xchm 1.5 - en to uk translation catalogue (66 entries)

en: Untitled in index
uk: Без заголовку

en: Find in page..
uk: Знайти на цій сторінці...

en: Whole words only
uk: Тільки повні слова

en: Case sensitive
uk: Збігається регістр

en: Find next
uk: Знайти наступне

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Change fonts..
uk: Шрифти...

en: Normal font:
uk: Звичайний шрифт:

en: Fixed font:
uk: Моноширинний шрифт:

en: Font size:
uk: Розмір:

en: Preview:
uk: Перегляд:

en: OK
uk: Гаразд

en: Open a CHM book.
uk: Відкрити книгу CHM.

en: Change fonts.
uk: Параметри шрифтів.

en: Print the page currently displayed.
uk: Друкувати поточну сторінку.

en: Go to the book's start page.
uk: Перейти на початкову сторінку.

en: Go forward in history. Per book.
uk: Вперед по історії.

en: Back to the last visited page. Per book.
uk: Назад до останньої відвіданої сторінки.

en: About the program.
uk: Про програму.

en: Copy selection.
uk: Копіювати виділене.

en: Find word in page.
uk: Знайти на сторінці слово.

en: Ready.
uk: Завершено.

en: Contents
uk: Зміст

en: Index
uk: Індекс

en: Search
uk: Пошук

en: About xCHM
uk: Про програму xCHM

en: Choose a file..
uk: Відкрити файл..

en: &Open..	Ctrl-O
uk: &Відкрити...	Ctrl+O

en: &Print page..	Ctrl-P
uk: Д&рук..	Ctrl-P

en: &Show contents tree	Ctrl-S
uk: Показати зміст	Ctrl-S

en: &Recent files
uk: Не&давні файли...

en: E&xit	Ctrl-X
uk: Ви&йти	Ctrl-X

en: Quit the application.
uk: Вийти з програми.

en: &Home	Ctrl-H
uk: &Додому	Ctrl-H

en: &About..	F1
uk: &Про програму..	F1

en: &Copy	Ctrl-C
uk: &Копіювати	Ctrl-C

en: &Find..	Ctrl-F
uk: З&найти..	Ctrl-F

en: &File
uk: &Файл

en: &Edit
uk: &Правка

en: Hi&story
uk: &Історія

en: &Help
uk: &Довідка

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Topics
uk: Теми

en: Add
uk: Додати

en: Remove
uk: Видалити

en: Add displayed page to bookmarks.
uk: Додати цю сторінку до закладок.

en: Remove selected bookmark.
uk: Видалити виділену закладку.

en: Open ..
uk: Відкрити...

en: Print ..
uk: Друк...

en: Fonts ..
uk: Шрифти...

en: Copy
uk: Копіювати

en: Find
uk: Знайти

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Вперед

en: Home
uk: Додому

en: About
uk: Про програму

en: For&ward
uk: &Вперед

en: &Back
uk: &Назад

en: Copy &link location
uk: Копіювати &посилання

en: &Copy selection
uk: &Копіювати виділене

en: &Find in page..
uk: З&найти на цій сторінці..

en: Get partial matches
uk: Отримувати часткові відповідності

en: Search titles only
uk: Шукати лише у заголовках

en: Allow partial matches.
uk: Дозволити часткові відповідностей.

en: Only search in the contents' titles.
uk: Шукати лише у заголовках змісту.

en: Search contents for occurrences of the specified text.
uk: Шукати фрази, де зустрічається виділений текст.
