Xfce Panel Plugins - en to th translation catalogue (80 entries)

en: Clipboard Manager provided as a panel plugin for Xfce and as a standalone application running in the notification area. It keeps a history of text and images of content copied to the clipboard. It also has a feature to execute actions on specific text selection by matching them against regexes.
th: เครื่องมือจัดการคลิปบอร์ด มีทั้งในรูปปลั๊กอินสำหรับพาเนลของ Xfce และในรูปโปรแกรมโดดที่ทำงานในพื้นที่แจ้งเหตุ โปรแกรมนี้จะเก็บประวัติของเนื้อหาข้อความและรูปภาพที่มีการคัดลอกลงในคลิปบอร์ด นอกจากนี้ ยังสามารถเรียกการกระทำกับข้อความบางรูปแบบที่เลือกได้ โดยตรวจสอบรูปแบบด้วยนิพจน์เรกิวลาร์

en: Clipboard Manager
th: เครื่องมือจัดการคลิปบอร์ด

en: Clipboard Manager Autostart File
th: แฟ้มเริ่มทำงานอัตโนมัติของเครื่องมือจัดการคลิปบอร์ด

en: Image
th: รูปภาพ

en: Edit with Gimp
th: แก้ไขด้วย Gimp

en: View with Ristretto
th: ดูด้วย Ristretto

en: Bugz
th: บั๊ก

en: Xfce Bug
th: บั๊ก Xfce

en: GNOME Bug
th: บั๊ก GNOME

en: Long URL
th: URL ยาว

en: Shrink the URL
th: ย่อ URL

en: Clipman
th: คลิปแมน

en: Clipboard manager
th: เครื่องมือจัดการคลิปบอร์ด

en: None
th: ไม่ใช้

en: <b>Reset actions</b>
th: <b>ล้างคืนการกระทำ</b>

en: Are you sure you want to reset the actions to the system default values?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการล้างการกระทำคืนกลับเป็นค่าปริยายของระบบ?

en: Enter search phrase here
th: ป้อนคำค้นที่นี่

en: _Paste
th: แ_ปะ

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: Clipman History
th: ประวัติของ Clipman

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Settings
th: _ตั้งค่า

en: Clipboard Manager Settings
th: ตั้งค่าเครื่องมือจัดการคลิปบอร์ด

en: Customize your clipboard
th: ปรับแต่งคลิปบอร์ดของคุณ

en: Clipman Settings
th: ตั้งค่า Clipman

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Sync mouse _selections
th: ปรับตามการเ_ลือกด้วยเมาส์

en: _QR-Code support
th: รองรับรหัส _QR

en: If checked, the menu shows a QR-Code of the currently selected clipboard entry
th: ถ้าเลือก เมนูจะแสดงรหัส QR ของรายการคลิปบอร์ดที่เลือกอยู่

en: Automatically paste a selected item from the history
th: แปะรายการที่เลือกในประวัติโดยอัตโนมัติ

en: _Paste instantly:
th: แ_ปะทันที:

en: <b>General</b>
th: <b>ทั่วไป</b>

en: P_osition menu at mouse pointer
th: เปิดเมนูที่_ตำแหน่งตัวชี้เมาส์

en: Maximum items:
th: จำนวนรายการสูงสุด:

en: <b>Menu</b>
th: <b>เมนู</b>

en: _Behavior
th: _พฤติกรรม

en: <b>_Enable automatic actions</b>
th: <b>_เปิดใช้การกระทำอัตโนมัติ</b>

en: If checked, the clipboard texts will be matched against regular expressions and a menu will display possible actions automatically.
    Otherwise the menu will only appear when calling "xfce4-popup-clipman-actions" (and a match was found)
th: ถ้าเลือก ก็จะเทียบข้อความในคลิปบอร์ดกับนิพจน์เรกิวลาร์ และจะแสดงเมนูการกระทำที่เป็นไปได้โดยอัตโนมัติ
    มิฉะนั้น ก็จะเปิดเมนูก็ต่อเมื่อเรียก "xfce4-popup-clipman-actions" (และพบข้อความที่ตรงรูปแบบ) เท่านั้น

en: Add action
th: เพิ่มการกระทำ

en: Edit action
th: แก้ไขการกระทำ

en: Delete action
th: ลบการกระทำ

en: Reset all actions to the system default values
th: ล้างค่าการกระทำทั้งหมดกลับเป็นค่าปริยายของระบบ

en: _Actions
th: การ_กระทำ

en: <b>Remember history</b>
th: <b>จำประวัติ</b>

en: Remember last copied _image
th: จำรูป_ภาพล่าสุดที่คัดลอก

en: If checked, this option allows one to store one image inside the history
th: ถ้าเลือก ก็จะสามารถเก็บรูปภาพล่าสุดไว้ในประวัติได้หนึ่งรูป

en: _Reorder history items
th: เ_รียงลำดับรายการประวัติใหม่

en: Push last copied text to the top of the history, useful to reorder old items
th: แทรกข้อความที่คัดลอกล่าสุดเข้าที่ด้านบนสุดของประวัติ เป็นประโยชน์ในการเรียงลำดับรายการเก่า

en: Re_verse history order
th: _กลับลำดับรายการประวัติ

en: Reverse order of the history shown in the menu
th: กลับลำดับของประวัติที่แสดงในเมนู

en: Ignore mouse s_elections
th: ไม่สนใจการเ_ลือกด้วยเมาส์

en: If checked, the selections won't affect the history except the manual copies
th: ถ้าเลือก การป้ายเลือกก็จะไม่มีผลต่อประวัติ ยกเว้นการสั่งคัดลอกโดยตรง

en: Size of the _history:
th: ขนาดของ_ประวัติ:

en: H_istory
th: _ประวัติ

en: Edit Action
th: แก้ไขการกระทำ

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _OK
th: _ตกลง

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Pattern:
th: แพตเทิร์น:

en: You can use the substitution parameters "\1", "\2" and so on in the commands. The parameter "\0" represents the complete text. The pattern is always anchored within the special characters ^$
th: คุณสามารถใช้พารามิเตอร์สำหรับแทนค่า เช่น "\1", "\2" ฯลฯ ในคำสั่งได้ โดยพารามิเตอร์ "\0" จะแทนข้อความทั้งข้อความ และแพตเทิร์นจะถูกตรึงหัวท้ายด้วยอักขระพิเศษ ^$ เสมอ

en: <b>Action</b>
th: <b>การกระทำ</b>

en: Command:
th: คำสั่ง:

en: <b>Commands</b>
th: <b>คำสั่ง</b>

en: Type here your custom text, for example a URL, a filename, etc.
th: พิมพ์ข้อความที่คุณกำหนดเองที่นี่ ตัวอย่างเช่น URL, ชื่อแฟ้ม ฯลฯ

en: Regular expression
th: นิพจน์เรกิวลาร์

en: _Disable
th: ปิ_ดใช้

en: Unable to execute the command "%s"
    
    %s
th: ไม่สามารถเรียกทำงานคำสั่ง "%s"
    
    %s

en: Could not start the Clipboard Manager Daemon because it is already running.
th: ไม่สามารถเริ่มทำงานดีมอนจัดการคลิปบอร์ด เพราะดีมอนได้ทำงานอยู่แล้ว

en: The Xfce Clipboard Manager is already running.
th: เครื่องมือจัดการคลิปบอร์ดของ Xfce ได้ทำงานอยู่แล้ว

en: You can launch it with 'xfce4-clipman'.
th: คุณสามารถเรียกทำงานดีมอนได้ด้วยคำสั่ง 'xfce4-clipman'

en: The Clipboard Manager Daemon is not running.
th: ดีมอนจัดการคลิปบอร์ดไม่ได้ทำงานอยู่

en: Are you sure you want to clear the history?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการล้างประวัติ?

en: Don't ask again
th: ไม่ต้องถามอีก

en: _Clear history
th: _ล้างประวัติ

en: Could not generate QR-Code.
th: ไม่สามารถสร้างรหัส QR

en: _Show full history...
th: แ_สดงประวัติเต็ม...

en: _Clipman settings...
th: _ตั้งค่า Clipman...

en: Contributors:
th: ผู้ร่วมสมทบงาน:

en: Clipboard Manager for Xfce
th: เครื่องมือจัดการคลิปบอร์ดสำหรับ Xfce

en: Unable to open the settings dialog
th: ไม่สามารถเปิดกล่องโต้ตอบตั้งค่า
