Xfce Panel Plugins - en to is translation catalogue (39 entries)

en: Select font...
is: Veldu letur...

en: Select font family and size to use for the labels.
is: Veldu hér hvaða leturstærð þú vilt nota á skýringar.

en: Right-click to revert to the default font.
is: Hægri-smelltu til að stilla aftur á sjálfgefna stærð á letri.

en: Select font
is: Veldu letur

en: Configure CPU Frequency Monitor
is: Stilla örgjörvatíðnivöktun

en: _Close
is: _Loka

en: <b>Monitor</b>
is: <b>Vöktun</b>

en: _Update interval:
is: _Uppfærslutíðni:

en: <b>Panel</b>
is: <b>Skjástika</b>

en: _Font:
is: _Letur:

en: _Font color:
is: Litur á l_etri:

en: Select font color
is: Veldu lit á letur

en: _Display CPU:
is: _Birta örgjörva:

en: min
is: lágm

en: avg
is: meðalt

en: max
is: hám

note: check buttons for display widgets in panel
en: _Keep compact
is: _Halda þjöppuðu

en: Show text in a single _line
is: Birta texta á einni _línu

en: Show CPU _icon
is: Birta táknmynd örgjörva

en: Show CPU fre_quency
is: Sýna _tíðni örgjörva

en: Show CPU _governor
is: Sýna stýringu ör_gjörva

en: Scaling driver:
is: Rekill fyrir kvörðun örgjörva:

en: No scaling driver available
is: Engin rekill fyrir örgjörvakvörðun tiltækur

en: Available frequencies:
is: Tiltækar tíðnir:

en: Available governors:
is: Tiltækar stýringar:

en: Current governor:
is: Núverandi stýring:

en: CPU Information
is: Upplýsingar um örgjörva

en: An overview of all the CPUs in the system
is: Yfirlit um alla örgjörva á kerfinu

en: current min
is: núverandi lágmark

en: current avg
is: núverandi meðaltal

en: current max
is: núverandi hámark

en: No CPU information available.
is: Engar örgjörvaupplýsingar tiltækar.

en: %zu cpu available | %zu cpus available
is[0]: %zu örgjörvi tiltækur
is[1]: %zu örgjörvar tiltækir

en: Frequency:
is: Tíðni:

en: Governor:
is: Stýring:

en: Show CPU frequencies and governor
is: Sýna tíðnir og stýringar örgjörva

en: Your system is not configured correctly to support CPU frequency scaling!
is: Kerfið þitt er ekki sett upp með stuðning við kvörðun á tíðni örgjörvans!

en: Your system is not supported yet!
is: Því miður, þetta kerfi er ekki stutt - ennþá!

en: CPU Frequency Monitor
is: Örgjörvatíðnivakt
