Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Select font...
ja: フォントの選択...

en: Select font family and size to use for the labels.
ja: ラベルに使用するフォントファミリとサイズを選択します。

en: Right-click to revert to the default font.
ja: 右クリックでデフォルトフォントに戻します。

en: Select font
ja: フォントの選択

en: Right-click to revert to the default color
ja: 右クリックでデフォルトの色に戻します

en: Configure CPU Frequency Monitor
ja: CPU 周波数モニターの設定

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: <b>Monitor</b>
ja: <b>モニター</b>

en: _Update interval:
ja: 更新間隔(_U):

en: <b>Panel</b>
ja: <b>パネル</b>

en: _Font:
ja: フォント(_F):

en: _Font color:
ja: フォントの色(_F)

en: Select font color
ja: フォントの色を選択する

en: _Display CPU:
ja: 表示する CPU(_D):

en: min
ja: 最低

en: avg
ja: 平均

en: max
ja: 最高

en: Unit:
ja: ユニット:

en: Auto
ja: 自動

note: check buttons for display widgets in panel
en: _Keep compact
ja: コンパクトに表示する(_K)

en: Show text in a single _line
ja: テキストを 1 行で表示する(_L)

en: Show CPU _icon
ja: CPU アイコンを表示する(_I)

en: Adjust CPU icon color according to frequency
ja: クロックに応じてCPUアイコンの色を調整する

en: Show CPU fre_quency
ja: CPU 周波数を表示する(_Q)

en: Show CPU _governor
ja: CPU ガバナーを表示する(_G)

en: Your system does not support cpufreq.
    The plugin only shows the current cpu frequency
ja: このシステムでは cpufreq がサポートされていません｡
    このプラグインは現在の CPU 周波数の表示のみ行います｡

en: Scaling driver:
ja: 調整ドライバー:

en: No scaling driver available
ja: 利用できる調整ドライバーがありません

en: Available frequencies:
ja: 利用できる調整ドライバー:

en: Available governors:
ja: 利用できるガバナー:

en: Current governor:
ja: 現在のガバナー:

en: CPU Information
ja: CPU 情報

en: An overview of all the CPUs in the system
ja: このシステムにあるすべての CPU の概要

en: current min
ja: 現在の最低

en: current avg
ja: 現在の平均

en: current max
ja: 現在の最高

en: No CPU information available.
ja: CPU 情報が利用できません。

en: %zu cpu available | %zu cpus available
ja[0]: %zu CPU が有効

en: Frequency:
ja: 周波数:

en: Governor:
ja: ガバナー:

en: Show CPU frequencies and governor
ja: CPU 周波数とガバナーを表示します

en: Your system is not configured correctly to support CPU frequency scaling!
ja: このシステムは CPU 周波数調整をサポートするための設定が正しく行われていません!

en: Your system is not supported yet!
ja: このシステムはまだサポートされていません!

en: The CPU displayed by the XFCE cpufreq plugin has been reset to a default value
ja: XFCEの cpufreq プラグインで表示されるCPUが、デフォルト値にリセットされました

en: CPU Frequency Monitor
ja: CPU 周波数モニター
