Xfce Apps - en to el translation catalogue (321 entries)

en: Capacity:
el: Χωρητικότητα:

en: addr:
el: διεύθυνση:

en: Time total:
el: Συνολικός χρόνος:

en: length
el: μήκος

en: Flushing cache...
el: Άδειασμα προσωρινής μνήμης...

en: Please insert a recordable disc and hit enter
el: Παρακαλώ εισάγεται ένα εγγράψιμο δίσκο και πατήστε enter.

en: Cannot determine disc status - hit enter to try again.
el: Δεν ήταν δυνατό να καθοριστεί η κατάσταση του δίσκου - πατήστε enter και ξαναπροσπαθήστε.

en: CD copying finished successfully.
el: Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η αντιγραφή CD.

en: Data composition
el: Σύνθεση δεδομένων

en: Adding files to the composition
el: Προσθήκη αρχείων στη σύνθεση

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Quick Blank
el: Γρήγορη διαγραφή

en: Full Blank (slow)
el: Πλήρης διαγραφή (αργό)

en: Quick Format
el: Γρήγορη διαμόρφωση

en: Full Format
el: Πλήρης διαμόρφωση

en: Quick Deformat
el: Γρήγορη απομορφοποίηση

en: Full Deformat (slow)
el: Πλήρης απομορφοποίηση (αργό)

en: Eject the disc
el: Εξαγωγή δίσκου

en: Default value for eject checkbox
el: Προεπιλεγμένη τιμή για το κουτάκι ελέγχου της εξαγωγής

en: Blank Disc
el: Κενός δίσκος

en: Burning device
el: Συσκευή εγγραφής

en: Blank mode
el: Διαγραφή

en: Options
el: Επιλογές

en: E_ject disk
el: Ε_ξαγωγή δίσκου

note: action buttons align = gtk_alignment_new (0, 0, 0, 0); gtk_alignment_set_padding (GTK_ALIGNMENT (align), 0, 0, BORDER * 4, 0); gtk_widget_show (align); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (vbox), align, FALSE, FALSE, 0);
en: _Cancel
el: Άκ_υρο

en: _Blank
el: _Διαγραφή

note: blanking can only be performed on blank discs, format and deformat are allowed to be blank ones
en: The inserted disc is already blank.
el: Ο δίσκος είναι κενός.

note: these ones we can blank
en: Ready
el: Έτοιμο

en: No disc detected in the drive.
el: Δεν εντοπίστηκε δίσκος στον οδηγό.

en: Disc is not erasable.
el: Ο δίσκος δεν μπορεί να σβηστεί.

en: Blanking disc...
el: Διαγραφή δίσκου...

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Failure
el: Απέτυχε

en: Unable to grab the drive.
el: Αδυναμία προσάρτησης του οδηγού.

en: Image
el: Εικόνα

en: Show volume name
el: Εμφάνιση ονόματος τόμου

en: Show a text entry for the name of the volume
el: Εμφάνιση κειμένου για το όνομα του τόμου

en: Burn Composition
el: Εγγραφή σύνθεσης

en: Composition name
el: Όνομα σύνθεσης

en: <small>Would you like to change the default composition name?</small>
el: <small>Θέλετε να αλλάξετε το προεπιλεγμένο όνομα της σύνθεσης;</small>

en: _Dummy write
el: _Δοκιμαστική εγγραφή

en: Burn_Free
el: Προστασία εγγρα_φής

en: Stream _Recording
el: Ε_γγραφή Stream

note: create ISO ?
en: Only create _ISO
el: Δημιουργία αρχείου _ISO

en: _Burn Composition
el: _Εγγραφή

en: Could not create destination ISO file: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου ISO: %s

en: Writing ISO...
el: Εγγραφή ISO...

en: An error occurred while writing ISO: %s
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εγγραφή του ISO: %s

en: An error occurred in the burn backend.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στο υποσύστημα εγγραφής.

en: The write mode is not supported currently.
el: Η εγγραφή δεν υποστηρίζεται προς το παρόν.

note: could not create source
en: Could not create ISO source structure.
el: Δεν κατέστη δυνατή η δημιουργία δομής του ISO.

en: Burn image
el: Εγγραφή εικόνας

note: file
en: Image to burn
el: Εικόνα για εγγραφή

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Disc images
el: Εικόνες δίσκου

en: _Quit after success
el: _Κλείσιμο μετά από επιτυχημένη εγγραφή

en: _Burn image
el: _Εγγραφή

en: Burn mode is not currently implemented.
el: Η εγγραφή δεν πραγματοποιείται προς το παρόν.

en: An error occurred in the burn backend
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στο υποσύστημα εγγραφής

en: Unable to determine image size.
el: Αδύνατος ο προσδιορισμός του μεγέθους της εικόνας.

en: Cannot open image.
el: Αδυναμία ανοίγματος της εικόνας.

en: Burning image...
el: Εγγραφή εικόνας...

en: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Please select an image to burn</span>
el: <span weight="bold" foreground="darkred" stretch="semiexpanded">Παρακαλώ επιλέξτε εικόνα για εγγραφή</span>

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead)
el: Αδυναμία προσθήκης δεδομένων σε δίσκο πολλαπλής συνεδρίας σε αυτή τη κατάσταση εγγραφής (χρησιμοποιείστε ΤΑΟ αντί αυτού)

en: Closed disc with data detected. Need blank or appendable disc
el: Εντοπίστηκε κλειστός δίσκος με δεδομένα. Χρειάζεται κενός δίσκος ή κάποιος με δυνατότητα προσθήκης

en: No disc detected in drive
el: Δεν εντοπίστηκε δίσκος στον οδηγό

en: Cannot recognize state of drive and disc
el: Δεν αναγνωρίζεται η κατάσταση του οδηγού και του δίσκου

en: The selected image does not fit on the inserted disc
el: Η επιλεγμένη εικόνα δεν χωράει στον δίσκο που έχετε εισάγει

en: Failed to get image size
el: Αποτυχία ανάκτησης του μεγέθους της εικόνας

en: Make sure you selected a valid file and you have the proper permissions to access it.
el: Σιγουρευτείτε ότι έχετε επιλέξει έγκυρο αρχείο και έχετε ρυθμίσει τα κατάλληλα δικαιώματα πρόσβασης.

en: Audio composition
el: Σύνθεση ήχου

en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

en: Copy data CD
el: Αντιγραφή CD δεδομένων

en: CD Reader device
el: Συσκευή ανάγνωσης CD

en: On the _fly
el: Απευ_θείας

en: _Copy CD
el: Α_ντιγραφή CD

en: Please insert a recordable disc.
el: Παρακαλώ εισάγεται ένα εγγράψιμο δίσκο.

en: Writing CD...
el: Εγγραφή CD...

en: Reading CD...
el: Ανάγνωση CD...

en: Copy data DVD
el: Αντιγραφή DVD δεδομένων

en: DVD Reader device
el: Συσκευή ανάγνωσης DVD

en: _Copy DVD
el: Αντι_γραφή DVD

en: Create ISO from CD
el: Δημιουργία ISO από CD

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add the selected file(s) to the composition
el: Προσθήκη του επιλεγμένου αρχείου(ων)

en: Create directory
el: Δημιουργία καταλόγου

en: Add a new directory to the composition
el: Προσθήκη νέου καταλόγου

en: Remove
el: Διαγραφή

en: Remove the selected file(s) from the composition
el: Διαγραφή του επιλεγμένου αρχείου(ων)

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Clear the content of the composition
el: Εκκαθάριση του περιεχομένου της σύνθεσης

en: Volume name :
el: Όνομα τόμου:

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Local Path
el: Τοπική διαδρομή

en: You must give a name to the file.
el: Πρέπει να δώσετε όνομα στο αρχείο.

en: A file with the same name is already present in the composition.
el: Υπάρχει ήδη τη σύνθεση ένα αρχείο με ίδιο όνομα.

en: New directory
el: Νέος κατάλογος

note: Note to translators: first %s is the date in "i18n" format (year-month- day), %d is a running number of compositions
en: Data %s~%d
el: Δεδομένα %s~%d

en: %s cannot be added to the composition, because it exceeds the maximum allowed file size for iso9660.
el: Το %s δεν μπορεί να προστεθεί στην σύνθεση, επειδή ξεπερνάει το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος αρχείου για το iso9660.

en: %s is larger than what iso9660 level 2 allows. This can be a problem for old systems or software.
el: To %s είναι μεγαλύτερο απ' ότι επιτρέπει το iso9660 level 2. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε παλιά συστήματα ή λογισμικό.

en: Adding home directory
el: Προσθήκη αρχικού καταλόγου

en: You are about to add your home directory to the composition. This is likely to take a very long time, and also to be too big to fit on one disc.
    
    Are you sure you want to proceed?
el: Προσθέτετε τον αρχικό σας κατάλογο στην σύνθεση. Αυτό πιθανά να πάρει αρκετή ώρα, και είναι πολύ μεγάλος για να χωρέσει σε ένα δίσκο.
    Θέλετε σίγουρα να προχωρήσετε;

en: A file named "%s" already exists in this directory, the file hasn't been added.
el: Υπάρχει ήδη στον κατάλογο ένα αρχείο με όνομα "%s", το αρχείο δεν προστέθηκε.

en: %s: null pointer
el: %s: δείκτης null

en: %s: out of memory
el: %s: η μνήμη δεν επαρκεί

en: %s: node name not unique
el: %s: η διαδρομή σύνδεσης της συσκευής δεν είναι μοναδική

en: %s: %s (code %X)
el: %s: %s (κώδικας %X)

note: The first string is the renamed name, the second one the original name
en: Duplicate filename '%s' for '%s'
el: Διπλό όνομα αρχείου '%s' για το '%s'

en: Error(s) occurred while adding files
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα(τα) στη προσθήκη αρχείων

en: OK
el: Εντάξει

en: Show writers only
el: Εμφάνιση μόνο εγγραφέων

en: Show speed selection
el: Εμφάνιση επιλογής ταχύτητας

en: Show speed selection combo
el: Εμφάνιση συνδυασμών επιλογής ταχύτητας

en: Show mode selection
el: Εμφάνιση επιλογών λειτουργίας

en: Show mode selection combo
el: Εμφάνιση συνδυασμού επιλογών λειτουργίας

en: Is it a valid combination
el: Έγκυρη σύνθεση

en: Is the combination of hardware and disc valid to burn the composition?
el: Είναι έγκυρος ο συνδυασμός υλικού και δίσκου για την εγγραφή της σύνθεσης;

en: The blank mode shows different disc status messages than regular mode
el: Η διαγραφή εμφανίζει διαφορετικό μήνυμα κατάστασης του δίσκου

en: _Speed:
el: _Ταχύτητα:

en: Write _mode:
el: _Εγγραφή:

en: Empty speed list
el: Κενή λίστα ταχυτήτων

en: <b>Unable to retrieve the speed list for the drive.</b>
    
    This is a known bug for drives. If you're interested in fixing it, please have a look at the libburn library.
    
    Burning should still work, but if there are problems anyways, please let us know.
    
    <i>Thank you!</i>
el: <b>Αδυναμία ανάκτησης της λίστας ταχυτήτων του οδηγού.</b>
    
    Αυτό είναι ένα γνωστό σφάλμα για τους οδηγούς. Εάν ενδιαφέρεστε να το διορθώσετε, παρακαλώ δείτε την βοβλιοθήκη libburn.
    
    Η εγγραφή θα πρέπει να δουλέψει, αλλά εάν παρόλα αυτά έχετε προβλήματα, παρακαλώ ενημερώστε μας.
    
    <i>Ευχαριστούμε!</i>

en: Continue to _show this notice
el: Να _εμφανίζεται συνεχώς αυτή η ειδοποίηση

en: default
el: προεπιλεγμένο

en: Max
el: Μέγιστη

en: A full, but erasable disc is in the drive
el: Ένας γεμάτος, αλλά διαγράψιμος δίσκος βρίσκεται στον οδηγό

en: Do you want to blank the disc, so that it can be used for the upcoming burn process?
el: Θέλετε να διαγράψετε το δίσκο, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την επερχόμενη διαδικασία εγγραφής;

en: Drive can't burn on the inserted disc
el: Ο οδηγός δεν μπορεί να γράψει στον επιλεγμένο δίσκο

en: Drive is empty
el: Ο οδηγός είναι κενός

en: Sorry, multisession is not yet supported
el: Συγγνώμη, η πολλαπλή συνεδρία δεν υποστηρίζεται ακόμη

en: Inserted disc is full
el: Ο δίσκος που έχετε εισάγει είναι γεμάτος

en: Inserted disc is unsuitable
el: Ο δίσκος που έχετε εισάγει δεν είναι κατάλληλος

en: Cannot access drive (it might be in use)
el: Αδυναμία πρόσβασης στον οδηγό (μπορεί να είναι σε χρήση)

en: Error determining disc
el: Σφάλμα στην αναγνώριση του δίσκου

en: Write-once disc, no blanking possible
el: Ο δίσκος είναι μίας-εγγραφής, δεν είναι δυνατή η διαγραφή του

en: DVD+RW does not need blanking
el: Το DVD+RW δε χρειάζεται διαγραφή

en: Inserted disc is already blank
el: Ο δίσκος που εισάγατε είναι ήδη κενός

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: With Track Gaps / Track-At-Once (TAO)
el: Με κενά διαστήματα / Track-At-Once (TAO)

en: Multi Session / Session-At-Once (SAO)
el: Πολλαπλή συνεδρία / Session-At-Once (SAO)

en: Number of burners in the system
el: Αριθμός συσκευών εγγραφής στο σύστημα

en: Number of drives in the system
el: Αριθμός οδηγών στο σύστημα

en: Number of drives in the system (readers and writers)
el: Ο αριθμός των οδηγών στο σύστημα (ανάγνωσης και εγγραφής)

en: List of devices
el: Λίστα συσκευών

en: Currently selected device
el: Επιλεγμένη συσκευή

note: globals
en: Folder
el: Φάκελος

en: File
el: Αρχείο

en: Type
el: Τύπος

en: Filesystem
el: Σύστημα αρχείων

note: load the user's home dir
en: %s's home
el: %s

en: Failed to unmount '%s'. Drive cannot be used for burning.
el: Αποτυχία αποπροσάρτησης του '%s'. Ο οδηγός δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εγγραφή.

note: || G_OPTION_FLAG_FILENAME
en: Open the burn image dialog, optionally followed by the image filename
el: Άνοιγμα παραθύρου για την εγγραφή της εικόνας, προαιρετικά συνοδευόμενο με το όνομα της

en: Open the blank disc dialog
el: Άνοιγμα παραθύρου για κενό δίσκο

en: Start a data composition, optionally followed by files/directories to be added to the composition
el: Έναρξη σύνθεσης δεδομένων, προαιρετικά συνοδευόμενη από τα αρχεία/καταλόγους που θα προστεθούν

en: Start an audio composition, optionally followed by files/directories to be added to the composition
el: Έναρξη σύνθεσης ήχου, προαιρετικά συνοδευόμενη από τα αρχεία/καταλόγους που θα προστεθούν

en: Select the transcoder, run with --transcoder=list to see the available ones
el: Επιλέξτε αποκωδικοποιητή, πληκτολογείστε μαζί --transcoder=list για να δείτε τους διαθέσιμους

en: Start the file browser in the specified directory, or the current directory if none is specified (the default is to start in your home directory)
el: Εκκίνηση του περιηγητή αρχείων στο καθορισμένο ή στο τρέχοντα κατάλογο (προεπιλογή είναι ο αρχικός σας κατάλογος)

en: Display program version and exit
el: Εμφάνιση έκδοσης του προγράμματος και έξοδος

en: Show main program even when other action is specified on the command line.
el: Εμφάνιση του κυρίως προγράμματος ακόμα και όταν κάποια άλλη ενέργεια καθορίζεται στη γραμμή εντολών.

en: %s: %s
    Try %s --help to see a full list of available command line options.
el: %s: %s
    Πληκτρολογήστε %s --help για τη πλήρη λίστα με όλες τις διαθέσιμες επιλογές της γραμμής εντολών.

en: Unable to initialize the burning backend.
el: Αδυναμία προετοιμασίας του υποσυστήματος εγγραφής.

en: No burners are currently available
el: Μη διαθέσιμες συσκευές εγγραφής προς το παρόν

en: Possibly the disc(s) are in use, and cannot get accessed.
    
    If no disc is in the drive, check that you have read and write access to the drive with the current user.
el: Πιθανά ο δίσκος(οι) είναι σε χρήση και δεν υπάρχει πρόσβαση.
    
    Εάν δεν υπάρχει δίσκος στον οδηγό, ελέγξτε ότι έχετε δικαιώματα ανάγνωσης και εγγραφής στον οδηγό ως χρήστης.

en: Failed to initialize %s transcoder: %s
    	(falling back to basic implementation)
el: Απέτυχε η προετοιμασία %s του κωδικοποιητή: %s
    	 (επιστροφή στη βασική υλοποίηση)

en: Image file '%s' does not exist.
el: Το αρχείο εικόνας '%s' δεν υπάρχει.

en: New data composition
el: Νέα σύνθεση δεδομένων

en: New audio composition
el: Νέα σύνθεση ήχου

en: Blank CD-RW
el: Διαγραφή CD-RW

en: Burn Image
el: Εγγραφή εικόνας

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Refresh file list
el: Ανανέωση της λίστας αρχείων

en: Another cd burning GUI
el: Ένα ακόμη εργαλείο εγγραφής cd

en: Label
el: Ετικέτα

en: The text of the label
el: Το κείμενο της ετικέτας

en: Show close button
el: Εμφάνιση κουμπιού κλεισίματος

en: Determine whether the close button is visible
el: Καθορίζει εάν το κουμπί κλεισίματος θα είναι ορατό

en: Formatting...
el: Διαφόρφωση...

en: Cannot append data to multisession disc in this write mode (use TAO instead).
el: Αδυναμία προσθήκης δεδομένων σε δίσκο πολλαπλής συνεδρίας σε αυτή τη κατάσταση εγγραφής (χρησιμοποίηση ΤΑΟ αντ'αυτού).

en: Closed disc with data detected, a blank or appendable disc is needed.
el: Εντοπίστηκε κλειστός δίσκος με δεδομένα, χρειάζεται κενός δίσκος ή κάποιος με δυνατότητα προσθήκης.

en: No disc detected in drive.
el: Δεν εντοπίστηκε δίσκος στον οδηγό.

en: Cannot recognize the state of the drive and disc.
el: Αδυναμία αναγνώρισης της κατάστασης του οδηγού και του δίσκου.

en: Formatting failed.
el: Η διαμόρφωση απέτυχε.

en: There is not enough space available on the inserted disc.
el: Δεν υπάρχει αρκετός διαθέσιμος χώρος στον δίσκου που έχετε εισάγει.

en: Burning track %2d/%d...
el: Εγγραφή κομματιού %2d/%d...

en: Burning composition...
el: Εγγραφή σύνθεσης...

en: standby
el: αναμονή

en: ending
el: ολοκλήρωση

en: failing
el: αποτυχία

en: unused
el: δεν χρησιμοποιήθηκε

en: abandoned
el: εγκατάλειψη

en: ended
el: τελείωσε

en: aborted
el: ακυρώθηκε

en: no info
el: δεν υπάρχουν πληροφορίες

en: Writing Lead-In...
el: Εγγραφή Lead-in...

en: Writing Lead-Out...
el: Εγγραφή Lead-out...

en: Writing pregap...
el: Εγγραφή pregap...

en: Closing track...
el: Κλείσιμο κομματιού...

en: Closing session...
el: Κλείσιμο συνεδρίας...

en: see console
el: δείτε τη κονσόλα

en: User Aborted
el: Ακυρώθηκε από τον χρήστη

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Tune how Xfburn behaves
el: Ρύθμιση λειτουργίας του Xfburn

en: Temporary directory
el: Προσωρινός κατάλογος

en: _Clean temporary directory on exit
el: _Καθαρισμός προσωρινού καταλόγου στην έξοδο

en: File browser
el: Περιηγητής αρχείων

en: Show _hidden files
el: Εμφάνιση κ_ρυφών αρχείων

en: Show human_readable filesizes
el: Εμφάνιση ανθρωπίνως α_ναγνωρίσιμων μεγεθών αρχείων

en: General
el: Γενικές

en: Devices
el: Συσκευές

en: Detected devices
el: Εντοπισμένες συσκευές

en: Name
el: Όνομα

en: Revision
el: Έκδοση

en: Node
el: Διαδρομή

en: Write CD-R
el: Εγγραφή CD-R

en: Write CD-RW
el: Εγγραφή CD-RW

en: Write DVD-R
el: Εγγραφή DVD-R

en: Write DVD-RAM
el: Εγγραφή DVD-RAM

en: Write Blu-ray
el: Εγγραφή Blu-ray

en: Sc_an for devices
el: Ανα_ζήτηση συσκευών

en: Show warning on _empty speed list
el: Εμφάνιση προειδοποίησης για _κενή λίστα ταχυτήτας

en: FIFO buffer size (in kb)
el: Μέγεθος FIFO buffer (σε kb)

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: Changing this setting only takes full effect after a program restart.
el: Οι αλλαγές ρυθμίσεων θα ενεργοποιηθούν πλήρως μετά την επανεκκίνηση του προγράμματος.

note: label
en: Initializing...
el: Προετοιμασία...

en: Estimated writing speed:
el: Εκτιμώμενη ταχύτητα εγγραφής:

en: unknown
el: άγνωστο

en: Device buffer:
el: Buffer συσκευής:

note: action buttons
en: _Stop
el: _Διακοπή

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Are you sure you want to abort?
el: Θέλετε σίγουρα να ακυρώσετε τη διαδικασία;

en: Min. fill was %2d%%
el: Ελαχ. γέμισμα %2d%%

en: Aborted
el: Ακυρώθηκε

en: Formatted.
el: Διαμορφώθηκε.

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Cancelled
el: Ακυρώθηκε

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

en: Aborting...
el: Ακύρωση...

en: Select command
el: Επιλέξτε εντολή

en: File(s) to add to composition
el: Προσθήκη αρχείου(ων) στη σύνθεση

en: Welcome to Xfburn!
el: Καλώς ήρθατε στο Xfburn

note: buttons
en: <big>Burn _Image</big>
el: <big>Εγγραφή _εικόνας</big>

en: Burn a prepared composition, i.e. an .ISO file
el: Εγγραφή έτοιμης σύνθεσης, πχ. ένα αρχείο .ISO

en: <big>New _Data Composition</big>
el: <big>Νέα σύνθεση _δεδομένων</big>

en: Create a new data disc with the files of your choosing
el: Δημιουργία νέου δίσκου δεδομένων με αρχεία της επιλογής σας

en: <big>_Blank Disc</big>
el: <big>_Κενός δίσκος</big>

en: Prepare the rewriteable disc for a new burn
el: Προετοιμασία επανεγγράψιμου δίσκου για νέα εγγραφή

en: <big>_Audio CD</big>
el: <big>_Μουσικό CD</big>

en: Audio CD playable in regular stereos
el: Μουσικό CD που να παίζει σε κανονικά στέρεο

en: What files can get burned to an audio CD?
el: Ποια αρχεία μπορούν να εγγραφούν σε ένα μουσικό CD;

en: Pos
el: Θέση

en: Length
el: Διάρκεια

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Title
el: Τίτλος

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Cannot burn audio onto a DVD.
el: Αδυναμία εγγραφής μουσικής σε DVD.

en: You can only have a maximum of 99 tracks.
el: Μπορείτε να έχετε το μέγιστο 99 κομμάτια.

en: A problem with the burn backend occurred.
el: Παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με το υποσύστημα εγγραφής.

en: Proceed to Burn
el: Συνέχεια

en: You are trying to burn more onto the disc than it can hold.
el: Προσπαθείτε να εγγράψετε περισσότερα από όσα χωράει ο δίσκος.

note: globals
en: An error occurred while setting the burning backend up
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στο άνοιγμα του υποσυστήματος εγγραφής

en: basic
el: βασικό

en: The basic transcoder is built in,
    and does not require any library.
    But it can only handle uncompressed
    .wav files.
    If you would like to create audio
    compositions from different types of
    audio files, please compile with
    gstreamer support.
el: Ο βασικός κωδικοποιητής είναι ενσωματωμένος,
    και δε χρειάζεται κάποια βιβλιοθήκη. Αλλά μπορεί 
    να χειριστεί μόνο αποσυμπιεσμένα αρχεία .wav.
    Αν θέλετε να δημιουργήσετε συνθέσεις ήχου από
    διαφορετικά αρχεία ήχου, παρακαλώ μεταγλωττίστε
    με υποστήριξη gstreamer.

en: File %s does not have a .wav extension
el: Το αρχείο %s δεν έχει επέκταση .wav

en: File %s does not contain uncompressed PCM wave audio
el: Το αρχείο %s δεν περιέχει ασυμπίεστο PCM

en: Could not stat %s: %s
el: Αδυναμία καταχώρησης %s: %s

en: Could not open %s.
el: Αδυναμία ανοίγματος %s.

en: Could not open %s: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος %s: %s

en: An error occurred setting gstreamer up for transcoding
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στο άνοιγμα του gstreamer για τη κωδικοποίηση

en: %s is missing.
    
    You do not have a decoder installed to handle this file.
    Probably you need to look at the gst-plugins-* packages
    for the necessary plugins.
el: Απουσιάζει το %s.
    
    Δεν υπάρχει εγκατεστημένος αποκωδικοποιητής για να
    χειριστεί αυτό το αρχείο.
    Πιθανότατα πρέπει να κοιτάξετε στα πακέτα gst-plugins-*
    για τα απαραίτητα πρόσθετα.

en: File content has a decoder but is not audio.
el: Το αρχείο περιέχει αποκωδικοποιητή αλλά δεν είναι ήχου.

en: The gstreamer transcoder uses the gstreamer
    library for creating audio compositions.
    
    Essentially all audio files should be supported
    given that the correct plugins are installed.
    If an audio file is not recognized, make sure
    that you have the 'good','bad', and 'ugly'
    gstreamer plugin packages installed.
el: Ο κωδικοποιητής gstreamer χρησιμοποιεί τη βιβλιοθήκη
    gstreamer για τη δημιουργία συνθέσεων ήχου.
    
    Ουσιαστικά όλα τα αρχεία ήχου θα πρέπει να υποστηρίζονται,
    δεδομένου ότι είναι εγκατεστημένα τα σωστά πρόσθετα.
    Αν ένα αρχείο ήχου δεν αναγνωρίζεται, σιγουρευτείτε πως έχετε
    εγκατεστημένα τα πακέτα του gstreamer 'good','bad' και 'ugly'.

en: No information available on which plugin is required.
el: Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τα απαραίτητα πρόσθετα.

en: Required plugins:
el: Απαραίτητα πρόσθετα:

en: An error occurred while identifying '%s' with gstreamer
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στην αναγνώριση του '%s' από το gstreamer

en: A plugin
el: Πρόσθετο

en: Gstreamer did not want to start transcoding (timed out)
el: Το gstreamer δεν ξεκίνησε την κωδικοποίηση (λήξη χρονικού περιθωρίου)

en: Failed to change songs while transcoding
el: Απέτυχε η αλλαγή τραγουδιών κατά την κωδικοποίηση

en: none
el: κανένα

en: not implemented
el: δεν έχει υλοποιηθεί

en: Display name
el: Εμφάνιση ονόματος

en: Device address
el: Διεύθυνση συσκευής

en: Device revision
el: Έκδοση συσκευής

en: Device Revision
el: Έκδοση συσκευής

en: Burn speeds supported by the device
el: Ταχύτητες εγγραφής που υποστηρίζει η συσκευή

en: Disc status
el: Κατάσταση δίσκου

en: Profile no. as reported by libburn
el: Αριθμός προφίλ όπως αναφέρθηκε από το libburn

en: Profile name as reported by libburn
el: Όνομα του προφίλ όπως αναφέρθηκε από το libburn

en: Is the disc erasable
el: Ο δίσκος μπορεί να διαγραφεί

en: Can burn CDR
el: Μπορεί να εγγράψει CDR

en: Can burn CDRW
el: Μπορεί να εγγράψει CDRW

en: Can burn DVDR
el: Μπορεί να εγγράψει DVDR

en: Can burn DVDPLUSR
el: Μπορεί να εγγράψει DVDPLUSR

en: Can burn DVDRAM
el: Μπορεί να εγγράψει DVDRAM

en: Can burn Blu-ray
el: Μπορεί να εγγράψει Blu-ray

en: libburn TAO block types
el: τύποι μπλοκ libburn TAO

en: libburn SAO block types
el: τύποι μπλοκ libburn SAO

en: libburn RAW block types
el: τύποι μπλοκ libburn RAW

en: libburn PACKET block types
el: τύποι μπλοκ libburn PACKET

en: _Files
el: _Αρχεία

en: New _data composition
el: Νέα σύνθεση _δεδομένων

en: New _audio composition
el: Νέα σύνθεση ή_χου

en: _Close composition
el: _Οριστικοποίηση σύνθεσης

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: Prefere_nce
el: _Προτιμήσεις

en: _Action
el: Ενέ_ργεια

en: _View
el: Προβο_λή

en: Show Toolbars
el: Εμφάνιση εργαλειοθήκης

en: Show Filebrowser
el: Εμφάνιση αρχείων

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: About
el: Περί

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename Artist
el: Μετονομασία καλλιτέχνη

en: Rename Title
el: Μετονομασία τίτλου

en: Data Composition
el: Σύνθεση δεδομένων

en: Disk Burning
el: Εγγραφή δίσκου

en: CD and DVD burning application
el: Εφαρμογή εγγραφής CD και DVD

en: Burn Image (xfburn)
el: Εγγραφή εικόνας (xfburn)

en: A simple CD burning tool
el: Απλό εργαλείο εγγραφής CD

en: Xfburn is a simple CD/DVD burning tool based on libburnia libraries. It can blank CD/DVD(-RW)s, burn and create iso images, audio CDs, as well as burn personal compositions of data to either CD or DVD. It is stable and under ongoing development.
el: Το Xfburn είναι ένα απλό εργαλείο εγγραφής CD / DVD που βασίζεται στις βιβλιοθήκες libburnia. Μπορεί να εγγράψει κενά CD/DVD(-RW)s, να γράψει και να δημιουργήσει εικόνες iso, CD ήχου, καθώς και να εγγράψει προσωπικές συνθέσεις δεδομένων σε CD ή DVD. Είναι σταθερό και υπό συνεχή ανάπτυξη.
