Xfce4-appfinder - en to hi translation catalogue (89 entries)

note: close all windows and quit
en: Forced to quit
hi: सभी विंडो बंद करें

en: All Applications
hi: सभी अनुप्रयोग

en: Name
hi: नाम

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Command
hi: कमांड

en: Categories
hi: श्रेणियाँ

en: Filename
hi: फाइल नाम

en: Application has no command
hi: कमांड रहित अनुप्रयोग

en: Commands History
hi: प्रयुक्त कमांड वृतांत

en: Bookmarks
hi: स्मृति-चिन्ह

en: C_lear
hi: हटाएँ (_l)

en: This will permanently clear the custom command history.
hi: इससे अनुकूलित कमांड वृतांत स्थायी रूप से हट जाएगा।

en: Are you sure you want to clear the command history?
hi: क्या आप निश्चित ही कमांड वृतांत हटाना चाहते हैं?

en: _Delete
hi: हटाएँ (_D)

en: The custom action will be deleted permanently.
hi: अनुकूलित कार्य स्थायी रूप से हट जाएगा।

en: Are you sure you want to delete pattern "%s"?
hi: क्या आप निश्चित ही प्रतिमान "%s" हटाना चाहते हैं?

en: Application Finder
hi: अनुप्रयोग खोज

en: Toggle view mode
hi: दृश्य मोड बदलें

en: _Preferences
hi: सेटिंग्स (_P)

en: La_unch
hi: खोलें (_u)

en: Failed to launch desktop item editor
hi: डेस्कटॉप वस्तु संपादक खोलना विफल

en: This will permanently remove the custom desktop file from your home directory.
hi: इससे अनुकूलित डेस्कटॉप फाइल आपकी होम डायरेक्टरी से स्थायी रूप से हट जाएगी।

en: Are you sure you want to revert "%s"?
hi: क्या आप निश्चित ही "%s" को पूर्ववत करना चाहते हैं?

en: Failed to remove desktop file
hi: डेस्कटॉप फाइल हटाना विफल

note: I18N: the first %s will be replace with users' applications directory, the * second with Hidden=true
en: To unhide the item you have to manually remove the desktop file from "%s" or open the file in the same directory and remove the line "%s".
hi: वस्तु दृश्यमान करने हेतु "%s" से डेस्कटॉप फाइल हटाएँ या उसी डायरेक्टरी में फाइल खोलकर यह पंक्ति "%s" हटाएँ।

en: _Hide
hi: छुपाएँ (_H)

en: Are you sure you want to hide "%s"?
hi: क्या आप निश्चित ही "%s" को छुपाना चाहते हैं?

en: Remove From Bookmarks
hi: स्मृति-चिन्ह से हटाएँ

en: Add to Bookmarks
hi: स्मृति-चिन्ह में जोड़ें

en: _Edit
hi: संपादन (_E)

en: _Revert
hi: पूर्ववत (_R)

en: Start in collapsed mode
hi: संक्षिप्त मोड में आरंभ करें

en: Print version information and exit
hi: संस्करण सूचना दिखाएँ व बंद करें

en: Replace the existing service
hi: मौजूदा सेवा बदलें

en: Quit all instances
hi: सभी आवृत्तियाँ बंद करें

en: Do not try to use or become a D-Bus service
hi: D-Bus सेवा के रूप में उपयोग या कार्यरत न करें

en: Type "%s --help" for usage.
hi: उपयोग निर्देश हेतु "%s --help" टाइप करें।

en: The Xfce development team. All rights reserved.
hi: एक्सएफसीई विकासकर्ता टीम। सर्वाधिकार सुरक्षित।

en: Please report bugs to <%s>.
hi: समस्याएँ आदि <%s> पर दर्ज करें।

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Regular Expression
hi: सामान्य वाक्यांश

en: Very Small
hi: लघुतम

en: Smaller
hi: लघुतर

en: Small
hi: लघु

en: Normal
hi: सामान्य

en: Large
hi: विशाल

en: Larger
hi: विशालतर

en: Very Large
hi: विशालतम

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: _Help
hi: सहायता (_H)

en: Remember last _selected category
hi: अंतिम बार चयनित श्रेणी स्मरण करें (_s)

en: Always c_enter the window
hi: विंडो सदैव केंद्रित करें (_e)

en: Center the window on startup.
hi: आरंभ पर विंडो केंद्रित करें।

en: Keep running _instance in the background
hi: बैकग्राउंड में आवृत्ति कार्यरत रखें (_i)

en: Instead of quitting the application when the last window is closed, keep a running instance to speed up opening new windows. You might want to disable this to reduce memory usage.
hi: अंतिम विंडो बंद होने पर अनुप्रयोग निरस्त करने से स्थान, एक आवृत्ति कार्यरत रखें ताकि नवीन विंडो आरंभ प्रक्रिया तीव्र हो सकें। यदि अनावश्यक मेमोरी उपयोग नहीं चाहते हैं तो इसे निष्क्रिय करें।

en: Single window
hi: एकल विंडो

en: When an instance is running in the background, only open one window at a time.
hi: बैकग्राउंड में आवृत्ति कार्यरत होने पर एक बार में केवल एक विंडो ही खोलें।

en: Sort recently used items first
hi: प्रयुक्त वस्तुएँ पहले अनुक्रमित करें

en: Order items, such that items that are most recently used are always on the top.
hi: अधिक बार प्रयुक्त वस्तुएँ शीर्ष पर रखने हेतु अनुक्रमण करें।

en: Behaviour
hi: व्यवहार

en: _View items as icons
hi: वस्तुएँ आइकन रूप में प्रदर्शित (_V)

en: Text besi_de icons
hi: लेख सहित आइकन (_d)

en: Ite_m icon size:
hi: वस्तु आइकन आकार (_m) :

en: Hide category pane
hi: श्रेणी पैनल छुपाएँ

en: Hide category panel and show all applications.
hi: श्रेणी पैनल छुपाएँ व सभी अनुप्रयोग दिखाएँ।

en: Categ_ory icon size:
hi: श्रेणी आइकन आकार (_o) :

en: Hide window decorations
hi: विंडो सजावट अदृश्य करें

en: Hide window decorations such as title bar and borders.
hi: शीर्षक पट्टी व विंडो सीमाओं जैसी विंडो सजावट अदृश्य करें।

en: Appearance
hi: स्वरुप

en: C_lear Custom Command History
hi: प्रयुक्त कमांड वृतांत रिक्त करें (_l)

en: History
hi: वृतांत

en: _General
hi: सामान्य (_G)

en: Custom actions are only available in collapsed mode.
hi: अनुकूलन कार्य केवल संक्षिप्त मोड में उपलब्ध हैं।

en: Pattern
hi: प्रतिमान

en: Add a new custom action.
hi: नया अनुकूलित कार्य जोड़ें।

en: Remove the currently selected action.
hi: चयनित कार्य हटाएँ।

en: If the type is set to prefix, %s will be replaced with the string after the pattern, %S with the complete entry text. For regular expressions you can use \0 and \<num>.
hi: प्रकार उपसर्ग सेट होने पर %s को प्रतिमान %S उपरांत वाले संबंधित प्रविष्टि लेख के वाक्यांश से बदल दिया जाएगा। सामान्य वाक्यांश हेतु \0 व \<num> उपयोग करें।

en: Co_mmand:
hi: कमांड (_m) :

en: Patte_rn:
hi: प्रतिमान (_r) :

en: _Type:
hi: प्रकार (_T) :

en: _Save match in command history
hi: कमांड वृतांत में मिलान संचित करें (_S)

en: Custom _Actions
hi: अनुकूलित कार्य (_A)

en: Find and launch applications installed on your system
hi: सिस्टम पर इंस्टॉल हो रखें अनुप्रयोग खोजकर आरंभ करें।

en: program;applications;bookmarks;
hi: प्रोग्राम;अनुप्रयोग;पृष्ठ स्मृति;

en: Run Program...
hi: प्रोग्राम निष्पादित करें..

en: Enter a command you want to launch
hi: आरंभ करने हेतु कमांड दर्ज करें

en: run;command;application;program;finder;search;launcher;everything;spotlight;sherlock;applesearch;unity dash;krunner;synapse;ulauncher;launchy;gnome do;pie;apwal;recoll;alfred;quicksilver;tracker;beagle;kupfer;
hi: निष्पादन;कमांड;अनुप्रयोग;प्रोग्राम;खोज साधन;खोज; आरंभ साधन;सभी;spotlight;sherlock;applesearch;unity dash;krunner;synapse;ulauncher;launchy;gnome do;pie;apwal;recoll;alfred;quicksilver;tracker;beagle;kupfer;

en: Application to quickly run applications and commands
hi: अनुप्रयोग व कमांड शीघ्र निष्पादन हेतु अनुप्रयोग

en: The application finder is a tool to find and launch installed applications on your system and quickly execute commands. It can also be used to quickly add launchers to the Xfce Panel by dragging an item from the view and drop it on the panel.
hi: सिस्टम पर इंस्टॉल हो रखें अनुप्रयोग खोजने व कमांड के शीघ्र निष्पादन हेतु अनुप्रयोग खोज साधन है। दृश्य से माउस द्वारा वस्तु ड्रैग कर एक्सएफसीई पैनल पर लाने से आप संबंधित वस्तु हेतु आरंभ साधन भी जोड़ सकते हैं।
