xdg-desktop-portal-kde - en to fr translation catalogue (114 entries)

en: Request device access
fr: Demander l'accès au périphérique

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
fr: %1 fichiers

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
fr: Sélectionnez une application

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
fr: Sélectionnez une application pour ouvrir <filename>%1</filename>

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app]
en: Find More in Discover
fr: Trouver plus de choses dans Discover

[ctx: @action:button]
en: Open
fr: Ouvrir

[ctx: @option:check %1 is description of a file type, like 'PNG image']
en: Always open %1 files with the chosen app
fr: Toujours ouvrir %1 fichiers avec l'application choisie

en: Show All Installed Applications
fr: Afficher toutes les applications installées

[ctx: @action:button]
en: Choose Other…
fr: Sélectionnez un autre...

en: Default app for this file type
fr: Application par défaut pour ce type de fichier

[ctx: @info:whatsthis]
en: Last used app for this file type
fr: Dernière application utilisée pour ce type de fichier

[ctx: @info]
en: Open with <command>%1</command>?
fr: Ouvrir avec <command>%1</command> ?

en: No matches
fr: Aucune correspondance

[ctx: @info]
en: No installed applications can open <filename>%1</filename>
fr: Aucune application installée ne peut ouvrir <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:group]
en: Terminal Options
fr: Options du terminal

[ctx: @option:check]
en: Run in terminal
fr: Lancer dans un terminal

[ctx: @option:check]
en: Do not close when command exits
fr: Ne pas fermer quand la commande se termine

[ctx: @title:group]
en: Discover More Applications
fr: Découvrir plus d'applications

[ctx: @info]
en: Don't see the right app? Find more in <link>Discover</link>.
fr: Vous ne voyez pas l'application correcte ? Trouvez-en plus dans <link>Discover</link>.

en: Background Activity
fr: Activité en arrière-plan

[ctx: @info %1 is the name of an application]
en: %1 wants to remain running when it has no visible windows. If you forbid this, the application will quit when its last window is closed.
fr: %1 souhaite continuer à s'exécuter alors qu'il n'y a plus aucune fenêtre visible. Si vous interdisez cela, l'application se fermera lorsque sa dernière fenêtre sera fermée.

[ctx: @action:button Allow the app to keep running with no open windows]
en: Allow
fr: Autoriser

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid
fr: Interdire

[ctx: @title title of a dialog to confirm whether to allow an app to remain running with no visible windows]
en: Background App Usage
fr: Utilisation de l'application en arrière-plan

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Note that this will force %1 to quit when its last window is closed. This could cause data loss if the application has any unsaved changes when it happens.
fr: Veuillez noter que cela forcera %1 à se fermer lorsque sa dernière fenêtre sera fermée. Cela pourrait entraîner une perte de données si l'application possède des changements non enregistrés lorsque la dernière fenêtre se ferme.

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid Anyway
fr: Interdire de toute façon

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
fr: Ajouter une application Internet...

[ctx: @title]
en: Add Application…
fr: Ajouter une application...

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @action edit launcher name/icon]
en: Edit Info…
fr: Modifier les informations…

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
fr: Accepter

[ctx: @action]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Open
fr: Ouvrir

[ctx: @title:notification]
en: Input Capture started
fr: La capture des évènements d'entrée a été démarrée.

[ctx: @info %1 is the name of the application]
en: Input is being managed by %1. Press <shortcut>%2</shortcut> to disable.
fr: L'entrée est actuellement gérée par %1. Veuillez appuyer sur <shortcut>%2</shortcut> pour désactiver.

[ctx: @info]
en: Input is being managed by an application. Press <shortcut>%1</shortcut> to disable.
fr: La saisie est gérée par une application. Veuillez appuyer sur <shortcut>%1</shortcut> pour désactiver.

[ctx: @title:window]
en: Input Capture Requested
fr: La capture des évènements d'entrée a été demandée.

[ctx: The application is unknown]
en: An application requested to capture input events
fr: Une application a demandé à capturer les évènements d'entrée

[ctx: %1 is the name of the application]
en: %1 requested to capture input events
fr: %1 a demandé à capturer les évènements d'entrée

[ctx: @action:button]
en: Allow
fr: Autoriser

en: Select Folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Save File
fr: Enregistrer un fichier

en: Create New Folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Create new folder in %1
fr: Créer un nouveau dossier dans %1

en: Folder name
fr: Nom du dossier

en: OK
fr: Ok

en: Cancel
fr: Annuler

en: File name
fr: Nom de fichier

en: Select
fr: Sélectionner

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Filter Filetype
fr: Filtrer un type de fichier

en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Full Workspace
fr: Espace de travail complet

en: New Virtual Output
fr: Nouvelle sortie virtuelle

en: Rectangular Region
fr: Région rectangulaire

en: Laptop screen
fr: Écran d'ordinateur portable

en: Start streaming:
fr: Démarrer la lecture du flux :

en: Clear selection:
fr: Effacer la sélection :

en: Cancel:
fr: Annuler :

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
fr: Relâcher le clic gauche

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
fr: Clic droit

[ctx: Keyboard action]
en: Escape
fr: Échap

en: Create selection:
fr: Créer une sélection :

[ctx: Mouse action]
en: Left-click and drag
fr: Clic gauche et glisser

[ctx: title of notification about input systems taken over]
en: Remote control session started
fr: La session de contrôle distant a démarré.

[ctx: Title of the dialog that requests remote input privileges]
en: Remote control requested
fr: Un contrôle distant a été demandé.

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process]
en: An application requested access to:
fr: Une application a demandé un accès à :

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process, included the app's name]
en: %1 requested access to remotely control:
fr: %1 a demandé un accès à un contrôle à distance :

[ctx: Will allow the app to see what's on the outputs, in markdown]
en:  - Screens
fr:  - Écrans

[ctx: Will allow the app to send input events, in markdown]
en:  - Input devices
fr:  - Périphériques d'entrées

en: Allow restoring on future sessions
fr: Autoriser la restauration pour de futures sessions

en: Share
fr: Partager

en: Virtual Output
fr: Sortie virtuelle

[ctx: %1 is the application name]
en: Virtual Output (shared with %1)
fr: Sortie virtuelle (Partagée avec %1)

[ctx: Do not disturb mode is enabled because...]
en: Screen sharing in progress
fr: Partage d'écrans en cours

en: Screen Sharing
fr: Partage d'écrans

en: Choose what to share with the requesting application:
fr: Sélectionnez quoi partager avec l'application en faisant la demande :

en: Choose what to share with %1:
fr: Sélectionnez ce qui est à partager avec %1 :

en: Share this screen with the requesting application?
fr: Partager cet écran avec l'application en faisant la demande ?

en: Share this screen with %1?
fr: Partagez cet écran avec « %1 » ?

en: Choose screens to share with the requesting application:
fr: Sélectionnez les écrans à partager avec l'application en faisant la demande :

en: Choose screens to share with %1:
fr: Sélectionnez les écrans à partager avec %1 :

en: Choose which screen to share with the requesting application:
fr: Sélectionnez quel écran partager avec l'application en faisant la demande :

en: Choose which screen to share with %1:
fr: Sélectionnez quels écrans partager avec %1 :

en: Share this window with the requesting application?
fr: Partager cette fenêtre avec l'application en faisant la demande ?

en: Share this window with %1?
fr: Partager cette fenêtre avec %1 ?

en: Choose windows to share with the requesting application:
fr: Sélectionnez les fenêtres à partager avec l'application en faisant la demande :

en: Choose windows to share with %1:
fr: Sélectionnez les fenêtres à partager avec %1 :

en: Choose which window to share with the requesting application:
fr: Sélectionnez quelle fenêtre partager avec l'application en faisant la demande :

en: Choose which window to share with %1:
fr: Sélectionnez quelles fenêtres partager avec %1 :

en: Screens
fr: Écrans

en: Windows
fr: Fenêtres

en: Full Screen
fr: Plein écran

en: Current Screen
fr: Écran actuel

en: Active Window
fr: Fenêtre active

en: Request Screenshot
fr: Demander une copie d'écran

en: Capture Mode
fr: Mode de capture

en: Area:
fr: Zone :

en: Delay:
fr: Délai :

en: %1 second | %1 seconds
fr[0]: %1 seconde
fr[1]: %1 secondes

en: Content Options
fr: Options de contenu

en: Include cursor pointer
fr: Inclure le pointeur de souris

en: Include window borders
fr: Inclure les bordures de la fenêtre

en: Save
fr: Enregistrer

en: Take
fr: Prendre

[ctx: @action:inmenu stops screen/window sharing]
en: End
fr: Terminer

[ctx: SNI title that indicates there's a process remotely controlling the system]
en: Remote Desktop
fr: Bureau distant

[ctx: %1 number of screens, %2 the app that receives them]
en: Sharing contents to %2 | %1 video streams to %2
fr[0]: Partage de contenus vers %2
fr[1]: %1 flux de vidéos vers %2

[ctx: SNI title that indicates there's a process seeing our windows or screens]
en: Screen casting
fr: Partage d'écrans

en: Share Information
fr: Partager les informations

en: Share your personal information with the requesting application?
fr: Partager vos données personnelles avec l'application faisant la demande ?

en: Failed to start screencasting
fr: Impossible de lancer la capture vidéo de l'écran

en: Remote desktop
fr: Bureau distant
