Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (42 entries)

en: (No battery, AC on-line)
id: (Tak ada baterai, tersambung AC)

en: (Charging from AC)
id: (Mengisi dari AC)

en: (AC on-line)
id: (Terhubung dengan AC)

en: %d%% (%02d:%02d) remaining
id: %d%% (%02d:%02d) lagi

en: %02d:%02d remaining
id: %02d:%02d lagi

en: %d%% remaining
id: %d%% lagi

en: AC off-line
id: AC terputus

en: WARNING: Your battery has reached critical status. You should plug in or shutdown your computer now to avoid possible data loss.
id: PERINGATAN: Baterai anda telah mencapai status kritis. Anda harus mencolokkan listrik atau mematikan komputer anda sekarang untuk menghindari kemungkinan hilangnya data.

en: WARNING: Your battery is running low. You should consider plugging in or shutting down your computer soon to avoid possible data loss.
id: PERINGATAN: Baterai anda telah habis. Anda dapat mecolokkan listrik atau mematikan komputer anda sesegera mungkin untuk menghindari kemungkinan hilangnya data.

en: Battery
id: Baterai

en: Select file
id: Pilih berkas

en: Select command
id: Pilih perintah

en: Unable to open the following url: %s
id: Tak dapat membuka url berikut: %s

en: Battery Monitor
id: Monitor Baterai

en: _Close
id: _Tutup

en: _Help
id: _Bantuan

en: On AC:
id: Di AC:

en: Battery high:
id: Baterai penuh:

en: Battery low:
id: Baterai kosong:

en: Battery critical:
id: Baterai kritis

en: Bar _colors
id: Warna _batang

en: Low percentage:
id: Persentase rendah:

en: Low battery action:
id: Aksi baterai habis:

en: Do nothing
id: Tak lakukan apapun

en: Display a warning message
id: Tampilkan pesan peringatan

en: Run command
id: Jalankan perintah

en: Run command in terminal
id: Jalankan perintah dalam terminal

en: Command:
id: Perintah:

en: Critical percentage:
id: Persentasi kritis:

en: Critical battery action:
id: Akse baterai kritis:

en: Levels and _actions
id: Level dan _aksi

en: Display label
id: Label tampilan

en: Display icon
id: Tampilkan ikon

en: Display bar
id: Batang tampilan

en: Display percentage
id: Tampilan persentase

en: Display time
id: Waktu tampilan

en: Display power
id: Tampilkan energi

en: Hide time/percentage when full
id: Sembunyikan waktu/persentase ketika penuh

en: Display percentage in tooltip
id: Tampilkan persentasi dalam tip alat

en: Display time remaining in tooltip
id: Tampilkan sisa waktu dalam tip alat

en: _Display
id: _Tampilan

en: Show and monitor the battery status
id: Tampilkan dan pantau status baterai
