Xfce Apps - en to sv translation catalogue (313 entries)

en: Capacity:
sv: Kapacitet:

en: Time total:
sv: Total tid:

en: length
sv: längd

en: Flushing cache...
sv: Tömmer cache...

en: Please insert a recordable disc and hit enter
sv: Mata in en inspelningsbar skiva och tryck enter

en: Cannot determine disc status - hit enter to try again.
sv: Kan inte avgöra diskstatus - tryck Enter för att försöka igen

en: CD copying finished successfully.
sv: CD-kopiering slutfördes framgångsrikt.

en: Data composition
sv: Datasamling

en: Adding files to the composition
sv: Lägger till filer till samlingen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Quick Blank
sv: Snabb tömning

en: Full Blank (slow)
sv: Komplett tömning (långsam)

en: Quick Format
sv: Snabb formatering

en: Full Format
sv: Komplett formatering

en: Quick Deformat
sv: Snabb avformatering

en: Full Deformat (slow)
sv: Snabb avformatering (långsam)

en: Eject the disc
sv: Mata ut skivan

en: Default value for eject checkbox
sv: Standardvärde för utmatningskryssruta

en: Blank Disc
sv: Töm skiva

en: Burning device
sv: Brännarenhet

en: Blank mode
sv: Tömningsläge

en: Options
sv: Alternativ

en: E_ject disk
sv: M_ata ut skiva

note: action buttons align = gtk_alignment_new (0, 0, 0, 0); gtk_alignment_set_padding (GTK_ALIGNMENT (align), 0, 0, BORDER * 4, 0); gtk_widget_show (align); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), align, FALSE, FALSE, 0);
en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Blank
sv: _Töm

note: blanking can only be performed on blank discs, format and deformat are allowed to be blank ones
en: The inserted disc is already blank.
sv: Den inmatade skivan är redan tom.

note: these ones we can blank
en: Ready
sv: Klar

en: No disc detected in the drive.
sv: Ingen skiva upptäcktes i enheten.

en: Disc is not erasable.
sv: Skivan är inte möjlig att radera.

en: Blanking disc...
sv: Tömmer skiva...

en: Done
sv: Färdig

en: Failure
sv: Fel

en: Unable to grab the drive.
sv: Det gick inte att fånga enheten.

en: Image
sv: Avbildning

en: Show volume name
sv: Visa volymnamn

en: Show a text entry for the name of the volume
sv: Visa en text för namnet på volymen

en: Burn Composition
sv: Bränn samling

en: Composition name
sv: Samlingens namn

en: <small>Would you like to change the default composition name?</small>
sv: <small>Vill du ändra standardnamnet på samlingen?</small>

en: _Dummy write
sv: _Testskriv

en: Stream _Recording
sv: Inspelning av st_römmar

note: create ISO ?
en: Only create _ISO
sv: Skapa endast _ISO

en: _Burn Composition
sv: _Bränn samling

en: Could not create destination ISO file: %s
sv: Det gick inte att skapa destinations-ISO-fil: %s

en: Writing ISO...
sv: Skriver ISO...

en: An error occurred while writing ISO: %s
sv: Ett fel inträffade vid skrivning av ISO: %s

en: An error occurred in the burn backend.
sv: Ett fel inträffade i bränningsbakänden.

en: The write mode is not supported currently.
sv: Skrivningsläget stöds för närvarande inte.

note: could not create source
en: Could not create ISO source structure.
sv: Det gick inte att skapa ISO-källstruktur.

en: Burn image
sv: Bränn avbildning

note: file
en: Image to burn
sv: Avbildning att bränna

en: All files
sv: Alla filer

en: ISO images
sv: ISO-avbildningar

en: _Quit after success
sv: Avsluta efter ly_ckat resultat

en: _Burn image
sv: _Bränn avbildning

en: Burn mode is not currently implemented.
sv: Bränningsläget stöds för närvarande inte.

en: An error occurred in the burn backend
sv: Ett fel inträffade i bränningsbakänden.

en: Unable to determine image size.
sv: Det gick inte att fastställa avbildningens storlek.

en: Cannot open image.
sv: Kan inte öppna avbildningen.

en: Burning image...
sv: Bränner avbildning...

en: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Please select an image to burn</span>
sv: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Välj en avbildning att bränna</span>

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead)
sv: Kan inte lägga till data till en multisession-skiva i detta skrivningsläge (använd TAO istället)

en: Closed disc with data detected. Need blank or appendable disc
sv: Stängd skiva med data hittades. Behöver en tom eller tilläggbar skiva

en: No disc detected in drive
sv: Ingen skiva upptäcktes i enheten

en: Cannot recognize state of drive and disc
sv: Kan inte känna igen tillståndet för enheten och skivan

en: The selected image does not fit on the inserted disc
sv: Den valda avbildningen får inte plats på den inmatade skivan

en: Failed to get image size
sv: Misslyckades med att få avbildningens storlek

en: Make sure you selected a valid file and you have the proper permissions to access it.
sv: Försäkra dig om att du valt en giltig fil och att du har lämpliga rättigheter för att komma åt den.

en: Audio composition
sv: Ljudsamling

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Copy data CD
sv: Kopiera data-CD

en: CD Reader device
sv: CD-läsenhet

en: _Copy CD
sv: _Kopiera CD

en: Please insert a recordable disc.
sv: Mata in en inspelningsbar skiva.

en: Writing CD...
sv: Skriver CD...

en: Reading CD...
sv: Läser CD...

en: Copy data DVD
sv: Kopiera data-DVD

en: DVD Reader device
sv: DVD-läsenhet

en: _Copy DVD
sv: _Kopiera DVD

en: Create ISO from CD
sv: Skapa ISO från CD

en: Add
sv: Lägg till

en: Add the selected file(s) to the composition
sv: Lägg till markerade fil(er) till samlingen

en: Create directory
sv: Skapa katalog

en: Add a new directory to the composition
sv: Lägg till en ny katalog till samlingen

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove the selected file(s) from the composition
sv: Ta bort de markerade filerna från samlingen

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear the content of the composition
sv: Rensa innehållet i samlingen

en: Volume name :
sv: Volymnamn :

en: Contents
sv: Innehåll

en: Size
sv: Storlek

en: Local Path
sv: Lokal sökväg

en: You must give a name to the file.
sv: Du måste ge ett namn till filen.

en: A file with the same name is already present in the composition.
sv: En fil med samma namn finns redan i samlingen.

en: New directory
sv: Ny katalog

en: %s cannot be added to the composition, because it exceeds the maximum allowed file size for iso9660.
sv: %s kan inte läggas till samlingen, därför att den överstiger maximal tillåten filstorlek för iso 9660.

en: %s is larger than what iso9660 level 2 allows. This can be a problem for old systems or software.
sv: %s är större än vad iso9660 nivå 2 tillåter. Detta kan vara ett problem för gamla system eller program.

en: Adding home directory
sv: Lägger till hemkatalog

en: You are about to add your home directory to the composition. This is likely to take a very long time, and also to be too big to fit on one disc.
    
    Are you sure you want to proceed?
sv: Du är på väg att lägga till din hemkatalog till samlingen. Detta kommer förmodligen att ta mycket lång tid och kommer också att bli för mycket för att få plats på en skiva.
    
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
sv: En fil med namnet "%s" finns redan i den här katalogen. Filen har inte lagts till.

en: %s: null pointer
sv: %s: nollpekare

en: %s: out of memory
sv: %s: slut på minne

en: %s: node name not unique
sv: %s: nodnamn är inte unikt

en: %s: %s (code %X)
sv: %s: %s (kod %X)

note: The first string is the renamed name, the second one the original name
en: Duplicate filename '%s' for '%s'
sv: Dubblett filnamn "%s" för "%s"

en: Error(s) occurred while adding files
sv: Fel inträffade när filer lades till

en: Show writers only
sv: Visa endast skrivare

en: Show speed selection
sv: Visa hastighetsval

en: Show speed selection combo
sv: Visa kombinationsruta för hastighetsval

en: Show mode selection
sv: Visa lägesväljare

en: Show mode selection combo
sv: Visa kombinationsruta för lägesval

en: Is it a valid combination
sv: Är det en giltig kombination

en: Is the combination of hardware and disc valid to burn the composition?
sv: Är kombinationen av hårdvara och skiva giltig för att bränna samlingen?

en: The blank mode shows different disc status messages than regular mode
sv: Tömningsläget visar andra skivstatusmeddelanden än vanligt läge

en: _Speed:
sv: _Hastighet:

en: Write _mode:
sv: Skrivnings_läge:

en: Empty speed list
sv: Tom hastighetslista

en: <b>Unable to retrieve the speed list for the drive.</b>
    
    This is a known bug for drives. If you're interested in fixing it, please have a look at the libburn library.
    
    Burning should still work, but if there are problems anyways, please let us know.
    
    <i>Thank you!</i>
sv: <b>Det gick inte att hämta hastighetslistan för enheten.</b>
    
    Detta är ett känt fel för enheter. Om du är intresserad av att rätta till det, ta en titt i libburn-biblioteket.
    
    Bränning bör fortfarande fungera, men om det blir problem i alla fall, så låt oss veta det.
    
    <i>Tack!</i>

en: Continue to _show this notice
sv: Fortsätt att _visa denna notering

en: default
sv: standard

en: Max
sv: Maximal

en: A full, but erasable disc is in the drive
sv: En full men raderbar disk finns i enheten

en: Do you want to blank the disc, so that it can be used for the upcoming burn process?
sv: Vill du rensa disken, så att den kan användas för den följande bränningsprocessen?

en: Drive can't burn on the inserted disc
sv: Enheten kan inte bränna på den inmatade skivan

en: Drive is empty
sv: Enheten är tom

en: Sorry, multisession is not yet supported
sv: Tyvärr, multisession stöds ännu inte

en: Inserted disc is full
sv: Inmatad skiva är full

en: Inserted disc is unsuitable
sv: Inmatad skiva är olämplig

en: Cannot access drive (it might be in use)
sv: Kan inte komma åt enheten (den kanske används)

en: Error determining disc
sv: Fel vid fastställning av skiva

en: Write-once disc, no blanking possible
sv: Skivan kan endast skrivas en gång, ingen tömning möjlig

en: DVD+RW does not need blanking
sv: DVD+RW behöver inte tömmas

en: Inserted disc is already blank
sv: Inmatad skiva är redan tom

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: With Track Gaps / Track-At-Once (TAO)
sv: Med Track Gaps / Track-At-Once (TAO)

en: Number of burners in the system
sv: Antal brännare i systemet

en: Number of drives in the system
sv: Antal enheter i systemet

en: Number of drives in the system (readers and writers)
sv: Antal enheter i systemet (läsare och skrivare)

en: List of devices
sv: Lista över enheter

en: Currently selected device
sv: Vald enhet

note: globals
en: Folder
sv: Mapp

en: File
sv: Fil

en: Type
sv: Typ

en: Filesystem
sv: Filsystem

note: load the user's home dir
en: %s's home
sv: Hemkatalog för %s

en: Failed to unmount '%s'. Drive cannot be used for burning.
sv: Kunde inte avmontera '%s'. Enheten kan inte användas för bränning.

note: || G_OPTION_FLAG_FILENAME
en: Open the burn image dialog, optionally followed by the image filename
sv: Öppna dialogrutan för avbildsbränning, eventuellt följt av avbildens filnamn

en: Open the blank disc dialog
sv: Öppna dialogrutan för tom skiva

en: Start a data composition, optionally followed by files/directories to be added to the composition
sv: Starta en datakomposition, eventuellt följd av filer/mappar att läggas till i kompositionen

en: Start an audio composition, optionally followed by files/directories to be added to the composition
sv: Startar en ljudkomposition, eventuellt följd av filer/mappar att lägga till i kompositionen

en: Select the transcoder, run with --transcoder=list to see the available ones
sv: Välj omkodaren, kör med --transcoder=list för att se vilka som är tillgängliga

en: Start the file browser in the specified directory, or the current directory if none is specified (the default is to start in your home directory)
sv: Starta filbläddraren i den angivna mappen, eller nuvarande mapp om ingen anges (förvalet är att starta i din hemmapp)

en: Display program version and exit
sv: Visa programversion och avsluta

en: Show main program even when other action is specified on the command line.
sv: Visa huvudprogrammet även när annan åtgärd anges i kommandoraden.

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
sv: %s: %s
    Prova %s --help för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Unable to initialize the burning backend.
sv: Det gick inte att initiera bränningsbakänden.

en: No burners are currently available
sv: Inga brännare finns tillgängliga

en: Possibly the disc(s) are in use, and cannot get accessed.
    
    If no disc is in the drive, check that you have read and write access to the drive with the current user.
sv: Eventuellt används skiv(orna) och kan inte få åtkomst.
    
    Om ingen skiva är i enheten, kontrollera att du har läs och skriv åtkomst till enheten med den aktuella användaren.

en: Failed to initialize %s transcoder: %s
    	(falling back to basic implementation)
sv: Misslyckades med att initiera %s-omkodare: %s
    	(faller tillbaka på grundläggande implementation)

en: Image file '%s' does not exist.
sv: Avbildningsfilen "%s" finns inte.

en: New data composition
sv: Ny datasamling

en: New audio composition
sv: Ny ljudsamling

en: Blank CD-RW
sv: Töm CD-RW

en: Burn Image
sv: Bränn avbildning

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh file list
sv: Uppdatera fillista

en: Another cd burning GUI
sv: Ett annat CD-brännar GUI

en: Label
sv: Etikett

en: The text of the label
sv: Texten på etiketten

en: Show close button
sv: Visa stängningsknapp

en: Determine whether the close button is visible
sv: Fastställ huruvida stängningsknappen är synlig

en: Formatting...
sv: Formaterar...

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead).
sv: Kan inte lägga till data till en multisession-skiva i detta skrivningsläge (använd TAO istället).

en: Closed disc with data detected, a blank or appendable disc is needed.
sv: Stängd skiva med data hittades, en tom eller tilläggbar skiva krävs.

en: No disc detected in drive.
sv: Ingen skiva upptäcktes i enheten.

en: Cannot recognize the state of the drive and disc.
sv: Det gick inte att känna igen tillståndet för enheten och skivan.

en: Formatting failed.
sv: Formatering misslyckades.

en: There is not enough space available on the inserted disc.
sv: Det finns inte tillräckligt mycket utrymme på den inmatade skivan.

en: Burning track %2d/%d...
sv: Bränner spår %2d/%d...

en: Burning composition...
sv: Bränner samling...

en: standby
sv: avvaktar

en: ending
sv: avslutar

en: failing
sv: misslyckades

en: unused
sv: oanvänt

en: abandoned
sv: övergiven

en: ended
sv: slutförd

en: aborted
sv: avbruten

en: no info
sv: ingen info

en: Writing Lead-In...
sv: Skriver inledande...

en: Writing Lead-Out...
sv: Skriver avslutande...

en: Writing pregap...
sv: Skriver pregap...

en: Closing track...
sv: Stänger spår...

en: Closing session...
sv: Stänger session...

en: see console
sv: se konsollen

en: User Aborted
sv: Användaren avbröt

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Tune how Xfburn behaves
sv: Justera hur Xfburn beter sig

en: Temporary directory
sv: Temporär katalog

en: _Clean temporary directory on exit
sv: _Rensa temporär katalog vid avslut

en: File browser
sv: Filbläddrare

en: Show _hidden files
sv: Visa _dolda filer

en: Show human_readable filesizes
sv: Visa mänskligt _läsbara filstorlekar

en: General
sv: Allmänt

en: Devices
sv: Enheter

en: Detected devices
sv: Identifierade enheter

en: Name
sv: Namn

en: Node
sv: Nod

en: Write CD-R
sv: Skriv CD-R

en: Write CD-RW
sv: Skriv CD-RW

en: Write DVD-R
sv: Skriv DVD-R

en: Write DVD-RAM
sv: Skriv DVD-RAM

en: Write Blu-ray
sv: Skriv Blu-Ray

en: Sc_an for devices
sv: Sök _efter enheter

en: Show warning on _empty speed list
sv: Visa varning vid _tom hastighetslista

en: FIFO buffer size (in kb)
sv: FIFO-buffertstorlek (i kb)

en: _Close
sv: _Stäng

en: Changing this setting only takes full effect after a program restart.
sv: Ändring av denna inställning får full effekt först efter omstart av programmet.

note: label
en: Initializing...
sv: Initierar...

en: Estimated writing speed:
sv: Uppskattad skrivhastighet:

en: unknown
sv: okänd

en: FIFO buffer:
sv: FIFO-buffert:

en: Device buffer:
sv: Enhetsbuffert:

note: action buttons
en: _Stop
sv: _Stopp

en: Close
sv: Stäng

en: Are you sure you want to abort?
sv: Är du säker på att du vill avbryta?

en: Min. fill was %2d%%
sv: Min. fyllning var %2d%%

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Formatted.
sv: Formaterad.

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Completed
sv: Färdig

en: Aborting...
sv: Avbryter...

en: Select command
sv: Välj kommando

en: File(s) to add to composition
sv: Fil(er) att lägga till samling

en: Welcome to Xfburn!
sv: Välkommen till Xfburn!

note: buttons
en: <big>Burn _Image</big>
sv: <big>Bränn a_vbildning</big>

en: Burn a prepared composition, i.e. an .ISO file
sv: Bränn en förberedd samling, t. ex. en .ISO-fil

en: <big>New _Data Composition</big>
sv: <big>Ny _datasamling</big>

en: Create a new data disc with the files of your choosing
sv: Skapa en ny dataskiva med filerna som du väljer

en: <big>_Blank Disc</big>
sv: <big>_Töm skiva</big>

en: Prepare the rewriteable disc for a new burn
sv: Förbered den återskrivningsbara skivan för en ny bränning

en: <big>_Audio CD</big>
sv: <big>_Ljud-CD</big>

en: Audio CD playable in regular stereos
sv: Ljud-CD som kan spelas i vanliga CD-spelare

en: What files can get burned to an audio CD?
sv: Vilka filer kan brännas till en ljud-CD?

en: Length
sv: Längd

en: Title
sv: Titel

en: Filename
sv: Filnamn

en: Cannot burn audio onto a DVD.
sv: Kan inte bränna ljud till en DVD.

en: You can only have a maximum of 99 tracks.
sv: Du får endast ha maximalt 99 spår.

en: A problem with the burn backend occurred.
sv: Ett problem inträffade med bränningsbakänden.

en: Proceed to Burn
sv: Fortsätt till bränning

en: You are trying to burn more onto the disc than it can hold.
sv: Du försöker bränna mer data än vad skivan kan innehålla.

note: globals
en: An error occurred while setting the burning backend up
sv: Ett fel inträffade när bränningsbakänden konfigurerades

en: basic
sv: grundläggande

en: The basic transcoder is built in,
    and does not require any library.
    But it can only handle uncompressed
    .wav files.
    If you would like to create audio
    compositions from different types of
    audio files, please compile with
    gstreamer support.
sv: Den enkla omkodaren är inbyggd
    och kräver inga extra bibliotek.
    Dock kan den endast hantera okomprimerade
    .wav-filer.
    Om du vill skapa ljudsamlingar
    från olika typer av ljudfiler så bör du
    kompilera med stöd för gstreamer.

en: File %s does not have a .wav extension
sv: Filen %s har inte en .wav-filändelse

en: File %s does not contain uncompressed PCM wave audio
sv: Filen %s innehåller inte okomprimerat PCM-ljud

en: Could not stat %s: %s
sv: Det gick inte att ta status på %s: %s

en: Could not open %s.
sv: Det gick inte att öppna %s.

en: Could not open %s: %s
sv: Det gick inte att öppna %s: %s

en: An error occurred setting gstreamer up for transcoding
sv: Ett fel inträffade när gstreamer konfigurerades för omkodning

en: %s is missing.
    
    You do not have a decoder installed to handle this file.
    Probably you need to look at the gst-plugins-* packages
    for the necessary plugins.
sv: %s saknas.
    
    Du har inte en avkodare installerad för att hantera denna fil.
    Antagligen behöver du ta en titt på paketen gst-plugins-*
    efter de nödvändiga insticksmodulerna.

en: File content has a decoder but is not audio.
sv: Filinnehållet har en avkodare men är inte ljud.

en: The gstreamer transcoder uses the gstreamer
    library for creating audio compositions.
    
    Essentially all audio files should be supported
    given that the correct plugins are installed.
    If an audio file is not recognized, make sure
    that you have the 'good','bad', and 'ugly'
    gstreamer plugin packages installed.
sv: Omkodaren gstreamer använder gstreamer-
    biblioteket för att skapa ljudsamlingar.
    
    I stort sett alla ljudfiler stöds om de korrekta
    insticksmodulerna är installerade.
    Om en ljudfil inte känns igen bör du försäkra
    dig om att du har gstreamer-instickspaketen
    "good","bad" och "ugly" installerade.

en: No information available on which plugin is required.
sv: Ingen information tillgängligt för vilket insticksprogram som krävs.

en: Required plugins:
sv: Insticksprogram som krävs:

en: An error occurred while identifying '%s' with gstreamer
sv: Ett fel inträffade vid identifiering av '%s' med gstreamer

en: A plugin
sv: Ett insticksprogram

en: Gstreamer did not want to start transcoding (timed out)
sv: Gstreamer ville inte starta omkodningen (tidsgränsen överstegs)

en: Failed to change songs while transcoding
sv: Misslyckades med att ändra låtar under omkodning

en: none
sv: Inget

en: not implemented
sv: inte implementerat

en: Display name
sv: Visa namn

en: Device address
sv: Enhetsadress

en: Device revision
sv: Enhetsrevision

en: Device Revision
sv: EnhetsRevision

en: Burn speeds supported by the device
sv: Brännhastigheter som stöds av enheten

en: Disc status
sv: Skivstatus

en: Profile no. as reported by libburn
sv: Profil no. som rapporterat av libburn

en: Profile name as reported by libburn
sv: Profilnamn rapporterat av libburn

en: Is the disc erasable
sv: Är skivan raderingsbar

en: Can burn CDR
sv: Kan bränna CDR

en: Can burn CDRW
sv: Kan bränna CDRW

en: Can burn DVDR
sv: Kan bränna DVDR

en: Can burn DVDPLUSR
sv: Kan bränna DVDPLUSR

en: Can burn DVDRAM
sv: Kan bränna DVDRAM

en: Can burn Blu-ray
sv: Kan bränna Blu-ray

en: libburn TAO block types
sv: libburn TAO blocktyper

en: libburn SAO block types
sv: libburn SAO blocktyper

en: libburn RAW block types
sv: libburn RAW blocktyper

en: libburn PACKET block types
sv: libburn Packet blocktyper

en: _Files
sv: _Filer

en: New _data composition
sv: Ny _datakomposition

en: New _audio composition
sv: Ny _ljudkomposition

en: _Close composition
sv: _Stäng komposition

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Edit
sv: R_edigera

en: Prefere_nce
sv: I_nställning

en: _Action
sv: _Åtgärd

en: _View
sv: _Visa

en: Show Toolbars
sv: Visa verktygsfält

en: Show Filebrowser
sv: Visa filbläddrare

en: _Help
sv: _Hjälp

en: About
sv: Om

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename Artist
sv: Byt namn på artist

en: Rename Title
sv: Byt namn på titel

en: Data Composition
sv: Datasamling

en: Disk Burning
sv: Diskbränning

en: CD and DVD burning application
sv: CD- och DVD-brännarprogram

en: Burn Image (xfburn)
sv: Bränn avbildning (xfburn)

en: A simple CD burning tool
sv: Ett simpelt cd-brännings verktyg

en: Xfburn is a simple CD/DVD burning tool based on libburnia libraries. It can blank CD/DVD(-RW)s, burn and create iso images, audio CDs, as well as burn personal compositions of data to either CD or DVD. It is stable and under ongoing development.
sv: Xfburn är ett enkelt CD-/DVD-bränningsverktyg baserat på libburnia-biblioteken. Det kan rensa CD-/DVD(-RW), bränna och skapa iso-avbilder, ljud-CD, samt bränna egna datasamlingar till antingen CD eller DVD. Det är stabilt och under kontinuerlig utveckling.
