Xfce Panel Plugins - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: Graphical representation of the CPU load
ja: CPU 負荷のグラフを表示します

en: CPU usage: %.1f%%
ja: CPU 使用率: %.1f%%

en: 'Overall' is showing the impact on the overall performance of the machine.
ja: 「全体」は、マシンの全体的なパフォーマンスへの影響を示しています。

en: 'Hotspots' is showing the momentary performance impact on just the threads involved in suboptimal SMT scheduling decisions.
ja: 「ホットスポット」は、準最適SMTスケジューリングの決定に関するスレッドのみに対する瞬間的なパフォーマンスの影響を示しています。

en: CPU Graph Properties
ja: CPU グラフプロパティ

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Run in terminal
ja: ターミナルで実行する

en: Use startup notification
ja: 起動通知を行う

en: Color used to highlight potentially suboptimal
    placement of threads on CPUs with SMT
ja: SMT付きのCPUでスレッドの配置が最適ではない可能性が
    あることを強調するために使用する色

en: Display SMT statistics
ja: SMT の統計情報を表示する

en: Highlight suboptimal SMT scheduling
ja: 準最適SMTスケジューリングを強調表示

en: SMT issues color:
ja: SMT問題の色:

en: Use non-linear time-scale
ja: 非線形の時間スケールにする

en: Per-core history graphs
ja: コアごとの履歴グラフ

en: Color 1:
ja: 色 1:

en: Color 2:
ja: 色 2:

en: Color 3:
ja: 色 3:

en: System:
ja: システム:

en: User:
ja: ユーザー:

en: IO wait:
ja: IO 待ち:

en: Background:
ja: 背景:

en: Show current usage bar | Show current usage bars
ja[0]: 使用率バーを表示する

en: Bars color:
ja: バーの色:

en: Show frame
ja: フレームを表示する

en: Show border
ja: 枠を表示する

en: Appearance
ja: 外観

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Stats
ja: 統計

en: Fastest (~250ms)
ja: 最速 (約250ミリ秒)

en: Fast (~500ms)
ja: 速い (約500ミリ秒)

en: Normal (~750ms)
ja: 通常 (約750ミリ秒)

en: Slow (~1s)
ja: 遅い (約1秒)

en: Slowest (~3s)
ja: 最も遅い (約3秒)

en: Update Interval:
ja: 更新間隔:

en: All
ja: すべて

en: Tracked Core:
ja: 監視コア:

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: Threshold (%):
ja: しきい値 (%):

en: Spacing:
ja: 間隔:

en: Spacing between per-core history graphs
ja: コアごとの履歴グラフの間隔

en: Associated command:
ja: 割当てコマンド:

en: The command to run when the plugin is left-clicked.
ja: プラグインが左クリックされたときに実行されるコマンドです。

en: If not specified, it defaults to xfce4-taskmanager, htop or top.
ja: 指定しない場合、 xfce4-taskmanager のデフォルトは htop か top になります。

en: Disabled
ja: 無効

en: Normal
ja: 通常

en: No history
ja: 履歴なし

en: Grid
ja: グリッド

en: Mode:
ja: モード:

en: Solid
ja: 単色

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Fire
ja: 炎

en: Detailed
ja: 詳細

en: Color mode:
ja: カラーモード:

en: SMT detected: Yes
ja: SMTの有無: あり

en: SMT detected: No
ja: SMTの有無: なし

en: Number of SMT scheduling incidents: %u
ja: SMTスケジューリングインシデントの数: %u

en: Estimated performance impact:
ja: 推定されるパフォーマンスへの影響:

en: Overall: %.3g%%
ja: 全体: %.3g%%

en: Hotspots: %.3g%%
ja: ホットスポット: %.3g%%

en: SMT detected: N/A
ja: SMTの有無: 利用不可

en: CPU Graph
ja: CPU グラフ
