Xfce Panel Plugins - en to da translation catalogue (91 entries)

en: Clipboard Manager provided as a panel plugin for Xfce and as a standalone application running in the notification area. It keeps a history of text and images of content copied to the clipboard. It also has a feature to execute actions on specific text selection by matching them against regexes.
da: Udklipsholderhåndtering tilbydes som et panelplugin til Xfce, og som et enkeltstående program som kører i underretningsområdet. Den bevarer en historik over tekst og billeder fra indhold som er kopieret i udklipsholderen. Den kan også køre handlinger på særligt valgte tekster ved at matche dem mod regulære udtryk.

en: Clipboard Manager
da: Udklipsholderhåndtering

en: Clipboard Manager Autostart File
da: Autostart-fil for udklipsholderhåndtering

en: Image
da: Billede

en: Edit with Gimp
da: Rediger med Gimp

en: View with Ristretto
da: Vis med Ristretto

en: Bugz
da: Fejl

en: Xfce Bug
da: Fejl ved Xfce

en: GNOME Bug
da: Fejl ved GNOME

en: Long URL
da: Lang URL

en: Shrink the URL
da: Gør URL'en kort

en: Clipboard manager
da: Udklipsholderhåndtering

en: None
da: Ingen

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut
en: Shift+Insert
da: Skift+Insert

en: shows actions
da: Viser handlinger

en: hides actions
da: Skjuler handlinger

en: <b>Reset actions</b>
da: <b>Nulstil handlinger</b>

en: Are you sure you want to reset the actions to the system default values?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille handlingerne til systemets standardværdier?

en: Enter search phrase here
da: Indtast søgefrase her

note: Insert empty menu item
en: History is empty
da: Historikken er tom

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Clipman History
da: Clipman-historik

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: Clipboard Manager Settings
da: Indstillinger for udklipsholderhåndtering

en: Customize your clipboard
da: Tilpas din udklipsholder

en: Clipman Settings
da: Clipman-indstillinger

en: _Close
da: _Luk

en: Sync mouse _selections
da: Synkronisér _musemarkeringer

en: If checked, selections will be synced with the default clipboard, so you can paste what you select with Ctrl-V. Conversely, manual copies will be synced with the primary clipboard, so you can paste what you copy with middle-click.
da: Hvis den er tilvalgt, så synkroniseres markeringer med standardudklipsholderen, så du med Ctrl-V kan indsætte det du markere. Omvendt synkroniseres manuelle kopieringer med den primære udklipsholder, så du med midterklik kan indsætte det du kopiere.

en: _Persist mouse selections
da: _Behold musemarkeringer

en: If checked, the primary clipboard (middle-click paste) will persist until next selection if current selection is lost (e.g. by left-clicking anywhere in a text area)
da: Hvis den er tilvalgt, så beholdes den primære udklipsholder (indsættelse med midterklik) indtil næste markering hvis den nuværende markering mistes (f.eks. ved at venstreklikke i et tekstområde)

en: _QR-Code support
da: Understøttelse af QR-koder

en: If checked, the menu shows a QR-Code of the currently selected clipboard entry
da: Hvis den er afkrydset, så viser menuen en QR-kode af den valgte post i udklipsholderen

en: Automatically paste a selected item from the history
da: Indsæt automatisk et valgt element fra historikken

en: _Paste instantly:
da: _Indsæt øjeblikkeligt:

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: P_osition menu at mouse pointer
da: _Placer menu ved musemarkør

en: Popup the menu at the mouse pointer position: especially useful for the xfce4-popup-clipman command
da: Lad menuen poppe op ved musemarkørens placering: særlig nyttig til kommandoen xfce4-popup-clipman

en: Maximum items:
da: Maksimum elementer:

en: _Behavior
da: _Opførsel

en: <b>_Enable automatic actions</b>
da: <b>_Aktivér automatiske handlinger</b>

en: If checked, the clipboard texts will be matched against regular expressions and a menu will display possible actions automatically.
    Otherwise the menu will only appear when calling "xfce4-popup-clipman-actions" (and a match was found)
da: Hvis den er afkrydset, så vil tekster i udklipsholderen blive matchet mod regulære udtryk og en menu vil automatisk vise mulige handlinger.
    Ellers vil menuen kun blive vist, når "xfce4-popup-clipman-actions" kaldes (og der blev fundet et match)

en: When the selection is done and the Control key is still pressed down, the popup menu for matched actions will be shown or hidden
da: Når valget er foretaget og Control-tasten stadig er holdt nede, så vises eller skjules pop op-menuen for matchende handlinger

en: _Pressing Ctrl during selection:
da: Ved _tryk på Ctrl under valg:

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Edit action
da: Rediger handling

en: Delete action
da: Slet handling

en: Reset all actions to the system default values
da: Nulstil alle handlinger til systemets standardværdier

en: _Actions
da: _Handlinger

en: <b>Remember history</b>
da: <b>Husket historik</b>

en: Remember last copied _image
da: Husk seneste kopieret _billede

en: If checked, this option allows one to store one image inside the history
da: Hvis den er afkrydset, så tillader den dig at gemme et billede i historikken

en: _Reorder history items
da: _Omorganisér historikelementer

en: Push last copied text to the top of the history, useful to reorder old items
da: Skub den senest kopieret tekst øverst i historikken. Det kan bruges hvis man vil omorganisere gamle elementer

en: Re_verse history order
da: Om_vend historikkens rækkefølge

en: Reverse order of the history shown in the menu
da: Omvend rækkefølgen på historikken som vises i menuen

en: Ignore mouse s_elections
da: Ignorér _musemarkeringer

en: If checked, the selections won't affect the history except the manual copies
da: Hvis den er afkrydset, så vil markeringerne ikke have indflydelse på historikken undtaget de manuelle kopieringer

en: Size of the _history:
da: Størrelsen af _historikken:

en: H_istory
da: _Historik

en: Edit Action
da: Rediger handling

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Name:
da: Navn:

en: Pattern:
da: Mønster:

en: You can use the substitution parameters "\1", "\2" and so on in the commands. The parameter "\0" represents the complete text. The pattern is always anchored within the special characters ^$
da: Du kan bruge erstatningsparametrene "\1", "\2" osv. i kommandoerne. Parameteren "\0" repræsenterer den fulde tekst. Mønsteret er altid forankret i specialtegnet ^$

en: Activate on manual copy instead of selection
da: Aktiv ved manuel kopiering i stedet for markering

en: By default the action is triggered by a selection: check this option to trigger the action when you make a manual copy instead. Note that in this case, the Control key no longer has any effect.
da: Som standard udløses handlingen af en markering: tilvælg valgmuligheden for i stedet at udløse handlingen når du foretager en manuel kopiering. Bemærk at Control-tasten i dette tilfælde ikke længere har nogen indvirkning.

en: <b>Action</b>
da: <b>Handling</b>

en: Command:
da: Kommando:

en: <b>Commands</b>
da: <b>Kommandoer</b>

en: Type here your custom text, for example a URL, a filename, etc.
da: Skriv din tilpasset tekst her, f.eks. en URL, et filnavn osv.

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: _Disable
da: _Deaktivér

en: Unable to execute the command "%s"
    
    %s
da: Kan ikke køre kommandoen "%s"
    
    %s

en: Could not start the Clipboard Manager Daemon because it is already running.
da: Kunne ikke starte udklipsholderhåndteringsdæmonen da den allerede kører.

en: The Xfce Clipboard Manager is already running.
da: Xfce Udklipsholderhåndteringen kører allerede.

en: You can launch it with 'xfce4-clipman'.
da: Du kan starte den med 'xfce4-clipman'.

en: The Clipboard Manager Daemon is not running.
da: Udklipsholderhåndteringsdæmonen kører ikke.

en: Are you sure you want to clear the history?
da: Er du sikker på, at du vil rydde historikken?

en: Don't ask again
da: Spørg ikke igen

en: Unable to open the Clipman history dialog
da: Kan ikke åbne dialogen Clipman-historik

en: _Clear history
da: Ryd _historik

en: _Clear clipboard
da: _Ryd udklipsholder

en: Could not generate QR-Code.
da: Kunne ikke genererer QR-kode.

en: _Show full history...
da: _Vis fuld historik ...

en: _Clipman settings...
da: _Clipman-indstillinger ...

en: Contributors:
da: Bidragydere:

en: Clipboard Manager for Xfce
da: Udklipsholderhåndtering til Xfce

en: Unable to open the settings dialog
da: Kan ikke åbne indstillingsdialogen
