Xfce Panel Plugins - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: (No battery, AC on-line)
pt: (Sem bateria, ligado à corrente)

en: (Charging from AC)
pt: (A carregar da corrente)

en: (AC on-line)
pt: (Ligado à corrente)

en: %d%% (%02d:%02d) remaining
pt: %d%% (%02d:%02d) restante

en: %02d:%02d remaining
pt: %02d:%02d restante

en: %d%% remaining
pt: %d%% restante

en: AC off-line
pt: Com bateria

en: WARNING: Your battery has reached critical status. You should plug in or shutdown your computer now to avoid possible data loss.
pt: Aviso: a sua bateria chegou ao estado crítico. Deve ligar à corrente ou desligar o computador para evitar a perda de dados.

en: WARNING: Your battery is running low. You should consider plugging in or shutting down your computer soon to avoid possible data loss.
pt: Aviso: a sua bateria está fraca. Considere ligar à corrente ou desligar o computador brevemente para evitar a perda de dados.

en: Battery
pt: Bateria

en: Select file
pt: Selecione o ficheiro

en: Select command
pt: Selecione o comando

en: Unable to open the following url: %s
pt: Não foi possível abrir o url: %s

en: Battery Monitor
pt: Monitor de bateria

en: _Close
pt: Fe_char

en: _Help
pt: _Ajuda

en: On AC:
pt: Ligado à corrente:

en: Battery high:
pt: Bateria carregada:

en: Battery low:
pt: Bateria fraca:

en: Battery critical:
pt: Bateria crítica:

en: Bar _colors
pt: _Cores da barra

en: Low percentage:
pt: Percentagem baixa:

en: Low battery action:
pt: Ação para bateria fraca:

en: Do nothing
pt: Não fazer nada

en: Display a warning message
pt: Mostrar mensagem de alerta

en: Run command
pt: Executar comando

en: Run command in terminal
pt: Executar comando no terminal

en: Command:
pt: Comando:

en: Critical percentage:
pt: Percentagem crítica:

en: Critical battery action:
pt: Ação para bateria crítica:

en: Levels and _actions
pt: Níveis e _ações

en: Display label
pt: Mostrar legenda

en: Display icon
pt: Mostrar ícone

en: Display bar
pt: Mostrar barra

en: Display percentage
pt: Mostrar percentagem

en: Display time
pt: Mostrar tempo

en: Display power
pt: Mostrar energia

en: Hide time/percentage when full
pt: Ocultar tempo/percentagem quando carregada

en: Display percentage in tooltip
pt: Mostrar percentagem como aviso

en: Display time remaining in tooltip
pt: Mostrar tempo restante como aviso

en: _Display
pt: _Mostrar

en: Show and monitor the battery status
pt: Mostrar e monitorizar o estado da bateria
