Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (90 entries)

en: Clipboard Manager provided as a panel plugin for Xfce and as a standalone application running in the notification area. It keeps a history of text and images of content copied to the clipboard. It also has a feature to execute actions on specific text selection by matching them against regexes.
ja: クリップボードマネージャーは Xfce 用のパネルプラグインまたは通知エリア内で動作する独立したプリケーションとして提供されています。クリップボードにコピーされた文字列や画像の履歴を記憶し、選択した文字列に対して正規表現がマッチした場合に指定されたアクションを実行できます。

en: Clipboard Manager
ja: クリップボードマネージャー

en: Clipboard Manager Autostart File
ja: クリップボードマネージャーの自動起動ファイル

en: Image
ja: 画像

en: Edit with Gimp
ja: GIMP で編集

en: View with Ristretto
ja: Ristretto で表示

en: Xfce Bug
ja: Xfce バグ

en: GNOME Bug
ja: GNOME バグ

en: Long URL
ja: 長い URL

en: Shrink the URL
ja: URL を短縮

en: Clipboard manager
ja: クリップボードマネージャーです

en: None
ja: なし

en: shows actions
ja: アクションを表示する

en: hides actions
ja: アクションを隠す

en: <b>Reset actions</b>
ja: <b>アクションのリセット</b>

en: Are you sure you want to reset the actions to the system default values?
ja: アクションをシステムデフォルトにリセットしてもよろしいですか?

en: Enter search phrase here
ja: ここに検索フレーズを入力してください

note: Insert empty menu item
en: History is empty
ja: 履歴は空です

en: _Paste
ja: ペースト(_P)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Clipman History
ja: Clipman の履歴

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: Clipboard Manager Settings
ja: クリップボードマネージャー設定

en: Customize your clipboard
ja: クリップボードのカスタマイズ

en: Clipman Settings
ja: Clipman の設定

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Sync mouse _selections
ja: マウスで選択したものと同期する(_S)

en: If checked, selections will be synced with the default clipboard, so you can paste what you select with Ctrl-V. Conversely, manual copies will be synced with the primary clipboard, so you can paste what you copy with middle-click.
ja: チェックすると、選択範囲がデフォルトのクリップボードと同期され、Ctrl-V で貼り付けることができます。逆に、手動コピーはプライマリクリップボードと同期されるので、中クリックで貼り付けることができます。

en: _Persist mouse selections
ja: マウスでの選択を保持する(_P)

en: If checked, the primary clipboard (middle-click paste) will persist until next selection if current selection is lost (e.g. by left-clicking anywhere in a text area)
ja: チェックすると、現在の選択範囲が失われた場合（テキストエリアのどこかを左クリックした場合など）に、次の選択までプライマリクリップボード（中クリックで貼り付け）が保持されます。

en: _QR-Code support
ja: QRコードサポート(_Q)

en: If checked, the menu shows a QR-Code of the currently selected clipboard entry
ja: チェックマークをつけると、選択されているクリップボードエントリの QR-Code をメニューに表示します

en: Automatically paste a selected item from the history
ja: 履歴から選択したアイテムを自動的に貼り付けます

en: _Paste instantly:
ja: 即時貼り付け(_P):

en: <b>General</b>
ja: <b>一般</b>

en: P_osition menu at mouse pointer
ja: マウスポインターの位置にメニューを表示する(_O)

en: Popup the menu at the mouse pointer position: especially useful for the xfce4-popup-clipman command
ja: マウスポインターの位置でメニューをポップアップします。特に xfce4-popup-clipman コマンドに便利です

en: Maximum items:
ja: 最大アイテム数:

en: <b>Menu</b>
ja: <b>メニュー</b>

en: _Behavior
ja: 挙動(_B)

en: <b>_Enable automatic actions</b>
ja: <b>自動アクションを有効にする(_E)</b>

en: If checked, the clipboard texts will be matched against regular expressions and a menu will display possible actions automatically.
    Otherwise the menu will only appear when calling "xfce4-popup-clipman-actions" (and a match was found)
ja: チェックマークを付けると、クリップボードの文字列が正規表現にマッチしたときに、利用可能なアクションのメニューがポップアップされます。
    チェックマークを付けない場合は、"xfce4-popup-clipman-actions" を呼び出したとき (そしてマッチが見つかったとき) のみメニューが表示されます。

en: When the selection is done and the Control key is still pressed down, the popup menu for matched actions will be shown or hidden
ja: 選択が完了したときに、Ctrl キーを押したままにすると、一致したアクションのポップアップ メニューが表示または非表示になります。

en: _Pressing Ctrl during selection:
ja: 選択中に Ctrl キーを押しているとき(_P):

en: Add action
ja: アクションの追加

en: Edit action
ja: アクションの編集

en: Delete action
ja: アクションの削除

en: Reset all actions to the system default values
ja: 全てのアクションをシステムデフォルト値にリセットする

en: _Actions
ja: アクション(_A)

en: <b>Remember history</b>
ja: <b>変更を記憶</b>

en: Remember last copied _image
ja: 最後にコピーした画像を記憶する

en: If checked, this option allows one to store one image inside the history
ja: このオプションをオンにすると、履歴内に1つの画像を保存できます

en: _Reorder history items
ja: 履歴アイテムを並べ替える(_R)

en: Push last copied text to the top of the history, useful to reorder old items
ja: コピーしたテキストと同じものが履歴にある場合にそれを履歴の先頭に移動します (履歴からの除去順序が下がります)

en: Re_verse history order
ja: 履歴の表示順を逆にする(_V)

en: Reverse order of the history shown in the menu
ja: メニューに表示する履歴の順序を逆にします

en: Ignore mouse s_elections
ja: マウスで選択したものを無視する(_E)

en: If checked, the selections won't affect the history except the manual copies
ja: チェックマークをつけると、履歴には手動でコピーしたもののみが格納され、選択領域は影響を与えません

en: Size of the _history:
ja: 履歴のサイズ(_H):

en: H_istory
ja: 履歴(_I)

en: Edit Action
ja: アクションの編集

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Name:
ja: 名前:

en: Pattern:
ja: パターン:

en: You can use the substitution parameters "\1", "\2" and so on in the commands. The parameter "\0" represents the complete text. The pattern is always anchored within the special characters ^$
ja: コマンドでは、置換パラメータ "\1", "\2" などを使用できます。パラメータ "\0" は完全なテキストを表します。パターンは常に特殊文字 ^$ 内で固定されます

en: Activate on manual copy instead of selection
ja: 選択ではなく手動コピーでアクティブにする

en: By default the action is triggered by a selection: check this option to trigger the action when you make a manual copy instead. Note that in this case, the Control key no longer has any effect.
ja: デフォルトでは、アクションは選択によってトリガーされます。代わりに、手動コピーの作成によってアクションをトリガーする場合は、このオプションをチェックしてください。その場合、Ctrl キーは何の効果も持たなくなることに注意してください。

en: <b>Action</b>
ja: <b>アクション</b>

en: Command:
ja: コマンド:

en: <b>Commands</b>
ja: <b>コマンド</b>

en: Type here your custom text, for example a URL, a filename, etc.
ja: ここにURLやファイル名などのカスタムテキストを入力します。

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: _Disable
ja: 無効(_D)

en: Unable to execute the command "%s"
    
    %s
ja: コマンド "%s" を実行できません
    
    %s

en: Could not start the Clipboard Manager Daemon because it is already running.
ja: クリップボードマネージャーデーモンは既に実行されているため、開始できませんでした。

en: The Xfce Clipboard Manager is already running.
ja: Xfce クリップボードマネージャーは既に実行しています。

en: You can launch it with 'xfce4-clipman'.
ja: 'xfce4-clipman' で起動できます。

en: The Clipboard Manager Daemon is not running.
ja: クリップボードマネージャーデーモンは実行していません。

en: Are you sure you want to clear the history?
ja: 履歴をクリアしてもよろしいですか?

en: Don't ask again
ja: 次回から確認しない

en: Unable to open the Clipman history dialog
ja: Clipman の履歴ダイアログを表示できません

en: _Clear history
ja: 履歴のクリア(_C)

en: _Clear clipboard
ja: クリップボードをクリア(_C)

en: Could not generate QR-Code.
ja: QR-Code を生成できませんでした。

en: _Show full history...
ja: 完全な履歴を表示(_S)...

en: _Clipman settings...
ja: Clipman の設定(_C)...

en: Contributors:
ja: 貢献者:

en: Clipboard Manager for Xfce
ja: Xfce 用クリップボードマネージャー

en: Unable to open the settings dialog
ja: 設定ダイアログを開けません
