xdg-desktop-portal-kde - en to ar translation catalogue (131 entries)

en: Request device access
ar: طلب وصول لجهاز

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
ar: %1 ملفّات

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
ar: اختر تطبيقًا

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
ar: اختر تطبيق لفتح '<filename>%1</filename>

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app]
en: Find More in Discover
ar: أظهر المزيد في المستكشف

[ctx: @action:button]
en: Open
ar: افتح

[ctx: @option:check %1 is description of a file type, like 'PNG image']
en: Set as default app to open %1 files
ar: عيّنه تطبيق مبدئي لفتح ملفات %1

en: Show All Installed Applications
ar: أظهر كل التّطبيقات المثبّتة

[ctx: @action:button]
en: Choose Other…
ar: اختر أخرى…

[ctx: @info]
en: %1<nl/><emphasis>Default app for this file type</emphasis>
ar: %1<nl/><emphasis>التطبيق المبدئي لهذا النوع</emphasis>

[ctx: @info]
en: %1<nl/><emphasis>Last used app for this file type</emphasis>
ar: %1<nl/><emphasis>أخر تطبيق مستعمل لهذا النوع</emphasis>

[ctx: @info]
en: Open with <command>%1</command>?
ar: هل ا&فتح في <command>%1</command>؟

en: No matches
ar: لا يوجد تطابق

[ctx: @info]
en: No installed applications can open <filename>%1</filename>
ar: لا يوجد تطبيق قادر على فتح '<filename>%1</filename>

[ctx: @title:group]
en: Terminal Options
ar: خيارات  الطّرفيّة

[ctx: @option:check]
en: Run in terminal
ar: شغّل في الطّرفيّة

[ctx: @option:check]
en: Do not close when command exits
ar: لا تغلق عندما يخرج الأمر

[ctx: @title:group]
en: Discover More Applications
ar: اكتشف تطبيقات أكثر

[ctx: @info]
en: Don't see the right app? Find more in <link>Discover</link>.
ar: ألم ترى التطبيق المناسب؟ اعثر على المزيد في <link>المستكشف</link>.

en: Background Activity
ar: نشاط الخلفية

[ctx: @info %1 is the name of an application]
en: %1 wants to remain running when it has no visible windows. If you forbid this, the application will quit when its last window is closed.
ar: يريد %1 أن يظل قيد التشغيل حتى عندما لا يعرض أي نافذة. إذا حظرت هذا، فسينهى التطبيق عند إغلاق آخر نافذة له.

[ctx: @action:button Allow the app to keep running with no open windows]
en: Allow
ar: اسمح

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid
ar: احظر

[ctx: @title title of a dialog to confirm whether to allow an app to remain running with no visible windows]
en: Background App Usage
ar: استعمال التطبيق في الخلفية

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Note that this will force %1 to quit when its last window is closed. This could cause data loss if the application has any unsaved changes when it happens.
ar: لاحظ أن هذا سيجبر %1 على الإنهاء عند إغلاق آخر نافذة له. قد يتسبب هذا في فقدان البيانات إذا كان التطبيق يحتوي على أي تغييرات غير محفوظة عند حدوث ذلك.

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid Anyway
ar: احظر على أية حال

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
ar: أضف تطبيق ويب...

[ctx: @title]
en: Add Application…
ar: أضف تطبيق...

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @action edit launcher name/icon]
en: Edit Info…
ar: حرّر المعلومات…

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
ar: اقبل

[ctx: @action]
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Open
ar: افتح

[ctx: @info:tooltip]
en: The shortcut is already assigned to the action <interface>%1</interface> of <application>%2</application>. Re-enter it here to override that action.
ar: الاختصار معيّن فعلًا إلى الإجراء <interface>%1</interface> من <application>%2</application>. أعد إدخاله هنا لتجاوز هذا الإجراء.

[ctx: @info:tooltip]
en: The shortcut is already assigned to the <interface>%1</interface> standard action.
ar: الاختصار معيّن فعلًا إلى الإجراء القياسي <interface>%1</interface>.

[ctx: @info:tooltip %1 is a list of actions]
en: The shortcut is assigned to multiple actions (<interface>%1</interface>)
ar: الاختصار معيّن فعلًا إلى عدة إجراءات (<interface>%1</interface>)

[ctx: @title:window]
en: Global Shortcuts Requested
ar: طلب اختصارات عامة

[ctx: The application is unknown]
en: An application wants to register the following shortcut: | An application wants to register the following %1 shortcuts:
ar[0]: هناك تطبيق يريد تسجيل الاختصار التالي:
ar[1]: هناك تطبيق يريد تسجيل الاختصار التالي:
ar[2]: هناك تطبيق يريد تسجيل الاختصارين التاليين:
ar[3]: هناك تطبيق يريد تسجيل %1 الاختصارات التالية:
ar[4]: هناك تطبيق يريد تسجيل %1 اختصارًا التالي:
ar[5]: هناك تطبيق يريد تسجيل %1 اختصار التالية:

[ctx: %2 is the name of the application]
en: %2 wants to register the following shortcut: | %2 wants to register the following %1 shortcuts:
ar[0]: التطبيق %2 يريد تسجيل الاختصار التالي:
ar[1]: التطبيق %2 يريد تسجيل الاختصار التالي:
ar[2]: التطبيق %2 يريد تسجيل الاختصارين التاليين:
ar[3]: التطبيق %2 يريد تسجيل %1 اختصارات التالية:
ar[4]: التطبيق %2 يريد تسجيل %1 اختصارًا التالي:
ar[5]: التطبيق %2 يريد تسجيل %1 اختصار التالية:

[ctx: @action:button]
en: See Other Shortcuts…
ar: انظر الاختصارات الأخرى…

[ctx: @info:tooltip]
en: View other shortcuts registered by this application
ar: اعرض الاختصارات الأخرى المسجلة بواسطة هذا التطبيق

[ctx: @title:notification]
en: Input Capture started
ar: بدأ التقاط الإدخال

[ctx: @info %1 is the name of the application]
en: Input is being managed by %1. Press <shortcut>%2</shortcut> to disable.
ar: يدار الإدخال بواسطة %1. اضغط على <shortcut>%2</shortcut> لتعطيله.

[ctx: @info]
en: Input is being managed by an application. Press <shortcut>%1</shortcut> to disable.
ar: يدار الإدخال بواسطة تطبيق. اضغط على <shortcut>%1</shortcut> لتعطيله.

[ctx: @title:window]
en: Input Capture Requested
ar: طُلب التقاط الإدخال

[ctx: The application is unknown]
en: An application requested to capture input events
ar: طلب برنامج أن يلتقط أحداث الإدخال

[ctx: %1 is the name of the application]
en: %1 requested to capture input events
ar: طلب %1 أن يلتقط أحداث الإدخال

[ctx: @action:button]
en: Allow
ar: اسمح

en: Select Folder
ar: اختر مجلد

en: Open File
ar: افتح الملف

en: Save File
ar: احفظ الملفّ

en: Create New Folder
ar: أنشئ مجلدًّا جديدًا

en: Folder name
ar: اسم المجلد

en: File name
ar: اسم الملفّ

en: Create Folder
ar: أنشئ مجلّدًا

en: Filter Filetype
ar: رشح نوع الملف

en: Show Hidden Files
ar: أظهر الملفات المخفية

en: Select
ar: اختر

en: New Virtual Output
ar: خرج افتراضي جديد

en: Rectangular Region
ar: منطقة مستطيلة

en: Full Workspace
ar: كامل مساحة العمل

en: Laptop screen
ar: شاشة حاسوب محمول

en: Start streaming:
ar: ابدأ البث:

en: Clear selection:
ar: امحُ التحديد:

en: Cancel:
ar: ألغِ:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
ar: إفلات النقر الأيسر

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
ar: النقر باليمين

[ctx: Keyboard action]
en: Escape
ar: هروب

en: Create selection:
ar: أنشئ تحديد:

[ctx: Mouse action]
en: Left-click and drag
ar: النقر اليسار والسحب

en: Virtual Output
ar: الخرج الافتراضي

[ctx: %1 is the application name]
en: Virtual Output (shared with %1)
ar: الخرج الافتراضي (مشارك مع %1)

[ctx: title of notification about input systems taken over]
en: Remote control session started
ar: بدأت جلسة التحكم عن بعد

[ctx: Title of the dialog that requests remote input privileges]
en: Remote control requested
ar: طلب التحكم عن بعد

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process]
en: An application requested access to remotely control:
ar: طلب أحد التطبيقات الوصول إلى التحكم عن بعد:

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process, included the app's name]
en: %1 requested access to remotely control:
ar: طلب %1 أذن بالتحكم عن بعد بـ:

[ctx: Will allow the app to see what's on the outputs, in markdown]
en:  - Screens
ar:  - الشاشات

[ctx: Will allow the app to send input events, in markdown]
en:  - Input devices
ar:  - أجهزة الإدخال

en: Allow restoring on future sessions
ar: اسمح بالاستعادة في الجلسات القادمة

en: Share
ar: شارك

[ctx: Do not disturb mode is enabled because...]
en: Screen sharing in progress
ar: يجري مشاركة الشاشة

en: Screen Sharing
ar: مشاركة الشاشة

en: Share this screen with the requesting application?
ar: هل تشارك هذه شاشة مع التطبيق الذي يطلبها؟

en: Share this screen with %1?
ar: هل شارك هذه شاشة مع %1؟

en: Choose screens to share with the requesting application:
ar: اختر شاشة لمشاركتها مع التطبيق الذي يطلبها:

en: Choose screens to share with %1:
ar: اختر الشاشة لمشاركتها مع %1:

en: Choose which screen to share with the requesting application:
ar: اختر شاشة لمشاركتها مع التطبيق الذي يطلبها:

en: Choose which screen to share with %1:
ar: اختر شاشة لمشاركتها مع %1:

en: Share this window with the requesting application?
ar: هل تشارك هذه النافذة مع التطبيق الذي يطلبها؟

en: Share this window with %1?
ar: هل تشارك هذه النافذة مع %1؟

en: Choose windows to share with the requesting application:
ar: اختر النوافذ لتشاركها مع التطبيق  الذي يطلبها:

en: Choose windows to share with %1:
ar: اختر النوافذ لتشاركها مع %1:

en: Choose which window to share with the requesting application:
ar: اختر أي نافذة لمشاركتها مع التطبيق الذي يطلبها:

en: Choose which window to share with %1:
ar: اختر أي نافذة لمشاركتها مع %1:

en: Create a new virtual display to share with the requesting application:
ar: أنشئ شاشة عرض افتراضية جديدة لمشاركتها مع التطبيق الذي يطلبها:

en: Create a new virtual display to share with %1:
ar: أنشئ شاشة عرض افتراضية جديدة لمشاركتها مع %1:

en: Choose what to share with the requesting application:
ar: اختر ما تريد مشاركته مع التطبيق  الذي يطلبها:

en: Choose what to share with %1:
ar: اختر ما تريد مشاركته مع %1:

en: Screens
ar: الشاشات

en: Windows
ar: النوافذ

en: Full Screen
ar: ملء الشاشة

en: Current Screen
ar: الشّاشة الحاليّة

en: Active Window
ar: النّافذة النّشطة

en: Request Screenshot
ar: اطلب لقطة شاشة

en: Capture Mode
ar: وضع الالتقاط

en: Area:
ar: منطقة:

en: Delay:
ar: التأخير:

en: %1 second | %1 seconds
ar[0]: 0 ثانية
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: %1 ثواني
ar[4]: %1 ثانية
ar[5]: %1 ثانية

en: Content Options
ar: خيارات المحتوى

en: Include cursor pointer
ar: ضمّن مؤشّر الفأرة

en: Include window borders
ar: ضمّن حدود النّافذة

en: Save
ar: احفظ

en: Take
ar: خذّ

[ctx: @action:inmenu stops screen/window sharing]
en: End
ar: أنهِ

[ctx: SNI title that indicates there's a process remotely controlling the system]
en: Remote Desktop
ar: سطح المكتب بعيد

[ctx: %1 number of screens, %2 the app that receives them]
en: Sharing contents to %2 | %1 video streams to %2
ar[0]: مشاركة المحتوى مع %2
ar[1]: فيديو واحد يبث إلى %2
ar[2]: فيديوان يبثان إلى %2
ar[3]: %1 فيديوات يبثثن إلى %2
ar[4]: %1 فيديوات يبثثن إلى %2
ar[5]: %1 فيديوات يبثثن إلى %2

[ctx: SNI title that indicates there's a process seeing our windows or screens]
en: Screen casting
ar: بث الشاشة

en: ,
ar: ،

en: Share User Information with %1
ar: شارك معلومات المستخدم مع %1

en: %1 wants access to your user info.
ar: يريد %1 الوصول إلى معلوماتك الشخصية.

en: This app will be given access to your avatar and name.
ar: سيتمكن هذا التطبيق من الوصول إلى صورتك الرمزية واسمك.

[ctx: @action:button]
en: Share
ar: شارك

[ctx: @title:window]
en: Set Wallpaper
ar: عين خلفية

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set the desktop background?
ar: هل تسمح لتطبيق ما بتعيين خلفية سطح المكتب؟

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set the lock screen background?
ar: هل تسمح لتطبيق ما بتعيين خلفية شاشة القفل؟

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set desktop and lock screen backgrounds?
ar: هل تسمح لأحد التطبيقات بتعيين خلفيات سطح المكتب وشاشة القفل؟

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set the desktop background?
ar: هل تسمح لـ %1 بتعيين خلفية سطح المكتب؟

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set the lock screen background?
ar: هل تسمح لـ %1 بتعيين خلفية شاشة القفل؟

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set desktop and lock screen backgrounds?
ar: هل تسمح لـ %1 بتعيين خلفيات سطح المكتب وقفل الشاشة؟

en: Failed to start screencasting
ar: فشل في بدء التسجيل

en: Remote desktop
ar: سطح المكتب البعيد
