Xfce Panel Plugins - en to tr translation catalogue (43 entries)

en: Select font...
tr: Yazı tipi seç...

en: Select font family and size to use for the labels.
tr: Etiketler için kullanılacak yazı tipi ailesi ve boyutu seç.

en: Right-click to revert to the default font.
tr: Öntanımlı yazı tipine geri dönmek için sağ tıklat.

en: Select font
tr: Yazı tipi seç

en: Right-click to revert to the default color
tr: Öntamılı rengi geri almak için sağ tıkla

en: Configure CPU Frequency Monitor
tr: İşlemci Frekans Gözlemcisini Yapılandır

en: _Close
tr: _Kapat

en: <b>Monitor</b>
tr: <b>Ekran</b>

en: _Update interval:
tr: _Güncelleme aralığı:

en: _Font:
tr: Yazı _tipi:

en: _Font color:
tr: _Yazı tipi rengi:

en: Select font color
tr: Yazı tipi rengini seç

en: _Display CPU:
tr: İşlemci _Ekranı:

en: avg
tr: ort

en: max
tr: mak

en: Unit:
tr: Birim:

en: Auto
tr: Kendiliğinden

note: check buttons for display widgets in panel
en: _Keep compact
tr: _Kısa tut

en: Show text in a single _line
tr: Metni tek _satırda göster

en: Show CPU _icon
tr: İşlemci _simgesini göster

en: Adjust CPU icon color according to frequency
tr: CPU simgesinin rengini frekansa göre ayarla

en: Show CPU fre_quency
tr: İşlemci _frekansını göster

en: Show CPU _governor
tr: İşlemci _yöneticisini göster

en: Your system does not support cpufreq.
    The plugin only shows the current cpu frequency
tr: Sisteminiz cpufreq'i desteklemiyor.
    Eklenti yalnızca şimdiki işlemci frekansını gösterir

en: Scaling driver:
tr: Ölçekleme sürücüsü:

en: No scaling driver available
tr: Kullanılabilir ölçekleme sürücüsü yok

en: Available frequencies:
tr: Kullanılabilir frekanslar:

en: Available governors:
tr: Kullanılabilir yöneticiler:

en: Current governor:
tr: Şu anki yönetici:

en: CPU Information
tr: İşlemci Bilgileri

en: An overview of all the CPUs in the system
tr: Sistemdeki tüm işlemcilerin genel görünümü

en: current min
tr: güncel min

en: current avg
tr: güncel ort

en: current max
tr: güncel mak

en: No CPU information available.
tr: İşlemci bilgisi bulunmamaktadır.

en: %zu cpu available | %zu cpus available
tr[0]: %zu kullanılabilir işlemci
tr[1]: %zu kullanılabilir işlemci

en: Frequency:
tr: Frekans:

en: Governor:
tr: Yönetici:

en: Show CPU frequencies and governor
tr: İşlemci frekansını ve işlemci yöneticisini göster

en: Your system is not configured correctly to support CPU frequency scaling!
tr: Sisteminiz işlemci frekans ölçekleme desteği doğru yapılandırılmamış!

en: Your system is not supported yet!
tr: Sisteminiz henüz desteklenmiyor!

en: The CPU displayed by the XFCE cpufreq plugin has been reset to a default value
tr: XFCE cpufreq eklentisince gösterilen MİB, öntanımlı değere sıfırlandı

en: CPU Frequency Monitor
tr: İşlemci Frekans Gözlemcisi
