xdg-desktop-portal-kde - en to ja translation catalogue (38 entries)

en: Request device access
ja: デバイスへのアクセスを要求

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
ja: %1 ファイル

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
ja: アプリケーションを選択してください

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
ja: <filename>%1</filename> を開くためのアプリケーションを選択してください

[ctx: @option:check %1 is description of a file type, like 'PNG image']
en: Always open %1 files with the chosen app
ja: 常に選択したアプリケーションで %1 を開く

en: Show All Installed Applications
ja: すべてのインストールされたアプリケーションを表示

en: Default app for this file type
ja: このファイルタイプのためのデフォルトのアプリケーション

en: No matches
ja: 一致なし

[ctx: @info]
en: No installed applications can open <filename>%1</filename>
ja: <filename>%1</filename> を開けるアプリケーションはインストールされていません

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app]
en: Find More in Discover
ja: Discover でアプリケーションを探す

[ctx: @info]
en: Don't see the right app? Find more in <link>Discover</link>.
ja: 適切なアプリケーションがない場合は、<link>Discover</link> で探してください。

en: Background activity
ja: バックグラウンドアクティビティ

en: %1 is running in the background.
ja: %1 がバックグラウンドで動作中です。

en: Find out more
ja: 詳細

en: %1 is running in the background
ja: %1 がバックグラウンドで動作中です

en: This might be for a legitimate reason, but the application has not provided one.
    
    Note that forcing an application to quit might cause data loss.
ja: 適切な理由により動作している可能性もありますが、アプリケーションは理由を示していません。
    
    強制的にアプリケーションを終了させると、データが失われる可能性があります。

en: Force quit
ja: 強制的に終了

en: Allow
ja: 許可

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
ja: ウェブアプリケーションを追加...

[ctx: @title]
en: Add Application…
ja: アプリケーションを追加...

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @action edit launcher name/icon]
en: Edit Info…
ja: 情報を編集...

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
ja: 許可

[ctx: @action]
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Open
ja: 開く

en: Select Folder
ja: フォルダを選択

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Save File
ja: ファイルを保存

en: Create new folder
ja: 新しいフォルダを作成

en: Create new folder in %1
ja: %1 に新しいフォルダを作成する

en: folder name
ja: フォルダ名

en: Ok
ja: OK

en: Cancel
ja: キャンセル

en: File name
ja: ファイル名

en: Select
ja: 選択

en: Create folder
ja: フォルダを作成

en: Filter filetype
ja: ファイルタイプをフィルタリング

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示
