Xfce Panel Plugins - en to uk translation catalogue (48 entries)

en: Select font...
uk: Вибір шрифту...

en: Select font family and size to use for the labels.
uk: Вибрати шрифт і розмір для використання з мітками.

en: Right-click to revert to the default font.
uk: Правий клац для повернення типового шрифта.

en: Select font
uk: Вибрати шрифт

en: Right-click to revert to the default color
uk: Клацніть правою клавішею, щоб повернути типовий колір

en: Configure CPU Frequency Monitor
uk: Налаштувати спостереження за частотою ЦП

en: _Close
uk: _Закрити

en: <b>Monitor</b>
uk: <b>Спостереження</b>

en: _Update interval:
uk: _Інтервал оновлення:

en: <b>Panel</b>
uk: <b>Панель</b>

en: _Font:
uk: _Шрифт:

en: _Font color:
uk: _Колір шрифту:

en: Select font color
uk: Вибір кольору шрифту

en: _Display CPU:
uk: _Відображення ЦП:

en: min
uk: мін

en: avg
uk: сер

en: max
uk: макс

en: Unit:
uk: Частина:

en: Auto
uk: Автоматично

en: GHz
uk: ҐГц

en: MHz
uk: МГц

note: check buttons for display widgets in panel
en: _Keep compact
uk: _Зробити компактним

en: Show text in a single _line
uk: Показувати текст в одному _рядку

en: Show CPU _icon
uk: Показувати _значок процесора

en: Adjust CPU icon color according to frequency
uk: Налаштування кольору значка ЦП відповідно до частоти

en: Show CPU fre_quency
uk: Показувати _частоту процесора

en: Show CPU _governor
uk: Показувати _регулятор ЦП

en: Your system does not support cpufreq.
    The plugin only shows the current cpu frequency
uk: Ваша система не підтримує cpufreq.
    Дана втулка відображає лише поточну частоту процесора

en: Scaling driver:
uk: Драйвер зміни:

en: No scaling driver available
uk: Немає доступного драйвера зміни частоти

en: Available frequencies:
uk: Доступні частоти:

en: Available governors:
uk: Доступні регулятори:

en: Current governor:
uk: Поточний регулятор:

en: CPU Information
uk: Інформація про ЦП

en: An overview of all the CPUs in the system
uk: Огляд усіх процесорів в системі

en: current min
uk: поточне мін

en: current avg
uk: поточне сер

en: current max
uk: поточне макс

en: No CPU information available.
uk: Інформація про ЦП недоступна.

en: %zu cpu available | %zu cpus available
uk[0]: %zu  доступний ЦП
uk[1]: %zu  доступних ЦП
uk[2]: %zu доступних ЦП
uk[3]: %zu доступних ЦП

en: Frequency:
uk: Частота:

en: Governor:
uk: Можливості:

en: Show CPU frequencies and governor
uk: Показує частоту процесора і його регулятори

en: Copyright (c) 2003-2022
uk: Всі права застережено (c) 2003-2022

en: Your system is not configured correctly to support CPU frequency scaling!
uk: Ваша система не налаштована коректно, щоб підтримувати шкалювання частоти ЦП!

en: Your system is not supported yet!
uk: Ваша система ще не підтримується!

en: The CPU displayed by the XFCE cpufreq plugin has been reset to a default value
uk: ЦП, що відображається втулкою XFCE cpufreq було скинуто до стандартного значення

en: CPU Frequency Monitor
uk: Контроль за частотою ЦП
