Xfce4-appfinder - en to fi translation catalogue (90 entries)

note: close all windows and quit
en: Forced to quit
fi: Pakotettu lopettamaan

en: All Applications
fi: Kaikki sovellukset

en: Name
fi: Nimi

en: Comment
fi: Kommentti

en: Command
fi: Komento

en: Categories
fi: Luokat

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Application or action has no command
fi: Sovelluksen tai toiminnon komento puuttuu

en: Commands History
fi: Komentohistoria

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: C_lear
fi: _Tyhjennä

en: This will permanently clear the custom command history.
fi: Tämä tyhjentää mukautetun komentohistorian pysyvästi.

en: Are you sure you want to clear the command history?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää komentohistorian?

en: _Delete
fi: _Poista

en: The custom action will be deleted permanently.
fi: Mukautettu toiminto poistetaan pysyvästi.

en: Are you sure you want to delete pattern "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaavan "%s"?

en: Application Finder
fi: Sovellusten hakutyökalu

en: Toggle view mode
fi: Vaihda näkymää

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: La_unch
fi: _Käynnistä

en: Failed to launch desktop item editor
fi: Käynnistineditorin käynnistys epäonnistui

en: Confirm
fi: Vahvista

en: This will permanently remove the custom desktop file from your home directory.
fi: Tämä poistaa mukautetun käynnistimen kotikansiostasi pysyvästi.

en: Are you sure you want to revert "%s"?
fi: Haluatko varmasti palauttaa kohteen "%s"?

en: Failed to remove desktop file
fi: Käynnistimen poistaminen epäonnistui

note: I18N: the first %s will be replace with users' applications directory, the * second with Hidden=true
en: To unhide the item you have to manually remove the desktop file from "%s" or open the file in the same directory and remove the line "%s".
fi: Palauttaaksesi kohteen näkyväksi, sinun täytyy poistaa käynnistintiedosto kohteesta "%s" tai avata tiedosto ja poistaa rivi "%s".

en: _Hide
fi: _Piilota

en: Are you sure you want to hide "%s"?
fi: Haluatko varmasti piilottaa kohteen "%s"?

en: Remove From Bookmarks
fi: Poista kirjanmerkeistä

en: Add to Bookmarks
fi: Lisää kirjanmerkkeihin

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Revert
fi: _Palauta

en: Start in collapsed mode
fi: Tiivis näkymä käynnistäessä

en: Print version information and exit
fi: Näytä versiotiedot ja poistu

en: Replace the existing service
fi: Korvaa olemassaoleva palvelu

en: Quit all instances
fi: Lopeta kaikki istunnot

en: Do not try to use or become a D-Bus service
fi: Älä yritä käyttää tai käynnistää D-Bus-palvelua.

en: Run in daemon mode
fi: Suorita taustaprosessina

en: Type "%s --help" for usage.
fi: Saat käyttöohjeita kirjoittamalla "%s --help".

en: The Xfce development team. All rights reserved.
fi: Xfce:n kehitystiimi. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Vikailmoitukset osoitteeseen <%s>.

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Regular Expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Very Small
fi: Hyvin pieni

en: Smaller
fi: Pienempi

en: Small
fi: Pieni

en: Normal
fi: Normaali

en: Large
fi: Suuri

en: Larger
fi: Suurempi

en: Very Large
fi: Hyvin suuri

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Help
fi: _Ohje

en: Remember last _selected category
fi: Muista viimeksi _valittu luokka

en: Always c_enter the window
fi: _Keskitä ikkuna aina

en: Center the window on startup.
fi: Keskitä ikkuna käynnistäessä.

en: Close window when _focus is lost
fi: Sulje ikkuna kun _kohdistus katoaa

en: Keep running _instance in the background
fi: Pidä _istunto taustalla käynnissä

en: Instead of quitting the application when the last window is closed, keep a running instance to speed up opening new windows. You might want to disable this to reduce memory usage.
fi: Sen sijaan että sovellus sammutetaan kun viimeinen ikkuna suljetaan, pidä istunto taustalla uusien ikkunoiden avaamisen nopeuttamiseksi. Voit haluta poistaa tämän käytöstä vähentääksesi muistin käyttöä.

en: Single window
fi: Yksi ikkuna

en: When an instance is running in the background, only open one window at a time.
fi: Kun istunto on käynnissä taustalla, avaa vain yksi ikkuna kerrallaan.

en: Sort recently used items first
fi: Järjestä viimeksi käytetyt ensimmäiseksi

en: Single-click selects and launches items
fi: Kertanapsautus valitsee ja käynnistää kohteet

en: Items are selected and launched with only a single-click.
fi: Kohteet valitaan ja käynnistetään yhdellä napsautuksella.

en: Behaviour
fi: Toiminta

en: _View items as icons
fi: Näytä kohteet k_uvakkeina

en: Text besi_de icons
fi: _Teksti kuvakkeen vierellä

en: Ite_m icon size:
fi: Kohtee_n kuvakekoko:

en: Hide category pane
fi: Piilota luokkapaneeli

en: Hide category panel and show all applications.
fi: Piilota luokkapaneeli ja näytä kaikki sovellukset.

en: Categ_ory icon size:
fi: L_uokkakuvakkeen koko:

en: Show generic application _names
fi: Näytä sovellusten _yleiset nimet

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: C_lear Custom Command History
fi: _Tyhjennä komentohistoria

en: History
fi: Historia

en: _General
fi: _Yleiset

en: Pattern
fi: Kuvio

en: Add a new custom action.
fi: Lisää mukautettu toiminto.

en: Remove the currently selected action.
fi: Poista valittu toiminto.

en: If the type is set to prefix, %s will be replaced with the string after the pattern, %S with the complete entry text. For regular expressions you can use \0 and \<num>.
fi: Jos tyyppi on etuliite, %s korvataan merkkijonolla kaavan jälkeen ja %S syötteen koko tekstillä. Säännölliset lausekkeet onnistuvat merkeillä \0 ja \<nro>.

en: Co_mmand:
fi: K_omento:

en: Patte_rn:
fi: Ku_vio:

en: _Type:
fi: Tyy_ppi:

en: _Save match in command history
fi: Talle_nna vastaavuus komentohistoriaan

en: Custom _Actions
fi: _Mukautetut komennot

en: Find and launch applications installed on your system
fi: Etsi ja käynnistä järjestelmään asennettuja sovelluksia

en: program;applications;bookmarks;
fi: program;applications;bookmarks;ohjelma;sovellukset;kirjanmerkit;

en: Run Program...
fi: Suorita sovellus...

en: Enter a command you want to launch
fi: Kirjoita käynnistettävä komento

en: Application to quickly run applications and commands
fi: Sovellus sovellusten ja komentojen nopeaan käynnistämiseen

en: The application finder is a tool to find and launch installed applications on your system and quickly execute commands. It can also be used to quickly add launchers to the Xfce Panel by dragging an item from the view and drop it on the panel.
fi: Sovellusten hakutyökalu on työkalu asennettujen sovellusten hakemiseen ja käynnistämistä sekä komentojen nopeaa ajamista varten. Sitä voidaan myös käyttää sovellusten nopeaan lisäämiseen Xfce:n paneeliin vetämällä kohde näkymästä ja pudottamalle se paneeliin.
