xdg-desktop-portal-kde - en to id translation catalogue (89 entries)

en: Request device access
id: Minta akses peranti

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
id: Berkas %1

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
id: Pilih Aplikasi

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
id: Pilih sebuah aplikasi untuk membuka <filename>%1</filename>

[ctx: @option:check %1 is description of a file type, like 'PNG image']
en: Always open %1 files with the chosen app
id: Selalu buka berkas %1 dengan aplikasi yang dipilih

en: Show All Installed Applications
id: Tampilkan Semua Aplikasi Terpasang

en: Default app for this file type
id: Aplikasi bawaan untuk jenis berkas ini

en: No matches
id: Tidak ada yang cocok

[ctx: @info]
en: No installed applications can open <filename>%1</filename>
id: Tidak ada aplikasi terpasang yang dapat membuka <filename>%1</filename>

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app]
en: Find More in Discover
id: Cari Lebih Banyak di Discover

[ctx: @info]
en: Don't see the right app? Find more in <link>Discover</link>.
id: Tidak melihat aplikasi yang sesuai? Cari lebih banyak di <link>Discover</link>.

en: Background activity
id: Aktivitas latar belakang

en: %1 is running in the background.
id: %1 sedang berjalan di latar belakang.

en: Find out more
id: Lihat lebih lengkap

en: %1 is running in the background
id: %1 sedang berjalan di latar belakang

en: This might be for a legitimate reason, but the application has not provided one.
    
    Note that forcing an application to quit might cause data loss.
id: Ini mungkin karena alasan yang sah, tetapi aplikasi belum menyediakannya.
    
    Perhatikan bahwa memaksa aplikasi untuk keluar dapat menyebabkan kehilangan data.

en: Force quit
id: Paksa keluar

en: Allow
id: Izinkan

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
id: Tambahkan Aplikasi Web...

[ctx: @title]
en: Add Application…
id: Tambahkan Aplikasi...

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
id: Nama

[ctx: @action edit launcher name/icon]
en: Edit Info…
id: Sunting info...

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
id: Terima

[ctx: @action]
en: Cancel
id: Batal

en: Open
id: Buka

en: Select Folder
id: Pilih Folder

en: Open File
id: Buka Berkas

en: Save File
id: Simpan Berkas

en: Create new folder
id: Buat folder baru

en: Create new folder in %1
id: Buat folder baru di %1

en: folder name
id: nama folder

en: Ok
id: Oke

en: Cancel
id: Batal

en: File name
id: Nama berkas

en: Select
id: Pilih

en: Create folder
id: Buat folder

en: Filter filetype
id: Saring jenis berkas

en: Show hidden files
id: Tampilkan berkas tersembunyi

en: Full Workspace
id: Ruang Kerja Penuh

en: New Virtual Output
id: Keluaran Virtual Baru

en: Laptop screen
id: Layar laptop

[ctx: title of notification about input systems taken over]
en: Remote control session started
id: Sesi kontrol jarak jauh dimulai

[ctx: Title of the dialog that requests remote input privileges]
en: Remote control requested
id: Kontrol jarak jauh diminta

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process]
en: Requested access to:
id: Akses diminta kepada:

[ctx: Unordered list with privileges granted to an external process, included the app's name]
en: %1 requested access to remotely control:
id: %1 meminta akses untuk mengontrol secara jarak jauh:

[ctx: Will allow the app to see what's on the outputs, in markdown]
en:  - Screens
id: - Layar

[ctx: Will allow the app to send input events, in markdown]
en:  - Input devices
id: - Perangkat masukan

en: Share
id: Bagikan

[ctx: Do not disturb mode is enabled because...]
en: Screen sharing in progress
id: Pembagian layar sedang dilakukan

en: Laptop screen
    Model: %1
id: Layar laptop
    Model: %1

en: Manufacturer: %1
    Model: %2
id: Manufaktur: %1
    Model: %2

en: Screen Sharing
id: Pembagian Layar

en: Choose what to share with the requesting application:
id: Pilih apa untuk dibagikan dengan aplikasi yang meminta:

en: Choose what to share with %1:
id: Pilih apa untuk dibagikan dengan %1:

en: Share this screen with the requesting application?
id: Bagikan layar ini dengan aplikasi yang meminta?

en: Share this screen with %1?
id: Bagikan layar ini dengan %1?

en: Choose screens to share with the requesting application:
id: Pilih layar untuk dibagikan dengan aplikasi yang meminta:

en: Choose screens to share with %1:
id: Pilih layar untuk dibagikan dengan %1:

en: Choose which screen to share with the requesting application:
id: Pilih layar untuk dibagikan dengan aplikasi yang meminta:

en: Choose which screen to share with %1:
id: Pilih layar untuk dibagikan dengan %1:

en: Share this window with the requesting application?
id: Bagikan jendela ini dengan aplikasi yang meminta?

en: Share this window with %1?
id: Bagikan jendela ini dengan %1?

en: Choose windows to share with the requesting application:
id: Pilih jendela untuk dibagikan dengan aplikasi yang meminta:

en: Choose windows to share with %1:
id: Pilih jendela untuk dibagikan dengan %1:

en: Choose which window to share with the requesting application:
id: Pilih jendela apa untuk berbagi dengan aplikasi yang meminta:

en: Choose which window to share with %1:
id: Pilih jendela apa untuk berbagi dengan %1:

en: Screens
id: Layar

en: Windows
id: Jendela

en: Allow restoring on future sessions
id: Perbolehkan memulihkan di sesi masa mendatang

en: Full Screen
id: Layar Penuh

en: Current Screen
id: Layar Saat Ini

en: Active Window
id: Jendela Aktif

en: Request screenshot
id: Minta tangkapan layar

en: Capture Mode
id: Mode Tangkap

en: Delay:
id: Tunda:

en: %1 second | %1 seconds
id[0]: %1 detik
id[1]: %1 detik

en: Content Options
id: Opsi Konten

en: Include cursor pointer
id: Sertakan penunjuk kursor

en: Include window borders
id: Sertakan bingkai jendela

en: Save
id: Simpan

en: Take
id: Ambil

[ctx: @action:inmenu stops screen/window sharing]
en: End
id: Akhiri

[ctx: SNI title that indicates there's a process remotely controlling the system]
en: Remote Desktop
id: Desktop Jarak Jauh

[ctx: %1 number of screens, %2 the app that receives them]
en: Sharing contents to %2 | %1 video streams to %2
id[0]: Membagikan konten ke %2
id[1]: %1 saluran video ke %2

[ctx: SNI title that indicates there's a process seeing our windows or screens]
en: Screen casting
id: Penggandaan layar

en: Share Information
id: Bagikan Informasi

en: Share your personal information with the requesting application?
id: Bagikan informasi pribadi Anda dengan aplikasi yang meminta?

en: Failed to start screencasting
id: Gagal memulai penggandaan layar

en: Remote desktop
id: Desktop jarak jauh
