

en: Browse for save folder every time
fi: Valitse tallennushakemisto joka kerta

en: Files and Directories
fi: Tiedostot ja hakemistot

en: Auto accept file offers:
fi: Hyväksy tarjotut tiedostot automaattisesti:

en: Download files to:
fi: Lataa hakemistoon:

en: Move completed files to:
fi: Siirrä valmiit tiedostot hakemistoon:

en: Save nick name in filenames
fi: Liitä lähettäjän kutsumanimi tiedostonimiin

en: Network Settings
fi: Verkkoasetukset

en: Get my address from the IRC server
fi: Hae IP-osoite IRC-palvelimelta

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
fi: Tiedustelee osoittettasi IRC-palvelimelta. Rastita, mikäli osoitteesi on esimerkiksi muotoa 192.168.*.*!

en: DCC IP address:
fi: DCC:n IP-osoite:

en: Claim you are at this address when offering files.
fi: Tiedostoja väitetään lähetettävän tästä osoitteesta.

en: First DCC send port:
fi: Ensimmäinen DCC-lähetysportti

en: Last DCC send port:
fi: Viimeinen DCC-lähetysportti

en: !Leave ports at zero for full range.
fi: Jätä nolliksi, jos haluat käyttöön kaikki portit.

en: Maximum File Transfer Speeds (bytes per second)
fi: Siirtonopeuksien ylärajat (tavua sekunnissa)

en: One upload:
fi: Yksittäinen lähetys:

en: Maximum speed for one transfer
fi: Yksittäisen siirron suurin sallittu nopeus.

en: One download:
fi: Yksittäinen lataus:

en: All uploads combined:
fi: Kaikki lähetykset yhteensä:

en: Maximum speed for all files
fi: Yhteenlaskettujen siirtojen suurin sallittu nopeus.

en: All downloads combined:
fi: Kaikki lataukset yhteensä:

en: Alerts
fi: Hälytykset

en: Show tray balloons on:
fi: Näytä puhekupla, kun tulee:

en: Blink tray icon on:
fi: Välkytä ilmoitusalueella, kun tulee:

en: Blink task bar on:
fi: Välkytä tehtäväpalkkia, kun tulee:

en: Make a beep sound on:
fi: Piipauta, kun tulee:

en: Enable system tray icon
fi: Ota ilmoitusalueen kuvake käyttöön

en: Highlighted Messages
fi: Korostettu viesti

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
fi: Viesti korostetaan, kun siinä mainitaan kutsumanimesi tai:

en: Extra words to highlight:
fi: Muut korostettavat sanat:

en: Nick names not to highlight:
fi: Älä korosta viestejä käyttäjiltä:

en: Nick names to always highlight:
fi: Korosta aina viestit käyttäjiltä:

en: Default Messages
fi: Oletusilmoitukset

en: Quit:
fi: Lopetus:

en: Leave channel:
fi: Kanavalta poistuminen:

en: Away:
fi: Poissaolo:

en: Away
fi: Poissaolo

en: Announce away messages
fi: Kuuluta poissaoloviestit

en: Announce your away messages to all channels
fi: Lähettää poissaoloviestit kaikille kanaville.

en: Show away once
fi: Näytä poissaoloviestit kerran

en: Show identical away messages only once
fi: Näyttää identtiset poissaoloviestit vain kerran.

en: Automatically unmark away
fi: Lopeta oma poissaolo automaattisesti

en: Unmark yourself as away before sending messages
fi: Merkitsee sinut läsnäolevaksi ennen viestien lähettämistä.

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: Auto reconnect delay:
fi: Automaattisen yhdistämisen viive:

en: Display MODEs in raw form
fi: Näytä tilat raakamuodossa

en: Whois on notify
fi: Suorita whois ilmoituksen yhteydessä

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list
fi: Lähettää /WHOIS-komennon, kun ilmoitusluettelossa oleva käyttäjä on tavoitettavissa

en: Hide join and part messages
fi: Piilota liittymis- ja poistumisviestit

en: Hide channel join/part messages by default
fi: Piilota liittymis- ja poistumisviestit oletuksena

en: Auto Open DCC Windows
fi: Avaa DCC-ikkunat automaattisesti

en: Send window
fi: Lähetysikkuna

en: Receive window
fi: Vastaanottoikkuna

en: Chat window
fi: Kanavaikkuna

en: Logging
fi: Lokiasetukset

en: Log filename:
fi: Lokitiedoston nimi:

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
fi: %s=palvelin %c=kanava %n=verkko.

en: Insert timestamps in logs
fi: Lisää lokeihin aikaleimat

en: Log timestamp format:
fi: Lokitiedoston aikaleiman muoto:

en: (Disabled)
fi: (Pois käytöstä)

en: All Connections
fi: Kaikille yhteyksille

en: IRC Server Only
fi: Vain IRC-palvelimille

en: DCC Get Only
fi: Vain DCC-siirroille

en: Your Address
fi: Oma IP-osoite

en: Bind to:
fi: Sido osoitteeseen:

en: Only useful for computers with multiple addresses.
fi: Käyttökelpoinen vain, kun tietokoneessa on monta osoitetta.

en: Proxy Server
fi: Välipalvelin

en: Hostname:
fi: Isäntänimi:

en: Port:
fi: Portti:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Use proxy for:
fi: Käytä välipalvelinta:

en: Proxy Authentication
fi: Välipalvelimelle tunnistautuminen

en: Use Authentication (MS Proxy, HTTP or Socks5 only)
fi: Tunnistaudu välipalvelimelle (vain MS Proxy, HTTP ja Socks5)

en: Use Authentication (HTTP or Socks5 only)
fi: Tunnistaudu välipalvelimelle (vain HTTP ja Socks5)

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Select an Image File
fi: Valitse kuvatiedosto

en: Select Download Folder
fi: Valitse latauskansio

en: Select font
fi: Valitse kirjasin

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Mark identified users with:
fi: Merkitse tunnistetut käyttäjät seuraavasti:

en: Mark not-identified users with:
fi: Merkitse tuntemattomat käyttäjät seuraavasti:

en: Open Data Folder
fi: Avaa datakansio

en: Select color
fi: Valitse väri

en: Text Colors
fi: Tekstin värit

en: mIRC colors:
fi: mIRC-värit:

en: Local colors:
fi: Omat värit

en: Foreground:
fi: Edustaväri:

en: Background:
fi: Taustaväri:

en: Marking Text
fi: Tekstin maalaus

en: Interface Colors
fi: Käyttöliittymän värit

en: New data:
fi: Uusi data:

en: Marker line:
fi: Lukumerkkiviiva:

en: New message:
fi: Uusi viesti:

en: Away user:
fi: Poissaolijat:

en: Highlight:
fi: Korostus:

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Sound file
fi: Äänitiedosto

en: Select a sound file
fi: Valitse äänitiedosto

en: Sound playing method:
fi: Äänensoittotapa:

en: External sound playing _program:
fi: Ulkoinen soitto-ohjelma:

en: _External program
fi: Ulkoisella ohjelmalla

en: _Automatic
fi: Automaattinen

en: Sound files _directory:
fi: Äänitiedostojen hakemisto:

en: Sound file:
fi: Äänitiedosto:

en: _Browse...
fi: Selaa...

en: _Play
fi: Soita

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Text box
fi: Tekstilaatikko

en: User list
fi: Käyttäjäluettelo

en: Channel switcher
fi: Kanavavalitsin

en: Colors
fi: Värit

en: Chatting
fi: Keskustelu

en: General
fi: Yleiset

en: Sound
fi: Ääni

en: Network setup
fi: Verkkoasetukset

en: File transfers
fi: Tiedostonsiirrot

en: Categories
fi: Asetusryhmät

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
fi: Puuta ei voi laittaa ylös eikä alas!
    Muuta ensin välilehtiasettelua <b>Näytä</b>-valikosta.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
fi: Osa muutoksista tulee voimaan vasta kun ohjelma käynnistetään uudestaan.

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
fi: *VAROITUS*
    DCC-siirtojen automaattinen hyväksyminen
    kotihakemistoon voi olla vaarallista. Esim:
    Joku voi lähettää tiedoston .bash_profile.

en: XChat: Preferences
fi: XChat: Ominaisuudet

en: There was an error parsing the string
fi: Virhe jäsennettäessä merkkijonoa

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
fi: Tälle signaalille annetaan vain %d argumenttia, $%d on virheellinen

en: Print Texts File
fi: Tallenna tekstitiedosto

en: Edit Events
fi: Muokkaa tapahtumatekstejä

en: $ Number
fi: $ Numero

en: Load From...
fi: Lataa...

en: Test All
fi: Kokeile kaikki

en: XChat: URL Grabber
fi: XChat: URL-kaappaaja

en: Clear list
fi: Tyhjennä luettelo

en: Copy selected URL
fi: Kopioi valittu URL

en: Copy
fi: Kopioi

en: Save list to a file
fi: Tallenna luettelo tiedostoon

en: %d ops, %d total
fi: %d oppia, %d yhteensä
