xchm - en to sv translation catalogue (95 entries)

en: Retrieving table of contents..
sv: Hämtar innehållstabell...

en: Retrieving index..
sv: Hämtar index...

en: Untitled in index
sv: Namnlös i index

en: Find in page..
sv: Sök på sidan...

en: Whole words only
sv: Endast hela ord

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Find next
sv: Sök nästa

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Change fonts..
sv: Byt teckensnitt...

en: Normal font:
sv: Normalt teckensnitt:

en: Fixed font:
sv: Fast teckensnitt:

en: Preview:
sv: Förhandsvisa:

en: Open a CHM book.
sv: Öppna en CHM-bok.

en: Change fonts.
sv: Byt teckensnitt.

en: Print the page currently displayed.
sv: Skriv ut sidan som för närvarande visas.

en: Toggle table of contents.
sv: Innehållstabell av/på.

en: Go to the book's start page.
sv: Gå till bokens startsida.

en: Go forward in history. Per book.
sv: Gå framåt i historik. Per bok.

en: Back to the last visited page. Per book.
sv: Tillbaka till senaste besökta sida. Per bok.

en: About the program.
sv: Om programmet.

en: Copy selection.
sv: Kopiera markering.

en: Find word in page.
sv: Sök ord på sida.

en: Toggle fullscreen mode.
sv: Fullskärmsläge av/på.

en: Toggle toolbar.
sv: Verktygsfält av/på.

en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

en: Associate the .chm file extension with xCHM.
sv: Associera filändelsen .chm med xCHM.

en: Ready.
sv: Redo.

en: Contents
sv: Innehåll

en: Search
sv: Sök

en: About xCHM
sv: Om xCHM

en: Choose a file..
sv: Välj en fil...

en: Error
sv: Fel

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Registration successful!
sv: Registrering lyckades!

en: Done
sv: Klar

en: Loading, please wait..
sv: Läser in, vänta...

en: &Open..	Ctrl-O
sv: &Öppna...	Ctrl-O

en: &Print page..	Ctrl-P
sv: Skriv ut sida...	Ctrl-P

en: Fon&ts..
sv: Teckensni&tt...

en: &Show contents tree	Ctrl-S
sv: Vi&sa innehållsträd	Ctrl-S

en: &Make xCHM the default CHM viewer
sv: &Gör xCHM till standardvisare för CHM

en: &Recent files
sv: Senaste file&r

en: E&xit	Ctrl-X
sv: Avsluta	Ctrl-X

en: Quit the application.
sv: Avsluta programmet.

en: &Home	Ctrl-H
sv: &Hem	Ctrl-H

en: For&ward	Alt-RIGHT
sv: Fra&måt	Alt-HÖGER

en: &Back	Alt-LEFT
sv: &Tillbaka	Alt-VÄNSTER

en: &About..	F1
sv: &Om..	F1

en: &Copy	Ctrl-C
sv: &Kopiera	Ctrl-C

en: &Find..	Ctrl-F
sv: &Sök..	Ctrl-F

en: &Close tab	Ctrl-W
sv: &Stäng flik	Ctrl-W

en: &New tab	Ctrl-T
sv: &Ny flik	Ctrl-T

en: Toggle &fullscreen	F11
sv: Fullsk&ärm av/på	F11

en: Toggle &toolbar	Alt-T
sv: Verktygsfäl&t av/på	Alt-T

en: &File
sv: &Arkiv

en: &View
sv: &Visa

en: &Edit
sv: R&edigera

en: Hi&story
sv: Hi&storik

en: &Help
sv: &Hjälp

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Topics
sv: Ämnen

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add displayed page to bookmarks.
sv: Lägg till visad sida till bokmärken.

en: Remove selected bookmark.
sv: Ta bort markerat bokmärke.

en: Open ..
sv: Öppna...

en: Print ..
sv: Skriv ut...

en: Fonts ..
sv: Teckensnitt...

en: Copy
sv: Kopiera

en: Find
sv: Sök

en: Fullscreen
sv: Fullskärm

en: Back
sv: Tillbaka

en: Forward
sv: Framåt

en: Home
sv: Hem

en: About
sv: Om

en: For&ward
sv: Fra&måt

en: &Back
sv: &Tillbaka

en: Copy &link location
sv: Kopiera &länkadress

en: &Save link as..
sv: &Spara länk som...

en: &Open in a new tab
sv: &Öppna i ny flik

en: &Copy selection
sv: &Kopiera markering

en: &Find in page..
sv: &Sök på sidan...

en: &Toggle fullscreen mode
sv: &Fullskärmsläge av/på

en: OpenFile(
sv: Öppna fil (

en: ) failed
sv: ) misslyckades

en: Save as
sv: Spara som

en: Error creating file
sv: Kunde inte skapa filen

en: Saved file
sv: Sparade filen

en: Success
sv: Klart

en: Get partial matches
sv: Hämta delträffar

en: Search titles only
sv: Sök endast titlar

en: Allow partial matches.
sv: Tillåt delträffar.

en: Only search in the contents' titles.
sv: Sök endast i innehållets titlar.

en: Search contents for occurrences of the specified text.
sv: Sök i innehåll efter förekomster av angiven text.
