Xfce4-appfinder - en to ja translation catalogue (88 entries)

note: close all windows and quit
en: Forced to quit
ja: 強制終了

en: All Applications
ja: すべてのアプリケーション

en: Name
ja: 名前

en: Comment
ja: コメント

en: Command
ja: コマンド

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Application has no command
ja: アプリケーションにはコマンドがありません

en: Commands History
ja: コマンド履歴

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: C_lear
ja: クリア(_L)

en: This will permanently clear the custom command history.
ja: これはカスタムコマンドの履歴を完全にクリアします。

en: Are you sure you want to clear the command history?
ja: コマンド履歴をクリアしてもよろしいですか?

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: The custom action will be deleted permanently.
ja: カスタムアクションは完全に削除されます。

en: Are you sure you want to delete pattern "%s"?
ja: パターン "%s" を削除してもよろしいですか?

en: Application Finder
ja: アプリケーションファインダー

en: Toggle view mode
ja: 表示モードの切り替え

en: _Preferences
ja: 設定(_P)...

en: La_unch
ja: 起動(_U)

en: Failed to launch desktop item editor
ja: デスクトップアイテムエディターの起動に失敗しました

en: This will permanently remove the custom desktop file from your home directory.
ja: これはカスタムデスクトップファイルをホームディレクトリから完全に削除します。

en: Are you sure you want to revert "%s"?
ja: "%s" を元に戻してもよろしいですか?

en: Failed to remove desktop file
ja: デスクトップファイルの削除に失敗しました

note: I18N: the first %s will be replace with users' applications directory, the * second with Hidden=true
en: To unhide the item you have to manually remove the desktop file from "%s" or open the file in the same directory and remove the line "%s".
ja: 隠したアイテムを再び表示させるには、"%s" からデスクトップファイルを手動で削除するか、そのディレクトリにあるデスクトップファイルを開き、"%s" の行を削除してください。

en: _Hide
ja: 隠す(_H)

en: Are you sure you want to hide "%s"?
ja: "%s" を隠してもよろしいですか?

en: Remove From Bookmarks
ja: ブックマークから削除

en: Add to Bookmarks
ja: ブックマークに追加

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Revert
ja: 元に戻す(_R)

en: Start in collapsed mode
ja: 折り畳みモードで開始する

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Replace the existing service
ja: 既存のサービスを置き換える

en: Quit all instances
ja: すべてのインスタンスを終了する

en: Do not try to use or become a D-Bus service
ja: D-Bus サービスの使用を試みないか、サービスにならない

en: Type "%s --help" for usage.
ja: "%s --help" で使用方法を表示します。

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグの報告は <%s> までおねがいします。

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Very Small
ja: とても小さい

en: Smaller
ja: 小さい

en: Small
ja: 少し小さい

en: Normal
ja: 普通

en: Large
ja: 少し大きい

en: Larger
ja: 大きい

en: Very Large
ja: とても大きい

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Remember last _selected category
ja: 最後に選択したカテゴリを記憶する(_S)

en: Always c_enter the window
ja: 常に画面中央に表示する(_E)

en: Center the window on startup.
ja: 起動時に画面中央にウィンドウを表示します

en: Keep running _instance in the background
ja: インスタンスをバックグラウンドで常駐する(_I)

en: Instead of quitting the application when the last window is closed, keep a running instance to speed up opening new windows. You might want to disable this to reduce memory usage.
ja: 最後のウィンドウが閉じられたとき、アプリケーションを終了せずにインスタンスをバックグラウンドで常駐させます。これによって新しいウィンドウを開くときのスピードが速くなりますが、常にメモリを消費します。

en: Single window
ja: 単一ウィンドウ

en: When an instance is running in the background, only open one window at a time.
ja: インスタンスがバックグラウンドで動作しているとき、同時には単一のウィンドウのみ開きます。

en: Sort recently used items first
ja: 最近使用したアイテム順に並べる

en: Order items, such that items that are most recently used are always on the top.
ja: 最近使用したアイテムが常に一番上になるようにアイテムを並べる。

en: Behaviour
ja: 振る舞い

en: _View items as icons
ja: アイテムをアイコンで表示する(_V)

en: Text besi_de icons
ja: アイコンの横にテキストを表示する(_D)

en: Ite_m icon size:
ja: アイテムのアイコンサイズ(_M):

en: Hide category pane
ja: カテゴリーパネルを隠す

en: Hide category panel and show all applications.
ja: カテゴリーパネルを隠し、全てのアプリケーションを表示する。

en: Categ_ory icon size:
ja: カテゴリのアイコンサイズ(_O):

en: Hide window decorations
ja: ウィンドウの装飾を隠す

en: Hide window decorations such as title bar and borders.
ja: タイトルバーやボーダーなどのウィンドウ装飾を隠す。

en: Appearance
ja: 外観

en: C_lear Custom Command History
ja: カスタムコマンド履歴のクリア(_L)

en: History
ja: 履歴

en: _General
ja: 全般(_G)

en: Custom actions are only available in collapsed mode.
ja: カスタムアクションは折りたたみモードでのみ使用できます。

en: Pattern
ja: パターン

en: Add a new custom action.
ja: 新しいアクションを追加します。

en: Remove the currently selected action.
ja: 選択されているアクションを削除します。

en: If the type is set to prefix, %s will be replaced with the string after the pattern, %S with the complete entry text. For regular expressions you can use \0 and \<num>.
ja: タイプがプレフィックスの時、%s はパターンの後の文字列に、%S はテキスト全文に置き換えられます。正規表現の時、\0 および \<num> を使って後方参照が行えます。

en: Co_mmand:
ja: コマンド(_M):

en: Patte_rn:
ja: パターン(_R):

en: _Type:
ja: タイプ(_T):

en: _Save match in command history
ja: マッチしたコマンドを履歴に保存する(_S)

en: Custom _Actions
ja: カスタムアクション(_A)

en: Find and launch applications installed on your system
ja: システムにインストールされたアプリケーションの検索および起動を行います

en: program;applications;bookmarks;
ja: プログラム;アプリケーション;ブックマーク;

en: Run Program...
ja: プログラムの実行...

en: Enter a command you want to launch
ja: 起動したいコマンドを入力してください

en: run;command;application;program;finder;search;launcher;everything;spotlight;sherlock;applesearch;unity dash;krunner;synapse;ulauncher;launchy;gnome do;pie;apwal;recoll;alfred;quicksilver;tracker;beagle;kupfer;
ja: 実行;コマンド;アプリケーション;プログラム;ファインダー;検索;ランチャー;すべて;spotlight;sherlock;applesearch;unity dash;krunner;synapse;ulauncher;launchy;gnome do;pie;apwal;recoll;alfred;quicksilver;tracker;beagle;kupfer;

en: Application to quickly run applications and commands
ja: アプリケーションとコマンドをすばやく実行するためのアプリケーション

en: The application finder is a tool to find and launch installed applications on your system and quickly execute commands. It can also be used to quickly add launchers to the Xfce Panel by dragging an item from the view and drop it on the panel.
ja: アプリケーションファインダーはシステムにインストールされているアプリケーションを検索し起動したり、コマンドを実行するためのツールです。ウィンドウ内のアイテムを Xfce パネルにドラッグアンドドロップすることでランチャーを追加することもできます。
