xdg-desktop-portal-kde - en to he translation catalogue (129 entries)

en: Request device access
he: בקשת גישה להתקן

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
he: %1 קבצים

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
he: נא לבחור יישום

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
he: נא לבחור יישום לפתיחת <filename>%1</filename>

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app]
en: Find More in Discover
he: איתור של עוד עם Discover

[ctx: @action:button]
en: Open
he: פתיחה

[ctx: @option:check %1 is description of a file type, like 'PNG image']
en: Set as default app to open %1 files
he: הגדרה כיישום ברירת מחדל לפתיחת קובצי %1

en: Show All Installed Applications
he: הצגת כל היישומים המותקנים

[ctx: @action:button]
en: Choose Other…
he: בחירה באחר…

[ctx: @info]
en: %1<nl/><emphasis>Default app for this file type</emphasis>
he: %1<nl/><emphasis>יישום ברירת מחדל לסוג קובץ זה</emphasis>

[ctx: @info]
en: %1<nl/><emphasis>Last used app for this file type</emphasis>
he: %1<nl/><emphasis>היישום האחרון ששימש לפתיחת סוג קובץ זה</emphasis>

[ctx: @info]
en: Open with <command>%1</command>?
he: לפתוח עם <command>%1</command>?

en: No matches
he: אין התאמות

[ctx: @info]
en: No installed applications can open <filename>%1</filename>
he: אין יישומים מותקנים שיכולים לפתוח את <filename>%1</filename>

[ctx: @title:group]
en: Terminal Options
he: אפשרויות מסוף

[ctx: @option:check]
en: Run in terminal
he: הרצה במסוף

[ctx: @option:check]
en: Do not close when command exits
he: לא לסגור כשהפקודה מסתיימת

[ctx: @title:group]
en: Discover More Applications
he: חשיפת יישומים נוספים

[ctx: @info]
en: Don't see the right app? Find more in <link>Discover</link>.
he: היישום הנכון לא מופיע? אפשר למצוא עוד ב־<link>Discover</link>.

en: Background Activity
he: פעילות רקע

[ctx: @info %1 is the name of an application]
en: %1 wants to remain running when it has no visible windows. If you forbid this, the application will quit when its last window is closed.
he: %1 רוצה להישאר פעיל כשאין לו חלונות פעילים. איסור על כך, יסגור את היישום עם סגירת החלון האחרון.

[ctx: @action:button Allow the app to keep running with no open windows]
en: Allow
he: לאפשר

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid
he: לאסור

[ctx: @title title of a dialog to confirm whether to allow an app to remain running with no visible windows]
en: Background App Usage
he: שימוש ביישום ברקע

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Note that this will force %1 to quit when its last window is closed. This could cause data loss if the application has any unsaved changes when it happens.
he: נא לשים לב שפעולה זו תאלץ את %1 להיסגר כשהחלון האחרון שלו נסגר. יכול לגרום לאובדן מידע אם ביישום יש שינויים שלא נשמרו כשזה קורה.

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid Anyway
he: לאסור בכל זאת

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
he: הוספת יישום רשת…

[ctx: @title]
en: Add Application…
he: הוספת יישום…

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
he: שם

[ctx: @action edit launcher name/icon]
en: Edit Info…
he: עריכת פרטים…

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
he: קבלה

[ctx: @action]
en: Cancel
he: ביטול

en: Open
he: פתיחה

[ctx: @info:tooltip]
en: The shortcut is already assigned to the action <interface>%1</interface> of <application>%2</application>. Re-enter it here to override that action.
he: קיצור המקשים כבר מוקצה לפעולה <interface>%1</interface> של <application>%2</application>. יש למלא אותו כאן מחדש כדי לדרוס את הפעולה הזאת.

[ctx: @info:tooltip]
en: The shortcut is already assigned to the <interface>%1</interface> standard action.
he: קיצור המקשים כבר מוקצה לפעולה הרגילה של <interface>%1</interface>.

[ctx: @info:tooltip %1 is a list of actions]
en: The shortcut is assigned to multiple actions (<interface>%1</interface>)
he: קיצור המקשים מוקצה למספר פעולות (<interface>%1</interface>)

[ctx: @title:window]
en: Global Shortcuts Requested
he: התבקשו קיצורי מקשים מקיפים

[ctx: The application is unknown]
en: An application wants to register the following shortcut: | An application wants to register the following %1 shortcuts:
he[0]: יישום מעוניין לרשום את קיצור המקשים הבא:
he[1]: יישום מעוניין לרשום את שני קיצורי המקשים הבאים:
he[2]: יישום מעוניין לרשום את %1 קיצורי המקשים הבאים:
he[3]: יישום מעוניין לרשום את %1 קיצורי המקשים הבאים:

[ctx: %2 is the name of the application]
en: %2 wants to register the following shortcut: | %2 wants to register the following %1 shortcuts:
he[0]: %2 מעוניין לרשום את קיצור המקשים הבא:
he[1]: %2 מעוניין לרשום את שני קיצורי המקשים הבאים:
he[2]: %2 מעוניין לרשום את %1 קיצורי המקשים הבאים:
he[3]: %2 מעוניין לרשום את %1 קיצורי המקשים הבאים:

[ctx: @action:button]
en: See Other Shortcuts…
he: הצגת קיצורי מקשים אחרים…

[ctx: @info:tooltip]
en: View other shortcuts registered by this application
he: הצגת קיצורי מקשים אחרים שנרשמו על ידי היישום הזה

[ctx: @title:notification]
en: Input Capture started
he: החלה לכידת קלט

[ctx: @info %1 is the name of the application]
en: Input is being managed by %1. Press <shortcut>%2</shortcut> to disable.
he: הקלט מנוהל על ידי %1. לחיצה על <shortcut>%2</shortcut> תשבית את זה.

[ctx: @info]
en: Input is being managed by an application. Press <shortcut>%1</shortcut> to disable.
he: הקלט מנוהל על ידי יישום. לחיצה על <shortcut>%1</shortcut> תשבית את זה.

[ctx: @title:window]
en: Input Capture Requested
he: התבקשה לכידת קלט

[ctx: The application is unknown]
en: An application requested to capture input events
he: יישום ביקש ללכוד אירועי קלט

[ctx: %1 is the name of the application]
en: %1 requested to capture input events
he: התקבלה בקשה מצד %1 ללכוד אירועי קלט

[ctx: @action:button]
en: Allow
he: לאפשר

en: Select Folder
he: בחירת תיקייה

en: Open File
he: פתיחת קובץ

en: Save File
he: שמירת קובץ

en: Create New Folder
he: יצירת תיקייה חדשה

en: Folder name
he: שם התיקייה

en: File name
he: שם קובץ

en: Create Folder
he: יצירת תיקייה

en: Filter Filetype
he: סינון סוג קובץ

en: Show Hidden Files
he: הצגת קבצים מוסתרים

en: Select
he: בחירה

en: New Virtual Output
he: פלט וירטואלי חדש

en: Rectangular Region
he: אזור מרובע

en: Full Workspace
he: סביבת עבודה מלאה

en: Laptop screen
he: מסך מחשב נייד

en: Start streaming:
he: התחלת הזרמה:

en: Clear selection:
he: פינוי הבחירה:

en: Cancel:
he: ביטול:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
he: שחרור מקש שמאלי

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
he: מקש ימני

en: Create selection:
he: יצירת בחירה:

[ctx: Mouse action]
en: Left-click and drag
he: לחיצה שמאלית וגרירה

en: Virtual Output
he: פלט וירטואלי

[ctx: %1 is the application name]
en: Virtual Output (shared with %1)
he: פלט וירטואלי (משותף עם %1)

[ctx: title of notification about input systems taken over]
en: Remote control session started
he: החלה שליטה מרחוק

[ctx: Title of the dialog that requests remote input privileges]
en: Remote control requested
he: התקבלה בקשה לשליטה מרחוק

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process]
en: An application requested access to remotely control:
he: יישום ביקש גישה לשליטה מרחוק:

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process, included the app's name]
en: %1 requested access to remotely control:
he: %1 ביקש גישה לשליטה מרחוק:

[ctx: Will allow the app to see what's on the outputs, in markdown]
en:  - Screens
he:  - מסכים

[ctx: Will allow the app to send input events, in markdown]
en:  - Input devices
he:  - התקני קלט

en: Allow restoring on future sessions
he: לאפשר שחזור בהפעלות עתידיות

en: Share
he: שיתוף

[ctx: Do not disturb mode is enabled because...]
en: Screen sharing in progress
he: המסך משותף כרגע

en: Screen Sharing
he: שיתוף מסך

en: Share this screen with the requesting application?
he: לשתף את המסך עם היישום שביקש?

en: Share this screen with %1?
he: לשתף את המסך עם %1?

en: Choose screens to share with the requesting application:
he: בחירת מסכים לשיתוף עם היישומים שמבקשים:

en: Choose screens to share with %1:
he: בחירת מסכים לשיתוף עם %1:

en: Choose which screen to share with the requesting application:
he: בחירת אילו מסכים לשתף עם היישום שמבקש:

en: Choose which screen to share with %1:
he: נא לבחור איזה מסך לשתף עם %1:

en: Share this window with the requesting application?
he: לשתף את החלון הזה עם היישום שביקש?

en: Share this window with %1?
he: לשתף את החלון הזה עם %1?

en: Choose windows to share with the requesting application:
he: נא לבחור חלונות לשיתוף עם היישום שביקש:

en: Choose windows to share with %1:
he: בחירת חלונות לשיתוף עם %1:

en: Choose which window to share with the requesting application:
he: נא לבחור אילו חלונות לשתף עם היישום שביקש:

en: Choose which window to share with %1:
he: נא לבחור איזה חלון לשתף עם %1:

en: Create a new virtual display to share with the requesting application:
he: יצירת תצוגה וירטואלית חדשה לשיתוף עם היישום המבוקש:

en: Create a new virtual display to share with %1:
he: יצירת תצוגה וירטואלית חדשה לשיתוף עם %1:

en: Choose what to share with the requesting application:
he: נא לבחור מה לשתף עם היישום שביקש:

en: Choose what to share with %1:
he: נא לבחור מה לשתף עם %1:

en: Screens
he: מסכים

en: Windows
he: חלונות

en: Full Screen
he: מסך מלא

en: Current Screen
he: מסך נוכחי

en: Active Window
he: חלון פעיל

en: Request Screenshot
he: בקשת צילום מסך

en: Capture Mode
he: מצב לכידה

en: Area:
he: אזור:

en: Delay:
he: השהיה:

en: %1 second | %1 seconds
he[0]: שנייה
he[1]: שתי שניות
he[2]: %1 שניות
he[3]: %1 שניות

en: Content Options
he: אפשרויות תוכן

en: Include cursor pointer
he: כולל סמן העכבר

en: Include window borders
he: כולל גבולות החלונות

en: Save
he: שמירה

en: Take
he: צילום

[ctx: @action:inmenu stops screen/window sharing]
en: End
he: סיום

[ctx: SNI title that indicates there's a process remotely controlling the system]
en: Remote Desktop
he: שולחן עבודה מרוחק

[ctx: %1 number of screens, %2 the app that receives them]
en: Sharing contents to %2 | %1 video streams to %2
he[0]: התוכן משותף אל %2
he[1]: %1 תזרימי וידאו אל %2
he[2]: %1 תזרימי וידאו אל %2
he[3]: %1 תזרימי וידאו אל %2

[ctx: SNI title that indicates there's a process seeing our windows or screens]
en: Screen casting
he: שידור המסך

en: Share User Information with %1
he: שיתוף פרטי המשתמש עם %1

en: %1 wants access to your user info.
he: התקבלה בקשת גישה לפרטי המשתמש שלך מצד %1.

en: This app will be given access to your avatar and name.
he: ליישומון הזה תסופק גישה לתמונה הייצוגית ולשם שלך.

[ctx: @action:button]
en: Share
he: שיתוף

[ctx: @title:window]
en: Set Wallpaper
he: הגדרת תמונת רקע

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set the desktop background?
he: לאפשר ליישום להגדיר את תמונת רקע שולחן העבודה?

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set the lock screen background?
he: לאפשר ליישום להגדיר את תמונת רקע מסך הנעילה?

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set desktop and lock screen backgrounds?
he: לאפשר ליישום להגדיר את תמונות הרקע של שולחן העבודה ומסך הנעילה?

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set the desktop background?
he: לאפשר ל־%1 להגדיר את תמונת רקע שולחן העבודה?

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set the lock screen background?
he: לאפשר ל־%1 להגדיר את תמונת רקע מסך הנעילה?

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set desktop and lock screen backgrounds?
he: לאפשר ל־%1 להגדיר את תמונות הרקע של שולחן העבודה ומסך הנעילה?

en: Failed to start screencasting
he: התחלת הסרטת מסך נכשלה

en: Remote desktop
he: שולחן עבודה מרוחק
