Xfce Panel Plugins - en to ar translation catalogue (53 entries)

en: Clipboard manager
ar: مدير الحافظة

en: Image
ar: صورة

en: Edit with Gimp
ar: تحرير باستخدام جمب

en: View with Ristretto
ar: عرض مع ريستريتو

en: Xfce Bug
ar: علة Xfce

en: GNOME Bug
ar: علة جنوم

en: Long URL
ar: المسار طويل

en: Shrink the URL
ar: تقليص المسار

en: None
ar: بدون

en: <b>Reset actions</b>
ar: <b>إعادة تعيين الإجراءات</b>

en: Are you sure you want to reset the actions to the system default values?
ar: متأكد أنك تريد إعادة تعيين الإجراءات إلى لقيم النظام الافتراضية؟

en: Edit Action
ar: عدّل الإجراء

en: You can use the substitution parameters "\1", "\2" and so on in the commands. The parameter "\0" represents the complete text. If you don't know regular expressions, have a look at the documentation of Clipman that has an introdution for them.
ar: يمكنك استخدام المعلمات البديلة "\1"، "\2" وهكذا دواليك في الأوامر. المعلمة "\0" تمثل النص الكامل. إذا كنت لا تعرف التعبيرات العادية، ألق نظرة على وثائق Clipman.

en: Name:
ar: إسم:

en: Pattern:
ar: نمط:

en: The pattern is always anchored within the special characters ^$
ar: النمط يرتكز دائماً داخل الأحرف الخاصة ^$

en: Activate only on manual copy
ar: تنشيط فقط عند النسخ اليدوي

en: By default the action is triggerred by a selection, check this option to trigger the action only when you make a manual copy
ar: بشكل افتراضي الإجراء بحسب التحديد، حدد هذا الخيار لتشغيل الإجراء فقط عندما تقوم بإجراء نسخة اليدوي

en: <b>Action</b>
ar: <b>إجراء</b>

en: Command:
ar: الأمر:

en: <b>Commands</b>
ar: <b>أوامر</b>

en: Sync _selections
ar: مزامنة التحديد

en: If checked, the selections will be synced with the default clipboard in a way that you can paste what you select
ar: كان محدداً، التحديدات سيتم مزامنتها مع الحافظة إفتراضياً بحيث يمكنك لصق ما قمت بتحديده

en: <b>Behavior</b>
ar: <b>السلوك</b>

en: Save on _quit
ar: احفظ عند الخروج

en: If checked, this option will restore the history on every new Xfce session
ar: إذا كان محدداً، هذا الخيار سيستعيد المحفوظات في كل جلسة جديدة من إكسفيس

en: Store last copied _image
ar: أحفظ آخر صورة منسوخة

en: If checked, this option allows to store one image inside the history
ar: إذا كان محددا، يسمح هذا الخيار بتخزين صورة واحدة داخل التاريخ

en: Ignore s_elections
ar: تجاهل التحديد

en: If checked, the selections won't affect the history except the manual copies
ar: إذا كان محدداً، التحديدات لن تؤثر على التاريخ ما عدا النسخ اليدوي

en: Size of the _history:
ar: حجم التاريخ:

en: <b>History</b>
ar: <b>التاريخ</b>

en: General
ar: عام

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Automatically paste a selected item from the history
ar: لصق عنصر محدد من التاريخ تلقائياً

en: _Paste instantly:
ar: _لصق مباشر:

en: P_osition menu at mouse pointer
ar: موقع القائمة عند مؤشر الفأرة

en: Popup the menu at the mouse pointer position, only for the xfce4-popup-clipman command
ar: اعرض قائمة منبثقة عند موضع مؤشر الفأرة، فقط للأمر xfce4-popup-clipman

en: _Reorder history items
ar: _إعادة ترتيب عناصر التاريخ

en: Push last copied text to the top of the history, useful to reorder old items
ar: دفع آخر نص منسوخ إلى الجزء العلوي من التاريخ، مفيدة لإعادة ترتيب العناصر القديمة

en: Re_verse history order
ar: عكس ترتيب التاريخ

en: Reverse order of the history shown in the menu
ar: عكس ترتيب التاريخ المبين في قائمة

en: When the selection is done (mouse or keyboard) and the Control key is still pressed down, the popup menu for matched actions will be skipped
ar: عندما يتم الاختيار (الفأرة أو لوحة المفاتيح) وما زال الضغط مستمراً على مفتاح التحكم، سيتم تخطي قائمة لإجراءات المطابقة المنبثقة

en: Tweaks
ar: تطويع

en: Regular expression
ar: تعبير عادي

en: _Disable
ar: _عطّل

en: Unable to execute the command "%s"
    
    %s
ar: غير قادر على تنفيذ الأمر "%s"
    
    %s

en: Are you sure you want to clear the history?
ar: متأكد أنك تريد مسح المحفوظات؟

en: Don't ask again
ar: لا تسأل مرة أخرى

note: Insert empty menu item
en: Clipboard is empty
ar: الحافظة فارغة

en: Contributors:
ar: المساهمون:

en: Clipboard Manager for Xfce
ar: مدير حافظة اكسفيس

en: Unable to open the settings dialog
ar: غير قادر على فتح مربع حوار الإعدادات
