xdg-desktop-portal-kde - en to ast translation catalogue (20 entries)

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
ast: %1 ficheros

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
ast: Seleición d'una aplicación

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
ast: Escueyi una aplicación p'abrir <filename>%1</filename>

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app]
en: Find More in Discover
ast: Atopar más en Discover

en: Show All Installed Applications
ast: Amosar toles aplicaciones instalaes

en: No matches
ast: Nun hai nenguna coincidencia

[ctx: @info]
en: Don't see the right app? Find more in <link>Discover</link>.
ast: ¿Nun ves l'aplicación correuta? Atopa más en <link>Discover</link>.

en: Background Activity
ast: Actividá en segundu planu

[ctx: @title title of a dialog to confirm whether to allow an app to remain running with no visible windows]
en: Background App Usage
ast: Usu d'aplicaciones en segundu planu

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
ast: Nome

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
ast: Aceptar

en: New Virtual Output
ast: Salida virtual nueva

en: Rectangular Region
ast: Rexón rectangular

en: Screens
ast: Pantalles

en: Windows
ast: Ventanes

en: Current Screen
ast: Pantalla actual

en: Active Window
ast: Ventana activa

en: Area:
ast: Área:

en: %1 second | %1 seconds
ast[0]: %1 segundu
ast[1]: %1 segundos

en: Remote desktop
ast: Escritoriu remotu
