xCHM - en to hu translation catalogue (57 entries)

en: Untitled in index
hu: Névtelen

en: Find in page..
hu: Keresés a lapon...

en: Whole words only
hu: Csak teljes szó

en: Case sensitive
hu: Kis/nagybetű érzékeny

en: Find next
hu: Következő keresése

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Change fonts..
hu: Betűtípus megadása...

en: Normal font:
hu: Alap betűtípusok:

en: Fixed font:
hu: Fix betűtípusok:

en: Font size:
hu: Betűtípus mérete:

en: Preview:
hu: Előnézet:

en: Open a CHM book.
hu: Egy CHM könyv megnyitása

en: Change fonts.
hu: Betűtípus megváltoztatása.

en: Print the page currently displayed.
hu: Az aktuális oldal nyomtatása

en: Go to the book's start page.
hu: Ugrás a kezdőlapra

en: Go forward in history. Per book.
hu: Előre az előzményekben

en: Back to the last visited page. Per book.
hu: Vissza a legutóbbi oldalra.

en: About the program.
hu: Megjeleníti a program névjegyét.

en: Ready.
hu: Kész.

en: Contents
hu: Tartalom

en: Index
hu: Tartalomjegyzék

en: Search
hu: Keresés

en: About xCHM
hu: Az xCHM névjegye

en: Choose a file..
hu: Fájl kiválasztása..

en: &Open..	Ctrl-O
hu: &Megnyitás..	Ctrl-O

en: &Print page..	Ctrl-P
hu: &Oldal nyomtatása..	Ctrl-D

en: &Show contents tree	Ctrl-S
hu: &Tartalomjegyzék mutatása	Ctrl-S

en: &Recent files
hu: &Legutóbbi fájlok

en: E&xit	Ctrl-X
hu: &Kilépés	Ctrl-X

en: Quit the application.
hu: Kilépés a programból.

en: &Home	Ctrl-H
hu: &Kezdőlap	Ctrl-H

en: &About..	F1
hu: &Névjegy..	F1

en: &File
hu: &Fájl

en: Hi&story
hu: El&őzmények

en: &Help
hu: &Súgó

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Topics
hu: Témák

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Remove
hu: Eltávolitás

en: Add displayed page to bookmarks.
hu: Aktuális oldal a könyvjelzőkhöz

en: Remove selected bookmark.
hu: Kijelölt könyvjelző törlése.

en: Open ..
hu: Megnyitás ..

en: Print ..
hu: Nyomtatás ..

en: Fonts ..
hu: Betűtípusok ..

en: Back
hu: Vissza

en: Forward
hu: Előre

en: Home
hu: Kezdőlap

en: About
hu: Névjegy

en: For&ward
hu: Előre

en: &Back
hu: Vissza

en: &Copy selection
hu: Kijelölés másolása

en: &Find in page..
hu: &Keresés az oldalon

en: Get partial matches
hu: Részleges találatok

en: Search titles only
hu: Keresés csak a címekben

en: Allow partial matches.
hu: Részleges találatok engedélyezése.

en: Only search in the contents' titles.
hu: Csak a címekben keres.

en: Search contents for occurrences of the specified text.
hu: Az előfordulások keresése a megadott szövegben.
