Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (42 entries)

en: (No battery, AC on-line)
ja: (バッテリなし、AC 接続)

en: (Charging from AC)
ja: (AC から充電中)

en: (AC on-line)
ja: (AC 接続)

en: %d%% (%02d:%02d) remaining
ja: 残り %d%% (%02d:%02d)

en: %02d:%02d remaining
ja: 残り %02d:%02d

en: %d%% remaining
ja: 残り %d%%

en: AC off-line
ja: AC 未接続

en: WARNING: Your battery has reached critical status. You should plug in or shutdown your computer now to avoid possible data loss.
ja: 警告: バッテリが空に近い状態になりました。電源プラグを差し込むか、できるたけデータが消えないようにコンピューターをシャットダウンすべきです。

en: WARNING: Your battery is running low. You should consider plugging in or shutting down your computer soon to avoid possible data loss.
ja: 警告: バッテリが残り少なくなりました。電源プラグを差し込むか、データが消えないようにコンピューターのシャットダウンを検討してください。

en: Battery
ja: バッテリ

en: Select file
ja: ファイル選択

en: Select command
ja: コマンド選択

en: Unable to open the following url: %s
ja: 次の URL を開くことができません: %s

en: Battery Monitor
ja: バッテリモニター

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: On AC:
ja: AC 電源の時:

en: Battery high:
ja: 残量が多い時:

en: Battery low:
ja: 残量が少ない時:

en: Battery critical:
ja: 残量が空に近い時:

en: Bar _colors
ja: バーの色(_C)

en: Low percentage:
ja: 残り少ないとする割合:

en: Low battery action:
ja: バッテリが少ない時のアクション:

en: Do nothing
ja: なにもしない

en: Display a warning message
ja: 警告メッセージを表示する

en: Run command
ja: コマンドを実行する

en: Run command in terminal
ja: ターミナルでコマンドを実行する

en: Command:
ja: コマンド:

en: Critical percentage:
ja: 空に近いとする割合:

en: Critical battery action:
ja: バッテリが空に近い時のアクション:

en: Levels and _actions
ja: レベルとアクション(_A)

en: Display label
ja: ラベルを表示する

en: Display icon
ja: アイコンを表示する

en: Display bar
ja: バーを表示する

en: Display percentage
ja: 残量を表示する

en: Display time
ja: 時間を表示する

en: Display power
ja: 電源を表示する

en: Hide time/percentage when full
ja: バッテリがフル充電時、時間と残量を隠す

en: Display percentage in tooltip
ja: 残量をツールチップに表示する

en: Display time remaining in tooltip
ja: 残り時間をツールチップに表示する

en: _Display
ja: 表示(_D)

en: Show and monitor the battery status
ja: バッテリ状況の表示と監視を行います
