xdg-desktop-portal master - en to tr translation catalogue (36 entries)

en: Allow %s to run in the background?
tr: %s, arka planda çalışmasına izin verilsin mi?

en: %s requests to be started automatically and run in the background.
tr: %s, kendiliğinden başlamayı ve arka planda çalışmayı istiyor.

en: %s requests to run in the background.
tr: %s, arka planda çalışmak istiyor.

en: The ‘run in background’ permission can be changed at any time from the application settings.
tr: ‘Arka planda çalış’ ayarı, uygulama ayarlarından istediğiniz zaman değiştirilebilir.

en: Don't allow
tr: İzin verme

en: Allow
tr: İzin ver

en: Turn On Microphone?
tr: Mikrofon Açılsın Mı?

en: Access to your microphone can be changed at any time from the privacy settings.
tr: Mikrofonunuza erişimi, istediğiniz zaman gizlilik ayarlarından değiştirebilirsiniz.

en: An application wants to use your microphone.
tr: Bir uygulama, mikrofonunuzu kullanmak istiyor.

en: %s wants to use your microphone.
tr: %s, mikrofonunuzu kullanmak istiyor.

en: Turn On Speakers?
tr: Hoparlörler Açılsın Mı?

en: Access to your speakers can be changed at any time from the privacy settings.
tr: Hoparlörlerinize erişimi, istediğiniz zaman gizlilik ayarlarından değiştirebilirsiniz.

en: An application wants to play sound.
tr: Bir uygulama, ses çalmak istiyor.

en: %s wants to play sound.
tr: %s, ses çalmak istiyor.

en: Turn On Camera?
tr: Kamera Açılsın Mı?

en: Access to your camera can be changed at any time from the privacy settings.
tr: Kameranıza erişimi, istediğiniz zaman gizlilik ayarlarından değiştirebilirsiniz.

en: An application wants to use your camera.
tr: Bir uygulama, kameranızı kullanmak istiyor.

en: %s wants to use your camera.
tr: %s, kameranızı kullanmak istiyor.

en: Deny Access
tr: Erişimi Reddet

en: Grant Access
tr: Erişim İzni Ver

en: Give %s Access to Your Location?
tr: %s, Bulunduğunuz Konuma Erişsin Mi?

en: %s wants to use your location.
tr: %s, konumunuzu kullanmak istiyor.

en: Grant Access to Your Location?
tr: Konumunuza Erişim Verilsin Mi?

en: An application wants to use your location.
tr: Bir uygulama, konumunuzu kullanmak istiyor.

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings.
tr: Konum erişimini, gizlilik ayarlarından istediğiniz zaman değiştirilebilir.

en: Deny
tr: Reddet

en: Allow %s to Take Screenshots?
tr: %s, Ekran Görüntüsü Almasına İzin Verilsin Mi?

en: %s wants to be able to take screenshots at any time.
tr: %s istediği zaman ekran görüntüsü alabilmek istiyor.

en: Allow Applications to Take Screenshots?
tr: Uygulamaların Ekran Görüntüsü Almasına İzin Verilsin Mi?

en: An application wants to be able to take screenshots at any time.
tr: Bir uygulama istediği zaman ekran görüntüsü alabilmek istiyor.

en: This permission can be changed at any time from the privacy settings.
tr: Bu izin, gizlilik ayarlarından istediğiniz zaman değiştirilebilir.

en: Requested setting not found
tr: İstenen ayar bulunamadı

en: Allow %s to Set Backgrounds?
tr: %s, Arka Planı Belirlemesine İzin Verilsin Mi?

en: %s is requesting to be able to change the background image.
tr: %s, arka planı değiştirme yetkisi istiyor.

en: Allow Applications to Set Backgrounds?
tr: Uygulamaların Arka Planı Belirlemesine İzin Verilsin Mi?

en: An application is requesting to be able to change the background image.
tr: Bir uygulama arka planı değiştirme yetkisi istiyor.
