Xfce4-appfinder - en to da translation catalogue (87 entries)

note: close all windows and quit
en: Forced to quit
da: Tvunget til at afslutte

en: All Applications
da: Alle programmer

en: Name
da: Navn

en: Comment
da: Kommentar

en: Command
da: Kommando

en: Categories
da: Kategorier

en: Filename
da: Filnavn

en: Application has no command
da: Programmet har ingen kommando

en: Commands History
da: Kommandohistorik

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: C_lear
da: _Ryd

en: This will permanently clear the custom command history.
da: Det vil rydde din historik over tilpassede kommandoer permanent.

en: Are you sure you want to clear the command history?
da: Er du sikker på, at du vil rydde kommandohistorikken?

en: _Delete
da: _Slet

en: The custom action will be deleted permanently.
da: Den tilpassede handling vil blive slettet permanent.

en: Are you sure you want to delete pattern "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette mønstret "%s"?

en: Application Finder
da: Programfinder

en: Toggle view mode
da: Skift visningstilstand

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: La_unch
da: S_tart

en: Failed to launch desktop item editor
da: Kunne ikke starte redigering af skrivebordselement

en: This will permanently remove the custom desktop file from your home directory.
da: Det vil fjerne den tilpassede skrivebordsfil fra din hjemmemappe permanent.

en: Are you sure you want to revert "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil tilbageføre "%s"?

en: Failed to remove desktop file
da: Kunne ikke fjerne skrivebordsfil

note: I18N: the first %s will be replace with users' applications directory, the * second with Hidden=true
en: To unhide the item you have to manually remove the desktop file from "%s" or open the file in the same directory and remove the line "%s".
da: For at vise det skjulte element skal du fjerne skrivebordsfilen manuelt fra "%s" eller åbne filen i den samme mappe og fjerne linjen "%s".

en: _Hide
da: _Skjul

en: Are you sure you want to hide "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil skjule "%s"?

en: Remove From Bookmarks
da: Fjern fra bogmærker

en: Add to Bookmarks
da: Tilføj til bogmærker

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Revert
da: _Tilbagefør

en: Start in collapsed mode
da: Start i sammenfoldet tilstand

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Replace the existing service
da: Erstat den eksisterende tjeneste

en: Quit all instances
da: Afslut alle instanser

en: Do not try to use or become a D-Bus service
da: Undlad at bruge eller blive en D-bus-tjeneste

en: Type "%s --help" for usage.
da: Skriv "%s --help" for anvendelse.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
da: Xfce's udviklingshold. Alle rettigheder forbeholdes.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Prefix
da: Præfiks

en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

en: Very Small
da: Meget lille

en: Smaller
da: Mindre

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Larger
da: Større

en: Very Large
da: Meget stor

en: _Close
da: _Luk

en: _Help
da: _Hjælp

en: Remember last _selected category
da: Husk sidst v_algte kategori

en: Always c_enter the window
da: C_entrér altid vinduet

en: Center the window on startup.
da: Centrér vinduet ved opstart.

en: Keep running _instance in the background
da: Hold _instans kørende i baggrunden

en: Instead of quitting the application when the last window is closed, keep a running instance to speed up opening new windows. You might want to disable this to reduce memory usage.
da: Lad programmet køre når det sidste vindue lukkes, for derved at kunne åbne nye vinduer hurtigere. Du kan deaktivere det hvis du vil reducere hukommelsesforbruget.

en: Single window
da: Ét vindue

en: When an instance is running in the background, only open one window at a time.
da: Åbn kun ét vindue af gangen, når der kører en instans i baggrunden.

en: Sort recently used items first
da: Sortér seneste brugte elementer først

en: Order items, such that items that are most recently used are always on the top.
da: Elementer i rækkefølge, sådan at de elementer som blev brugt seneste altid er øverst.

en: Behaviour
da: Opførsel

en: _View items as icons
da: _Vis elementer som ikoner

en: Text besi_de icons
da: Tekst ved _siden af ikoner

en: Ite_m icon size:
da: Ikonstørrelse for _element:

en: Hide category pane
da: Skjul kategorirude

en: Hide category panel and show all applications.
da: Skjul kategoripanel og vis alle programmer.

en: Categ_ory icon size:
da: Ikonstørrelse for _kategori:

en: Hide window decorations
da: Skjul vinduesdekorationer

en: Hide window decorations such as title bar and borders.
da: Skjul vinduesdekorationer såsom titellinje og kanter.

en: Appearance
da: Udseende

en: C_lear Custom Command History
da: _Ryd tilpassede kommandohistorik

en: History
da: Historik

en: _General
da: _Generelt

en: Custom actions are only available in collapsed mode.
da: Tilpassede handlinger er kun tilgængelige i sammenfoldet tilstand

en: Pattern
da: Mønster

en: Add a new custom action.
da: Tilføj en ny tilpasset handling.

en: Remove the currently selected action.
da: Fjern den valgte handling.

en: If the type is set to prefix, %s will be replaced with the string after the pattern, %S with the complete entry text. For regular expressions you can use \0 and \<num>.
da: Hvis typen er indstillet til præfiks, så vil %s blive erstattet med strengen efter mønstret, %S med den fulde tekst. Du kan bruge \0 og \<num> for regulære udtryk.

en: Co_mmand:
da: Ko_mmando:

en: Patte_rn:
da: Mø_nster:

en: _Save match in command history
da: _Gem match i kommandohistorikken

en: Custom _Actions
da: Tilpassede _handlinger

en: Find and launch applications installed on your system
da: Find og start programmer, som er installeret på dit system

en: program;applications;bookmarks;
da: program;programmer;bogmærker;

en: Run Program...
da: Kør program ...

en: Enter a command you want to launch
da: Indtast en kommando som du vil køre

en: run;command;application;program;finder;search;launcher;everything;spotlight;sherlock;applesearch;unity dash;krunner;synapse;ulauncher;launchy;gnome do;pie;apwal;recoll;alfred;quicksilver;tracker;beagle;kupfer;
da: kør;kommando;program;finder;søg;opstarter;everything;spotlight;sherlock;applesearch;unity dash;krunner;synapse;ulauncher;launchy;gnome do;pie;apwal;recoll;alfred;quicksilver;tracker;beagle;kupfer;

en: Application to quickly run applications and commands
da: Program til hurtigt at køre programmer og kommandoer

en: The application finder is a tool to find and launch installed applications on your system and quickly execute commands. It can also be used to quickly add launchers to the Xfce Panel by dragging an item from the view and drop it on the panel.
da: Programfinderen er et værktøj til at finde og starte installerede programmer på dit system og hurtigt køre kommandoer. Den kan bruges til hurtigt at tilføje opstartere til Xfce-panelet, ved at trække et element fra visningen og slippe det på panelet.
