Xfce Panel Plugins - en to gl translation catalogue (52 entries)

en: Graphical representation of the CPU load
gl: Representación gráfica da carga da CPU

en: 'Overall' is showing the impact on the overall performance of the machine.
gl: «Xeral» amosa o impacto no rendemento xeral da máquina.

en: 'Hotspots' is showing the momentary performance impact on just the threads involved in suboptimal SMT scheduling decisions.
gl: 'Puntos de interese' está a amosar o impacto momentáneo no rendemento só nos fíos implicados nas decisións de planificación SMT subóptimas.

en: CPU Graph Properties
gl: Propiedades da gráfica da CPU

en: _Close
gl: _Pechar

en: Run in terminal
gl: Executar na terminal

en: Use startup notification
gl: Usar notificación ao inicio

en: Color used to highlight potentially suboptimal
    placement of threads on CPUs with SMT
gl: A cor empregada para realzar os fíos nas
    CPUs con SMT non parece óptima

en: Highlight suboptimal SMT scheduling
gl: Realzado da programación SMT subóptima

en: SMT issues color:
gl: Cor das incidencias SMT:

en: Use non-linear time-scale
gl: Usar escala de tempo non lineal

en: Per-core history graphs
gl: Historial de gráficos por núcleo

en: Color 1:
gl: Cor 1:

en: Color 2:
gl: Cor 2:

en: Color 3:
gl: Cor 3:

en: Background:
gl: Fondo:

en: Show current usage bar | Show current usage bars
gl[0]: Mostrar a barra de uso actual
gl[1]: Amosar as barras de uso actual

en: Bars color:
gl: Cor das barras:

en: Show frame
gl: Amosar marco

en: Show border
gl: Amosar bordo

en: Appearance
gl: Aparencia

en: Advanced
gl: Avanzado

en: Stats
gl: Estatísticas

en: Fastest (~250ms)
gl: Moi rápido (~250ms)

en: Fast (~500ms)
gl: Rápido (~500ms)

en: Slow (~1s)
gl: Lento (~1s)

en: Slowest (~3s)
gl: Máis lento (~3s)

en: Update Interval:
gl: Intervalo de actualización:

en: All
gl: Todo

en: Tracked Core:
gl: Núcleo seguido:

en: Width:
gl: Ancho:

en: Height:
gl: Alto:

en: Threshold (%):
gl: Límite (%):

en: Spacing:
gl: Espazamento:

en: Spacing between per-core history graphs
gl: Espazamento entre o historial de gráficos por núcleo

en: Associated command:
gl: Orde asociada:

en: Disabled
gl: Desactivado

en: No history
gl: Sen historial

en: Grid
gl: Grade

en: Mode:
gl: Modo:

en: Solid
gl: Sólida

en: Gradient
gl: Gradiente

en: Fire
gl: Lume

en: Color mode:
gl: Modo de cor:

en: SMT detected: Yes
gl: Detectado SMT: si

en: SMT detected: No
gl: Detectado SMT: non

en: Number of SMT scheduling incidents: %u
gl:  Número de incidentes de programación SMT: %u

en: Estimated performance impact:
gl: Impacto estimado no rendemento:

en: Overall: %.3g%%
gl: Xeral: %.3g%%

en: Hotspots: %.3g%%
gl: Puntos de interese: %.3g%%

en: SMT detected: N/A
gl: Detectado SMT: N/D

en: CPU Graph
gl: Gráfica da CPU
