Xfce Panel Plugins - en to sv translation catalogue (90 entries)

en: Clipboard Manager provided as a panel plugin for Xfce and as a standalone application running in the notification area. It keeps a history of text and images of content copied to the clipboard. It also has a feature to execute actions on specific text selection by matching them against regexes.
sv: Urklippshanteraren tillhandahålls som ett panelinsticksprogram och som ett fristående program som körs i meddelandefältet. Det sparar en historik av text och bilder från innehåll som kopierats till urklipp. Det har också en funktion för att utföra åtgärder på specifika textmarkeringar genom att matcha dem mot regexes.

en: Clipboard Manager
sv: Urklippshanterare

en: Clipboard Manager Autostart File
sv: Autostartfil för Urklippshanteraren

en: Image
sv: Bild

en: Edit with Gimp
sv: Redigera med Gimp

en: View with Ristretto
sv: Visa med Ristretto

en: GNOME Bug
sv: Gnome Bug

en: Long URL
sv: Lång URL

en: Shrink the URL
sv: Korta ner URL:en

en: Clipboard manager
sv: Urklippshanterare

en: None
sv: Ingen

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut
en: Shift+Insert
sv: Skift+Insert

en: shows actions
sv: visar åtgärder

en: hides actions
sv: döljer åtgärder

en: <b>Reset actions</b>
sv: <b>Återställ åtgärder</b>

en: Are you sure you want to reset the actions to the system default values?
sv: Är du säker på att du vill återställa åtgärderna till systemets standardvärden?

en: Enter search phrase here
sv: Ange sökfras här

note: Insert empty menu item
en: History is empty
sv: Historik är tom

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Clipman History
sv: Clipman Historik

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: Clipboard Manager Settings
sv: Urklippshanterare inställningar

en: Customize your clipboard
sv: Anpassa din urklippshanterare

en: Clipman Settings
sv: Clipman inställningar

en: _Close
sv: _Stäng

en: Sync mouse _selections
sv: Synkronisera mus _markeringar

en: If checked, selections will be synced with the default clipboard, so you can paste what you select with Ctrl-V. Conversely, manual copies will be synced with the primary clipboard, so you can paste what you copy with middle-click.
sv: Om markerat synkroniseras val med standardurklipp, så du kan klistra in det du väljer med Ctrl-V. Omvänt kommer manuella kopior att synkroniseras med det primära urklippet, så du kan klistra in det du kopierar med mittenklick.

en: _Persist mouse selections
sv: _Behåll musval

en: If checked, the primary clipboard (middle-click paste) will persist until next selection if current selection is lost (e.g. by left-clicking anywhere in a text area)
sv: Om markerat kommer det primära urklippet (klistra in i mitten) att finnas kvar till nästa val om det aktuella valet går förlorat (t.ex. genom att vänsterklicka var som helst i ett textområde)

en: _QR-Code support
sv: _QR-kod stöd

en: If checked, the menu shows a QR-Code of the currently selected clipboard entry
sv: Om förbockat, visar menyn en QR-kod av det aktuella urklippsposten

en: Automatically paste a selected item from the history
sv: Klistrar automatiskt in valt objekt från historiken.

en: _Paste instantly:
sv: _Klistra in direkt:

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: P_osition menu at mouse pointer
sv: P_lacera menyn vid markören

en: Popup the menu at the mouse pointer position: especially useful for the xfce4-popup-clipman command
sv: Visa popup menyn vid muspekarens position: särskilt användbart för xfce4-popup-clipman kommandot

en: Maximum items:
sv: Maximalt antal objekt:

en: <b>Menu</b>
sv: <b> Meny </b>

en: _Behavior
sv: _Beteende

en: <b>_Enable automatic actions</b>
sv: <b>_Aktivera automatiska åtgärder</b>

en: If checked, the clipboard texts will be matched against regular expressions and a menu will display possible actions automatically.
    Otherwise the menu will only appear when calling "xfce4-popup-clipman-actions" (and a match was found)
sv: Om markerat, kommer urklippstexter att matchas mot reguljära uttryck och en meny kommer automatiskt att visa möjliga åtgärder.
    I annat fall kommer menyn bara att visas då "xfce4-popup-clipman-actions" anropas (och en matchning hittades)

en: When the selection is done and the Control key is still pressed down, the popup menu for matched actions will be shown or hidden
sv: När valet är klart och kontrolltangenten fortfarande är nedtryckt, visas eller döljs popupmenyn för matchade åtgärder

en: _Pressing Ctrl during selection:
sv: _Tryck på Ctrl medans du väljer:

en: Add action
sv: Lägg till åtgärd

en: Edit action
sv: Redigera åtgärd

en: Delete action
sv: Ta bort åtgärd

en: Reset all actions to the system default values
sv: Återställ alla åtgärder till systemets standardvärden

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: <b>Remember history</b>
sv: <b> Kom ihåg historik</b>

en: Remember last copied _image
sv: Kom ihåg senast kopierade _bild

en: If checked, this option allows one to store one image inside the history
sv: Om förbockad, detta alternativ tillåter att en bild lagras i historiken

en: _Reorder history items
sv: O_rdna historikobjekt

en: Push last copied text to the top of the history, useful to reorder old items
sv: Knuffa sist kopierad text till historikens topp, användbart för att ordna objekt

en: Re_verse history order
sv: _Vänd historikordning

en: Reverse order of the history shown in the menu
sv: Vänd ordning på historiken som visas i menyn

en: Ignore mouse s_elections
sv: Ignorera mus m_arkeringar

en: If checked, the selections won't affect the history except the manual copies
sv: Om förbockad, markeringarna kommer inte att påverka historiken utom manuella kopior

en: Size of the _history:
sv: Storlek för _historik:

en: H_istory
sv: H_istorik

en: Edit Action
sv: Redigera åtgärd

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Name:
sv: Namn:

en: Pattern:
sv: Mönster:

en: You can use the substitution parameters "\1", "\2" and so on in the commands. The parameter "\0" represents the complete text. The pattern is always anchored within the special characters ^$
sv: Du kan använda substitutionsparametrarna "\1", "\2" och så vidare i kommandona. Parametern "\0" representerar hela texten. Mönstret är alltid förankrat i specialtecken ^ $

en: Activate on manual copy instead of selection
sv: Aktivera på manuell kopiering istället för val

en: By default the action is triggered by a selection: check this option to trigger the action when you make a manual copy instead. Note that in this case, the Control key no longer has any effect.
sv: Som standard triggas åtgärden av ett val: markera det här alternativet för att trigga åtgärden när du gör en manuell kopia istället. Observera att i detta fall har kontrolltangenten inte längre någon effekt.

en: <b>Action</b>
sv: <b>Åtgärd</b>

en: Command:
sv: Kommando:

en: <b>Commands</b>
sv: <b>Kommandon</b>

en: Type here your custom text, for example a URL, a filename, etc.
sv: Skriv här din anpassade text, till exempel en URL, ett filnamn etc.

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: _Disable
sv: _Inaktivera

en: Unable to execute the command "%s"
    
    %s
sv: Det gick inte att köra kommandot "%s"
    
    %s

en: Could not start the Clipboard Manager Daemon because it is already running.
sv: Det gick inte att starta Urklippshanterare daemon eftersom den redan körs.

en: The Xfce Clipboard Manager is already running.
sv: XFCE Urklippshanterare körs redan.

en: You can launch it with 'xfce4-clipman'.
sv: Du kan starta den med 'xfce4-clipman'.

en: The Clipboard Manager Daemon is not running.
sv: Urklippshanteringsdaemon körs inte.

en: Are you sure you want to clear the history?
sv: Är du säker på att du vill tömma historiken?

en: Don't ask again
sv: Fråga inte igen

en: Unable to open the Clipman history dialog
sv: Det går inte att öppna Clipman historikdialogrutan

en: _Clear history
sv: _Rensa historik

en: _Clear clipboard
sv: _Rensa urklipp

en: Could not generate QR-Code.
sv: Det gick inte att generera QR-kod.

en: _Show full history...
sv: _Visa fullständig historik...

en: _Clipman settings...
sv: _Clipman inställningar...

en: Contributors:
sv: Bidragsgivare:

en: Clipboard Manager for Xfce
sv: Urklippshanterare för Xfce

en: Unable to open the settings dialog
sv: Det gick inte att öppna inställningsdialogen
