Xfce Panel Plugins - en to he translation catalogue (92 entries)

en: Clipboard Manager provided as a panel plugin for Xfce and as a standalone application running in the notification area. It keeps a history of text and images of content copied to the clipboard. It also has a feature to execute actions on specific text selection by matching them against regexes.
he: מנהל לוח אטיב מסופק כתוסף פאנל ל-Xfce וכתוכנה עצמאית הפועלת באיזור ההודעות. הוא שומר היסטוריה של טקסט ותמונות של תוכן המועתקות ללוח האטיב. יש לו גם מאפיין המאפשר פעולות על בחירת טקסט מסוימת ע"י השוואתן כנגד ביטויים רגולרים.

en: Clipboard Manager
he: מנהל לוח אטיב

en: Clipboard Manager Autostart File
he: קובץ התחלה אוטומטית מנהל לוח אטיב

en: Image
he: תמונה

en: Edit with Gimp
he: ערוך באמצעות Gimp

en: View with Ristretto
he: צפה באמצעות Ristretto

en: Bugz
he: באגים

en: Xfce Bug
he: באג Xfce

en: GNOME Bug
he: באג GNOME

en: Long URL
he: ‏URL ארוך

en: Shrink the URL
he: כיווץ כתובת URL

en: Clipboard manager
he: מנהל לוח אטיב

en: None
he: ללא

en: shows actions
he: מציג פעולות

en: hides actions
he: מסתיר פעולות

en: <b>Reset actions</b>
he: <b>אפס פעולות</b>

en: Are you sure you want to reset the actions to the system default values?
he: האם ברצונך לאפס את הפעולות לערכי ברירת מחדל של המערכת?

en: Enter search phrase here
he: הכנס ביטוי לחיפוש כאן

note: Insert empty menu item
en: History is empty
he: היסטוריה ריקה

en: _Paste
he: ה_דבק

en: _Copy
he: ה_עתק

en: Clipman History
he: היסטורית מנהל לוח אטיב

en: _Help
he: _עזרה

en: _Settings
he: _הגדרות

en: Clipboard Manager Settings
he: הגדרות מנהל לוח אטיב

en: Customize your clipboard
he: התאם אישית מנהל לוח אטיב

en: Clipman Settings
he: הגדרות מנהל לוח אטיב

en: _Close
he: סגור

en: Sync mouse _selections
he: סנכרן _בחירות עכבר

en: If checked, selections will be synced with the default clipboard, so you can paste what you select with Ctrl-V. Conversely, manual copies will be synced with the primary clipboard, so you can paste what you copy with middle-click.
he: אם נבחרת, בחירות יסונכרנו עם לוח אטיב ברירת מחדל, כך שתוכל להדביק מה שאתה בוחר עם Ctrl-V. לעומת זאת, העתקות ידניות יסונכרנו עם לוח אטיב ראשי, כך שתוכל להדביק את מה שאתה מעתיק עם קליק אמצעי.

en: _Persist mouse selections
he: בחירות עכבר _מתמידות

en: If checked, the primary clipboard (middle-click paste) will persist until next selection if current selection is lost (e.g. by left-clicking anywhere in a text area)
he: אם נבחרת, לוח אטיב ראשי (הדבקה עם קליק אמצעי) יתמיד עד לבחירה הבאה אם הבחירה הנוכחית נאבדת (למשל עם קליק שמאלי באזור טקסט)

en: _QR-Code support
he: תמיכת קוד _QR

en: If checked, the menu shows a QR-Code of the currently selected clipboard entry
he: אם מסומנת, התפריט מראה קוד-QR של ערך לוח גזירים נבחר נוכחי

en: Automatically paste a selected item from the history
he: הדבק אוטומטית של פריט נבחר מההיסטוריה

en: _Paste instantly:
he: ה_דבק מיידית:

en: <b>General</b>
he: <b>כללי</b>

en: P_osition menu at mouse pointer
he: הצבת תפריט עם סמן העכבר

en: Popup the menu at the mouse pointer position: especially useful for the xfce4-popup-clipman command
he: הקפץ תפריט במיקום סמן עכבר: שימושי במיוחד בפקודת xfce4-popup-clipman

en: Maximum items:
he: מקסימום פריטים:

en: <b>Menu</b>
he: <b>תפריט</b>

en: _Behavior
he: _התנהגות

en: <b>_Enable automatic actions</b>
he: <b>_הפעל פעולות אוטומטיות</b>

en: If checked, the clipboard texts will be matched against regular expressions and a menu will display possible actions automatically.
    Otherwise the menu will only appear when calling "xfce4-popup-clipman-actions" (and a match was found)
he: אם נבחר, טקסט לוח הגזירים יותאם כנגד ביטויים סדירים ותפריט יציג אוטומטית פעולות אפשריות.
    אחרת התפריט יופיע רק כאשר "xfce4-popup-clipman-actions" נקרא (והתגלתה התאמה)

en: When the selection is done and the Control key is still pressed down, the popup menu for matched actions will be shown or hidden
he: כאשר הבחירה הושלמה ומקש Control עדיין לחוץ, התפריט הקופץ עבור פעולות תואמות יוצג או יוסתר

en: _Pressing Ctrl during selection:
he: _לחיצה על Ctrl במהלך בחירה:

en: Add action
he: הוסף פעולה

en: Edit action
he: ערוך פעולה

en: Delete action
he: מחק פעולה

en: Reset all actions to the system default values
he: אפס את כל הפעולות לערכים ברירת מחדל

en: _Actions
he: _פעולות

en: <b>Remember history</b>
he: <b>זכור היסטוריה</b>

en: Remember last copied _image
he: זכור _תמונה מועתקת אחרונה

en: If checked, this option allows one to store one image inside the history
he: אם מסומנת, אפשרות זו מאפשרת לאחסן תמונה אחת בתוך ההיסטוריה

en: _Reorder history items
he: _סדר מחדש פריטי היסטוריה

en: Push last copied text to the top of the history, useful to reorder old items
he: דחוף טקסטים מועתקים אחרונים לראש ההיסטוריה, יעיל כדי לסדר מחדש פריטים ישנים

en: Re_verse history order
he: ה_פוך סדר ההיסטוריה

en: Reverse order of the history shown in the menu
he: הפיכת סדר ההיסטוריה המוצג בתפריט

en: Ignore mouse s_elections
he: התעלם מב_חירות עכבר

en: If checked, the selections won't affect the history except the manual copies
he: כאשר אפשרות זו מסומנת, הבחירות לא ישפיעו על ההיסטוריה למעט העתקות ידניות

en: Size of the _history:
he: אורך של היסטוריה

en: H_istory
he: ה_יסטוריה

en: Edit Action
he: עריכת פעולה

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _OK
he: _אישור

en: Name:
he: שם:

en: Pattern:
he: תבנית:

en: You can use the substitution parameters "\1", "\2" and so on in the commands. The parameter "\0" represents the complete text. The pattern is always anchored within the special characters ^$
he: אתה יכול להשתמש בפרמטרים להחלפה "\1", "\2" ועוד בפקודות. הפרמטר "\0" מסמל את הטקסט המלא. הדפוס תמיד מעוגן בתוך התווים המיוחדים ^$

en: Activate on manual copy instead of selection
he: הפעל בהעתקה ידנית במקום בחירה

en: By default the action is triggered by a selection: check this option to trigger the action when you make a manual copy instead. Note that in this case, the Control key no longer has any effect.
he: כברירת מחדל הפעולה מתחילה עם בחירה: בחר אפשרות זו להתחלת הפעולה כאשר אתה במקום זאת מעתיק ידנית. שים לב שבמקרה זה, מקש Control כבר חסר השפעה.

en: <b>Action</b>
he: <b>פעולה</b>

en: Command:
he: פקודה:

en: <b>Commands</b>
he: <b>פקודות</b>

en: Type here your custom text, for example a URL, a filename, etc.
he: הקלד כאן את הטקסט המותאם אישית שלך, לדוגמה כתובת אינטרנט, שם קובץ ועוד

en: Regular expression
he: ביטוי רגולרי (RegEx)

en: _Disable
he: _נטרל

en: Unable to execute the command "%s"
    
    %s
he: לא מסוגל להריץ את הפקודה "%s"
    
    %s

en: Could not start the Clipboard Manager Daemon because it is already running.
he: לא יכול להתחיל את דמון מנהל לוח אטיב כי הוא כבר פועל.

en: The Xfce Clipboard Manager is already running.
he: מנהל לוח אטיב Xfce כבר פועל.

en: You can launch it with 'xfce4-clipman'.
he: אתה יכול להפעיל אותו עם 'xfce4-clipman'.

en: The Clipboard Manager Daemon is not running.
he: דמון של מנהל לוח אטיב לא פועל.

en: Are you sure you want to clear the history?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך לנקות את ההיסטוריה?

en: Don't ask again
he: אל תשאל שוב

en: Unable to open the Clipman history dialog
he: לא יכול לפתוח את דו שיח היסטורית מנהל לוח אטיב

en: _Clear history
he: _טהר היסטוריה

en: _Clear clipboard
he: _נקה לוח אטיב

en: Could not generate QR-Code.
he: לא ניתן ךהפיק QR-Code.

en: _Show full history...
he: _הצג היסטוריה מלאה...

en: _Clipman settings...
he: הגדרות _מנהל לוח אטיב...

en: Contributors:
he: תורמים:

en: Clipboard Manager for Xfce
he: מנהל לוח אטיב עבור Xfce

en: Unable to open the settings dialog
he: לא מסוגל לפתוח את תיבת דו־שיח הגדרות
