Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (43 entries)

en: Select font...
id: Pilih fonta...

en: Select font family and size to use for the labels.
id: Pilih keluarga dan ukuran fonta yang digunakan untuk label.

en: Right-click to revert to the default font.
id: Klik kanan untuk mengembalikan fonta bawaan.

en: Select font
id: Pilih fonta

en: Right-click to revert to the default color
id: Klik-kanan untuk mengembalikan warna bawaan

en: Configure CPU Frequency Monitor
id: Atur Monitor Frekuensi CPU

en: _Close
id: _Tutup

en: _Update interval:
id: _Interval pemutakhiran:

en: _Font:
id: _Fonta:

en: _Font color:
id: Warna _fonta:

en: Select font color
id: Pilih warna fonta

en: _Display CPU:
id: _Tampilkan CPU:

en: avg
id: med

en: max
id: maks

en: Unit:
id: Satuan:

en: Auto
id: Otomatis

note: check buttons for display widgets in panel
en: _Keep compact
id: _Tetap ringkas

en: Show text in a single _line
id: Tampilkan teks dalam satu _baris

en: Show CPU _icon
id: Tampilkan _ikon CPU

en: Adjust CPU icon color according to frequency
id: Sesuaikan warna ikon CPU berdasarkan frekuensi

en: Show CPU fre_quency
id: Tampilkan fre_kuensi CPU

en: Show CPU _governor
id: Tampilkan _pemerintah CPU

en: Your system does not support cpufreq.
    The plugin only shows the current cpu frequency
id: Sistem Anda tidak mendukung cpufreq.
    Pengaya hanya menampilkan frekuensi cpu saat ini

en: Scaling driver:
id: Driver skala:

en: No scaling driver available
id: Tak ada driver skala yang tersedia

en: Available frequencies:
id: Frekuensi tersedia:

en: Available governors:
id: Pemerintah tersedia:

en: Current governor:
id: Pemerintah saat ini:

en: CPU Information
id: Informasi CPU

en: An overview of all the CPUs in the system
id: Ringkasan semua CPU di dalam sistem

en: current min
id: arus min

en: current avg
id: arus med

en: current max
id: arus maks

en: No CPU information available.
id: Tak ada informasi CPU tersedia.

en: %zu cpu available | %zu cpus available
id[0]: %zu cpu tersedia

en: Frequency:
id: Frekuensi:

en: Governor:
id: Profil:

en: Show CPU frequencies and governor
id: Tampilkan frekuensi dan pemerintah CPU

en: Copyright (c) 2003-2022
id: Hak cipta (c) 2003-2022

en: Your system is not configured correctly to support CPU frequency scaling!
id: Sistem Anda tidak diatur dengan benar untuk mendukung skala frekuensi CPU!

en: Your system is not supported yet!
id: Sistem Anda belum didukung!

en: The CPU displayed by the XFCE cpufreq plugin has been reset to a default value
id: CPU yang ditampilkan oleh plugin cpufreq XFCE telah disetel ulang ke nilai bawaan

en: CPU Frequency Monitor
id: Monitor Frekuensi CPU
