xdg-desktop-portal-kde - en to uk translation catalogue (150 entries)

en: Request device access
uk: Запит щодо доступу до пристрою

[ctx: count of files to open]
en: %1 files
uk: %1 файлів

[ctx: @title:window]
en: Choose Application
uk: Виберіть програму

[ctx: @info]
en: Choose an application to open <filename>%1</filename>
uk: Виберіть програму для відкриття <filename>%1</filename>

[ctx: Find some more apps that can open this content using the Discover app store]
en: Find More in Discover…
uk: Знайти ще у Discover…

[ctx: @action:button]
en: Open
uk: Відкрити

[ctx: @option:check %1 is description of a file type, like 'PNG image']
en: Set as default app to open %1 files
uk: Встановити типовою програмою для відкриття файлів %1

en: Show All Installed Applications
uk: Показати усі встановлені програми

[ctx: @action:button]
en: Choose Other…
uk: Вибрати інше…

[ctx: @info]
en: %1<nl/><emphasis>Default app for this file type</emphasis>
uk: %1<nl/><emphasis>Типова програма для цього типу файлів</emphasis>

[ctx: @info]
en: %1<nl/><emphasis>Last used app for this file type</emphasis>
uk: %1<nl/><emphasis>Остання використана програма для цього типу файлів</emphasis>

[ctx: @info]
en: Open with <command>%1</command>?
uk: Відкрити за допомогою <command>%1</command>?

en: No matches
uk: Немає відповідників

[ctx: @info]
en: No installed applications can open <filename>%1</filename>
uk: Жодна з встановлених програм не може відкрити <filename>%1</filename>

[ctx: @option:check]
en: Run in terminal
uk: Запустити у терміналі

[ctx: @option:check]
en: Do not close when command exits
uk: Не закривати після завершення виконання програми

en: Background Activity
uk: Фонова робота

[ctx: @info %1 is the name of an application]
en: %1 wants to remain running when it has no visible windows. If you forbid this, the application will quit when its last window is closed.
uk: %1 хоче продовжити роботу не маючи видимих вікон. Якщо ви забороните продовження роботи, роботу програми буде припинено, щойно буде закрито її останнє вікно.

[ctx: @action:button Allow the app to keep running with no open windows]
en: Allow
uk: Дозволити

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid
uk: Заборонити

[ctx: @title title of a dialog to confirm whether to allow an app to remain running with no visible windows]
en: Background App Usage
uk: Використання фонової роботи

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Note that this will force %1 to quit when its last window is closed. This could cause data loss if the application has any unsaved changes when it happens.
uk: Зауважте, що це призведе до примусового завершення роботи %1 після закриття останнього вікна програми. Це може призвести до втрати даних, якщо у програмі лишаються незбережені дані на момент завершення роботи.

[ctx: @action:button Don't allow the app to keep running without any open windows]
en: Forbid Anyway
uk: Заборонити попри це

[ctx: @title]
en: Add Web Application…
uk: Додати вебпрограму…

[ctx: @title]
en: Add Application…
uk: Додати програму…

[ctx: @label name of a launcher/application]
en: Name
uk: Назва

[ctx: @action edit launcher name/icon]
en: Edit Info…
uk: Змінити відомості…

[ctx: @action accept dialog and create launcher]
en: Accept
uk: Прийняти

[ctx: @action]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: Open
uk: Відкрити

[ctx: @info:tooltip]
en: The shortcut is already assigned to the action <interface>%1</interface> of <application>%2</application>. Re-enter it here to override that action.
uk: Скорочення вже пов'язано із дією <interface>%1</interface> <application>%2</application>. Повторно введіть його для перевизначення цієї дії.

[ctx: @info:tooltip]
en: The shortcut is already assigned to the <interface>%1</interface> standard action.
uk: Скорочення вже пов'язано зі стандартною дією <interface>%1</interface>.

[ctx: @info:tooltip %1 is a list of actions]
en: The shortcut is assigned to multiple actions (<interface>%1</interface>)
uk: Скорочення пов'язано із декількома діями (<interface>%1</interface>)

[ctx: @title:window]
en: Global Shortcuts Requested
uk: Запит щодо загальних скорочень

[ctx: The application is unknown]
en: An application wants to register the following shortcut: | An application wants to register the following %1 shortcuts:
uk[0]: Програмі потрібно зареєструвати таке %1 скорочення:
uk[1]: Програмі потрібно зареєструвати такі %1 скорочення:
uk[2]: Програмі потрібно зареєструвати такі %1 скорочень:
uk[3]: Програмі потрібно зареєструвати таке скорочення:

[ctx: %2 is the name of the application]
en: %2 wants to register the following shortcut: | %2 wants to register the following %1 shortcuts:
uk[0]: %2 потрібно зареєструвати таке %1 скорочення:
uk[1]: %2 потрібно зареєструвати такі %1 скорочення:
uk[2]: %2 потрібно зареєструвати такі %1 скорочень:
uk[3]: %2 потрібно зареєструвати таке скорочення:

[ctx: @action:button]
en: See Other Shortcuts…
uk: Переглянути інші скорочення…

[ctx: @info:tooltip]
en: View other shortcuts registered by this application
uk: Переглянути інші скорочення, які зареєстровано цією програмою

[ctx: @title:notification]
en: Input Capture started
uk: Розпочато захоплення вхідних даних

[ctx: @info %1 is the name of the application]
en: Input is being managed by %1. Press <shortcut>%2</shortcut> to disable.
uk: Вхідними даними керує %1. Натисніть <shortcut>%2</shortcut>, щоб вимкнути.

[ctx: @info]
en: Input is being managed by an application. Press <shortcut>%1</shortcut> to disable.
uk: Вхідними даними керує програма. Натисніть <shortcut>%1</shortcut>, щоб вимкнути.

[ctx: @title:nofication, set up as in established]
en: Input Capture Set-Up
uk: Налаштовування перехоплення введення

[ctx: @info]
en: An application will be able to manage input in the future.
uk: Надалі програма зможе керувати введенням.

[ctx: @info]
en: %1 will be able to manage input in the future.
uk: %1 надалі зможе керувати введенням.

[ctx: @title:window]
en: Input Capture Requested
uk: Запит щодо перехоплення введення

[ctx: The application is unknown]
en: An application requested to capture input events
uk: Програмою надіслано запит щодо перехоплення подій введення даних

[ctx: %1 is the name of the application]
en: %1 requested to capture input events
uk: %1 надіслано запит щодо перехоплення подій введення даних

[ctx: @option:check]
en: Allow restoring on future sessions
uk: Дозволити відновлення у майбутніх сеансах

[ctx: @action:button]
en: Allow
uk: Дозволити

en: Select Folder
uk: Вибір теки

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: Save File
uk: Зберегти файл

en: Create New Folder
uk: Створити теку

en: Folder name
uk: Назва теки

en: File name
uk: Назва файла

en: Create Folder
uk: Створити теку

en: Filter Filetype
uk: Фільтрувати за типом файлів

en: Show Hidden Files
uk: Показати приховані файли

en: Select
uk: Вибрати

en: Share virtual screen
uk: Поділитися віртуальним екраном

en: Share region
uk: Поділитися ділянкою

en: Share full Workspace
uk: Поділитися усім робочим простором

en: Laptop screen
uk: Екран ноутбука

[ctx: @info]
en: Share the entire workspace across all screens
uk: Оприлюднювати увесь робочий простір на усіх екранах

[ctx: @info]
en: Create a virtual screen, then share
uk: Створити, потім оприлюднити віртуальний екран

[ctx: @info]
en: Crops a specific area of your screens
uk: Обрізати певну область ваших екранів

[ctx: @info:status]
en: No windows open
uk: Немає відкритих вікон

[ctx: @title %1 refers to a screen name]
en: Share “%1”
uk: Оприлюднити «%1»

en: Start streaming:
uk: Почати трансляцію:

en: Clear selection:
uk: Зняти позоначення:

en: Cancel:
uk: Скасовування:

[ctx: Mouse action]
en: Release left-click
uk: Відпускання лівої кнопки після клацання

[ctx: Mouse action]
en: Right-click
uk: Клацання правою

en: Create selection:
uk: Створити позначення:

[ctx: Mouse action]
en: Left-click and drag
uk: Клацання лівою і перетягування

[ctx: @title:window]
en: Remote Desktop Not Available
uk: Віддалена стільниця недоступна

[ctx: @info]
en: The application <application>%1</application> tried to start a remote desktop session but remote desktop is not available on this system. Please ensure you are running a Wayland session with a compatible window manager such as KWin.
uk: Програма <application>%1</application> спробувала розпочати сеанс віддаленої стільниці, але віддалена стільниця у цій системі недоступна. Переконайтеся, що ви запускаєте сеанс Wayland із сумісним засобом керування вікнами, таким як KWin.

[ctx: @info]
en: The application <application>%1</application> tried to start a remote desktop session but remote desktop is not available in X11 sessions. Please switch to a Wayland session and try again.
uk: Програма <application>%1</application> спробувала розпочати сеанс віддаленої стільниці, але віддалена стільниця у цій системі недоступна у сеансах X11. Будь ласка, перемкніться на сеанс Wayland і повторіть спробу.

en: Virtual Output
uk: Віртуальне виведення

[ctx: %1 is the application name]
en: Virtual Output (shared with %1)
uk: Віртуальне виведення (оприлюднено за допомогою %1)

[ctx: title of notification about input systems taken over]
en: Remote control session started
uk: Запущено сеанс віддаленого керування

[ctx: SNI title that indicates there's a process remotely controlling the system]
en: Remote Control
uk: Дистанційне керування

[ctx: Title of the dialog that requests remote input privileges]
en: Remote Control
uk: Дистанційне керування

[ctx: @info]
en: An application is asking for special privileges:
uk: Програма просить про спеціальні привілеї:

[ctx: @info]
en: %1 is asking for special privileges:
uk: %1 просить про спеціальні привілеї:

[ctx: @info As in, 'an application requested access to see what’s on the screen'. '-' is Markdown, do not translate]
en: 
     - See what’s on the screen
uk: 
     - Дивитися те, що є на екрані

[ctx: @info As in, 'an application requested access to control input devices'. '-' is Markdown, do not translate]
en: 
     - Control input devices
uk: 
     - Керувати пристроями введення

[ctx: @info]
en: An application is exercising special permissions:
uk: Програма користується спеціальними правами доступу:

[ctx: @info]
en: %1 is exercising special privileges:
uk: %1 користується спеціальними привілеями:

[ctx: @info As in, 'an application is exercising privileges to access to see what’s on the screen'. '-' is Markdown, do not translate]
en: 
     - See what’s on the screen
uk: 
     - Дивитися те, що є на екрані

[ctx: @info As in, 'an application is exercising privileges to control input devices'. '-' is Markdown, do not translate]
en: 
     - Control input devices
uk: 
     - Керувати пристроями введення

en: Allow restoring on future sessions
uk: Дозволити відновлення у майбутніх сеансах

[ctx: @action:button Approve the application gaining extra privileges]
en: Approve
uk: Підтвердити

[ctx: @action:button Deny the application gaining extra privileges]
en: Deny
uk: Заборонити

[ctx: @title:window]
en: Screen Sharing Not Available
uk: Оприлюднення екрана недоступне

[ctx: @info]
en: The application <application>%1</application> tried to start a screen sharing session but screen sharing is not available on this system. Please ensure you are running a Wayland session with a compatible window manager such as KWin.
uk: Програма <application>%1</application> спробувала розпочати сеанс спільного використання екрана, але у цій системі спільне використання недоступне. Переконайтеся, що ви запускаєте сеанс Wayland із сумісним засобом керування вікнами, таким як KWin.

[ctx: @info]
en: The application <application>%1</application> tried to start a screen sharing session but screen sharing is not available in X11 sessions. Please switch to a Wayland session and try again.
uk: Програма <application>%1</application> спробувала розпочати сеанс спільного використання екрана, але спільне використання екрана недоступне у сеансах X11. Будь ласка, перемкніться на сеанс Wayland і повторіть спробу.

[ctx: Do not disturb mode is enabled because...]
en: Screen sharing in progress
uk: Надається доступ до екрана

[ctx: @action:inmenu stops screen/window sharing]
en: End
uk: Завершити

[ctx: %1 number of screens, %2 the app that receives them]
en: Sharing contents to %2 | %1 video streams to %2
uk[0]: %1 відеопотік до %2
uk[1]: %1 відеопотоки до %2
uk[2]: %1 відеопотоків до %2
uk[3]: %1 відеопотік до %2

[ctx: SNI title that indicates there's a process seeing our windows or screens]
en: Screen casting
uk: Відео з екрана

[ctx: @title:window %1 is an application name (e.g. Falkon)]
en: Share screen with %1
uk: Поділитися екраном з %1

en: Share this screen with the requesting application?
uk: Поділитися цим екраном із програмою, яка надіслала запит?

en: Share this screen with %1?
uk: Поділитися цим екраном з %1?

en: Choose screens to share with the requesting application:
uk: Виберіть екрани, доступ до яких слід відкрити для відповідної програми

en: Choose screens to share with %1:
uk: Виберіть екрани, якими слід поділитися з %1:

en: Choose which screen to share with the requesting application:
uk: Виберіть екран, доступ до якого слід відкрити для відповідної програми:

en: Choose which screen to share with %1:
uk: Виберіть екран, яким слід поділитися з %1:

en: Share this window with the requesting application?
uk: Поділитися цим вікном з програмою, яка про це просить?

en: Share this window with %1?
uk: Поділитися цим вікном з %1?

en: Choose windows to share with the requesting application:
uk: Виберіть вікна, якими слід поділитися з відповідною програмою:

en: Choose windows to share with %1:
uk: Виберіть вікна, якими слід поділитися з %1:

en: Choose which window to share with the requesting application:
uk: Виберіть вікно, доступ до якого слід відкрити для відповідної програми:

en: Choose which window to share with %1:
uk: Виберіть вікно, яким слід поділитися з %1:

en: Create a new virtual display to share with the requesting application:
uk: Створити віртуальний дисплей, якими слід поділитися з відповідною програмою:

en: Create a new virtual display to share with %1:
uk: Створити віртуальний дисплей, якими слід поділитися з %1:

en: Choose what to share with the requesting application:
uk: Виберіть, що слід оприлюднити за допомогою відповідної програми:

en: Choose what to share with %1:
uk: Виберіть, що слід оприлюднити для %1:

[ctx: placeholder text for searchfield]
en: Search…
uk: Шукати…

[ctx: @label separator line label between screen selection and window selection]
en: Windows
uk: Вікна

en: Share
uk: Оприлюднити

en: Full Screen
uk: На весь екран

en: Current Screen
uk: Поточний екран

en: Active Window
uk: Активне вікно

en: Request Screenshot
uk: Запит щодо знімка вікна

en: Capture Mode
uk: Режим захоплення

en: Area:
uk: Область:

en: Delay:
uk: Затримка:

en: %1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунда
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: %1 секунда

en: Content Options
uk: Параметри вмісту

en: Include cursor pointer
uk: Включити вказівник миші

en: Include window borders
uk: Включити рамку вікна

en: Save
uk: Зберегти

en: Take
uk: Створити

[ctx: @title:window]
en: Access to USB Devices Requested
uk: Надіслано запит щодо доступу до пристроїв USB

[ctx: The application is unknown]
en: An application wants to access the following device: | An application wants to access the following devices:
uk[0]: Програмі потрібен доступ до таких пристроїв:
uk[1]: Програмі потрібен доступ до таких пристроїв:
uk[2]: Програмі потрібен доступ до таких пристроїв:
uk[3]: Програмі потрібен доступ до такого пристрою:

[ctx: %2 is the name of the application]
en: %2 wants to access the following device: | %2 wants to access the following devices:
uk[0]: %2 потрібен доступ до таких пристроїв:
uk[1]: %2 потрібен доступ до таких пристроїв:
uk[2]: %2 потрібен доступ до таких пристроїв:
uk[3]: %2 потрібен доступ до такого пристрою:

[ctx: @title]
en: Share user info with %1
uk: Поділитися даними користувача з %1

[ctx: @info:usagetip]
en: Allows your username, full name, and profile picture to be used by the application.
uk: Надає змогу програмі використовувати ваше ім'я користувача, ім'я повністю та зображення профілю.

[ctx: @action:button]
en: Share user info
uk: Поділитися даними користувача

[ctx: @action:button]
en: Share
uk: Надати

[ctx: @title:window]
en: Set Wallpaper
uk: Встановлення фонового зображення

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set the desktop background?
uk: Дозволити програмі встановлювати фонове зображення стільниці?

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set the lock screen background?
uk: Дозволити програмі блокувати фонове зображення екрана?

[ctx: the app is unknown]
en: Allow an application to set desktop and lock screen backgrounds?
uk: Дозволити програмі встановлювати і блокувати фонове зображення екрана?

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set the desktop background?
uk: Дозволити %1 встановлювати фонове зображення стільниці?

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set the lock screen background?
uk: Дозволити %1 блокувати фонове зображення екрана?

[ctx: %1 is the application name]
en: Allow %1 to set desktop and lock screen backgrounds?
uk: Дозволити %1 встановлювати і блокувати фонове зображення екрана?

en: Failed to start screencasting
uk: Не вдалося розпочати трансляцію з екрана

en: Remote desktop
uk: Віддалена стільниця
