Xfce4-appfinder - en to ar translation catalogue (80 entries)

note: close all windows and quit
en: Forced to quit
ar: أجبر على الإغلاق

en: All Applications
ar: كل التطبيقات

en: Name
ar: اسم

en: Comment
ar: تعليق

en: Command
ar: أمر

en: Categories
ar: أصناف

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Application has no command
ar: التطبيق ليس له أمر

en: Commands History
ar: تاريخ الأوامر

en: Bookmarks
ar: علامات

en: C_lear
ar: مح_و

en: This will permanently clear the custom command history.
ar: هذا سيمحو نهائيا تاريخ الأوامر المخصصة.

en: Are you sure you want to clear the command history?
ar: متأكد أنك تريد محو تاريخ الأوامر؟

en: _Delete
ar: _حذف

en: The custom action will be deleted permanently.
ar: سيتم حذف الإجراء المخصص نهائيا.

en: Are you sure you want to delete pattern "%s"?
ar: متأكد أنك تريد حذف القالب "%s"؟

en: Application Finder
ar: مكتشف التطبيقات

en: Toggle view mode
ar: تبديل نمط العرض

en: _Preferences
ar: _التفضيلات

en: La_unch
ar: بـ_ـدء

en: Failed to launch desktop item editor
ar: فشل بدء محرر عنصر سطح المكتب

en: This will permanently remove the custom desktop file from your home directory.
ar: هذا سيحذف ملف سطح المكتب المخصص من مجلد المنزل نهائيا.

en: Are you sure you want to revert "%s"?
ar: متاكد أنك تريد إرجاع "%s"؟

en: Failed to remove desktop file
ar: فشل حذف ملف سطح المكتب

note: I18N: the first %s will be replace with users' applications directory, the * second with Hidden=true
en: To unhide the item you have to manually remove the desktop file from "%s" or open the file in the same directory and remove the line "%s".
ar: لإلغاء إخفاء العنصر يجب حذف ملف سطح المكتب يدويا من "%s" أو فتح الملف في مجلد ما و حذف السطر "%s".

en: _Hide
ar: _إخفاء

en: Are you sure you want to hide "%s"?
ar: متاكد أنك تريد إخفاء "%s"؟

en: Remove From Bookmarks
ar: الحذف من العلامات

en: Add to Bookmarks
ar: أضف إلى العلامات

en: _Edit
ar: _تحرير

en: Start in collapsed mode
ar: بدء في الوضع المطويّ

en: Print version information and exit
ar: طباعة معلومات الإصدار والخروج

en: Replace the existing service
ar: إستبدال الخدمات الموجودة

en: Quit all instances
ar: خروج من كافة المثيلات

en: Do not try to use or become a D-Bus service
ar: لا تقم بإستعمال أو تحميل خدمة D-Bus

en: Type "%s --help" for usage.
ar: طباعة "%s --help" للحصول على معلومات الإستعمال.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
ar: فريق تطوير إكسفس . كل الحقوق محفوظة.

en: Please report bugs to <%s>.
ar: الرجاء الإبلاغ عن علة إلى <%s>.

en: Prefix
ar: إختصار

en: Regular Expression
ar: التعبير العادي

en: Very Small
ar: صغير جداً

en: Smaller
ar: أصغر

en: Small
ar: صغير

en: Normal
ar: عادي

en: Large
ar: كبير

en: Larger
ar: أكبر

en: Very Large
ar: كبير جدا

en: _Close
ar: _أغلق

en: _Help
ar: _مساعدة

en: Remember last _selected category
ar: تذكر أخر صنف م_حدد

en: Always c_enter the window
ar: في الو_سط على كل الأحوال

en: Center the window on startup.
ar: فتح النافذة في الوسط عنذ التشغيل.

en: Keep running _instance in the background
ar: الحفاظ على تشغيل _نموذج في الخلفية

en: Instead of quitting the application when the last window is closed, keep a running instance to speed up opening new windows. You might want to disable this to reduce memory usage.
ar: بدلاً من إنهاء التطبيق عند إغلاق آخر نافذة، الحفاظ على أخرى مشابهة قيد تشغيل لتسريع فتح نوافذ جديدة. قد تحتاج إلى تعطيل هذا الخيار للحد من استخدام الذاكرة.

en: Single window
ar: نافذة وحيدة

en: Behaviour
ar: سلوك

en: _View items as icons
ar: _عرض العناصر كأيقونات

en: Text besi_de icons
ar: النص بجانب أيقونات

en: Ite_m icon size:
ar: ح_جم أيقونة العنصر:

en: Hide category pane
ar: إخفاء لوحة التصنيف

en: Hide category panel and show all applications.
ar: إخفاء شريط التصنيف وإظهار كلّ التطبيقات.

en: Categ_ory icon size:
ar: حجم أي_قونة الصنف:

en: Appearance
ar: مظهر

en: C_lear Custom Command History
ar: محو _تاريخ أوامر المخصصة

en: History
ar: تاريخ

en: _General
ar: _عام

en: Pattern
ar: قالب

en: Add a new custom action.
ar: أضف إجراء مخصص جديد.

en: Remove the currently selected action.
ar: حذف الإجراء المحدد حاليا.

en: If the type is set to prefix, %s will be replaced with the string after the pattern, %S with the complete entry text. For regular expressions you can use \0 and \<num>.
ar: إذا تم تعيين العنصر إلى بادئة، سيتم استبدال %s بالسلسلة بعد القالب، %S مع نص الإدخال الكامل. يمكنك استخدام \0 و \<num>.

en: Co_mmand:
ar: أم_ر:

en: Patte_rn:
ar: قالب:

en: _Type:
ar: _نوع:

en: _Save match in command history
ar: _حفظ التطابق في تاريخ الأوامر

en: Custom _Actions
ar: إجراءات م_خصصة

en: Find and launch applications installed on your system
ar: العثور و إطلاق التطبيقات المثبتة في نظامك

en: Run Program...
ar: نفذ البرنامج...

en: Enter a command you want to launch
ar: أدخل اﻷمر الذي تريد تشغيله

en: Application to quickly run applications and commands
ar: برنامج لتشغيل التطبيقات واﻷوامر بسرعة

en: The application finder is a tool to find and launch installed applications on your system and quickly execute commands. It can also be used to quickly add launchers to the Xfce Panel by dragging an item from the view and drop it on the panel.
ar: مكتشف التطبيقات أداة لإيجاد وتشغيل التطبيقات المثبتة على نظامك وتنفيذ اﻷوامر بسرعة. يمكن استخدامه أيضاً ﻹضافة مشغلات إلى شريط إكسفس بسرعة عن طريق سحب عنصر من العرض وإفلاته على الشريط.
