Xfce Apps - en to pa translation catalogue (96 entries)

en: Flushing cache...
pa: ਕੈਚੇ ਫਲੱਸਿੰਗ...

en: Data composition
pa: ਡਾਟਾ ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ

en: Adding files to the composition
pa: ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ ਜੋੜੀਆਂ ਜਾਂਦੀਆਂ ਹਨ

en: Burning device
pa: ਲਿਖਣ ਜੰਤਰ

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: E_ject disk
pa: ਡਿਸਕ ਕੱਢੋ(_j)

en: _Blank
pa: ਬਲੈਂਕ(_B)

en: Burn Composition
pa: ਲਿਖਣ ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ

en: _Dummy write
pa: ਡੰਮੀ ਲਿਖਣ(_D)

en: Burn_Free
pa: ਬਰਨ ਫਰੀ(_F)

note: create ISO ?
en: Only create _ISO
pa: ਸਿਰਫ਼ _ISO ਹੀ

en: _Burn Composition
pa: ਬਰਨ ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ(_B)

en: Writing ISO...
pa: ISO ਲਿਖਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

note: file
en: Image to burn
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ ਈਮੇਜ

en: _Burn image
pa: ਈਮੇਜ ਲਿਖੋ(_B)

en: Copy data CD
pa: ਡਾਟਾ CD ਨਕਲ

en: CD Reader device
pa: CD ਰੀਡਰ ਡੀਵਾਇਸ

en: On the _fly
pa: ਆਨ ਫਲਾਈ(_f)

en: _Copy CD
pa: _CD ਨਕਲ

en: Writing CD...
pa: CD ਲਿਖੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Reading CD...
pa: CD ਪੜ੍ਹੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Create ISO from CD
pa: CD ਤੋਂ ISO ਬਣਾਓ

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Add the selected file(s) to the composition
pa: ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ 'ਚ ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਜੋੜੋ

en: Create directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ

en: Add a new directory to the composition
pa: ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ 'ਚ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰੋ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Remove the selected file(s) from the composition
pa: ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ ਤੋਂ ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਓ

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear the content of the composition
pa: ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ ਦੇ ਭਾਗ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: {"import-session", "xfburn-import-session", N_("Import"), NULL, N_("Import existing session"),},
en: Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Rename the selected file
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Volume name :
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਨਾਂ:

en: Contents
pa: ਭਾਗ

en: Size
pa: ਆਕਾਰ

en: Local Path
pa: ਲੋਕਲ ਪਾਥ

en: New directory
pa: ਨਵੀਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Show writers only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਰਾਈਟਰ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

en: Show speed selection
pa: ਸਪੀਡ ਚੋਣ ਵੇਖਾਓ

note: globals
en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Filesystem
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

note: load the user's home dir
en: %s's home
pa: %s ਦਾ ਹੋਮ

en: _File
pa: ਫਾਇਲ(_F)

note: {"load-composition", GTK_STOCK_OPEN, N_("Load composition"), NULL, N_("Load composition"), G_CALLBACK (action_load),}, {"save-composition", GTK_STOCK_SAVE, N_("Save composition"), NULL, N_("Save G_CALLBACK (action_save),}, {"save-composition-as", GTK_STOCK_SAVE_AS, N_("Save composition as..."), NULL
en: Close composition
pa: ਕੰਪੋਜ਼ੀਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_Q)

en: Quit Xfburn
pa: Xfburn ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: Prefere_nces
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_n)

en: Show preferences dialog
pa: ਪਸੰਦ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖਾਓ

en: _Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ(_A)

en: _View
pa: ਵੇਖੋ(_V)

en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ

en: Refresh file list
pa: ਫਾਇਲ ਲਿਸਟ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ

en: _Help
pa: ਸਹਾਇਤਾ(_H)

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: Display information about Xfburn
pa: Xfburn ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Blank CD-RW
pa: ਖਾਲੀ CD-RW

en: Copy Data CD
pa: ਡਾਟਾ CD ਨਕਲ

note: {"copy-dvd", "xfburn-data-copy", N_("Copy DVD"), NULL, N_("Copy DVD"), G_CALLBACK (action_copy_dvd),},
en: Burn DVD Image
pa: DVD ਈਮੇਜ ਲਿਖੋ

en: Show file browser
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵੇਖਾਓ

en: Show/hide the file browser
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵੇਖਾਓ/ਓਹਲੇ

en: Show toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਵੇਖਾਓ

en: Show/hide the toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਵੇਖਾਓ/ਓਹਲੇ

en: Toolbar Editor
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਐਡੀਟਰ

en: Another cd burning GUI
pa: ਹੋਰ CD ਬਰਨਿੰਗ GUI

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: The text of the label
pa: ਲੇਬਲ ਲਈ ਟੈਕਸਟ

en: no info
pa: ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ

en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

en: Tune how Xfburn behaves
pa: ਟਿਊਨ ਕਰੋ ਕਿ Xfburn ਕਿਸ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੰਮ ਕਰੇ

en: Temporary directory
pa: ਟੈਪਰੇਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: _Clean temporary directory on exit
pa: ਬੰਦ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਟੈਂਪਰੇਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(_C)

en: File browser
pa: ਫਾਇਲ ਬਰਾਊਜ਼ਰ

en: Show _hidden files
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖਾਓ(_h)

en: Show human_readable filesizes
pa: ਹਿਊਮਨ ਰੀਡੇਬਲ ਫਾਇਲ ਆਕਾਰ ਵੇਖਾਓ(_r)

en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Devices
pa: ਜੰਤਰ

en: Detected devices
pa: ਡੀਟੈਕਟ ਕੀਤੇ ਡੀਵਾਇਸ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Node
pa: ਨੋਡ

en: Write CD-R
pa: CD-R ਲਿਖੋ

en: Write CD-RW
pa: CD-RW ਲਿਖੋ

en: Write DVD-R
pa: DVD-R ਲਿਖੋ

en: Write DVD-RAM
pa: DVD-RAM ਲਿਖੋ

en: Sc_an for devices
pa: ਡੀਵਾਇਸਾਂ ਲਈ ਜਾਂਚ(_a)

en: Initializing...
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Estimated writing speed:
pa: ਐਸਟੀਮੇਟਿਡ ਲਿਖਣ ਗਤੀ:

en: FIFO buffer:
pa: FIFO ਬਫ਼ਰ:

en: Device buffer:
pa: ਡੀਵਾਇਸ ਬਫ਼ਰ:

en: Failed
pa: ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ

en: Cancelled
pa: ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Completed
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Select command
pa: ਕਮਾਂਡ ਚੁਣੋ

en: CD and DVD burning application
pa: CD ਅਤੇ DVD ਲਿਖਣ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ
