xdg-desktop-portal-kde - en to tr translation catalogue (151 entries)

en: Request device access
tr: Aygıt erişimi iste

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
tr: %1 dosya

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
tr: Uygulama Seç

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> ögesini açmak için bir uygulama seçin

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app store]
en: Find More in Discover…
tr: Keşfet’te Daha Fazlasını Bul…

[ctx: @action:button]
en: Open
tr: Aç

[ctx: @option:check %1 is description of a file type, like 'PNG image']
en: Set as default app to open %1 files
tr: %1 dosyalarını açmak için öntanımlı uygulama olarak ayarla

en: Show All Installed Applications
tr: Tüm Kurulu Uygulamaları Göster

[ctx: @action:button]
en: Choose Other…
tr: Başka Seç…

[ctx: @info]
en: %1<nl/><emphasis>Default app for this file type</emphasis>
tr: %1<nl/><emphasis>Bu dosya türü için öntanımlı uygulama</emphasis>

[ctx: @info]
en: %1<nl/><emphasis>Last used app for this file type</emphasis>
tr: %1<nl/><emphasis>Bu dosya türü için son kullanılan uygulama</emphasis>

[ctx: @info]
en: Open with <command>%1</command>?
tr: <command>%1</command> ile açılsın mı?

en: No matches
tr: Eşleşme yok

[ctx: @info]
en: No installed applications can open <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> ögesini açabilecek bir kurulu uygulama yok

[ctx: @option:check]
en: Run in terminal
tr: Uçbirimde çalıştır

[ctx: @option:check]
en: Do not close when command exits
tr: Komut çıktığında kapatma

en: Background Activity
tr: Arka Plan Etkinliği

[ctx: @info %1 is the name of an application]
en: %1 wants to remain running when it has no visible windows. If you forbid this, the application will quit when its last window is closed.
tr: %1, görünür penceresi yokken dahi çalışır kalmak istiyor. Buna izin vermezseniz uygulama, son penceresi kapatıldığında tümüyle çıkış yapacak.

[ctx: @action:button Allow the app to keep running with no open windows]
en: Allow
tr: İzin Ver

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid
tr: İzin Verme

[ctx: @title title of a dialog to confirm whether to allow an app to remain running with no visible windows]
en: Background App Usage
tr: Arka Plan Uygulama Kullanımı

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Note that this will force %1 to quit when its last window is closed. This could cause data loss if the application has any unsaved changes when it happens.
tr: Bunun, son penceresi kapatıldığında %1 uygulamasını çıkmaya zorlayacağını unutmayın. Bu, uygulamada kaydedilmemiş herhangi bir değişiklik olduğunda veri kaybına neden olabilir.

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid Anyway
tr: Yine de İzin Verme

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
tr: Web Uygulaması Ekle…

[ctx: @title]
en: Add Application…
tr: Uygulama Ekle…

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @action edit launcher name/icon]
en: Edit Info…
tr: Bilgiyi Düzenle…

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
tr: Kabul Et

[ctx: @action]
en: Cancel
tr: İptal

en: Open
tr: Aç

[ctx: @info:tooltip]
en: The shortcut is already assigned to the action <interface>%1</interface> of <application>%2</application>. Re-enter it here to override that action.
tr: Bu kısayol, hâlihazırda <application>%2</application> uygulamasının <interface>%1</interface> eylemine atanmış. Bu eylemi geçersiz kılmak için burada yeniden girin.

[ctx: @info:tooltip]
en: The shortcut is already assigned to the <interface>%1</interface> standard action.
tr: Bu kısayol, hâlihazırda <interface>%1</interface> standart eylemine atanmış.

[ctx: @info:tooltip %1 is a list of actions]
en: The shortcut is assigned to multiple actions (<interface>%1</interface>)
tr: Bu kısayol, birden çok eyleme atanmış (<interface>%1</interface>).

[ctx: @title:window]
en: Global Shortcuts Requested
tr: Global Kısayollar İstendi

[ctx: The application is unknown]
en: An application wants to register the following shortcut: | An application wants to register the following %1 shortcuts:
tr[0]: Bir uygulama, aşağıdaki kısayolu kaydetmek istiyor:
tr[1]: Bir uygulama, aşağıdaki %1 kısayolu kaydetmek istiyor:

[ctx: %2 is the name of the application]
en: %2 wants to register the following shortcut: | %2 wants to register the following %1 shortcuts:
tr[0]: %2, aşağıdaki kısayolu kaydetmek istiyor:
tr[1]: %2, aşağıdaki %1 kısayolu kaydetmek istiyor:

[ctx: @action:button]
en: See Other Shortcuts…
tr: Diğer Kısayolları Gör…

[ctx: @info:tooltip]
en: View other shortcuts registered by this application
tr: Bu uygulama tarafından kaydedilmiş diğer kısayolları gör

[ctx: @title:notification]
en: Input Capture started
tr: Giriş Yakalama Başlatıldı

[ctx: @info %1 is the name of the application]
en: Input is being managed by %1. Press <shortcut>%2</shortcut> to disable.
tr: Giriş, %1 tarafından yönetiliyor. Devre dışı bırakmak için <shortcut>%2</shortcut> kısayolunu kullanın.

[ctx: @info]
en: Input is being managed by an application. Press <shortcut>%1</shortcut> to disable.
tr: Giriş, bir uygulama tarafından yönetiliyor. Devre dışı bırakmak için <shortcut>%1</shortcut> kısayolunu kullanın.

[ctx: @title:nofication, set up as in established]
en: Input Capture Set-Up
tr: Giriş Yakalama Ayarlandı

[ctx: @info]
en: An application will be able to manage input in the future.
tr: Bir uygulama, gelecekte giriş olaylarını yönetebilecek.

[ctx: @info]
en: %1 will be able to manage input in the future.
tr: %1, gelecekte giriş olaylarını yönetebilecek.

[ctx: @title:window]
en: Input Capture Requested
tr: Giriş Yakalama İstendi

[ctx: The application is unknown]
en: An application requested to capture input events
tr: Bir uygulama, giriş olaylarını yakalamayı istedi

[ctx: %1 is the name of the application]
en: %1 requested to capture input events
tr: %1, giriş olaylarını yakalamayı istedi

[ctx: @option:check]
en: Allow restoring on future sessions
tr: Gelecekteki oturumlarda geri yüklemeye izin ver

[ctx: @action:button]
en: Allow
tr: İzin Ver

en: Select Folder
tr: Klasör Seç

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

en: Create New Folder
tr: Yeni Klasör Oluştur

en: Folder name
tr: Klasör adı

en: File name
tr: Dosya adı

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Filter Filetype
tr: Dosya Türünü Süz

en: Show Hidden Files
tr: Gizli Dosyaları Göster

en: Select
tr: Seç

en: Share virtual screen
tr: Sanal ekranı paylaş

en: Share region
tr: Bölgeyi paylaş

en: Share full Workspace
tr: Tüm çalışma alanını paylaş

en: Laptop screen
tr: Dizüstü ekranı

[ctx: @info]
en: Share the entire workspace across all screens
tr: Çalışma alanının tamamını tüm ekranlar arasında paylaşır

[ctx: @info]
en: Create a virtual screen, then share
tr: Sanal bir ekran oluştur ve sonrasında paylaş

[ctx: @info]
en: Crops a specific area of your screens
tr: Ekranınızın belirli bir kısmını kırpar

[ctx: @info:status]
en: No windows open
tr: Açık pencere yok

[ctx: @title %1 refers to a screen name]
en: Share “%1”
tr: Paylaş: “%1”

en: Start streaming:
tr: Akışı başlat:

en: Clear selection:
tr: Seçimi temizle:

en: Cancel:
tr: İptal:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
tr: Sol tıklamayı bırak

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
tr: Sağ tıkla

[ctx: Keyboard action]
en: Escape
tr: Vazgeç

en: Create selection:
tr: Seçim oluştur:

[ctx: Mouse action]
en: Left-click and drag
tr: Sol tıkla ve sürükle

[ctx: @title:window]
en: Remote Desktop Not Available
tr: Uzak Masaüstü Kullanılamıyor

[ctx: @info]
en: The application <application>%1</application> tried to start a remote desktop session but remote desktop is not available on this system. Please ensure you are running a Wayland session with a compatible window manager such as KWin.
tr: <application>%1</application> uygulaması bir uzak masaüstü oturumu başlatmaya çalıştı; ancak bu sistemde uzak masaüstü kullanılamıyor. Lütfen KWin gibi uyumlu bir pencere yöneticisiyle bir Wayland oturumu çalıştırdığınızdan emin olun.

[ctx: @info]
en: The application <application>%1</application> tried to start a remote desktop session but remote desktop is not available in X11 sessions. Please switch to a Wayland session and try again.
tr: <application>%1</application> uygulaması bir uzak masaüstü oturumu başlatmaya çalıştı; ancak uzak masaüstü X11 oturumlarında kullanılamıyor. Lütfen bir Wayland oturumuna geçiş yapın ve yeniden deneyin.

en: Virtual Output
tr: Sanal Çıktı

[ctx: %1 is the application name]
en: Virtual Output (shared with %1)
tr: Sanal Çıktı (%1 ile Paylaşılan)

[ctx: title of notification about input systems taken over]
en: Remote control session started
tr: Uzaktan denetim oturumu başlatıldı

[ctx: SNI title that indicates there's a process remotely controlling the system]
en: Remote Control
tr: Uzaktan Denetim

[ctx: Title of the dialog that requests remote input privileges]
en: Remote Control
tr: Uzaktan Denetim

[ctx: @info]
en: An application is asking for special privileges:
tr: Bir uygulama şu özel ayrıcalıkları talep ediyor:

[ctx: @info]
en: %1 is asking for special privileges:
tr: %1 özel ayrıcalıklar talep ediyor:

[ctx: @info As in, 'an application requested access to see what’s on the screen'. '-' is Markdown, do not translate]
en: 
     - See what’s on the screen
tr: 
     - Ekranda neler olduğunu görmek

[ctx: @info As in, 'an application requested access to control input devices'. '-' is Markdown, do not translate]
en: 
     - Control input devices
tr: 
     - Giriş aygıtlarını denetlemek

[ctx: @info]
en: An application is exercising special permissions:
tr: Bir uygulama özel izinlerini kullanıyor:

[ctx: @info]
en: %1 is exercising special privileges:
tr: %1 özel ayrıcalıklarını kullanıyor:

[ctx: @info As in, 'an application is exercising privileges to access to see what’s on the screen'. '-' is Markdown, do not translate]
en: 
     - See what’s on the screen
tr: 
     - Ekranda neler olduğunu görmek

[ctx: @info As in, 'an application is exercising privileges to control input devices'. '-' is Markdown, do not translate]
en: 
     - Control input devices
tr: 
     - Giriş aygıtlarını denetlemek

en: Allow restoring on future sessions
tr: Gelecekteki oturumlarda geri yüklemeye izin ver

[ctx: @action:button Approve the application gaining extra privileges]
en: Approve
tr: Onayla

[ctx: @action:button Deny the application gaining extra privileges]
en: Deny
tr: Reddet

[ctx: @title:window]
en: Screen Sharing Not Available
tr: Ekran Paylaşımı Kullanılamıyor

[ctx: @info]
en: The application <application>%1</application> tried to start a screen sharing session but screen sharing is not available on this system. Please ensure you are running a Wayland session with a compatible window manager such as KWin.
tr: <application>%1</application> uygulaması bir ekran paylaşımı oturumu başlatmaya çalıştı; ancak bu sistemde ekran paylaşımı kullanılamıyor. Lütfen KWin gibi uyumlu bir pencere yöneticisiyle bir Wayland oturumu çalıştırdığınızdan emin olun.

[ctx: @info]
en: The application <application>%1</application> tried to start a screen sharing session but screen sharing is not available in X11 sessions. Please switch to a Wayland session and try again.
tr: <application>%1</application> uygulaması bir ekran paylaşımı oturumu başlatmaya çalıştı; ancak ekran paylaşımı X11 oturumlarında kullanılamıyor. Lütfen bir Wayland oturumuna geçiş yapın ve yeniden deneyin.

[ctx: Do not disturb mode is enabled because...]
en: Screen sharing in progress
tr: Ekran paylaşımı sürüyor

[ctx: @action:inmenu stops screen/window sharing]
en: End
tr: Sonlandır

[ctx: %1 number of screens, %2 the app that receives them]
en: Sharing contents to %2 | %1 video streams to %2
tr[0]: İçerik şuna paylaşılıyor: %2
tr[1]: %1, %2 kişisine video akışı sağlıyor

[ctx: SNI title that indicates there's a process seeing our windows or screens]
en: Screen casting
tr: Ekran Yayını

[ctx: @title:window %1 is an application name (e.g. Falkon)]
en: Share screen with %1
tr: %1 ile Ekranı Paylaş

en: Share this screen with the requesting application?
tr: Bu ekran, ekran paylaşımı isteyen uygulama ile paylaşılsın mı?

en: Share this screen with %1?
tr: Bu ekran, %1 ile paylaşılsın mı?

en: Choose screens to share with the requesting application:
tr: İsteyen uygulama ile paylaşılacak ekranları seçin:

en: Choose screens to share with %1:
tr: %1 uygulaması ile paylaşmak için ekranlar seçin:

en: Choose which screen to share with the requesting application:
tr: İsteyen uygulama ile hangi ekranın paylaşılacağını seçin:

en: Choose which screen to share with %1:
tr: %1 ile hangi ekranın paylaşılacağını seçin:

en: Share this window with the requesting application?
tr: Bu pencere, ekran paylaşımı isteyen uygulama ile paylaşılsın mı?

en: Share this window with %1?
tr: Bu pencere, %1 uygulaması ile paylaşılsın mı?

en: Choose windows to share with the requesting application:
tr: İsteyen uygulama ile hangi pencerelerin paylaşılacağını seç:

en: Choose windows to share with %1:
tr: %1 uygulaması ile paylaşmak için pencereler seçin:

en: Choose which window to share with the requesting application:
tr: İsteyen uygulama ile hangi pencerenin paylaşılacağını seçin:

en: Choose which window to share with %1:
tr: %1 ile hangi pencerenin paylaşılacağını seçin:

en: Create a new virtual display to share with the requesting application:
tr: İsteyen uygulama paylaşmak için yeni bir sanal görüntü oluşturun:

en: Create a new virtual display to share with %1:
tr: %1 uygulaması ile paylaşmak için yeni bir sanal görüntü oluşturun:

en: Choose what to share with the requesting application:
tr: İsteyen uygulama ile nelerin paylaşılacağını seçin:

en: Choose what to share with %1:
tr: %1 uygulaması ile nelerin paylaşılacağını seçin:

[ctx: placeholder text for searchfield]
en: Search…
tr: Ara…

[ctx: @label separator line label between screen selection and window selection]
en: Windows
tr: Pencereler

en: Share
tr: Paylaş

en: Full Screen
tr: Tam Ekran

en: Current Screen
tr: Geçerli Ekran

en: Active Window
tr: Etkin Pencere

en: Request Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü İste

en: Capture Mode
tr: Yakalama Kipi

en: Area:
tr: Alan:

en: Delay:
tr: Gecikme:

en: %1 second | %1 seconds
tr[0]: %1 saniye
tr[1]: %1 saniye

en: Content Options
tr: İçerik Seçenekleri

en: Include cursor pointer
tr: İmleç işaretçisini içer

en: Include window borders
tr: Pencere kenarlıklarını içer

en: Save
tr: Kaydet

en: Take
tr: Çek

[ctx: @title:window]
en: Access to USB Devices Requested
tr: USB Aygıtlara Erişim İstendi

[ctx: The application is unknown]
en: An application wants to access the following device: | An application wants to access the following devices:
tr[0]: Bir uygulama, aşağıdaki aygıta erişmek istiyor:
tr[1]: Bir uygulama, aşağıdaki aygıtlara erişmek istiyor:

[ctx: %2 is the name of the application]
en: %2 wants to access the following device: | %2 wants to access the following devices:
tr[0]: %2, aşağıdaki aygıta erişmek istiyor:
tr[1]: %2, aşağıdaki aygıtlara erişmek istiyor:

[ctx: @title]
en: Share user info with %1
tr: %1 ile Kullanıcı Bilgisini Paylaş

[ctx: @info:usagetip]
en: Allows your username, full name, and profile picture to be used by the application.
tr: Kullanıcı adınızın, tam adınızın ve profil resminizin uygulama tarafından kullanılabilmesine olanak tanır.

[ctx: @action:button]
en: Share user info
tr: Kullanıcı Bilgisini Paylaş

[ctx: @action:button]
en: Share
tr: Paylaş

[ctx: @title:window]
en: Set Wallpaper
tr: Duvar Kâğıdını Ayarla

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set the desktop background?
tr: Bir uygulamanın duvar kâğıdını ayarlamasına izin verilsin mi?

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set the lock screen background?
tr: Bir uygulamanın kilit ekranı arka planını ayarlamasına izin verilsin mi?

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set desktop and lock screen backgrounds?
tr: Bir uygulamanın masaüstü ve kilit ekranı arka planlarını ayarlamasına izin verilsin mi?

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set the desktop background?
tr: %1 uygulamasının masaüstü arka planını ayarlamasına izin verilsin mi?

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set the lock screen background?
tr: %1 uygulamasının kilit ekranı arka planını ayarlamasına izin verilsin mi?

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set desktop and lock screen backgrounds?
tr: %1 uygulamasının masaüstü ve kilit ekranı arka planlarını ayarlamasına izin verilsin mi?

en: Failed to start screencasting
tr: Ekran yayını başlatılamadı

en: Remote desktop
tr: Uzak Masaüstü
