xdg-desktop-portal-gnome master - en to it translation catalogue (59 entries)

en: Portal
it: Portale

en: Select an Image
it: Seleziona una immagine

en: Cancel
it: Annulla

en: Select
it: Seleziona

en: Clear
it: Azzera

en: Images
it: Immagini

en: Share your personal information with %1$s? %2$s
it: Condividere le proprie informazioni personali con %1$s? %2$s

en: Share your personal information with the requesting application? %s
it: Condividere le proprie informazioni personali con l'applicazione che le richiede? %s

en: Share Details
it: Dettagli

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Share
it: Co_ndividi

en: Name
it: Nome

en: Username
it: Nome utente

en: Failed to start Software
it: Avvio di «Software» non riuscito

en: Choose an application to open the file “%s”.
it: Scegliere un'applicazione per aprire il file «%s».

en: Choose an application.
it: Scegliere un'applicazione.

en: No apps installed that can open “%s”. You can find more applications in Software
it: Nessuna app installata può aprire «%s»; è possibile trovare altre applicazioni in Software.

en: No suitable app installed. You can find more applications in Software.
it: Nessuna app compatibile installata; è possibile trovare altre applicazioni in Software.

en: Open With…
it: Apri con…

en: _Open
it: A_pri

en: No Apps available
it: Nessuna app disponibile

en: _Find More in Software
it: _Trova in Software

en: Create Web Application
it: Crea applicazione web

en: Create Application
it: Crea applicazione

en: C_reate
it: C_rea

en: _Select
it: _Seleziona

en: _Save
it: _Salva

en: Open files read-only
it: Apri file in sola-lettura

en: Open directories read-only
it: Apri directory in sola-lettura

en: Remote desktop
it: Desktop remoto

en: Allow remote interaction
it: Consenti interazione remota

en: Screen Share
it: Condivisione dello schermo

en: Virtual monitor
it: Monitor virtuale

en: Select monitor to share with %s
it: Selezionare la schermata da condividere con %s

en: Select window to share with %s
it: Selezionare la finestra da condividere con %s

en: Select monitor to share with the requesting application
it: Selezionare la schermata da condividere con l'applicazione che la richiede

en: Select window to share with the requesting application
it: Selezionare la finestra da condividere con l'applicazione che la richiede

en: Single Window
it: Finestra singola

en: Remember this selection
it: Ricordare questa selezione

en: Entire Screen
it: Schermo intero

en: Share this screenshot with %s?
it: Condividere questa schermata con %s?

en: Share this screenshot with the requesting application?
it: Condividere questa schermata con l'applicazione che la richiede?

en: Screenshot
it: Schermata

en: _Options…
it: Op_zioni…

en: Take _Screenshot
it: Cattura _schermata

en: Take Screenshot
it: Cattura schermata

en: Grab the whole sc_reen
it: Cattura l'intero sc_hermo

en: Grab the current _window
it: Cattura la _finestra corrente

en: Select _area to grab
it: Seleziona l'_area da catturare

en: Grab after a _delay of
it: C_attura dopo un ritardo di

en: seconds
it: secondi

en: Effects
it: Effetti

en: Include _pointer
it: Includere il _puntatore

en: Include the window _border
it: Includere il _bordo finestra

en: Requested setting not found
it: Impostazione richiesta non trovata

en: Set Background
it: Imposta sfondo

en: Set
it: Imposta

en: Failed to load image file
it: Caricamento immagine non riuscito

en: Activities
it: Attività
