Xfce Panel Plugins - en to da translation catalogue (58 entries)

en: Graphical representation of the CPU load
da: Grafisk visning af CPU-belastningen

en: CPU usage: %.1f%%
da: CPU-forbrug: %.1f%%

en: 'Overall' is showing the impact on the overall performance of the machine.
da: 'Samlede' viser virkningen på maksinens samlede ydelse.

en: 'Hotspots' is showing the momentary performance impact on just the threads involved in suboptimal SMT scheduling decisions.
da: 'Hotspots' viser den midlertidige indflydelsen på ydelsen kun for de tråde som er involveret i beslutninger om underoptimale SMT-planlægninger.

en: CPU Graph Properties
da: Egenskaber til CPU-graf

en: _Close
da: _Luk

en: Run in terminal
da: Kør i terminal

en: Use startup notification
da: Brug opstartsunderretning

en: Color used to highlight potentially suboptimal
    placement of threads on CPUs with SMT
da: Farve som bruges til at fremhæve potientiel underoptimal
    placering af tråde på CPU'er med SMT

en: Display SMT statistics
da: Vis SMT-statistik

en: Highlight suboptimal SMT scheduling
da: Fremhæv underoptimal SMT-planlægning

en: SMT issues color:
da: Farve for SMT-problemstillinger:

en: Use non-linear time-scale
da: Brug ikke-lineær tidsskala

en: Per-core history graphs
da: Historikgrafer pr. kerne

en: Color 1:
da: Farve 1:

en: Color 2:
da: Farve 2:

en: Color 3:
da: Farve 3:

en: User:
da: Bruger:

en: IO wait:
da: IO-ventning:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Show current usage bar | Show current usage bars
da[0]: Vis nuværende forbrug-bjælke
da[1]: Vis nuværende forbrug-bjælker

en: Bars color:
da: Bjælkernes farve:

en: Show frame
da: Vis ramme

en: Show border
da: Vis kant

en: Appearance
da: Udseende

en: Advanced
da: Avanceret

en: Stats
da: Statestik

en: Fastest (~250ms)
da: Hurtigst (~250 ms)

en: Fast (~500ms)
da: Hurtig (~500 ms)

en: Normal (~750ms)
da: Normal (~750 ms)

en: Slow (~1s)
da: Langsom (~1 s)

en: Slowest (~3s)
da: Langsomst (~3s)

en: Update Interval:
da: Opdateringsinterval:

en: All
da: Alle

en: Tracked Core:
da: Overvåget kerne:

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: Threshold (%):
da: Tærskel (%):

en: Spacing:
da: Mellemrum:

en: Spacing between per-core history graphs
da: Mellemrum mellem historikgrafer pr. kerne

en: Associated command:
da: Tilknyttet kommando:

en: The command to run when the plugin is left-clicked.
da: Kommandoen som skal køres når der højreklikkes på pluginet.

en: If not specified, it defaults to xfce4-taskmanager, htop or top.
da: Hvis det ikke er angivet, så indstilles det som standard til xfce4-taskmanager, htop eller top.

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: No history
da: Ingen historik

en: Grid
da: Gitter

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Fire
da: Ild

en: Detailed
da: Detaljeret

en: Color mode:
da: Farvetilstand:

en: SMT detected: Yes
da: SMT registreret: Ja

en: SMT detected: No
da: SMT registreret: Nej

en: Number of SMT scheduling incidents: %u
da: Antal hændelser med SMT-planlægning: %u

en: Estimated performance impact:
da: Estimeret indflydelse på ydelse:

en: Overall: %.3g%%
da: Samlede: %.3g%%

en: SMT detected: N/A
da: SMT registreret: —

en: CPU Graph
da: CPU-graf
