Xfce Panel Plugins - en to id translation catalogue (52 entries)

en: Graphical representation of the CPU load
id: Representasi grafik beban kerja CPU

en: 'Overall' is showing the impact on the overall performance of the machine.
id: 'Keseluruhan' menampilkan dampak pada keseluruhan performa mesin.

en: 'Hotspots' is showing the momentary performance impact on just the threads involved in suboptimal SMT scheduling decisions.
id: 'Titik Panas' menampilkan dampak performa sesaat pada hanya ulir yang terlibat di keputusan penjadwalan SMT yang suboptimal.

en: CPU Graph Properties
id: Properti Grafik CPU

en: _Close
id: _Tutup

en: Run in terminal
id: Jalankan di terminal

en: Use startup notification
id: Gunakan notifikasi hidupkan

en: Color used to highlight potentially suboptimal
    placement of threads on CPUs with SMT
id: Warna yang digunakan untuk menyorot peletakan ulir yang berpotensi suboptimal pada CPU dengan SMT

en: Highlight suboptimal SMT scheduling
id: Sorot penjadwalan SMT yang tidak optimal

en: SMT issues color:
id: Warna permasalahan SMT:

en: Use non-linear time-scale
id: Gunakan skala waktu non-linear

en: Per-core history graphs
id: Grafik riwayat per-inti

en: Color 1:
id: Warna 1:

en: Color 2:
id: Warna 2:

en: Color 3:
id: Warna 3:

en: Background:
id: Latar belakang:

en: Show current usage bar | Show current usage bars
id[0]: Tampilkan mistar penggunaan

en: Bars color:
id: Warna batang:

en: Show frame
id: Tampilkan bingkai

en: Show border
id: Tampilkan batas

en: Appearance
id: Penampilan

en: Advanced
id: Mahir

en: Stats
id: Stat

en: Fastest (~250ms)
id: Tercepat (~250ms)

en: Fast (~500ms)
id: Cepat (~500ms)

en: Slow (~1s)
id: Lambat (~1s)

en: Slowest (~3s)
id: Terlambat (~3s)

en: Update Interval:
id: Interval Pemutakhiran:

en: All
id: Semua

en: Tracked Core:
id: Inti Terlacak:

en: Width:
id: Lebar:

en: Height:
id: Tinggi:

en: Threshold (%):
id: Ambang Batas (%):

en: Spacing:
id: Jarak:

en: Spacing between per-core history graphs
id: Jarak antar grafik riwayat per-inti

en: Associated command:
id: Perintah diasosiasikan:

en: The command to run when the plugin is left-clicked.
id: Perintah untuk dijalankan ketika klik-kiri pada plugin.

en: If not specified, it defaults to xfce4-taskmanager, htop or top.
id: Jika tidak ditentukan, gunakan xfce4-taskmanager, htop atau top.

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: No history
id: Tak ada riwayat

en: Grid
id: Petak

en: Gradient
id: Gradasi

en: Fire
id: Corak Api

en: Color mode:
id: Mode warna:

en: SMT detected: Yes
id: SMT terdeteksi: Ya

en: SMT detected: No
id: SMT terdeteksi: Tidak

en: Number of SMT scheduling incidents: %u
id: Jumlah insiden penjadwalan SMT: %u

en: Estimated performance impact:
id: Perkiraan pengaruh performa:

en: Overall: %.3g%%
id: Keseluruhan: %.3g%%

en: Hotspots: %.3g%%
id: Titik Panas: %.3g%%

en: SMT detected: N/A
id: SMT terdeteksi: Tidak ada

en: CPU Graph
id: Grafik CPU
