Xfce4-appfinder - en to he translation catalogue (87 entries)

note: close all windows and quit
en: Forced to quit
he: נאלץ להפסיק

en: All Applications
he: כל היישומים

en: Name
he: שם

en: Comment
he: הערה

en: Command
he: פקודה

en: Categories
he: קטגוריות

en: Filename
he: שם קובץ

en: Application has no command
he: יישום נטול פקודה

en: Commands History
he: היסטוריית פקודות

en: Bookmarks
he: סימניות

en: C_lear
he: _נקה

en: This will permanently clear the custom command history.
he: זה ינקה באופן קבוע את היסטוריית הפקודות המותאמות אישית.

en: Are you sure you want to clear the command history?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך לנקות את היסטוריית הפקודות?

en: _Delete
he: _מחק

en: The custom action will be deleted permanently.
he: הפעולה המותאמת אישית תימחק באופן קבוע.

en: Are you sure you want to delete pattern "%s"?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק את דפוס "%s"?

en: Application Finder
he: מוצא יישומים

en: Toggle view mode
he: החלף מצב תצוגה

en: _Preferences
he: ה_עדפות

en: La_unch
he: _הפעל

en: Failed to launch desktop item editor
he: נכשל להפעיל עורך פריט שולחן עבודה

en: This will permanently remove the custom desktop file from your home directory.
he: זה יסיר לצמיתות את קובץ שולחן העבודה המותאם אישית מספריית הבית שלך.

en: Are you sure you want to revert "%s"?
he: האם אתה בטוח שברצונך להחזיר את "%s"?

en: Failed to remove desktop file
he: נכשלה הסרת קובץ שולחן עבודה

note: I18N: the first %s will be replace with users' applications directory, the * second with Hidden=true
en: To unhide the item you have to manually remove the desktop file from "%s" or open the file in the same directory and remove the line "%s".
he: כדי לגלות את הפריט עליך להסיר ידנית את קובץ שולחן העבודה מ "%s" או לפתוח את הקובץ באותה תיקייה ולהסיר את השורה "%s".

en: _Hide
he: הס_תר

en: Are you sure you want to hide "%s"?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך להסתיר את "%s"?

en: Remove From Bookmarks
he: הסר מתוך הסימניות

en: Add to Bookmarks
he: הוסף לסימניות

en: _Edit
he: ע_רוך

en: _Revert
he: ב_טל

en: Start in collapsed mode
he: התחל במצב מצומצם

en: Print version information and exit
he: הדפס מידע גרסה וצא

en: Replace the existing service
he: החלף את השירות הקיים

en: Quit all instances
he: הפסק את כל התהליכים

en: Do not try to use or become a D-Bus service
he: אל תנסה להשתמש או להיות שירות D-Bus

en: Type "%s --help" for usage.
he: הקלד "%s --help" לשימוש.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
he: צוות הפיתוח של Xfce. כל הזכויות שמורות.

en: Please report bugs to <%s>.
he: נא לדווח על באגים ל־<%s>.

en: Prefix
he: תחילית

en: Regular Expression
he: ביטוי סדיר

en: Very Small
he: קטן מאוד

en: Smaller
he: קטן יותר

en: Small
he: קטן

en: Normal
he: רגיל

en: Large
he: גדול

en: Larger
he: גדול יותר

en: Very Large
he: גדול מאוד

en: _Close
he: _סגור

en: _Help
he: _עזרה

en: Remember last _selected category
he: זכור קטגוריה _נבחרת אחרונה

en: Always c_enter the window
he: תמיד מ_רכז חלון

en: Center the window on startup.
he: מרכז חלון בעת הפעלה.

en: Keep running _instance in the background
he: השאר _מופע פועל ברקע

en: Instead of quitting the application when the last window is closed, keep a running instance to speed up opening new windows. You might want to disable this to reduce memory usage.
he: במקום להפסיק את היישום כאשר החלון האחרון נסגר, השאר מופע פועל כדי להאיץ פתיחת חלונות חדשים. יתכן ותרצה לנטרל זאת כדי להפחית שימוש בזיכרון.

en: Single window
he: חלון בודד

en: When an instance is running in the background, only open one window at a time.
he: כאשר תהליך פועל ברקע, פתח רק חלון אחד בכל פעם.

en: Sort recently used items first
he: מיין פריטים כך שאלה שהיו בשימוש לאחרונה יהיו ראשונים

en: Order items, such that items that are most recently used are always on the top.
he: סדר פריטים, למשל שהפרטים שהיו בשימוש לאחרונה תמיד הכי למעלה.

en: Behaviour
he: התנהגות

en: _View items as icons
he: _הצג פריטים כאיקונים

en: Text besi_de icons
he: טקסט ל_צד איקונים

en: Ite_m icon size:
he: גודל איקון _פריט:

en: Hide category pane
he: הסתר לוח קטגוריות

en: Hide category panel and show all applications.
he: הסתר לוח קטגוריות והצג את כל הישומים.

en: Categ_ory icon size:
he: גודל איקון _קטגוריה:

en: Hide window decorations
he: הסתר מסגרות חלון

en: Hide window decorations such as title bar and borders.
he: הסתר מסגרות חלון כגון שורת הכותרת וגבולות חלון

en: Appearance
he: מראה

en: C_lear Custom Command History
he: נ_קה היסטוריית פקודה מותאמת אישית

en: History
he: היסטוריה

en: _General
he: _כללי

en: Custom actions are only available in collapsed mode.
he: פעולות מותאמות אישית זמינות רק במצב מקופל.

en: Pattern
he: דפוס

en: Add a new custom action.
he: הוסף פעולה מותאמת אישית חדשה.

en: Remove the currently selected action.
he: הסר פעולה נבחרת נוכחית.

en: If the type is set to prefix, %s will be replaced with the string after the pattern, %S with the complete entry text. For regular expressions you can use \0 and \<num>.
he: אם הסוג נקבע לקידומת, %s יוחלף עם המחרוזת אחרי הדוגמה, %S עם טקסט ההזנה השלם. בביטויים שיטתיים אפשר להשתמש ב־\0 וגם ב־ \<num>.

en: Co_mmand:
he: _פקודה:

en: Patte_rn:
he: _דפוס:

en: _Type:
he: _טיפוס:

en: _Save match in command history
he: _שמור התאמה בהיסטוריית הפקודות

en: Custom _Actions
he: פעולות _מותאמות אישית

en: Find and launch applications installed on your system
he: מציאה והפעלת יישומים המותקנים במחשבך

en: Run Program...
he: הפעל תוכנית...

en: Enter a command you want to launch
he: הזן פקודה שברצונך להפעיל

en: Application to quickly run applications and commands
he: יישום להרצה מהירה של יישומים ופקודות

en: The application finder is a tool to find and launch installed applications on your system and quickly execute commands. It can also be used to quickly add launchers to the Xfce Panel by dragging an item from the view and drop it on the panel.
he: מוצא הישומים הוא כלי למציאה והפעלה של יישומים מותקנים במערכת שלך ומבצע במהירות פקודות. הוא יכול לשמש גם להוספה מהירה של מפעילים ללוח Xfce בעזרת גרירת פריט מהתצוגה ושחרורו על הלוח.
