xCHM - en to it translation catalogue (57 entries)

en: Untitled in index
it: Indice senza Titolo

en: Find in page..
it: Trova nella pagina...

en: Whole words only
it: Solo parole intere

en: Case sensitive
it: Maiuscole / Minuscole

en: Find next
it: Trova successivo

en: Cancel
it: Annulla

en: Change fonts..
it: Cambia tipo di Carattere

en: Normal font:
it: Carattere normale:

en: Fixed font:
it: Carattere a largezza fissa:

en: Font size:
it: Dimensione

en: Preview:
it: Anteprima

en: OK
it: Ok

en: Open a CHM book.
it: Apri un file CHM

en: Change fonts.
it: Modifica i tipi di carattere

en: Print the page currently displayed.
it: Stampa la pagina attualmente visualizzata

en: Go to the book's start page.
it: Vai alla pagina iniziale

en: Go forward in history. Per book.
it: Vai alla pagina successiva

en: Back to the last visited page. Per book.
it: Vai alla pagina precedente

en: About the program.
it: Informazioni sul programma

en: Ready.
it: Pronto

en: Contents
it: Sommario

en: Index
it: Indice

en: Search
it: Cerca

en: About xCHM
it: Informazioni su xCHM

en: Choose a file..
it: Seleziona un file...

en: &Open..	Ctrl-O
it: &Apri...	Ctrl-O

en: &Print page..	Ctrl-P
it: S&tampa pagina...	Ctrl-P

en: &Show contents tree	Ctrl-S
it: Mo&stra l'albero dei contenuti	Ctrl-S

en: &Recent files
it: File &recenti

en: E&xit	Ctrl-X
it: Es&ci	Ctrl-X

en: Quit the application.
it: Chiude il programma

en: &Home	Ctrl-H
it: P&agina iniziale	Ctrl-H

en: &About..	F1
it: In&fo..	F1

en: Hi&story
it: C&ronologia

en: &Help
it: &Aiuto

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Topics
it: Argomenti

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Add displayed page to bookmarks.
it: Aggiungi la pagina selezionata ai segnalibri

en: Remove selected bookmark.
it: Rimuovi il segnalibro selezionato

en: Open ..
it: Apri

en: Print ..
it: Stampa

en: Fonts ..
it: Caratteri

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanti

en: Home
it: Pagina iniziale

en: About
it: Info

en: For&ward
it: A&vanti

en: &Back
it: In&dietro

en: &Copy selection
it: &Copia selezione

en: &Find in page..
it: T&rova nella pagina...

en: Get partial matches
it: Trova risultati parziali

en: Search titles only
it: Cerca solo nei titoli

en: Allow partial matches.
it: Permetti risultati parziali

en: Only search in the contents' titles.
it: Cerca solamente nei titoli dei contenuti

en: Search contents for occurrences of the specified text.
it: Cerca nei contenuti le occorrenze del testo specificato
